|
|
کدخبر: ۱۷۳۱۶۱

سازمان بسیج فرهنگیان و دانش آموزی بیانیه ای پیرو منویات حضرت آیت الله خامنه ای درباره آموزش و پرورش در دیدار با معلمان سراسر کشور صادر کرد.

به گزارش مشرق، در بیانیه بسیج فرهنگیان و دانش آموزی پیرو منویات رهبری درباره آموزش و پرورش آمده است: انقلاب اسلامی و رخدادهای آن، سند پند آموزی در مواجهه با تمامی پدیده های به ظاهر سخت و لاینحل پیش روست، آنجا که قلم معلم از خون " شهید افضل " می شود، در این انقلاب معلمان با روحیه انقلابی علاوه بر انجام رسالت قلم با خون خود در جریده تاریخ تفکر خود را تثبیت می نماید.

روز معلم که به حق با سالروز شهادت حضرت آیت الله مطهری نامگذاری شده است؛ معلمان امروز کشور ما باید از سیره اخلاقی و عملی این معلم اسوه تفکر اسلامی و با روحیه انقلابی درس آموزی داشته و لحظه ای نباید از این شاخصه فاصله گرفت، تا بتوانیم در شکل دهی حرکت های بنیادین در دنیا مؤثر باشیم.

فرمایشات ولی امر مسلمین جهان، حضرت آیت الله امام خامنه ای «مدظله العالی» در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در صورتی که با نگاه دقیق، عالمانه، دلسوزانه و انقلابی به آن توجه شود، می تواند به عنوان سند راهبری وزارت آموزش و پرورش و نقطه عطفی در گشایش خلأهای این دستگاه عظیم و طویل کشور محسوب شود.

آنچه که با نگاه مدبرانه رهبری به درستی آسیب شناسی شده است، یک پدیده کهنه و قدیمی بوده که با تغییر و تحولات سیاسی، رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته است که هم اکنون این خودروی جدید در مسیر قدیم رهنمون می شود. برای رهایی از این معضل، تلاش همه جانبه با روحیه انقلابی و بازبینی دقیق مسیر طولانی و مشقت بار علم و فرهنگ لازم است.

تنها داروی شفا بخش برای رسیدن به این نقطه آرمانی، پرداختن به سند تحول بنیادین این وزارت خانه که بعد از سال ها مجاهدت کارشناسان، مدیران و صاحب نظران، کشور به آن نائل آمده و بنا به قرائت های متفاوت مدیریتی در این روزها مورد کم مهری قرار گرفته و شاید بیم آن هم برود که به گوشه انزوا رهانیده شود، گرچه ممکن است این سند از نقاط ضعفی هم برخوردار باشد ولی با مشارکت همه دستگاه های مؤثر و با تدوین نقشه راه، نقاط قوت برجسته و ضعف ها برطرف می شود. ولی نکته مهم جدّیت در کاربردی نمودن این سند و پرهیز از باز تولید سند جدید است.

از آنجایی که عمر مدیریت سیاسی دولت ها خیلی محدود و پرداختن به کارهای موازی فرصت خلق جلوه های جدید را از مدیران می گیرد، پس شایسته است با همتی انقلابی و توجه عمیق و کارشناسانه به بیانات رهبر معظم انقلاب، بتوان فتح الفتوح تاریخی را در این دستگاه عظیم فرهنگی شاهد بود.

سند تحول می تواند آموزش و پرورش را از جایگاه تقلیدی و منفعلانه به جایگاه فرهنگ اصیل بومی، انقلابی، اسلامی و منطقی هدایت کند. ضرورت تحقق این ایده آل، بسیج خیل عظیم معلمین جوان، متعهد و انقلابی است که با روحیه خلاقانه در برابر کارها واهمه نداشته و با دخالت جوهره تدین و خدا محوری از میانبرها جهت کوتاه نمودن مسیر نَفس گیر این سند تحول بهره گیرند.

بسیج دانش آموزی و فرهنگیان به عنوان تشکیلاتی نظام یافته که از یک طرف به خیل عظیم میلیونی بسیج مستضعفین وصل بوده و از طرف دیگر با سازمان دهی جمعیت میلیونی موجود در آموزش و پرورش می تواند در راستای اجرایی شدن منویات معظم له مانند یاری صدیق، این وزارتخانه مهم و سرنوشت ساز را در خلاء های گوناگون مساعدت نماید.

حضور نیروی انسانی فعال، جدی، متدین و انقلابی در بسیج این توانایی را ایجاد نموده است که:

۱ - مشارکت لازم با دیگر دستگاه ها نماید تا در تدوین نقشه راه سند تحول و با بهره گیری از استعدادهای درونی این مهم تسریع یابد.

۲ - همانطوری که به اثبات رسیده در باز تدوین کتب درسی، انشاء مورد تأیید آن مجموعه و درج فرهنگ انقلاب اسلامی، در راستای آموزش تفکر اسلامی و تربیت انسان های مؤدب، پرهیزگار، مهربان، اهل ابتکار، انقلابی، عطوف و حلیم، اقدام مؤثری داشته باشد.

۳ - بسیج با برخورداری از نیروهایی خدوم و با روحیه انقلابی توان مساعدت به جبران خلاء مدیران با انگیزه، با نشاط، خلاق و پویا را دارا می باشد.

۴ - این نهاد به عنوان مهم ترین و عظیم ترین دستگاه فرهنگی کشور که همیشه در میدان مبارزه جنگ نرم با ابتکار عمل منحصر به فرد خود توانسته است، برخی از حرکت های مسموم تهاجم فرهنگی دشمن را سد کند، آمادگی دارد با تدوین برنامه های فرهنگی و پرورشی متناسب با روحیه انقلابی، معاونت پرورشی را در انجام رسالت الهی خود کمک نموده تا فراموشی دستاوردهای نظام را از نسل نوخاسته انقلابی گرفته و این نسل همچون سربازی فداکار در حفظ آن پایمردی نماید.

۵ - آمادگی آن است که با حضور اساتید با سواد بسیجی در دانشگاه فرهنگیان، خلاء فکر انقلابی در تربیت معلمین آینده کشور جبران شده و بتوان فرماندهان میدان جنگ نرم را بر اساس اصول و شاخص های نظام مقدس جمهوری اسلامی پرورش داد.

ارسال نظر