|
|
کدخبر: ۱۷۲۲۶۷

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: در حالی وزارت راه اعتبار مورد نیاز برای ساخت آزادراه قم - گرمسار را ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده که برآورد مدیرعامل شرکت احداثآزادراه حرم تا حرم از میزان اعتبار مورد نیاز برای ساخت و تکمیل این پروژه ۵۲۰ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، ۱۵۲کیلومتر از آزادراه حرم تا حرم حد فاصل قم - گرمسار تا تابستان امسال به بهره برداری می رسد. این جدیدترین خبری است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی درباره بخشی از آزادراه حدود ۱۰۰۰ کیومتری اعلام کرده اند.

آزادراه حرم تا حرم از استان قم آغاز و پس از عبور از تهران و سمنان به مشهد مقدس ختم می شود.

روز گذشته در جریان بازدید خبرنگاران از آزادراه قم - گرمسار به عنوان بخش مهمی از آزادراه حرم تا حرم احمدی نوری، معاون ساخت و توسعه آزادراه ها شرکت ساخت با اشاره به صرفه جویی سالانه حدود ۲۲۰ میلیارد تومانی ناشی از مصرف بنزین و گازوئیل، گفت: میزان صرفه جویی زمان برای خودروهای سواری با عبور از آزادراه قم، گرمسار یک و نیم ساعت و برای خودروهای سنگین دو و نیم ساعت است. بر این اساس به طور میانگین ماهانه ۱۰ میلیارد تومان صرفه جویی زمان نفر نیز یکی از نتایج افتتاح این آزادراه است.

وی میزان اعتبار برای بهره برداری از آزادراه قم - گرمسار را ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پیشرفت این پروژه در حال حاضر ۷۵ درصد است که پیش بینی می کنیم برای سفرهای تابستانی امسال به بهره برداری برسد.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت احداثآزادراه حرم تا حرم چند ساعت پس از اظهارات معاون ساخت و توسعه آزادراه ها میزان اعتبار مورد نیاز برای ساخت و بهره برداری از آزادراه قم - گرمسار را حدود ۵۲۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

لارتی با اشاره به افزایش حدود ۳۰ درصدی هزینه های این پروژه به دلیل نوسانات نرخ مصالح، افزود: هزینه اجرای آزادراه حرم تا حرم حد فاصل قم - گرمسار حدود ۳۶۸ میلیارد تومان برآورد می شد که این رقم پس از نوسانات نرخ مصالح و با احتساب هزینه های بیمه، مالیات و تملک اراضی به حدود ۵۲۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

به گزارش تسنیم، میزان اعتبارات اولیه برای ساخت آزادراه قم - گرمسار ۳۶۸ میلیارد تومان برآورد شده بود، این در حالی است که معاون ساختو توسعه آزادراه ها اعتبار مورد نیاز برای اتمام آزادراه مذکور را حدود ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت احداثآزادراه حرم تا حرم میزان اعتبار مورد نیاز برای ساخت و بهره برداری از آیادراه قم - گرمسار را حدود ۵۲۰ میلیارد اعلام کرده است. با توجه به اختلاف ۷۰ میلیارد تومانی ارقام اعلام شده توسط کارفرما و پیمانکار این گونه به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی برآورد دقیقی از میزان اعتبار مورد نیاز برای ساخت آزادراه قم - گرمسار ندارد.

کلنگ آزادراه حرم تا حرم اواسط سال ۸۹ به زمین زده شد، اما به دلیل کمبود اعتبارات ساخت آن پیشرفت چندانی نداشته است. مسئله ای که مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل حدود ۱۰ روز قبل از بازدید اصحاب رسانه از آزادراه قم - گرمسار بر آن تاکید کرده و گفته بود: «یکی از مشکلات مقابل پروژه آزادراه حرم تا حرم تامین منابع مالی است.»

انتهای پیام /

ارسال نظر