|
|
کدخبر: ۱۷۲۳۰۳

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: به سراغ معلمانی رفتیم که این روزها به عنوان مسئول در آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند و از آنها خاطرات شیرین دوران تدریس و تحصیلشان را جویا شدیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، هر سال هفته معلم به سراغ معلمان شاخصی می رویم که کارهای جالبی انجام داده اند. از معلمان می خواهیم تا خاطرات شیرین خود را از سال های تحصیل و دانش آموزی بیان کنند.

اما مسئولانی که امروز پشت میز ریاست نشسته و مشغول انجام خدمت هستند نیز روزگاری به عنوان دانش آموز پشت نیمکت های مدارس حاضر بودند و پس از آن سال ها به عنوان معلم پای تخته های سیاه مدارس به فرزندان این مرز و بوم درس می دانند.

شنیدن خاطرات روزهای معلمی افرادی که این روزها به عنوان مسئول در آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند می تواند برایمان جذاب و شیرین باشد. به مناسبت هفته معلم به سراغ تعدای از مسئولان آموزش و پرورش رفته و از آنها درخصوص شیرین ترین خاطرات دوران تحصیل و معلمیشان سوال کردیم.

** فانی: احترام دانش آموز به اعتمادم، شیرین ترین خاطره ام بود

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش درخصوص یکی از خاطرات شیرین دوران معلمی اش می گوید:به یاد دارم که سال ها پیش، در مدرسه ای در محله نازی آباد تهران به عنوان معلم فعالیت می کردم و با موتور به مدرسه می رفتم. یک روز به دانش آموزانم گفتم که هفته آینده امتحان داریم اما تصمیم گرفتم تا امتحان را به مدلی دیگر برگزار کنم.

وی افزود: وقتی به خانه رفتم، سوالات امتحان را طرح کردم و هر سوال را داخل یک پاکت گذاشتم اما روز مقرر برای امتحان با اصرار دانش آموزان برای به تاخیر انداختن امتحان مواجه شدم، با درخواست آنها موافقت کردم و سوالات امتحان را که داخل پاکت بود بین دانش آموزان توزیع کردم و به آنها گفتم، سوالات را با خود به خانه ببرند و هفته آینده با جواب ها آنها را بیاورند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: وقتی دانش آموزان جواب سوالات را آوردند، برگه های آنها را تصحیح کردم که نمرات مختلفی داشتیم از ۲ تا ۱۷ و ۱۸، یکی از دانش آموزان در برگه خود نوشته بودآقای فانی تا این سوال، دو ساعت زمانی که برای پاسخگویی تعیین کرده بودید تمام شد و بقیه سوالات را در وقت اضافه پاسخ دادم. این جمله دانش آموز برای من بسیار ارزشمند بود چرا که همین جمله یعنی احترام به اعتماد معلم.

فانی بیان کرد: دو هفته بعد از این ماجرا یکی از دانش آموزان به سراغ من آمد و گفت که در امتحان تقلب کرده است، از او پرسیدم که نمره اش چند شده است، پاسخ داد: ۱۵.۵. گفتم به دلیل اینکه راست گفتی و از اشتباه خود پشیمان هستی همین نمره را برایت ثبت می کنم.

تمام تعلیم و تربیت یعنی اصلاح دانش آموزان و معلم می توان چنین نقشی را ایفا کند.

معاون شورای عالی آموزش و پرورش: اشتباه شیرین دانش آموزان در نوشتن تکلیف تعیین شده

احمد عابدینی معاون شورای عالی آموزش و پروش خاطره شیرین دوران معلمی اش را این گونه تعریف می کند: سال اول معلمی ام، در کلاس دوم ابتدایی فعالیت می کردم. دانش آموزان همیشه مشق هایی را که به آنها می دادم فراموش می کردند بنابراین مشق ها را بر روی تخته کلاس نوشتم مثلا نوشتم ریاضی صفحه ۱۰ حل شود، فارسی تمرین درس پنجم پاسخ داده شود.

وی افزود:روز بعد وقتی تکالیف دانش آموزان را بررسی کردم، دیدم که بچه ها در دفتر مشق یک صفحه نوشته اند ریاضی صفحه ۱۰ حل شود. اینجا بود که متوجه شدم نوع برخورد با دانش آموزان متناسب با سن آنها متفاوت است.

** اکرمی: هنوز هم با معلم ۹۳ ساله ام در ارتباط هستم

سید کاظم اکرمی، مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش و وزیر اسبق آموزش و پرورش درخصوص خاطره شیرینش از دوران تحصیل گفت: بهترین معلم من در طول دوره تحصیلی معلمی بود به نام آقای نقوی که هم اکنون با ۹۳ سال سن در ارومیه ساکن است و هنوز هم بعضی اوقات به دیدارش می روم. در کلاس دهم و یازدهم شاگرد این استاد بودم و رابطه ما همانند رابطه فرزند و پدری بود. این معلم بیشترین تاثیر را بر روی من گذاشت.

وی افزود: سال ها نیز شاگرد علامه جعفری بودم که من را با اندیشه های شهید مطهری آشنا کرد و اثرات اخلاقی و تربیتی بسیاری را روی من گذاشت.

** آذرکیش: دبیر هندسه ای که در ذهنم ماندگار شد

سید مصطفی آذرکیش مدیر کل آموزش متوسطه کاردانش با اشاره به اینکه در دوران تحصیل در دوران دبیرستان، دبیر هندسه ای داشتم که تاثیر زیادی بر افزایش اعتماد به نفسم داشت، گفت:این دبیر در جلسات درس نکاتی را که اثرات مثبت روحی و روانی داشته و موجب افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان می شد را بر روی تخته سیاه می نوشت.

وی افزود: هر بار که قرار بود آقا معلم از ما امتحان بگیرد بالای اوراق امتحان جملات زیبای ادبی و دینی را یادداشت می کرد که این جملات تاثیرات بسیاری را در افزایش خوباوری دانش آموزان داشت.

مدیر کل آموزش متوسطه کاردانش درخصوص خاطره شیرینش از دوران معلمی خود گفت: در دوران تدریس در محیط های شهری و مناطق محروم روستایی فعالیت کردم. در دوره راهنمایی درس ریاضی را تدریس می کردم و ماهانه از دانش آموزان امتحان می گرفتم یک روز هنگام تصحیح، برگه یک دانش آموز توجهم را به خود جلب کرد این دانش آموز تمام سوالات امتحان را به خوبی جواب داده بود اما هنگامی که در کلاس درس، او را به پای تخته می بردم نمی توانست سوالات را جواب دهد.

آذرکیش ادامه داد:متوجه این موضوع شدم که این دانش آموز به دلیل کم بودن اعتماد به نفس، هنگامی که پای تخته سیاه می آید نمی تواند توانایی و استعداد خود را بروز دهد بنابراین تلاش کردم تا به عنوان یک معلم برای تقویت افزایش اعتماد به نفس دانش آموزانم تلاش کنم و آنها را با مهارتهای اجتماعی و حضور در جمع آشنا سازم.

انتهای پیام /

ارسال نظر