|
|
کدخبر: ۱۷۳۸۵۲

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در آینده پایش دریای عمان را راه اندازی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم به چابهار، افسری مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در هفتمین جلسه کمیته ملی مقابله با شکوفایی مضر جلبکی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان پهناورترین کشور دارای پتانسیل خاص محسوب می شود.

وی ادامه داد: عرض و طول سواحل این استان ۵۴۱ کیلومتر است که جایگاه خاصی دارد؛ متأسفانه با وجود این که شاهد زیبایی خاص این استان هستیم ولی شرایطی آن را تهدید می کند که یکی از آن ها پدیده شکوفایی مضر جلبکی است که این امر براساس آلودگی رخ داده و ما باید این معضل را حل کنیم.

افسری با بیان این که در آبان ماه سال ۱۳۸۹ شاهد مرگ و میر آبزیان بودیم، گفت: ما تا حدودی آزمایشگاه های خود را مجهز کرده و اقدامات خوبی در زمینه این امر انجام شده است.

وی بیان کرد: مردم در چابهار آگاهانه عمل می کنند و گام های مؤثری در زمینه محیط زیست برداشته اند که ما همین جا باید اعلام کنیم نگاه محیط زیست قابل توجه است و امیدواریم بتوانیم گام های مؤثری برداریم.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: در آینده این نزدیک پایش آنلاین دریایی عمان را راه اندازی خواهیم کرد.

افسری گفت: شهرداری به ما یک هکتار زمین داده است ولی به دلیل کمبود اعتبارات در سال ۹۲ کارها به تأخیر افتاد که امیدواریم گام های مؤثری امروز برداشته شود.

*راه اندازی رسمی پرتال بلوم جلبکی مضر در آینده

در ادامه مراسم زهرا علویان، رئیس گروه بیولوژی دریا از معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست گفت: ما پینشهاداتی در راستای مقابله با شکوفایی مضر جلبکی تحت یک لایحه و در ۱۲ ماده به تصویب کمیسیون محیط زیست رسانده ایم.

وی ادامه داد: کشند سرخ یا همان شکوفایی مضر جلبکی امروز در چابهار وجود دارد که یکی از علل مهم این امر افزایش دما و ورود مواد مغذی نظیر نیترات و فسفات به دلیل فعالیت های انسانی و تخلیه انسانی است.

رئیس گروه بیولوژی دریا از معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست بیان کرد: بیش تری شکوفایی پلانکتنی مضر نیستند و به معنی دسترسی به غذای بیشتر برای موجودات محسوب می شوند و برای صنعت آبزی پروری سودمند هستند؛ فعالیت های انسانی از جمله انتقال گونه ها توسط تخلیه فاضلاب های بهداشتی به نواحی ساحلی و ورود پساب های کشاورزی غنی از مواد عالی به نواحی ساحلی دریایی باعثشکوفایی مضر جلبکی شده است.

وی ادامه داد: ما کمیته ملی با سه گروه اجرایی علمی و اطلاع رسانی تشکیل دادیم که در جلسه چهارم این کمیته دستور العمل ها مشخص شد و در جلسه ششم که در اردیبهشت ۹۲ برگزار شده بود مصوبات و ارسال نامه به وزیر نیرو برای پیگیری تصفیه خانه های شهری صورت گرفت.

علوی گفت: در خرداد ۱۳۹۲ راهکارهای مقابله با بلوم مضر جلبکی صورت گرفته است که از برنامه های آینده ما تکمیل اطلاعات و راه اندازی رسمی پرتال بلوم جلبکی مضر خواهد بود.

وی افزود: از ۲۱ تا ۲۴ اردیبهشت دوره آموزش و شناسایی گونه های پلانکتون و عوامل بروز شکوفایی مضر جلبکی در چابهار صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام /

ارسال نظر