|
|
کدخبر: ۱۷۲۶۷۸

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر این که بخش عمده لایحه اصلاح مالیات های مستقیم در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: با نامه نگاری برخی وزاری دولت بررسی لایحه مذکور متوقف نمی شود.

ایرج ندیمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: لایحه اصلاح مالیات های مستقیم از دولت قبل آمد و در ابتدا وزیر اقتصاد و وزارت صنعت اعلام کردند که روی این لایحه اصلاحاتی دارند.

وی ادامه داد: به همین دلیل مدتی لایحه را معطل کردیم تا دولت اصلاحات مورد نظر را ارائه کند. در این راستا کارگروهی تشکیل شده و نظرات خود را به مجلس ارائه کردند. بنابراین فرض بر این است که لایحه مذکور مورد توافق این دولت است.

وی تصریح کرد: در بررسی لایحه اصلاح مالیات ها کاملا اختیار داده ایم که هر کسی از بخش دولتی و خصوصی در جلسات هفتگی و هم در دو روز کامل کاری حضور داشته باشند، بنابراین از این جهت هم باید قبول کنیم که لایحه مورد حمایت دولت است و دولت اگر نظری داشت باید در زمان خودش اعلام می کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: در مورد مالیات ها در حال حاضر اختلاف نظر داریم؛ یک نطر می گوید باید مالیات ها را که عامل فشار بیشتری از جهت درآمد می شود، متوقف کنیم. اما گروهی دیگر می گویند مالیات را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم.

ندیمی گفت: «گروه اول که معتقد به سطح اخذ درآمد مالیاتی نیستند مسائلی را ایجاد کرده اند که گاه بخشی و گاهی فرابخشی است. در هر حال آنچه که مطرح است این است که ما یا باید منطق مالیات ها را رد کنیم یا قبول. اگر این منطق را قبول کنیم اشکالات قابل رفع است. اما اگر بخواهیم به دلایلی نقاط ضعف را از نگاه بخشی مطرح کنیم مشکل به وجود می آید.»

وی با بیان این که فرض می کنیم این دولت در این موضوع مشارکت گسترده دارد، افزود: لایحه اصلاح مالیات ها کمک به دولت است، ناکارآمدی ها ناشی از فروش نفت را جبران می کند. اگر قرار باشد با نگاه بخشی به این لایحه نگاه کنیم همه گروه ها و بخش های دیگر به تاسی به همین نگاه و منافع بخشی مشکل ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به نامه های ارسال شده از سوی چند تن از وزرای دولت ترتیب اثر می دهید، تاکید کرد: به طور طبیعی در کمیسیون اقتصادی این امکان را داریم که نظرات را بشنویم اما در صحن علنی از نظر آئین نامه بخش عمده را بررسی کرده ایم و از نظر ما قابل برگشت نیست. مگر آن که شورای نگهبان ایراد بگیرد، یا این که دولت در آینده لایحه دیگری بدهد یا این که نمایندگان مجلس طرحی ارائه کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: در بررسی لایحه اصلاح مالیات ها فقط مواردی که ارجاع شده اند را بررسی می کنیم و بقیه مواد قابل بررسی نیست.

ندیمی تصریح کرد: در اصلاح لایحه مالیات به دنبال افزایش مالیات، مالیات دهندگان نبوده ایم بلکه به دنبال آنهایی بوده ایم که مالیات نمیدهند و این لایحه ضد تولید نیست.

وی تاکید کرد: به هر حال اگر لایحه اصلاح مالیات ها ایرادی دارد باید از روش های قانونی استفاده شود و نمی توان در این باره نامه نگاری کرد.

به گزارش تسنیم، یکی از وزرای اقتصادی دولت یازدهم در نامه ای به مجلس خواستار توقف بررسی «مالیات عایدی سرمایه» به عنوان بخشی از لایحه اصلاح مالیات های مستقیم به دلیل بروز تورم شده است.

انتهای پیام /

ارسال نظر