|
|
کدخبر: ۱۷۳۱۵۴

در همه این سی و پنج سال هیچ کتاب درخوری درباره زندگی امام راحل نوشته نشده بود. اگر دوره طاغوت بود یک نسخه از این چنین کتابی را در مدرسه به همه دانش آموزان ممتاز هدیه می دادند یا اینکه به همه نخبگان و دانشگاهیان اهدا می کردند اما خوشبختانه حالا جمهوری اسلامی است.

به گزارش مشرق، مراسم رونمایی از «دائره المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی(ره)» نوشته جعفر شیرعلی نیا که از سوی انتشارات سایان منتشر شده، عصر امروز ۱۸ اردیبهشت ماه در سرای اهل قلم برگزار شد. در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری با اشاره به ضرورت انتشار کتاب هایی این چنین گفت: ما با نسلی روبه رو هستیم که چیز زیادی درباره انقلاب و تاریخ انقلاب نمی داند پس لازم است نسل جدید را با این برهه از تاریخ و شخصیت های تاثیرگذار آن آشنا کنیم. از سوی دیگر باید مخاطبان خارجی خود را در نظر داشته باشیم که در سال های اخیر و با توجه به موج فراگیر بیداری اسلامی به وجود چنین کتاب هایی نیاز دارد.

او با اشاره به دو ویژگی برجسته «دائره المعارف تاریخ زندگی امام خمینی(ره)» گفت: این کتاب، به خوبی قابل ترجمه است از سوی دیگر محتوای خوبی را در اختیار مستندسازان می گذارد تا براساس آن، فیلم های مستند بسیاری درباره زندگی بنیانگذار انقلاب بسازند.

به گفته زائری، نوشتن دائره المعارف درباره زندگی امام خمینی(ره) برخلاف تصور عموم مردم، کار چندان ساده ای نیست و پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از تاریخ انقلاب هنوز کار درخوری درباره امام خمینی و نقش و تاثیر ایشان بر تاریخ معاصر ایران نوشته نشده است. از این رو کتابی که شیرعلی نیا نوشته و گردآوری کرده و از سوی نشر سایان منتشر شده، کار بی نطیری است و چه خوب که یک ناشر خصوصی چنین کرده است.

این نویسنده و پژوهشگر دینی، انتشار کتاب هایی پجون «دائره المعارف مصور زندگی امام» را وطیفه نهادها و موسسات دولتی دانست و افزود: تصور من این بود که سایان، یک نشر دولتی یا شبه دولتی است اما متوجه شدم، خوشبختانه این نشر، یک نشر خصوصی است. من نمی دانم ناشران دولتی چه می کنند؟ چرا تاکنون یک کتاب تاثیرگذار در زمینه تاریخ انقلاب ننوشته اند؟ کدام سازمان و نهاد دولتی یک اثر درخور برای نوجوان و جوان منتشر کرده است؟

زائری به اهمیت عکس اشاره و بیان کرد: گاهی عکس ها بسیار گویاتر از هر متن و نوشته ای هستند و در این کتاب، ۱۲۰۰ عکس آمده. تصاویری که از اهمیت کار امام راحل سخن می گوید. مخاطب زمانی متوجه کار ایشان می شود که تصویر فرح پهلوی را محجبه می بیند و با تصویر فرد عمامه بر سری روبه رو می ‍شود که در حال بوسه زدن بر دست شاه است. این تصاویر باید به صورت یک مجموعه نشان مخاطب داده شوند تا نخاطب نسل جوان درک کند که امام خمینی(ره) چه کردند و چه انقلابی را پایه گذاری کردند. هرچند ما در تمام این سال ها، کمتر چنین عکس هایی را نشان داده ایم. در دفاع مقدس هم، همین رویه را دنبال کرده ایم. همیشه عرافی ها از سرباز تا ژنرال، طوری نشان داده ایم که انگار مشتی کودن هستند خوب جوانان با دیدن این نوع تصویر از جنگ حق دارد از خود سئوال کند که پس چرا جنگ ما هشت سال طول کشید و این همه شهید دادیم؟

به گفته زائری هنوز هم عکس های کتاب «دائره المعارف تاریخ زندگی امام خمینی(ره) جای کار دارد به این معنی که عکس ها به شرح نیاز دارند. برای مثال خوب است در کنار عکس بازدید شاه از مدرسه سپهسالار یا همان مدرسه عالی شهید مطهری به نام این مکان اشاره شود یا توضیح بیشتری درباره عکس شهید چمران و امام موسی صدر داده شود.

او در پایان گفت: من در آخر به همین نکته کفایت می کنم که اگر دوره طاغوت بود یک نسخه از این چنین کتابی را در مدرسه به همه دانش آموزان ممتاز هدیه می دادند یا اینکه به همه نخبگان و دانشگاهیان اهدا می کردند اما خب خوشبختانه حالا جمهوری اسلامی است.

جعفر شیرعلی نیا، نویسنده «دائره المعارف مصور زندگی امام خمینی(ره) نیز در ابتدای این نشست با بیان به این که پیش از انتشار این کتاب هیچ اثری که زندگی امام خمینی(ره) را از ابتدا تا انتها روایت کرده باشد نداشتیم. اخیرا شنیده ام که یکی از نویسنده های نام آشنای خارج نشین ضد انقلاب در حال نگارش کتابی با همین موضوع است. خوشحالم که کتاب من پیش از انتشار این اثر منتشر شد.

وی با اشاره به اینکه در کشور خودمان هیچ رفرنس خوبی درباره زندگی جامع امام نداریم گفت: چند وقت پیش بعضی از مهمانان خارجی ما که به ایران آمده بودند برای یک کار تحقیقاتی به دنبال کتابی به زبان انگلیسی درباره امام بودند. نمی شد به آنها گفت که ما حتی به زبان خودمان هم چنین اثری نداریم.

وی با اشاره به اینکه کتاب در ۱۲ فصل تنظیم شده گفت: فصل نخست، تولد امام و جزییاتی درباره تاریخ مشروطه را شامل می شود. در فصل دوم به دوران طلبگی ایشان در اراک و قم اشاره شده است. مرجعیت آیت اله بروجردی، تبعید به ترکیه، سال های زندگی امام در نجف و پاریس، فصل های سوم تا هفتم را دربرمی گیرد و فصول هشت تا ۱۲ پس از انقلاب و سال پایانی زندگی امام را شامل می شود.

او به این که در نگارش این کتاب تنها به منابع مکتوب مراجعه کرده است گفت: کسانی که کار تاریخی می کنند اهمیت چندانی برای خاطره قائل نیستند من در نگارش این کتاب به مستندات و منابع مکتوب مراجعه کرده ام. ضمن این که در این کتاب به یک دوره پرفراز و نشیب تاریخی از مشروطه تا فروپاشی پهلوی و جنگ اشاره شده است. ما در این اثر، علاوه بر امام راحل با ۸۰۰ شخصیت تاریخی روبه روییم.

شیرعلی نیا، آرشیو را یکی از مشکلات جدی تاریخ نگاری دانست و افزود: در کشورهای صاحب رسانه، بیشترین استفاده را از آرشیو می کنند اما با ضعف عمده در این زمینه مواجه هستیم. نگاه من در این مجموعه فرهنگی و غیرسیاسی بوده است. بگذریم که به سراغ نهادهایی رفتم که باید از من حمایت معنوی می کردند و نکردند.

وی ادامه داد: من از همین جا اعلام می کنم که با توجه به کار شبانه روزی جریان های سیاسی ضد انقلاب در تدوین تاریخ بعد از انقلاب به زودی یعنی در دو سه سال آینده با بحرانی روبرو می شویم و تازه به این فکر می کنیم که تاریخ انقلاب را خودمان روایت کنیم که دراین صورت با بحران بزرگ تری با عنوان نداشتن آرشیو مواجه می شویم.

ارسال نظر