|
|
کدخبر: ۱۷۲۴۷۱

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خبر داد

خبرگزاری تسنیم: معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در بازدید از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب از راه اندازی ۵ هزار کتابخانه کلاسی در مدارس مقطع ابتدایی تا پایان سال خبر داد.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، حجةالاسلام والمسلمین امرودی در بازدید از بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از راه اندازی ۵ هزار کتابخانه کلاسی در مدارس مقطع ابتدایی خبر داد و گفت: این طرح تا پایان سال جاری با مشارکت وزارت آموزش و پرورش و نظارت آموزگاران اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت ۳۰۰ کتابخانه تحت پوشش شهرداری تهران گفت: مهم ترین اصل در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه سهولت دسترسی به کتابخانه ها و فراهم کردن زمینه های مناسبت برای بهره مندی بیشتر شهروندان از قرائتخانه ها است. اکنون بیش از ۳۰۰ کتابخانه وابسته به شهرداری تهران دایر در سطح شهر دایرند و این آمار در مقایسه با کتابخانه های تحت پوشش دیگر نهادها بسیار قابل توجه است.

امرودی ادامه داد: در حال حاضر ۵۰ کتابخانه شبانه روزی در سطح شهر مشغول به فعالیت هستند و علاقه مندان می توانند با حضور در این کتابخانه ها در کمال امنیت به مطالعه بپردازند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اجرای برنامه های گسترده فرهنگی و آموزشی در کتابخانه های تحت پوشش خبر داد و افزود: کتابخانه ها موظف به اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی متناسب با ایام سال و گروه های سنی مخاطبان خود هستند. به عنوان مثال در ایام امتحانات باید کلاس های آموزشی مرتبط با دروس مدارس در کتابخانه ها برگزار شود.

وی با بیان تجهیز خانه های کتاب سراهای محله به قرائتخانه عنوان کرد: مدیران محله بر اساس نیازهای شناسایی شده در محله و خواست شهروندان نسبت به تجهیز و تکمیل منابع کتابخانه ها و ساخت قرائتخانه در سراهای محله اقدام کرده اند. حمایت از نویسندگان و استعدادهای محلی و تجلیل از کتاب های برتر از دیگر وظایف خانه های کتاب به شمار می رود.

امرودی ادامه داد: افزایش سرانه مطالعه در جامعه منوط به اجرای مجموعه ای از برنامه های اجتماعی و روان شناسی است و تنها افزایش تعداد کتابخانه ها برای تحقق این مهم کافی نیست. فعالان حوزه ادبیات کودک معتقدند که غصه گویی برای کودک میل به مطالعه در وی را تقویت می کند براین اساس نباید از تاثیر رفتار والدین در اشتیاق فرد به مطالعه غافل بود.

وی گفت: شهرداری تهران با درک این مهم اجرای برنامه های تربیتی و کارگاه های آموزشی نحوه رفتار با فرزندان در خانه های اسباب بازی و علم و زندگی سراهای محله اقدام کرده است.

انتهای پیام /

ارسال نظر