|
|
کدخبر: ۱۷۳۹۷۲

رئیس سابق سازمان امداد و نجات کشور در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: رئیس سابق سازمان امداد و نجات کشور از تهدید خطرات جانی برای امدادگران ایران در جهان نسبت به استفاده از نماد «شیر و خورشید» هشدار داد.

محمود مظفر در گفت وگو با خبرنگار سلامت تسنیم، درباره نظر یکی از مشاوران ارشد رئیس جمهور برای استفاده از نماد «شیر و خوشید» به جای نماد کنونی هلال احمر اظهار داشت: طبق اصول هفتگانه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر که شامل بی طرفی، بی غرضی، استقلال، خدمت داوطلبانه، بشردوستی، یگانگی و جهان شمولی است، جمعیت های ملی کشورها از جمله هلال احمر ایران بدون جهت گیری سیاسی و نژادی فعالیت های امدادی و بشردوستانه را انجام می دهد.

وی افزود: نماد «شیر و خوشید» که قبل از انقلاب در ایران مورد استفاده قرار می گرفت به نوعی باعثدوری ایران از کشورهای عضو نهضت صلیب سرخ و هلال احمر به خصوص کشورهای اسلامی شده بود، ولی پس از انقلاب با انتخاب نماد هلال سرخ، وجه مشترکی در گفتمان بین کشورهای اسلامی با ایران بوجود آمد. همچنین، هلال احمر ایران پس از انقلاب با تلاش های امدادگرانش و تجهیز به پیشرفته ترین امکانات امدادی، به ۱۰ جمعیت ملی هلال احمر جهان تبدیل شده است. در حالیکه قبل از انقلاب اینگونه نبود و ایران بیشتر یک کشور استمدادکننده کمک های بشری بود، ولی هم اکنون در حوادثمتعدد بین المللی یاری می رساند.

رئیس سابق سازمان امداد و نجات کشور با اشاره به اینکه نمادهای نهضت صلیب سرخ و هلال احمر به دو نماد هلال سرخ و صلیب براساس نماد کشور سوئیس در دنیا مطرح است، بیان داشت: هر کسی که در حوادثو حادثه های دست ساز بشر و همچنین، جنگ ها مزین به این نمادها باشد از خطر حمله در درگیری ها مصون می ماند، زیرا اعضای نهضت صلیب سرخ و هلال احمر با سرلوحه قرار دادن اقدامات بشردوستانه و بی طرفانه فقط به کمک رسانی اقدام می کنند.

مظفر با تشریح اینکه نماد «شیر و خورشید»، به هیچ عنوان نماد حضرت علی(ع) و رسول اکرم(ص) نیست، عنوان کرد: نماد امیرالمومنین(ع) در ایران همان ایام عیدغدیر و عقد اخوت بین مسلمانان شیعه و سنی است و نماد رسول اکرم(ص) نیز پذیرش و پیروی از ولایت فقیه در کشورمان است.

رئیس سابق سازمان امداد و نجات هلال احمر بیان کرد: در حال حاضر امدادگران ایرانی با استفاده از نماد هلال در حوادثمتعدد دنیا به اقدامات امدادی و بشردوستانه مبادرت می کنند که می توان به کمک رسانی به خشکسالی بزرگ سومالی به عنوان یکی از ناامن ترین مناطق جهان اشاره کرد که نظیر این کمک رسانی های امدادگران هلال احمر ایران در شرایط بحرانی در اقصی نقاط مختلف جهان را نیز عنوان کرد.

مظفر خاطرنشان کرد: بنابراین به علت شناختی که از نماد هلال سرخ در تمام دنیا وجود دارد در زمان امداد رسانی، امدادگران ایرانی، جان آنان امنیت خواهد داشت، ولی چون نماد «شیر و خورشید»، یک نماد مجهول در دنیا به حساب می آید، بنابراین در صورت استفاده از این نماد مشکلات عدیده ای برای امدادگران کشورمان بوجود می آید و می تواند جان آنان را تهدید کند. براین اساس نماد «شیر و خورشید»، به هیچ عنوان در جهان مطرح نیست، همانطور که رژیم اشغالگر قدس نیز بسیار تلاش داشت تا نماد ستاره داود را به عنوان نماد خود در هلال احمر بکار گیرد که کشورهای عضو نهضت صلیب سرخ و هلال احمر با آن موافقت نکردند.

انتهای پیام /

ارسال نظر