|
|
کدخبر: ۱۷۲۹۵۳

معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با موادمخدر:

خبرگزاری تسنیم: معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با موادمخدر با اشار به مشکلات فرهنگی موجود در جهت ممانعت از ورود زنان معتاد به چرخه درمان گفت: متأسفانه در سال ۹۲ میزان مرگ و میر زنان معتاد ۱۵ درصد افزایش داشت.

به گزارش خبرنگار انتظامیخبرگزاری تسنیم، بابک دین پرست در نخستین جلسه مددکاران اجتماعی با بیان نقش برجسته مددکاران در جامعه اظهار داشت: مددکاران اجتماعی از اعضای اصلی درمان در حوزه اعتیاد در اکثر کشورهای دنیا هستند و این در حالی است که متأسفانه در کشور ما توجه ویژه ای به نقش آنها در درمان اعتیاد نشده است.

وی با بیان اینکه وضعیت فعلی مددکاران اجتماعی کشورمان با جایگاه درخور آنها تفاوت بسیاری دارد، گفت: طبق تحقیقی که در آمریکا صورت گرفت پیش بینی شد که میزان استخدام افراد در مشاغل عمومی در حدود ۱۴ درصد افزایش می یابد و در این در حالی است که مشاغل مددکاری رشدی معادل ۲۵ درصد دارند. همچنین در استرالیا در طول ۵ سال گذشته رشد مشاغل مرتبط با مددکاری ۵۵ درصد بود که این افزایش برای دیگر مشاغل عمومی ۱۰ درصد بوده است.

معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: متأسفانه در کشورمان به دلیل رویکرد قالب جسمی و درمان با داروهای نارکوتیک، نقش جنبه های روانی و اجتماعی اعتیاد کمرنگ شده و مجال فعالیت موثر مددکاران کم فروغ شده است. این در حالی است که ترک جسمانی و سم زدایی جز کوچکی از درمان اعتیاد است و ماجرای درمان اعتیاد پس از دوره ترک جسمانی آغاز می شود.

دین پرست نقش واسط مددکاران اجتماعی میان خانواده و بیماران را به عنوان حلقه ارتباطی موثر در موضوع اعتیاد عنوان کرد و خاطرنشان کرد: مهمترین حلقه مفقوده چرخه اعتیاد، رهاشدن فرد بهبود یافته پس از ترک وابستگی جسمی به مواد است.

وی با انتقاد از وضعیت فرهنگی جامعه نسبت به زنان معتاد این موضوع را بعنوان برچسبی منفی و مخرب در برابر درمان معتادان عنوان کرد و گفت: اگرچه میزان مرگ میرهای ناشی سوء مصرف مواد با کاهش ۳/۳ درصدی همراه بود ولی متاسفانه تعداد مرگ و میر ثبت شده برای زنان معتاد در سال ۹۲ به میزان ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۱ رشد داشت و در سال ۹۲،۲۳۰ نفر از زنان معتاد جان خود را از دست دادند و این در حالی است که در سال ۹۱،۱۹۹ نفر از زنان معتاد جان خود را از دست داده بودند.

معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با موادمخدر در بخش دیگری از سخنانش ضمن تاکید بر حضور مددکاران در زندان های کشور افزود: در حال حاضر ۷۱ درصد از محکومان زندانی کشورمان به صورت مستقیم با غیرمستقیم با مسئله موادمخدر ارتباط دارند و ۴۰ نفر از زندانیان کشور به دلیل اعتیاد به انواع موادمخدر و روان گردانها تحت پوشش درمان با متادون هستند.

دین پرست همچنین با اشاره به حضور مددکاران اجتماعی در مراکز موضوع ماده ۱۶ افزود: یکی از مهمترین مسئولیت های مددکاران در این مراکز ایجاد رابطه معتاد پذیرش شده با خارج از این مراکز است و در طول ماه های پایانی سال ۹۱ و ۹۲ میزان ۵۱ هزار و ۸۰۰ نفر در مراکز ماده ۱۶ پذیرش شده اند که این موضوع نقش ویژه مددکاران اجتماعی در بحثمبارزه با اعتیاد و درمان آن را بیش از پیش مشهود می کند.

وی در ادامه با تاکید بر بر دوش داشتن ۹۲ درصد از مراکز درمانی خصوصی توسط بخش خصوصی گفت: هم اکنون ۸۹ درصد از معتادان تحت پوشش درمان در مراکز خصوصی پذیرش می شوند و در سال ۹۲،۷۶۴ هزار نفر در این مراکز پذیرش شده اند.

معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با موادمخدر در پایان از پیگیری ایجاد کلینیک های تخصصی مددکاران اجتماعی در حوزه اعتیاد در آینده ای نزدیک خبر داد.

انتهای پیام /

ارسال نظر