|
|
کدخبر: ۱۷۳۷۴۴

در گفتگو با مهر اعلام شد؛

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به توقف فروش و صادرات نفت و میعانات گازی ایران به انی ایتالیا و استات اویل هیدروی نروژ از آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات نفت به این دو شرکت اروپایی خبر داد و اعلام کرد: این دو شرکت به دنبال اخذ مجوز خرید نفت و میعانات گازی از ایران هستند.

سید محسن قمصری در گفتگو با مهر با اشاره به توقف فروش نفت خام و میعانات گازی ایران به شرکت های انی ایتالیا و استات اویل هیدروی نروژ، گفت: شرکت ملی نفت ایران هیچ گونه محدودیتی برای فروش و صادرات میعانات گازی و نفت خام به این دو شرکت اروپایی ندارد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به مهر در خصوص دلایل توقف صادرات نفت و میعانات گازی به این دو غول نفت اتحادیه اروپا، اظهار داشت: هم اکنون این دو شرکت با یکسری مشکلات حقوقی و قانونی روبرو هستند که به نظر می رسد به زودی آن را حل کنند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه انی و استات اویل هیدروی نروز خودشان باید مشکل را حل و فصل کنند، تصریح کرد: این دو شرکت اروپایی باید مجوز خرید نفت و میعانات گازی از ایران را از اتحادیه اروپا دریافت کنند.

قمصری همچنین در خصوص زمان بندی احتمالی از سرگیری صادرات نفت و میعانات گازی ایران به این دو شرکت اروپایی، توضیح داد: شرکت ملی نفت ایران مشکلی برای از سرگیری صادرات ندارد و در حال مذاکره هستیم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، تاکید کرد: هر لحظه امکان رفع مشکل انی و استات اویل و از سرگیری صادرات نفت و میعانات گازی ایران وجود دارد.

تاریخچه فروش نفت و گاز ایران به انی و استات اویل هیدرو

به گزارش مهر، با وجود اعمال تحریم صادرات نفت و میعانات گازی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شرکت استات اویل هیدروی نروژ رسما از این تحریم ها معاف شده بود.

بر این اساس، ماهانه ۲ تا ۴ محموله گاز مایع فازهای پارس جنوبی از اسکله های عسلویه بارگیری و به این شرکت نفت نروژی تحویل داده می شود.

در همین حال، سال گذشته شرکت استات اویل هیدرو نروژ رسما با انتشار بیانیه ای، اعلام کرده است: استات اویل گازمایع را برای بازپرداخت بدهی های شرکت ملی نفت ایران به منظور تکمیل طرح توسعه فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی و اکتشاف نفت در بلوک اناران و خرم آباد خریداری می کند.

تا پیش از تصویب طرح تحریم گاز ایران، شرکت استات اویل هیدروی نروژ به واسطه مشارکت در طرح توسعه فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی و از محل قراردادهای بیع متقابل روزانه اقدام به واردات چندین هزار تن گازمایع از ایران می کرد.

علاوه بر این، این شرکت ایتالیایی با وجود تحریم نفتی ایران توسط ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا هم کماکان به خرید نفت خام ایران در قالب بازپرداخت منابع مایل قراردادهای بیع متقابل اقدام می کند و حتی از تحریم طلای سیاه ایران هم توسط اتحادیه اروپا و وزارت خزانه داری آمریکا مستثنی شده است.

در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت پائیز سال گذشته پس از به پایان رسیدن یکصد و شصت و چهارمین اجلاس اوپک با پائولو اسکرونی مدیرعامل شرکت نفتی انی ایتالیا(Eni) دیدار و گفتگو کرد.

اسکرونی پس از دیدار یک ساعته با زنگنه با تاکید بر اینکه ما از فرصت ۶ ماه آینده برای شناسایی فرصت های منافع مشترک استفاده خواهیم کرد، تاکید کرده بود: البته آغاز همکاری های مشترک نفتی با ایران به لغو تحریم ها هستند، اما انی امیدوار است که آنها به زودی رفع شوند.

انی ایتالیا پیش از افزایش تحریم های بین المللی قصد داشت فاز سوم طرح توسعه میدان نفتی دارخوین و طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی هم با ایران مشارکت کند و حتی توافق های اولیه برای توسعه همکاری های گازی در حوزه تجارت گاز با این شرکت انجام شده بود.

ارسال نظر