|
|
کدخبر: ۱۷۳۸۱۶

نماینده عشایرکهگیلویه و بویراحمد در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: نماینده عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: در زمینه بهداشت و درمان باید اکیپ های درمانی در مناطق عشایر نشین مستقر و فعال تر شوند و حداقل هر ماه یک بار به مناطق سرکشی کنند و داروی لازم را نیز تجویز کنند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازیاسوج، عشایر که در تمام فصل های سال در حال گذر از ایلراها و مال روها هستند سختی های فراوانی را تحمل می کنند.

عشایر جامعه ای پرتلاش، کم توقع و تولیدکننده می باشد که در طول تاریخ نقش مثبت و ارزنده ای در تامین امنیت و خودکفایی ایران اسلامی داشته و در دوران دفاع مقدس از پیشگامان بوده اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد بر اساس سرشماری اجتماعی، اقتصادی عشایر کوچنده در تیرماه سال ۸۷، محل ییلاقی ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار با ۷۰ هزار و ۷۶۵ نفر و محل استقرار قشلاقی ۱۰ هزار و ۸۸ خانوار با ۶۳ هزار و ۲۵۵ نفر جمعیت عشایری است.

دامداری زمینه اصلی فعالیت در جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد است که در بیشتر خانوارها با فعالیت زراعت و باغداری و صنایع دستی همراه می باشد به طوری که عشایر استان دارای یک میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶ راس دام هستند.

میزان تولید گوشت قرمز استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۱۳ هزار تن و شیر تولیدی بیش از ۷۱ هزار تن است که جامعه عشایری به ترتیب ۶۰ و ۳۹ درصد آن را تولید می کند.

به طور حتم جامعه عشایری این استان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و شاید رسانه ای نداشته و یا ندانند چطور باید مشکلات و خواسته هایشان را بیان کنند با این وجود خبرنگارتسنیمدر یاسوج تصمیم گرفت تا این بار منبع خبرش مدیران نباشد بلکه بهترین منبع یعنی مردم باشد و در این زمینه گفتگویی را با حاج نادر نادری به عنوان نماینده جامعه عشایری این استان ترتیب داد که مشروح آن در ذیل می آید.

تسنیم: بفرمائید مشکلات جامعه عشایری استان چیست؟

نادری: جامعه عشایری استان مشکلات متعددی دارند که نمی شود در یک پارگرافت پایان داد بلکه باید در هر سرفصل از جمله بهسازی و یا ایلرها سوال بفرمائید تا پاسخ دهم.

تسنیم: وضعیت جاده های عشایری چگونه است؟

نادری: واقعیت امر وضعیت مطلوبی ندارند و انتظار داریم مسوولان استانی و سازمان امور عشایر برای تامین اعتبار لازم جهت ساخت و بهسازی جاده های عشایری و ساخت منابع آب و فراهم ساختن زیرساخت های عشایر اقدام کنند.

تسنیم: با توجه به نزدیک شدن به فصل کوچ آیا در این زمینه مشکلی وجود دارد؟

نادری: واگذاری ایلراها و گذرگاه های عشایری توسط منابع طبیعی و مسدود شدن ایلراها عشایر از مشکلات عشایر است که ما در آن زمان نزدیک به یک ماه هنگام ییلاق و قشلاق کوچ می کردیم و الان مجبوریم ۷ الی ۸ روز آن هم در جاده های آسفالته کوچ کنیم که بهترین عزیزان ما و احشام آنها در این جاده ها تلف می شوند.

تسنیم: آیا از زمان مشخص شده هر ساله برای کوچ راضی هستید؟

نادری: انتظار داریم زمان کوچ عشایر در هنگام ییلاق و قشلاق عشایر استان با استان های همجوار مناسب باشد.

تسنیم: عشایر در زمینه تامین علوفه مورد نیاز دام در زمستان مشکل دارد؟

نادری: واقعیت امر علی رغم تمام تلاش های امور عشایر استان هنوز هم مشکلاتی هست که انتظار داریم دولت نسبت به تامین نیاز نقدی عشایر برای خرید علوفه و سایر مایحتاج از طریق وام های کم بهره و بلند مدت اقدام کند.

تسنیم: آیا عشایر تنها می توانند دامداری داشته باشند و یا نه در سایر زمینه ها از جمله کشاورزی فعالیت دارند؟

نادری: خیر، عشایر این ظرفیت را دارد که نه تنها دامداری بلکه در زمینه زراعت و باغداری نیز فعالیت داشته باشد.

تسنیم: چه پیشنهادی برای رونق کشاورزی در جامعه عشایری دارید؟

نادری: با توجه به اینکه منابع عظیم آب و خاک در برخی مناطق عشایری وجود دارد تقاضای اعتبارات مورد نیاز برای پروژه های پمپاژ، باغات و زراعت، مجوز حفاری چاه های کشاورزی برای تبدیل اراضی کم تراکم به کشاورزی در مناطق عشایری را داریم.

تسنیم: انتظار جامعه عشایری استان از دانشگاه علوم پزشکی در زمینه بهداشت و درمان؟

نادری:در زمینه بهداشت و درمان اکیپ های درمانی در مناطق عشایر نشین فعال تر شوند و حداقل هر ماه یک بار به مناطق شرکشی کنند و داروی لازم را نیز تجویز کنند.

تسنیم: انتظارتان از آموزش و پرورش؟

نادری:ایجاد دبیرستان های شبانه روزی در مناطق عشایری و کانکس برای دانش آموزان عشایر

تسنیم: برای درمان دام هایتان مشکل دارید؟

نادری: با توجه به گران بودن داروهای دامپزشکی و بخش خصوصی انتظار می رود این داروها به صورت یارانه ای در اختیار عشایر قرار گیرد و اکیپ های دامپزشکی دایر و هر ماه یکبار به مناطق عشایری بروند.

تسنیم: بهترین روز های زندگی عشایری؟

نادری: زندگی عشایری هر چند برای شهرنشینان یک ثانیه اش سخت است ولی برای خود عشایر هر لحظه اش خاطره و دوست داشتنی است.

گفت وگو از سجاد نوبهار

انتهای پیام / ب

ارسال نظر