|
|
کدخبر: ۱۷۳۸۵۱

وزیر بهداشت خبر داد

خبرگزاری تسنیم: وزیربهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت اسمی متولی سلامت است، گفت: بخشی از بیماران به دلیل هزینه های زیاد درمان، زیر خط فقر می روند، بنابراین دولت بسته مهمی را برای حمایت از آنها پیش بینی کرده است تا بیماران زیر خط فقر سقوط نکنند.

به گزارش حوزه سلامتخبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در کنگره جامعه جراحان با اشاره به اینکه وزارت بهداشت اسمی متولی سلامت است، برمساله زیر خط فقر سقوط کردن بیماران به دلیل هزینه های زیاد درمان، صحه گذاشت و از برنامه حمایتی دولت برای داروهای گرانقیمت جهت جلوگیری از فقیر شدن بیماران خبر داد و اظهار داشت: با وجود تمام غوغاسالاری های موجود، دولت کارهایش را پیش می برد و شخص رئیس دولت به وعده هایش پایبند است. به این منظور در جهت آرامش و آسایش کشور تلاش خود را انجام می دهد. امیدوارم امور آنچنان که شایسته مردم است پیش رود.

وی مشکلات وزارت بهداشت را یادآور شد و گفت: برخی از این مشکلات مزمن است و به چند دهه قبل مربوط می شود اما به طور کلی می توان گفت که در زمینه آموزش از هم گسیختگی داریم. این از هم گسیختگی نیز حاصل گسترش بی رویه و بدون برنامه است به طوری که اکنون ۹۱ دانشکده طب در کشور فعالند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در بخش پژوهش نیز اقدامات فاخر کم است، این در حالی است که رتبه ما در دنیا قابل افتخار است، اما زیر ساخت های پژوهشی نیازمند بازنگری و تقویت است.

هاشمی افزود: در زمینه درمان نیز چه در بخش دولتی و چه غیر دولتی متاسفانه مشکلات بسیار زیادی وجود دارد. در زمینه بهداشت نیز تمام افتخارمان به شبکه ای است که ۳۰ سال گذشته ایجاد شده است و اکنون در حال فرسودگی است. رفع تمام این مشکلات به صورت یک مرتبه شدنی نیست. بی تردید جراحی باید از بخش هایی شروع شود که مشکلات بیشتری دارند.

وی افزود: در بخش نخست که همان اهمیت دادن به حوزه سلامت است، امروز در جایی ایستاده ایم که رئیس دولت یکی از بهترین برنامه هایش را توجه به حوزه سلامت می داند و در حالی که دستگاه های مختلف دولت گرفتاری های خاص خود را دارند اما بخش قابل توجهی به حوزه سلامت اختصاص داده شده است. رئیس مجلس نیز در این زمینه کمک های ارزشمندی داشته است. در موضوع خودساخته ای که اخیراً برای جامعه پزشکی پیش آمد رئیس قوه قضاییه نهایت لطف و سرعت را به خرج دادند.

وی ابلاغ سیاست های کلی سلامت در ۱۸ فروردین ماه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب را یادآور شد و گفت:در حال حاضر وزارت بهداشت اسمی متولی سلامت است. این در حالی است که دستگاه های متعددی در آن دخالت دارند. از صنعت و وضعیت هوای کشور گرفته و دیگر دستگاه ها. در موضوع بیمه نیز اختلال جدی وجود داشت که تمام این موارد در سیاست های کلی سلامت تعیین تکلیف شده است. البته باید دید که این مباحثچه زمانی به سرانجام می رسد.در عین حال دولت مظلوم است، دولت با کمال احترام و علاقمندی وظیفه خود می داند که طرح ها را دنبال کند.

وزیر بهداشت به اجرای فاز نخست طرح تحول سلامت و پرداخت تنها ۱۰ درصد هزینه های درمان بستری از سوی ساکنان شهرها و پنج درصد این هزینه ها از سوی بیماران دارای دفترچه روستایی اشاره کرد و گفت:جزایر متعدد اجاره، خصوصی و… در بیمارستان های دولتی اتفاق افتاده است چرا که بیمارستان ها اعتبار مالی نداشتند، بیمه ها نیز در پوشش ها ناتوان بوده اند. تمام این موارد باید اصلاح شود.

وی از رایگان شدن زایمان طبیعی و همچنین طرح هایی برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم در قالب طرح تحول نظام سلامت خبر داد و افزود:طرح اجباری پزشکان که طرحی نانوشته است زیبنده جامعه پزشکی نیست شاید چاره اصلی این کار در مناطق محروم، بومی گزینی باشد یک راه دیگر نیز افزایش پرداخت ها در مناطق محروم است.در این زمینه دو بسته حمایتی مهم در نظر گرفته ایم که به زودی اجرایی خواهد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در بخش دولتی نیز ما به التفاوت ویزیت با قیمت واقعی ویزیت باید پرداخت شود. به این صورت می توانیم از ظرفیت بیمارستان های دولتی بیشتر استفاده کنیم.

وی در ادامه درباره نوسانات نرخ ارز در سال گذشته و همچنین، افزایش چند برابری قیمت دارو اشاره کرد و گفت: دولت برای بازگرداندن قیمت دارو به سال ۹۱، در سال گذشته رقمی حدود ۱۸۶۰ میلیارد تومان اختصاص داد اما همین قیمت های فعلی نیز برای مردم گران است.این موضوع واقعیت است که بخشی از بیماران به دلیل هزینه های زیاد درمان، زیر خط فقر می روند. بر این اساس است که دولت بسته مهمی را جهت حمایت از بیمارانی که به دلیل هزینه های درمان به زیر خطر فقر می افتند، پیش بینی کرده است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: هر دو هفته یا سه هفته یکبار متناسب با توان دانشگاه ها، بسته های مختلف طرح تحول نظام سلامت اجرایی می شوند. طبیعی است که در چنین شرایطی انتظار کمک و همراهی داریم.

هاشمی تعرفه های تشخیصی درمانی ۹۳ را مورد اشاره قرار داد و گفت: تعرفه های دولتی قبل از تعطیلات نوروز مشخص شدند اما در مورد تعرفه های بخش خصوصی اختلاف نظری میان جمع تصمیم گیرندگان وجود داشت. وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی اصرارشان بر آن است که عدالت را درون رشته ها ایجاد کنند. نباید انتظار داشت که تمام این عقب ماندگی ها طی یک سال جبران شود این موضوع واقع بینانه نیست.

وزیر بهداشت افزود: ما می توانیم طی سه تا چهار سال در زمینه تعرفه ها به نقطه مشترک برسیم. اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات، نسخه ای که تعادل را ایجاد می کند، حدود ۶ هزار میلیارد تومان هزینه در بر دارد. اجرایی کردن این کتاب زمان می برد. مقرر شده تا پایان خرداد ماه در این زمینه به جمع بندی برسیم تا این کتاب پایه ای شود برای سالهای آینده. در عین حال افرادی که پایشان را فراتر از تعرفه های قانونی می گذارند بالاخره جایی پاسخگو خواهند بود. به این منظور ابتدا لازم است حقوق اصناف و مردم تامین شود و سپس طبق قانون با تخلفات برخورد شود.

تعرفه ها یک هفته دیگر اعلام می شود

هاشمی خاطرنشان کرد: در مجموع تعرفه ها طی یک هفته آینده اعلام خواهند شد. افزایش تعرفه ها به منزله گران شدن نیست، بلکه افزایش به معنی حمایت بیشتر دولت است. در این زمینه باید عمده توجهمان را بر روی بخش دولتی بگذاریم چرا که اگر بخش دولتی منظمی داشته باشیم قطعاً بخش خصوصی مان نیز رشد خواهد کرد. در اجرای قانون به ما کمک کنید و فرصت به وجود آمده در دولت یازدهم را غنیمت بشمارید.

انتهای پیام /

ارسال نظر