|
|
کدخبر: ۱۷۲۳۴۶

قاسم قلی پور تهیه کننده سینما از ساخت فیلم «یو اس اس وینس…» با موضوع حمله آمریکا به پرواز «۶۵۵» که در آن همه مسافران این هواپیمای مسافربری اریرانی کشته شدند، با رعایت استانداردهای جهانی خبر داد.

گروه فرهنگی مشرق- قاسم قلی پور تهیه کننده سینما درباره نگارش فیلمنامه ای با عنوان «یو اس اس وینس…» با موضوع حمله آمریکا به هواپیمای ایرباس ایرانی به خبرنگار مهر گفت: من به اتفاق سعید اسدی فیلمنامه ای با عنوان «یو اس اس وینس…» با موضوع حمله آمریکا به هواپیمای ایرباس کشورمان نوشته ایم. این فیلمنامه از قدرت درام بالایی برخوردار است و در صورت تامین بودجه در قالب یک اثر سینمایی به کارگردانی سعید اسدی ساخته خواهد شد.

ساخت فیلم حمله آمریکا به هواپیمای ایرباس پروژه ای بین المللی است

وی با بیان این مطلب که ساخت فیلم با موضوع حمله آمریکا به هواپیمای ایرباس از جمله پروژه هایی است که حتما باید در دستور کار سینمای ایران قرار گیرد، گفت: ساخت فیلم با موضوع حمله آمریکا به هواپیمای ایرباس از جمله پروژه هایی است که باید تولیدی در حد استانداردهای بین المللی داشته باشد تا بتوان آن را در عرصه جهانی نیز عرضه کرد به همین منظور ما قصد داریم فیلمی مطابق با استانداردهای جهانی تولید کنیم و برای رسیدن به این منظور هزینه بسیاری را باید صرف حضور بازیگران خارجی و فیلمبرداری و تیم تولید این پروژه سینمایی بکنیم. ضمن اینکه در نظر داریم فیلمنامه این فیلم سینمایی را به زبان انگلیسی به مرحله کارگردانی برسانیم.

تهیه کننده فیلم سنیمایی «عروس آتس» ساخته خسرو سینایی افزود: در همین راستا مذاکره هایی با مراکز مختلف سینمایی برای تامین اعتبار این فیلم سینمایی خواهیم داشت و اگر از سوی مسئولان به ویژه در سازمان سینمایی مورد عنایت قرار گیریم قطعا این فیلم سینمایی را تولید خواهیم کرد.

قلی پور با اشاره به این مطلب که تولید فیلم سینمایی با موضوع حمله آمریکا به هواپیمای ایرباس باید به عنوان یک پروژه ملی دیده شود، گفت: به اعتقاد من ساخت این فیلم سینمایی علاوه بر اینکه باید انعکاس جهانی داشته باشد در عین حال باید به عنوان یک پروژه ملی مطرح شود و همه مراکز چون ارتش، سپاه، بسیج و ارکان سینمایی کشور که می توانند در این زمینه کمک رسان باشند باید پا پیش بگذارند و ساخت این پروژه سینمایی را به انجام برسانند.

نمایش فیلم «یو اس اس وینس…» دنیا را به زیاده خواهی آمریکا آگاه می کند

تهیه کننده فیلم سینمایی «آتش سبز» به کارگردانی محمدرضا اصلانی ادامه داد: ساخت این پروژه سینمایی تنها نقد دولت آمریکا مبنی بر چرایی حمله به این هواپیما نیست بلکه نقد سازمان ها و نهادهای بین المللی است که مدعی حقوق بشر هستند؛ سازمان هایی که در طول سالهای گذشته هیچگاه این اقدام آمریکا را مورد نقد قرار ندادند. فیلمنامه «یو اس اس وینس…» با داشتن درامی خانوادگی فقط به فاجعه ایرباس نپرداخته بلکه موضوع سیاست های آمریکا را نیز مطرح می کند. نمایش این فیلم در جامعه بین المللی، دنیا را به تجاوز و زیاده خواهی های آمریکا آگاه خواهد کرد.

وی درباره این که کارگردان های بسیاری مدعی ساخت این پروژه سینمایی هستند، توضیح داد: من بسیار خوشحال می شوم اگر کارگردانی با دانش کافی فیلمی با این موضوع با استانداردهای جهانی بسازد و به شخصه دستش را به گرمی می فشارم اما واقعیت ماجرا این است که تولید چنین پروژه ای نیاز به صرف هزینه های بالا دارد.

قلی پور در ادامه افزود: اگر تامین اعتبار برای ساخت این پروژه سینمایی براساس رابطه های طایفه ای باشد، از همین لحظه اعلام می کنم که من چنین رابطه ای با هیچ نهاد و سازمانی ندارم.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه نسبت به موفقیت در تولید این پروژه سینمایی مطمئن است؟ گفت: من به سهم خودم نسبت به ساختار و گروه تولید این پروژه سینمایی توسط تیمی که چیده ام مطمئن هستم و تردید ندارم در صورت تکمیل بودن شرایط تولید، یک اثر ارزشمند و قابل دفاع از آب درخواهد آمد.

مدعی برای ساخت موضوع ایرباس زیاد است

این تهیه کننده با اشاره به این مطلب که سعید اسدی سالهای طولانی برای ساخت این پروژه سینمایی وقت و انرژی گذاشته است، گفت: سعید اسدی از سال های دور دنبال ساخت این فیلم سینمایی بوده است. البته برای ساخت فیلم با این موضوع مدعی بسیار است برای خود من هم جای تعجب دارد.

وی در ادامه متذکر شد: سئوال من این است که چرا در تمام این سالها هیچ فیلمسازی و یا گروه خاصی از جریان فکری و سیاسی اندیشه ساخت چنین فیلم و یا سریالی را در ذهن خود نداشته چرا در تمام این سالها درباره ساخت اثری با این گستردگی فعالیتی انجام نشده است؟ من همه تلاشم این است که فیلمی با کیفیت درباره پرونده ایرباس بسازم. درست مانند پروژه های ارزشمندی که درباره دفاع مقدس ساخته شده است.

این تهیه کننده سینما با ابراز خوشحالی از داشته های غنی در سینمای دفاع مقدس بیان کرد: خوشبختانه پس از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، فیلم های بسیاری از حماسه آفرینی مردم در این هشت سال ساخته شد. دفاع در جنگ تحمیلی متعلق به شخص و گروه خاصی نبود بلکه همه مردم در نقش آفرینی و پیروزی دفاع مقدس نقش داشتند و همین مساله در سینمای دفاع مقدس هم حاکم است.

برای ساخت «یو اس اس وینس…» موافقت اصولی گرفته ایم

وی درباره مراحل تولید فیلمنامه «یو اس اس وینس…» گفت: در حال حاضر مشغول فراهم کردن شرایط تولید هستیم و برای رسیدن به بهترین تولید حمایت های چند جانبه را نیاز داریم. ضمن اینکه تلاش ما این است علاوه بر محتوای پر قدرتی که در این فیلمنامه داریم به لحاظ بصری فیلمی تصویری با گرافیک خاص بسازیم. در همین راستا موافقت اصولی از سازمان سینمایی دریافت کرده و به مراکز مختلف برای دریافت بودجه هم سر زده ایم.

قاسم قلی پور در ادامه متذکر شد: ضمن اینکه نسخه ای از این فیلمنامه را برای تلویزیون ارسال کرده ایم و فیلمنامه خوانده شده و مورد قبول صدا و سیما نیز قرار گرفته و این سازمان در تامین صحنه های آرشیوی بسیار کمک حال ما خواهد بود.

تهیه کننده فیلم سینمایی «ماه مهربان» در پایان درباره استفاده از نیروهای حرفه ای سینمای ایران در تولید «یو اس اس وینس…» توضیح داد: قطعا از نیروهای داخلی استفاده خواهیم کرد اما چون هنوز به سرنخ های مشخص برای تولید این فیلم نرسیده ایم ترجیح می دهیم با هیچ یک از عزیزان سینماگر وارد مذاکره نشویم تا انتظار ایجاد نشود.

پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر با شناسه «IR۶۵۵» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷(۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یواس اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند.

ارسال نظر