|
|
کدخبر: ۱۷۳۹۲۴

قناتی در پاسخ به مهر:

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه این وزارتخانه در قرارداد میان پژو و ایران خودرو دخالت نمی کند، گفت: خودروسازان خود باید قراردادهای مشترک با شرکای خارجی را پیگیری کنند و در این زمینه وزارت صنعت دخالت نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیرحسین قناتی در حاشیه بازدید از یکی از شرکتهای قطعه سازی در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه شورای سیاستگذاری خودرو که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می شود، اولین و مهمترین بحثوزیر این است که همکاری مشترک با سرمایه گذاری بلندمدت با خودروسازان خارجی اعم از فرانسوی، اروپایی، آسیایی شکل گیرد و تفاوتی در این زمینه میان خودروسازان خارجی وجود ندارد.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال مهر افزود: برند در این زمینه مهم نیست و همکاری بلندمدت و سرمایه گذاری در جهت تولید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تاکید است، ضمن اینکه این وزارتخانه در قرارداد ایران خودرو با پژو دخالت نمی کند و وزارتخانه برای کل خودروسازها خط مشی تعیین کرده است.

وی تصریح کرد: قبلا از سوی خودروسازان بزرگ از جمله پژو برای همکاری با ایران درخواست هایی مطرح شده بود که به نظر می رسد اگر امسال تیراژ تولید خودرو به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه برسدف برهمین اساس تامین تجهیزات، همکاری های تکنولوژیکی و فناوری افق مناسبی را پیش روی دو طرف قرار می دهد.

به گفته قناتی، در بحثقراردادهای جدید نیز تاکید بر سرمایه گذاری های جدید است.

وی در خصوص افزایش قیمت خودرو نیز گفت: هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته است و هیچ خودروسازی فعلا حق افزایش قیمت ندارد و فقط افزایش قیمت بر روی مالیات بر ارزش افزوده و مابه التفاوت بیمه است.

همچنین در این بازدید، امیررضا رفیعی، مدیرعامل شرکت استام صنعت نیز از برنامه این مجموعه قطعه سازی برای افزایش عمق ساخت داخل قطعات دینام و استارت خبرداد و گفت: تلاش داریم تا ساخت داخل را به ۸۰ درصد برسانیم. این در حالی است که ابتدا مونتاژکاری می کردیم در حالیکه هم اکنون ظرفیت از یک میلیون قطعه به سه میلیون قطعه استارت و سه میلیون قطعه دینام رسیده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر قرار است که از ارز مبادلاتی برای تامین بخشی از نیاز وارداتی خود بهره گیریم، این در حالی است که در دو سال گذشته، حتی یک دلار ارز مبادلاتی نگرفتیم اما هم اکنون از طریق دو راهکار گشایش ال سی ۳۰ درصدی و نیز گشایش با ۱۰۰ درصد و دریافت حواله کار را پیش خواهیم برد.

به گفته رفیعی، توان تولید ما پاسخگوی دو خودروساز اصلی است و هم اکنون بیش از ۸۰ درصد نیاز ایران خودرو و ۴۰ درصد نیاز سایپا را در تامین استارت و دینام تامین می کنیم.

ارسال نظر