|
|
کدخبر: ۱۷۲۳۴۴

حضور در میان هیات داوران بخش اصلی یک رویداد معتبر سینمایی همچون جشنواره کن نقطه درخشانی در کارنامه سینمایی یک بازیگر یا کارگردان است که امسال سینمای ایران علی رغم اینکه هیچ فیلمی در بخش های گوناگون کن ندارد، اما در میان هیئت انتخاب برندگان نخل طلا یک چهره آشنا دارد.

گروه فرهنگی مشرق - شصت وهفتمین جشنواره فیلم کن درحالی از ۲۴ اردیبهشت به ریاست «جین کمپیون» در راس هیئت داوران بخش رقابتی آغاز می شود که حضور «لیلا حاتمی» به عنوان یکی از داوران بهانه ای بود تا کارنامه سینمایی هیئت داوران امسال را که شامل چهار بازیگر و چهار کارگردان است مورد بررسی قرار دهیم.

«جین کمپیون» متولد ۳۰ آوریل ۱۹۵۴ کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده سرشناس نیوزلندی است که امسال به عنوان رئیس هیئت داوران شصت وهفتمین دوره جشنواره کن انتخاب شده است. وی تنها فیلمساز زنی است که در تمام ادوار برگزاری جشنواره کن موفق به کسب نخل طلا شده است. «کمپیون» در سال ۱۹۹۲ با فیلم تحسین شده «پیانو» موفق به دریافت این جایزه شد.

وی همچنین در میان چهار کارگردان زنی قرار دارد که تا کنون توانسته اند نامزد اسکار کارگردانی شوند. «کمپیون» با فیلم «پیانو» علاوه بر کسب نخل طلای کن، جایزه اسکار بهترین فیلمانامه را از آن خود کرد و در بخش کارگردانی نیز نامزد کسب جایزه شد.

وی سال گذشته رییس هیات داوران بخش فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن بود که با اعطای جایزه دوچرخه طلایی تقدیر شد. وی دو بار با فیلم های «عزیز»(۱۹۸۹) و «ستاره درخشان»(۲۰۰۹) در بخش رقابتی جشنواره کن حضور داشته و یک بار نیز با فیلم «مامانی» در سال ۱۹۸۶ موفق به کسب نخل طلای بهترین فیلم کوتاه جشنواره کن شد.

این کارگردان ۶۰ ساله نیوزلندی، اولین فیلم بلندش را با عنوان «یک داستان شخصی از یک دختر» در سال ۱۹۸۴ کارگردانی کرد و اواخر همان سال فیلم «پس از ساعت ها» را ساخت. وی در سال ۱۹۹۴ برای فیلم «پیانو» جایزه اسکار بهترین فیلم نامه را کسب کرد و با همین فیلم جایزه نخل طلای کن را دریافت کرد. کمپیون ۵۶ ساله با فیلم «یک فرشته روی میز» توانست جایزه ویژه هیات داوران جشنواره ونیز در سال ۱۹۹۰ را به دست آورد.

اما «لیلا حاتمی» بازیگر سرشناس ایرانی که با فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» در سطح بین المللی شناخته شد، امسال به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره کن انتخاب شده است. وی پیش از این نیز داوری جشنواره های فیلم کوتاه دبی(۲۰۰۱)، کارلوواری(۲۰۰۶)، دوویل(۲۰۱۱)، مراکش(۲۰۱۱)، کاستندورف(۲۰۱۲)، رم(۲۰۱۲)، و پرتقال طلایی ترکیه(۲۰۱۳) را در کارنامه سینمایی خود دارد.

لیلا حاتمی که به زبان فرانسوی آشنایی کامل دارد، نشان معتبر شوالیه فرانسه را به پاس فعالیت های هنری دریافت کرده است. از مهمترین دستاوردهای بین المللی لیلا حاتمی می توان به جایزه فیبرشی جشنواره پالم اسپرینگز برای «جدایی نادر از سیمین»، گوی بلورین جشنواره کارلووی واری برای «پله آخر»، خرس نقره ای جشنواره برلین برای «جدایی نادر از سیمین» و بهترین بازیگر جشنواره مونترال برای «ایستگاه متروک» اشاره کرد.

«سوفیا کاپولا» متولد ۱۴ مه ۱۹۷۱ فیلم نامه نویس، کارگردان، تهیه کننده و بازیگر آمریکایی است. او در سال ۲۰۱۰ برای فیلم «در یک جایی» برنده شیر طلای جشنواره ونیز شد. «کاپولا» فرزند کارگردان شهیر آمریکایی «فرانسیس فورد کاپولا» و پسرعموی «نیکلاس کیج» است. وی در سال ۲۰۰۶ با فیلم «ماری آنتوانت» نامزد کسب نخل طلای جشنواره کن شد و جایزه سینمایی سیستم آموزشی فرانسه را دریافت کرد.

از دیگر افتخارات وی می توان به کسب اسکار بهترین فیلمنامه در سال ۲۰۰۳ برای فیلم «گمشده در ترجمه» و همچنین نامزدی کسب اسکار در بخش بهترین فیلم و کارگردانی، جایزه گلدن گلوب بهترین فیلمنامه برای «گمشده در ترجمه» و همچنین کسب شیر طلای جشنواره ونیز با فیلم «در یک جایی» در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

«گائل گارسیا برنال»، بازیگر و کارگردان مکزیکی یکی دیگر اعضای هیئت داوران جشنواره امسال کن است. وی که در سال ۱۹۸۹ فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد، تا کنون در فیلم هایی چون «بابل» و «عشق سگی» ایفای نقش کرده است. «برنال» در سال ۲۰۰۱ جایزه دستاورد بازیگری «مارسلو ماستریانی» را دریافت کرد و د رسال ۲۰۰۳ نیز موفق به کسب جایزه «شوپارد» از جشنواره فیلم کن شد.

«نیکلاس وندینگ رفین»، کارگردان دانمارکی که سال گذشته با فیلم «تنها خدا می بخشد» در بخش رقابتی برای کسب نخل طلا حضور داشت امسال یکی از اعضای هیئت داوران جشنواره معتبر کن است. وی پیش از این نیز در سال ۲۰۱۱ با فیلم «رانندگی» نه تنها به عنوان یکی از فیلم های بخش رقابتی حضور داشت، بلکه جایزه بهترین بهترین کارگردان جشنواره کن را نیز از آن خود کرد.

«ژانک که جیا»، کارگردان و فیلمنامه نویس چینی است که او را به عنوان پرچمدار نسل ششم سینمای چین می شناسند. این کارگردان تاکنون سه بار و در سال های ۲۰۰۲،۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ به ترتیب با فیلم های «لذات ناشناخته»، «۲۴ شهر» و «یک ذره گناه» نامزد نخل طلای جشنواره کن بوده است که در نهایت در سال ۲۰۱۳ نیز موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه با «یک ذره گناه» از این رویداد سینمایی شد. وی همچنین در سال ۲۰۰۷ با فیلم «همچنان زندگی» موفق به کسب جایزه شیر طلایی بهترین فیلم از جشنواره معتبر ونیز نیز شده است.

«ویلیام دافوئه»، بازیگر آمریکایی یکی از چهار بازیگری است که امسال در جمع هیئت داوران جشنواره کن حضور دارد. وی دو بار در سال های ۱۹۸۷ و ۲۰۰۱ به ترتیب برای نقش آفرینی در فیلم های «پلیتون» و «سایه خون آشام» نامرد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده است.

«ژون دو یئون» بازیگر اهل کره جنوبی است که در طول حرفه کار خود جوایز سینمایی فراوانی از جمله بهترین بازیگر زن جشنواره کن در سال ۲۰۰۷ برای فیلم «تلالو پنهان» را در کارنامه سینمایی دارد.

«کارول بوکه»، بازیگر فرانسوی یکی دیگر از بازیگران عضو هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۱۴ است که البته تجربه کارگردانی هم دارد. وی بیشتر برای بازی در فیلم «میل مبهم هوس» ساخته سورئال «لوئیس بونوئل» محصول ۱۹۷۷ شناخته شد و سپس در سال ۱۹۹۰ برای بازی در فیلم «بسیار زیبا برای تو» موفق به کسب جایزه سزار بهترین بازیگز زن شد. این بازیگر فرانسوی پیش از این یک بار و در سال ۱۹۹۹ در جشنواره فیلم شانگهای چین نیز از اعضای هیئت داوران بوده است.

شصت وهفتمین جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ می(۲۴ اردیبهشت تا چهارم خرداد) در فرانسه برگزار می شود.

ارسال نظر