|
|
کدخبر: ۱۷۳۲۶۱

نمایشگاه «شهرزاد، شیفته شکست تقدیر» با روایت تصویری تازه ای از داستان های «هزار و یک شب» در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شده است.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، حافظ میرآفتابی –مسؤول برگزاری این نمایشگاه - اظهار کرد: ۴۰ نفر از هنرجویان تصویرگری من با خلق ۴۵۰ اثر، تصویر تازه ای را از داستان های «هزار و یک شب» ارائه کرده اند. در این تصویرسازی ها برای اولین بار از نقدها و رویکردهای فلسفی، روانشناسی و اسطوره ای بهره گرفته شده است.

او افزود: در این کارها، هنرمندان وارد لایه های پنهان داستان شده اند. در تصویرگری های گذشته بیشتر به جنبه سطحی داستان ها پرداخته می شد، اما در این آثار به غنایی که در فرهنگ ایران وجود دارد توجه کرده ایم. سعی کردیم شکوه این فرهنگ را که در تخیل پنهان شده به نمایش بگذاریم.

این هنرمند همچنین عنوان کرد: این مجموعه بر اساس رویکردهای تصویرگری معاصر و با شکل متفاوت به نمایش گذاشته شده است. ما پس از مرور تصویرگری های گذشته درباره «هزار و یک شب» تصمیم گرفتیم رویکردی را انتخاب کنیم که مخاطب عصر حاضر با آن ارتباط برقرار کند. هر هنرجو با سبک کاری خود و شکل جدیدی که در تصویرگری ارائه کرده، در این مجموعه سهم ویژه ای داشته است.

میرآفتابی ادامه داد: هدف کلی برپایی چنین نمایشگاه هایی نگهبانی از شکوه فرهنگ ایران است. فرهنگی که باید در جهان به نمایش گذاشته و معرفی شود. پس از نمایش این پروژه در ایران، قرار است آن را مانند پروژه های قبلی در شهرهای مختلف اروپا به نمایش بگذاریم. پیش ار پروژه های تصویرگری «شاهنامه» و «رومئو و لیلی، ژولیت و مجنون» در ایران و کشورهای دیگر به نمایش درآمده بود.

نمایشگاه تصویرگری «شهرزاد، شیفته شکست تقدیر» از ۱۶ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در نگارخانه خیال موسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولیعصر، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره ۱۲۵ میزبان علاقه مندان خواهد بود.

کارگاه عملی این نمایشگاه روز شنبه ۲۰ اردیبهشت و نشست علمی نیز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

ارسال نظر