|
|
کدخبر: ۱۷۳۳۳۱

استاد باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: استاد باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس از عدم ثبت برخی آثار تاریخی کشور انتقاد کرد و گفت: اثر تاریخی ثبت نشود با لودر شهرداری مواجه می شود.

حمید خطیب شهیدی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، در خصوص اینکه در فرآیند ثبت آثار تاریخی بیشترین هزینه برای چه مرحله ای است، اظهار داشت: در ثبت باید نقشه برداری به طور دقیق انجام شود، حداقل این قانون قبل از انقلاب اجباری بود، یعنی یک نقشه بردار دقیق باید کار را انجام می داد و بعد از انقلاب یک جریان نقشه برداری دقیق صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بیشترین هزینه مربوط به ثبت اثر تاریخی در صورتی که قرار باشد کار ثبت به طور دقیق انجام شود مرحله نقشه برداری است، تصریح کرد: اما متأسفانه دیده می شود برای این کار باستان شناسانی را مامور می کنند که تجربه های کمی دارند که آنها هم با چند گمانه زنی سعی می کنند حریم این نقشه را تعیین کنند که این اتفاق موجب ایحاد یک مقدار شک و تردید می شود.

خطیب شهیدی با بیان اینکه کار نقشه برداری در باستان شناسی یک مقدار تجربه می خواهد، اضافه کرد: متأسفانه در خصوص آثار تاریخی که ثبت نشده اند باید گفت که پرونده این آثار وقتی به دادگاه می رود قاضی می بیند که این اثر ثبت نشده است، لذا کاری نمی تواند انجام دهد و دست قاضی بسته است.

استاد باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: باید دلسوزان باستان شناسی بنشینند و فکر کنند و یک تصمیم جدی بگیرند که با حداکثر سرعت و با کمترین چه کار می توان انجام داد تا در وهله اول باید آثار تاریخی که در معرض خطر نابودی هستند را نجات داد چرا که اثر وقتی ثبت نشده است با لودر شهرداری مواجه می شود و البته اعمال نفوذ در این حوزه وجود دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر