|
|
کدخبر: ۱۷۳۶۴۸

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ظرفیت های گسترده ای در کشور برای جایگزینی درآمدهای نفتی وجود دارد، گفت: بهره گیری اصولی و مناسب از موقعیت ژئوپولتیک کشور در منطقه می تواند سالانه چندین برابر درآمدهای نفتی عایدات نصیب کشور کند.

ابراهیم نکو در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمبا بیان اینکه نهضت ملی شدن صنعت نفت در مقطع زمانی خاص خود موجب خارج شدن این صنعت از تسلط انگلیسی ها شد، گفت: نهضت ملی شدن صنعت نفت اگرچه این صنعت را از تسلط انگلیس خارج کرد، ولی سنگ بنای دولتی شدن این صنعت را نیز گذاشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت نفت ایران هم به صورت کامل دولتی بود و هم در راستای منافع حاکمیت خاندان پهلوی اداره می شد و ملت ایران از منافع این صنعت سودی نمی برد.
وی با بیان اینکه پیروزی انقلای اسلامی ملی شدن صنعت نفت را به صورت واقعی را محقق کرد، ادامه داد: ملی شدن صنعت نفت به معنی هزینه شدن درآمدهای نفتی در جهت منافع و مصالح ملت ایران با پیروزی انقلاب اسلامی به صورت واقعی تحقق یافت.
نکو با تاکید بر این موضوع که متاسفانه در طول سال های گذشته حجم وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی افزایش یافته است، افرود: از سالیان گذشته تا به امروز بخش چشمگیری از هزینه های جاری و عمومی کشور از درآمدهای نفتی تامین می شود که این موضوع اقتصاد ایران را به شدت به فروش نفت وابسته کرده است.
وی با بیان اینکه اگر اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی وابسته نبود در شرایط تحریم فشار بسیار کمتری به کشور وارد می شد، گفت: وابستگی زیاد به درآمدهای نفتی سبب شد که کشورهای غربی محدودیت های مختلفی را برای فروش نفت ایران ایجاد کنند و در چنین شرایطی فشارهای مختلفی به اقتصاد کشور در چند سال گذشته تحمیل شد که اگر این وابستگی وجود نداشت، تحریم های کشور های غربی به هیچ وجه تاثیر گذار نمی بود.
نکو در پاسخ به این پرسش که درآمدهای جایگزین درآمدهای نفتی چیست، گفت: درآمدهای نفتی ثروت ملی است و نباید برای امور جاری کشور هزینه شود باید با ایجاد رونق اقتصادی و اصلاح بسیاری از امور به سمت توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی و صنعتی حرکت کنیم تا درآمدهای این چنینی را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم.
وی با تاکید بر اهمیت موقعیت ژئوپولتیک ایران در منطقه افزود: با استفاده و بهره گیری از موقعیت و شرایط خاص ایران می توان سالانه درآمدهای بسیاری را برای اقتصاد کشور فراهم کرد که این درآمدها چندین برابر درآمدهای فروش نفت کشور است.
به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، برای نمونه توسعه حمل و نقل بین المللی در مسیر کریدور شرق به غرب و جنوب به شمال می تواند سالانه منابع ارزی بسیار زیادی را نصیب کشور کند.
وی تأکید کرد: توجه به صنعت توریسم و گردشگری، توجه به بازارهای منطقه مانند آسیای میانه، افغانستان و عراق، صادرات کالاهای صنعتی، فروش خدمات فنی مهندسی و همچنین محصولات کشاورزی می تواند به تدریج میزان وابستگی کشور به درآمدهای نفتی را کاهش دهد.
نکو با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی نیز در وهله نخست به معنی رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی است، گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب از سال های گذشته بارها بر رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی سخن گفتند تنها به دلیل برطرف کردن این نقطه ضعف اقتصاد کشور است که به شدت ایران را آسیب پذیر کرده است.
وی ادامه داد: باید با توجه به اسناد بالادستی و قانون و مقررات به تدریج نقش درآمدهای نفتی را در اقتصاد کشور کاهش دهیم. توجه به رونق تولید و کسب و کار، استفاده صحیح از منابع و سرمایه های مردمی، جلب و جذب سرمایه های خارجی مناسب به تدریج کشور را از درآمدهای نفتی بی نیاز خواهد کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بی توجهی به اقتصاد مقاومتی و حرکت نکردن در مسیر رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی در آینده کشور را با مشکلات بیشتر و سخت تری روبه رو خواهد کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر