|
|
کدخبر: ۱۷۲۳۰۴

یک استاد دانشگاه و منتقد فرهنگی گفت: مطهری بسیار حقیقت گرا بود و از مصلحت اندیشی و مصلحت گرایی بیزار بود. اسلام در ذات خود یک حقیقت است نه مصلحت، خیلی باید مراقب باشیم تا اسیر مصلحت اندیشی کاذب نشویم.

گروه فرهنگی مشرق- آیین رونمایی از دو اثر تازه منتشر شده استاد شهید مطهری با عنوان «خدا در زندگی انسان» و «خدا در اندیشه انسان» با حضور علی مطهری فرزند استاد شهید مطهری و نماینده مجلس شورای اسلامی عماد افروغ استاد دانشگاه و منتقد سیاسی فرهنگی، مهدی جمشیدی و جمعی از علاقه مندان حوزه فرهنگ و دین عصر دیروز(۱۶ اردیبهشت) در فرهنگسرای شفق برگزار شد.

در ادامه این مراسم عماد افروغ نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه بیان داشت: سخن از شخصیتی که حیات معنوی و معقول خود را مدیون او هستم کار آسانی نیست، چرا که ممکن است شیفتگی ناشی از این دین مانع شود منش استاد را در یک نگاه محققانه حتی نسبت به افکار و آراء ایشان دنبال کنیم.

وی افزود: برخی به طنز می گفتند بعد سی و اندی سال از انقلاب تازه به خدا رسیدی! ولی شیرینی ترین پرسش درباره خدا است من خاطرات روزانه ام را می نویسم، اگر زندگی را به خوراک نسبت دهیم هیچ ارزشی ندارد، ولی اگر زندگی فرصتی برای اندیشیدن باشد، خوب است.

*مطهری متعلق به زمان خود، اما محدود به زمان خود نبود

افروغ با اشاره به اینکه در نمایشگاه کتاب تهران دو کتاب جدید شهید مطهری را به او اعطا کردند، اظهار داشت: عده ای در این روزها این گونه القا می کنند که مطهری متفکر عصر خود است و امروز ما شاید چندان نیازی به مطهری و مطهری ها نداشته باشیم، در حالی که مطهری متفکر زمان خود بود، ولی محدود به زمان خود نبود، آیا مقوله هویت ایرانی کماکان مسأله ما نیست یا طرح نخ نمای فرهنگ و تمدن ویژه ایرانی بنابراین این بحثها از گذشته تاکنون مطرح بوده است؟

وی ادامه داد: مطهری در کتاب «خدمات متقابل ایران و اسلام» از ناسیونالیست بیزاری می جوید، ولی گروهک فرقان به بهانه اینکه او ناسیونالیست است او را ترور می کند، چقدر جهالت و تحجر!

*نگرش فلسفی شهید مطهری صدرایی است

این استاد دانشگاه درباره برخی ویژگی های شهید مطهری توضیح داد: نخست عقل فلسفی و دیدگاه ایشان مهم است، همین مهمترین ویژگی یک نویسنده است، اگر کسی نگرش فلسفی داشته باشد زمان و مکان نمی شناسد، آثار کسانی باقی مانده که فکر فلسفی داشتند، نگرش فلسفی شهید مطهری صدرایی است.

وی ویژگی دوم شخصیت شهید مطهری را جامعیت محتوایی به شمار آورد و گفت: دین اسلام به صورت جامع پاسخ دهنده مسائل اصلی ماست، مسائل انسان های بزرگ هم بزرگ است مطهری به شدت حقیقت گرا بود و از مصلحت اندیشی و مصلحت گرایی بیزار بود، اسلام در ذات خود یک حقیقت است نه مصلحت خیلی باید مراقب باشیم تا اسیر مصلحت اندیشی کاذب نشویم.

افروغ ابراز داشت: باور به انسان و توانایی و حق او خیلی مهم است، مسلماً در برابر کسانی که بی توجهی به حق انسان داشته و نگاه تکلیف گرایانه به انسان دارند ولو به نام جمهوری اسلامی باشند، باید ایستاد پس اخبار گری، سطحی نگری و جمود فکری در مطهری نمی بینیم. یکی از تجلیات تفکر التقاطی، تحجر است دقت کنیم استاد مطهری در یک ساحت با التقاط مخالف است، اما در ساحت های دیگر اگر امر مثبتی در غرب دیده، گفته است که از جمله توجه غرب به حق بوده، آن ها خوب درباره حق صحبت کردند ولی نفهمیدند، خدا و انسان با هم و جدایی ناپذیرند. آن کس که درد انسان دارد، درد خدا دارد و بر عکس.

*چرا برای نقد شخصیت افراد را لگدمال می کنیم؟ / تفکر را نقد کنیم نه شخصیت را!

وی ویژگی دیگر شخصیت شهید مطهری را مبارزه با خرافه گرایی دانست و گفت: وی به دلیل باور به انسان بر آزادی تفکر تأکید دارد، ولی هر عقیده ای ناشی از آزادی را تفکر نمی داند و اسیر باورهای هرمنوتیک نمی شود، نقد او منصفانه و عالمانه است، به خاطر ذهنیت فلسفی اش سؤالاتی مطرح می کند که شاید به ذهن نویسنده ظهور پیدا نکرده باشد، این بسیار مهم است وقتی می خواهیم کسی را نقد کنیم، چرا شخصیت افراد را لگدمال می کنیم. چرا ما نمی توانیم فکر کسی را نقد کنیم چون شخصیت افراد را نقد می کنیم، خودمان انسان های کوچکی هستیم و انسان کوچک شخصیت را نقد می کند به جای تفکر.

*انسانی که رسالت تاریخی دارد به دنبال مرتبه و رتبه علمی نیست

این استاد دانشگاه درباره اهمیت روشنفکران در جامعه گفت: روشنفکر کسی است که نیازهای واقعی مردم را می فهمد، با شبکه های قدرت در می افتد، مطهری فیلسوف برج عاج نشین نبود به خاطر تفکر منظومه ای سقراط وار وارد عرصه اجتماعی می شود، با زبان عامیانه و علم حرف های سخت را می زند، فلسفه را برای این نمی خواهد که مرتبه و رتبه علمی بگیرد، این برای انسان بزرگی که رسالت تاریخی دارد، کافی نیست.

وی افزود: در بحثاز آزادی بیان و حق طبیعی و مسأله روحانیت شاید آخرین کتاب او «آینده انقلاب اسلامی» باشد، روحانیت امروز همه کار می کند جز نظارت. پس وظیفه نظارتی کجا رفته است؟ ولایت ایدئولوژی فقهی داشته باشیم نتیجه اداره فقهی کشور این است؟ همه بن مایه عزت مدارانه از بین می رود و انقلاب به تاراج می رود، کسی باید پاسخ بدهد در چارچوب گفتمان امام پاسخگو باشید، چرا که تنها احساس می کنید با حکومت اسلامی وظیفه روشنفکری و روشنفکران تمام می شود.

افروغ اظهار داشت: خود استاد مطهری در آینده انقلاب اسلامی می گوید شیعه که بنیان گذاریش با ائمه(ع) است، با قدرت های حاکم تضاد داشته و اتکا به خدا و مردم داشته است، ما اینجا تضاد نمی خواهیم یک نظارتی، سؤالی و… داشته باشید، آیا این کشور براساس بنیان انقلاب اداره می شود؟ با هشدار یک عده همه کارها درست نمی شود، بعضی وقت ها دیگر به خودمان هم شک می کنیم که آلت فعل دیگران شدیم و از ما سوءاستفاده می شود و تنها یک سری دعواهای سیاسی و اقتصاد زدگی را شاهد هستیم که با روح اندیشه مطهری سازگار نیست.

ارسال نظر