|
|
کدخبر: ۱۷۲۸۹۵

نماینده مردم یزد در شورای عالی استانها:

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم یزد در شورای عالی استانها گفت: اکثر مناطق دوردست، محروم و توسعه نیافته از عوارض ارزش افزوده سهم شایسته ای نمی برند و این وضعیت از عدالت و انصاف به دور است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، رضا ربانی در پنجمین جلسه علنی شورای عالی استانها در نطقی خارج از دستور خواستار تجدیدنظر جدی در مسئله توزیع عوارض ارزش افزوده در استان یزد شد و اظهار داشت: هم اکنون اکثر مناطق دوردست محروم و توسعه نیافته از عوارض ارزش افزوده سهم شایسته ای نمی برند چرا که صنعت، کارگاه و معادن فعال ندارند.

وی افزود: در برخی استانها یک شهرستان سالانه چندین میلیارد تومان درآمد دارد و شهر دیگری در همان استان سالانه درآمدی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان دارد؛ نقاط روستایی نیز به همین صورت هستند.

نماینده مردم یزد در شورای عالی استانها تصریح کرد: بعضی از روستاها سالانه ده ها میلیون تومان درآمد دارند و روستایی کمتر از ۱۰ مییلون تومان عایدش می شود که این وضعیت از عدالت و انصاف به دور است و لازم است مجلس شورای اسلامی توزیع درآمد را به صورت استانی بین شهرستانها براساس محرومیت، جمعیت و فاصله تقسیم کند.

ربانی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: موضوع اشتغال به ویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک باعثمهاجرت آنها به دیگر نقاط و شهرهای بزرگ شده، همچنین در استان یزد بیکاری به عدد ۲ رقمی رسیده که امیدواریم با اجرای مرحله دوم هدفمندکردن یارانه ها به این مسئله توجه جدی شود زیرا با حل این موضوع مسئله حاد ازدواج جوانان حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه لازم است فکری به حال زمین های فاقد سند در سطح شهرها به ویژه شهرهای کوچک که اداره ثبت ندارند کنیم، گفت: هم اکنون آنچه باعثتخلف ساختمانی می شود نداشتن پروانه آن هم به دلیل نداشتن سند و دریافت حق بیمه ساختمان است که مجددا از ابتدای امسال برقرار شده است.

نماینده مردم یزد در شورای عالی استانها گفت: پیشنهاد می شود دریافت حق بیمه ساختمانی مسکوت و ملغی شود و برای دریافت پروانه در شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت جهت صحت مالکیت زمین به صورت استشهاد محلی، تنفیذ دادگاه یا تائیدیه شورای اسلامی شهر اقدام شود.

ربانی خاطرنشان کرد: از مسئولین انتظار داریم با برنامه ریزی درست به فکر کشاورزان و دامداران باشد زیرا هزینه کاشت، داشت، برداشت و نگهداری بالاست و چیزی به دست آنها نمی رسد و در این بین دلالان و واسطه ها سود واقعی را می برند. این را هم بدانیم که اگر کشاورز و دامدار ضعیف شود وابستگی به بیگانگان بیشتر می شود.

وی به ناعادلانه بودن تقسیم بندی حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: بعضا ۵ تا ۶ شهرستان دارای یک نماینده هستند و در کنار آن یک شهرستان کوچک یک نماینده و یک شهرستان ۵۰۰ هزار نفری هم یک نماینده دارند. طبق قانون هر ۱۰ سال باید ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان اضافه شود. اکنون ۱۶ سال سپری شده و هیچ نماینده ای به تعداد نمایندگان قبلی افزوده نشده است.

نماینده مردم یزد در شورای عالی استانها در ادامه اظهارات خود گفت: مسئله اجرای تقسیمات کشوری مغفول مانده و گاهی به صورت موردی و قطره چکانی انجام می شود در حالی که اجرای صحیح آن باعثرضاتمندی مردم و خدمات رسانی بهتر به آنها می شود و تمرکزگرایی نیز می کاهد.

ربانی در پایان گفت: اکنون که مرحله دوم هدفمندکردن یارانه ها در حال اجراست لازم است با دقت و ظرافت بالا عمل شود تا قشر آسیب پذیر بیش از آسیب نبیند. در این بین باید تفاوت شهرهای کوچک، بزرگ و روستاها مدنظر باشد.

انتهای پیام /

ارسال نظر