|
|
کدخبر: ۱۷۳۱۴۲

کتاب «میزبانی از بهشت» که شامل روایت حضور رهبر معظم انقلاب در خانه شهداست، از سوی انتشارات صهبا در نمایشگاه به مخاطبان عرضه می شود.

به گزارش مشرق، کتاب «میزبانی از بهشت» که شامل روایت حضور مقام معظم رهبری در خانه شهداست، از سوی انتشارات صهبا در نمایشگاه به مخاطبان عرضه می شود. موضوع این کتاب حضور مقام معظم رهبری در منزل ۵ خانواده شهید در مشهد مقدس و بازدید با خانواده شهداست.

قسمتی از اشاره کتاب:

در چند سفر استانی اخیر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، یکی از جذابترین و زیباترین اتفاقات، بازدیدهای ایشان از خانواده های شهدا بود که معمولاً به شکل حاشیه نویسی در فضای مجازی یا پخش فیلم هایی از صدا و سیما، منعکس میشد. همین چند فراز، نشان میداد که این دیدارها چقدر جالب و پرنکته بوده اند. این مختصر منتشر شده، پیوند زیبایی بین بدنه عادی جامعه و حضرت آقا و شهدا ایجاد می کرد. در ذهن مجموعة صهبا دغدغه های ایجاد شد برای بررسی سابقه این دیدارها و کیفیت آنها.

تحقیقات و پرسوجوها، خبر از ماجرایی قدیمی می داد که چون رودخانه های بهشتی، آرام و زلال و با صفا، همواره روان بوده و هست. و فقط چند مورد از صدها دیدار، بازتابی بین مردم داشته اند. به هرحال صهبا هر روز برای رسیدن به محتوای این دیدارها و پرداختن به آنها مشتاق تر می شد و به دنبال راهی می گشت برای رسیدن به آنها.

از مهمترین ویژگی های این دیدارها این است که حضرت آقا، بدون تشریفاتِ معمول دیدارهای دیگر، خیلی صمیمانه وارد خانه شهدا شده و با آنها هم صحبت شده اند. دیدارهایی پربار و پرنکته، چه از لحاظ بیانات و چه از لحاظ برخوردها و رفتارهای ایشان.

ویژگی دیگر آنها این است که تداوم داشته اند، تداومی که خبر از اهمیت بسیار بالای این موضوع برای حضرت آیت الله خامنه ای دارد. در میان فشار کارهای اجرایی و مدیریتیِ زمان ریاست جمهوری و اوج جنگ، تا زمان رهبری و شدت فعالیت های ایشان، چه در حوزه مسائل کشور و چه برنامه های علمی و مطالعاتی، این دیدارها متوقف نشده اند. تعدادشان کم و زیاد شده، اما هیچ وقت توقف نداشته.

به هر حال همه چیز نشان می داد که این دیدارها گوهرهایی هستند که باید به مردم انتقال داده شوند تا آنچه برای رهبر جامعه اسلامی، تا این اندازه اهمیت دارد، برای مردم هم روشن شود و آنها هم از انوار خانواده ها و معنویت و نور این دیدارها، تا حدی بهره ببرند.

***

و اما این کتاب

محدوده خیابانِ ابوذر مشهد، در محله احمدآباد، در شبِ جمعه ۷/۱ / ۱۳۷۶، میزبان مهمان عزیزی است که بی سروصدا به خانه خانواده های شهدا سر میزند. ایام دید و بازدیدِ عید است و آن شب، رهبر انقلاب به خانه پنج خانواده از حق داران انقلاب می روند که فرزندانشان را بر سر این حمایت اهدا کرده اند. آن گوهر نابی که به دست صهبا رسید، برخی از اطلاعات مربوط به این پنج دیدار است. همین اطلاعات اولیه، مدهوش کننده بودند. هر دیداری به فراخور شرایط خانواده و شهدایشان، نمک خاص و نکته های زیبای خودش را داشت. وقت کم بود و می بایست در کمترین وقت ممکن، این کار به خروجی می رسید. این اطلاعات را همراه خود برداشتیم و مشرّف شدیم به مشهدالرضا تا بعد از زیارت و استمداد از حضرت رئوف علیه السلام، این خانواده ها را ببینیم و با آنها صحبت کنیم؛ از شهدایشان و از آن شب، یعنی ۷/۱ / ۱۳۷۶. مهمان خانواده های شهید حمیدرضا سمرقندی، شهیدان مجتبی و محسن عاشوری، شهیدان مسعود و مهدی میرزایی، شهید غلام حیدر رستمی و شهیدان محمدمحسن و حمید سماعی یکتا شدیم. در این خانهها لحظات نابی بر ما گذشت که تا آخر عمر فراموش نخواهیم کرد.

خانواده هایی ساده و صمیمی که هنوز داغ شهیدشان را بر دوش دارند، اما هر روز محکمتر پای آرمانهای شهدا ایستاده اند. متأسفانه، بعد از هفده سال، سه نفر از مادران و پدران شهدا که آن شب میزبان آقا بودند، از دنیا رفته اند، اما آنها که هستند، هنوز شیرینی آن دیدار زیر زبانشان است و بعضاً بعد از این همه سال، با یادآوری آن صحنه ها می گریند. خانواده هایی که سفت و سخت پای رهبری ایستاده اند و داستان شهدا و دیدار آن شب را برای فرزندان و نوه هایشان گفته اند تا آنها هم برای ادامه این راه آماده شوند.

با توشه های غنی و سنگین از مشهد بازگشتیم تا این پنج دیدار را روایت کنیم. بار ارزشمند و سنگینی بود بر دوش بدنی ضعیف؛ قلم امثال ما کجا و سرودن در رثای شهدا و عرض ارادت ولایت در منازل آنان کجا… از طرفی شرمنده ایم و از طرف دیگر خوشحال که ما نیز کلاف به دست در صف خریداران یوسف هستیم؛ باشد که قبول افتد.

حاصل کار، این کتاب است با پنج روایت که هر کدام از یک زاویه دید و از جایی وارد داستان شهدای خانواده و دیدار حضرت آقا با آنها می شود. سعی شده در مورد دیدار، تمام آنچه در آن حدود پانزده دقیقه گذشته، کاملاً بازگو شود.

این شهدا آنقدر بزرگوار بوده اند که می شود کتاب های مستقلی در مورد زندگی و شهادت هر کدام از آنها نوشت. اما هدف این نوشته، روایت دیدار حضرت آقاست با خانواده های آنها، و لذا فقط در حد لازم، از شهدا گفته شده است که به درک فضای خانواده و دیدار کمک کند.

در هر پنج روایت، متن صحبت های حضرت آقا در منزل شهدا، عیناً نقل شده و با رنگ متفاوت قلم، از باقی متن متمایز شدهاست.

امیدواریم این راه نورانی و پربرکت، به هر طریقی ادامه یابد و این دیدارهای معنوی به مردم مشتاق برسد.

ارسال نظر