|
|
کدخبر: ۱۷۳۷۰۳

وزیر اسبق بهداشت در گفت وگو با تسنیم خبر داد

خبرگزاری تسنیم: وزیر اسبق بهداشت از افزایش تقاضای زنان سزارینی برای انجام زایمان طبیعی خبر داد و گفت: آمار کنونی سزارین در بخش دولتی ۴۰ درصد است و در بخش خصوصی ۸۵ تا ۹۵ درصد برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، با توجه به آغاز طرح تحول سلامت کشور که یکی از بسته های خدماتی و تشویقی آن، زایمان طبیعی رایگان است، مرضیه وحید دستجردی وزیر اسبق بهداشت که خود متخصص زنان و زایمان است، به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: خانم های ماما جزء لاینفک و کلیدی مقوله زایمان به حساب می آیند، بنابراین اساس زایمان طبیعی بر مبنای وجود خانم های تحصیلکرده مامایی است که در دانشگاه ها دوره های کارشناسی مامایی را به صورت علمی گذرانده اند.

وی با اشاره به برنامه های حمایت از زایمان طبیعی با محوریت مشارکت و حضور ماماها عنوان کرد: در دوره وزارت بنده نیز به بحثحضور ماماهای تحصیلکرده در شبکه بهداشتی توجه ویژه ای شد، زیرا ویترین زایمان طبیعی با نمود ماماها جلوه بهتری پیدا می کند. براین اساس این ماماها توانستند در خانه های بهداشت به مقوله بیماریابی نیز بپردازند.

نخستین وزیر بهداشت زن در تاریخ ایران ادامه داد: در زمان حضور بنده در وزارت بهداشت وقتی می خواستیم پزشک خانواده را شروع کنیم حضور خانم های ماما بسیار نقش کلیدی داشت، بنابراین در این راستا برای ارتقاء سطح تحصیلات ماماها به کارشناسی ارشد نیز برنامه های لازم صورت پذیرفت و این طرح نیز به تصویب رسید.

وحید دستجردی با اشاره به حمایت های بیشتر از ماماها عنوان کرد: با توجه به سیاست های افزایش جمعیت و طرح زایمان طبیعی رایگان تصور بر این است که این حمایت ها به سمت خوبی برای ایجاد بسترهای لازم برای تقویت شغل مامایی پیش می رود. بنابراین ماماها می توانند مشاوره های مربوطه برای فرزندآوری و همچنین، در دوران بارداری را به مادر ارائه دهند.

آمار سزارین در بخش دولتی ۴۰ درصد / بخش خصوصی ۹۵ درصد

وی درباره آثار سزارین و آمارهای آن در کشور عنوان کرد: آمار سزارین در بخش دولتی ۴۰ درصد است و در بخش خصوصی ۸۵ تا ۹۵ درصد است. البته در ماه های گذشته اقبال به زایمان طبیعی بیشتر شده است و حتی به حدی رسیده است که برخی از خانم هایی که قبلاً سزارین کرده اند از ما می پرسند که می توانند زایمان طبیعی انجام دهند و این نشان از اقبال مادران ایرانی به سمت زایمان طبیعی دارد.

مشاور ریاست قوه قضائیه و رئیس مرکز سیاستگذاری و برنامه ریزی سلامت این قوه ادامه داد: بنابراین برای ارتقاء شغل مامایی و در کنار آن تشویق مادران ایرانی به زایمان طبیعی باید فرهنگسازی مناسبی صورت پذیرد، براین اساس گروه های مامایی و متخصصان زنان و زایمان باید در دوران بارداری برای مادران باردار کلاس های مربوطه را بگذارند و مشاوره های لازم را ارائه دهند تا آنها با روند زایمان طبیعی بیشتر آشنا شوند.

وحیددستجردی بیان کرد: البته امکانات زایمان طبیعی نیز باید در بیمارستان های کشور فراهم شود، بنابراین باید به گروه های بیهوشی در زمینه افزایش تعرفه های آنان نیز توجه ویژه ای شود و تجهیزات مورد نیاز از جمله مانیتورینگ اتاق های زایمان نیز ارتقا یابد، کما اینکه تجهیز این مانیتورینگ ها در بخش های زایمان به خوبی پیش می رود ولی باید آموزش گروه های بیهوشی و افزایش تعرفه های آنان مورد توجه قرار گیرند.

وزیر اسبق بهداشت خاطرنشان کرد: بنابراین نمی توان انتظار داشت که روند زایمان طبیعی یک روزه در کشور افزایش یابد، زیرا کار بسیار وقت گیر و ریسک پذیری است و باید گروه های مداخله گر در این زمینه رغبت بیشتری برای این کار پیدا کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین