|
|
کدخبر: ۱۷۳۹۱۵

امام خمینی(ره): بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم های ایران نباید آرم های شاهنشاهی باشد، باید آرم های اسلامی باشد. از همه وزارتخانه ها، از همه ادارات، باید این شیر و خورشید منحوس قطع بشود، علم اسلام باید باشد.

گروه فرهنگی مشرق- پَرچَم یا دِرَفْش نماد یک گروه، سازمان، یا کشور است که بیشتر روی پارچه یا کاغذ به صورت رنگی درست می شود. در قدیم، پرچم نماد اتحاد و تمایز در جنگ ها به شمار می رفته است.

واژه " پرچم " واژه ای فارسی است که همان " پرچم " یا " پرچمنده " معنی می دهد و از " پر "(گونه قدیمی تر " بر " به معنی " جلو " و یا به معنی " روی "، " بالای ") و فعل " چمیدن " به معنی " پیچ و خم خوردن " تشکیل شده است.

در لغتنامه دهخدا جزو واژه های غیرفارسی دسته بندی نشده است و بعضی گفته اند این واژه ریشه خارجی دارد، اما شواهدی در این باره در دست نیست. این واژه در آغاز به معنی دیگری بوده اما بعدها در پارسی ایران جای واژه ترکی " بیرق " را گرفته است:

این واژه با مرور زمان، به حکم اطلاق جزو بر کل، بر خود بیرق یا درفش نیز اطلاق شده و نخستین فرهنگستان ایران کاربرد آن را به همین معنی و به جای علم و بیرق تایید کرده است.

در گذشته به پرچم یا بیرقی که در جنگ ها استفاده می شده " درفش " می گفتند که آن هم از فعل " دِرَفشیدن " یا " دِرُوْشیدن " در گویش ها به معنی " نوعی لرزیدن " است. از دیگر واژه های بیگانه برای این واژه در زبان فارسی " عَلَم " می باشد.

پیشینه استفاده از پرچم در بین قبائل، چه در جنگ و چه در صلح، به روزگار باستان باز می گردد. آنگونه که از منابع تاریخی بر می آید، تمدن های گوناگون، شرق و غرب از آن بهره می جسته اند هر چند به طور دقیق مشخص نیست که نخستین بار استفاده از آن توسط چه کسی و در چه زمانی بوده است.

پرچم، به دلیل اینکه نماد همبستگی لشکر بوده، یکی از اهداف دشمن برای از بین بردن پرچم دار و به زمین انداختن پرچم برای تضعیف روحیه جنگاوری لشکر مقابل به شمار می رفته است. در بسیاری از جنگ ها یکی از منصب های مهم، " پرچم داری " بوده، چرا که پرچم نشانی از همبستگی در عمل و اتحاد در شعار بوده؛ به گونه ای که هر گاه پرچم از دست پرچم دار می افتاده، نوعی شکست و از هم گسیختگی برای لشکر به شمار می آمده است.

پرچم هر کشوری نماد اعتقادات و باورهای ملت آن کشور است. پس از انقلاب اسلامی ایران و به دستور امام خمینی(ره) تصمیم بر آن شد تا نمادهای طاغوتی برچیده شده و نمادهای اسلامی و شیعی جایگزین آن شود و یکی از مهم ترین تغییرات در همین راستا در پرچم کشور صورت گرفت.

امام خمینی(ره) در ۱۰ اسفند سال ۵۷ خواستار تغییر نشان کشور یعنی شیر و خورشید شدند و اعلام کردند: " ما یک مملکت محمدی ایجاد می کنیم. بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم های ایران نباید آرم های شاهنشاهی باشد، باید آرم های اسلامی باشد. از همه وزارتخانه ها، از همه ادارات، باید این شیر و خورشید منحوس قطع بشود، علم اسلام باید باشد. آثار طاغوت باید برود. اینها آثار طاغوت است؛ این تاج آثار طاغوت است؛ آثار اسلام باید باشد. "(صحیفه امام، ج ۶، ص ۲۷۵)

پس از آن با فراخوان سراسری دولت وقت طراحی نشان جدید آغاز می شود و طرح های بسیاری به دفتر نخست وزیری می رود و آرم کنونی جمهوری اسلامی با طراحی " حمید ندیمی " مورد قبول می افتد و در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۹؛ آرم نهایی جمهوری اسلامی ایران توسط حضرت امام خمینی(ره) به تصویب می رسد.

طراح آرم پرچم، " حمید ندیمی " استاد دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است. وی در تبیین مفاهیم اثرش در مصاحبه ای با مجله پاسدار اسلام در سال ۱۳۶۲ می گوید: علاقه داشتم برای جهان اسلام یک نشان درست کنم. وقتی حضرت امام(ره) فرمودند که نشان شیر و خورشید باید عوض شود و کشور به نشان جدیدی نیازمند است، به صورت جدی ایده ام را پیگیری کردم و به مرور سیاه مشق های قبلی پرداختم. کلمه الله به صورت کروی طراحی شده تا نشان دهنده پیام جهانی آن باشد. هلالی های تعبیه شده در این آرم از نقش مبارکی ریشه می گیرد که حضرت رسول(ص) بارها با شمشیر مبارک شان به عنوان امضا بر روی شن ها ترسیم کرده اند اما پس از آن وی پرچم را نیز طراحی نمود.
ندیمی در توضیح این طرحش نیز بیان می دارد: این پرچم به امید دادن به دست حکومت امام زمان(عج) طراحی شد.

رنگ های سبز و سفید و سرخ، علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر همگی از ارگانی هستند که در قانون اساسی برای پرچم ایران در نظر گرفته شده اند شعار الله اکبر نیز ۱۱ بار در رنگ سرخ و ۱۱ بار در رنگ سبز یعنی ۲۲ بار تکرار می شود و این اشاره ای است به بیست و دوم بهمن ۵۷.

منبع: فرهنگ نیوز

ارسال نظر