|
|
کدخبر: ۱۷۳۹۸۹

زهرا حقی پژوهشگر فیلم مستند «من روحانی هستم» در نشستی رسانه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم تصریح کرد: ما شناسنامه داریم و برای نقد کردن شما با شناسنامه و پاسپورت حاضر شده ایم.

گروه فرهنگی مشرق- زهرا حقی پژوهشگر فیلم مستند «من روحانی هستم» در نشست رسانه ای که با حضور یاسر جلالی مدیر «سفیرفیلم» و حجت نیکی ملکی مدیر شبکه اجتماعی «افسران» روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در خبرگزاری نسیم برگزار شد با اشاره به مراحل تولید این فیلم مستند، گفت: سال ۱۳۹۲ با تعدادی از دوستان که همگی دانشجو هستیم، تصمیم گرفتیم مستند بلند «من روحانی هستم» را تولید کنیم. این مستند روایت ۵۰ ساله ای از مبارزات سیاسی و انقلابی دکتر حسن روحانی عالی ترین مقام اجرایی کشور تا ۴ سال آینده است.

وی در ادامه با اشاره به دلایل ساخت این مستند گفت: از زمانی که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد مشخص بود که به دلیل دوری وی از فضای سیاسی تصویر نادرستی از ایشان وجود داشت اما ما خواستیم با این مستند تصویر واقعی از رئیس جمهور را نشان دهیم. از سوی دیگر به دلیل این که علم و درک کافی نسبت به ساخت این مستند نداشتیم بیشتر تمرکز را روی تحقیق درباره شخصیت انقلابی و سیاسی حسن روحانی گذاشتیم.

حقی در ادامه افزود: از همین رو چندین بار به کتابخانه های مجلس و دانشگاه تهران و به مرکز اسناد ملی نیز مراجعه کرده و منابع خود را پیدا کردیم.

وی در ادامه متذکر شد: در مرکز اسناد ملی تنها مجاز به دریافت کتاب «حسن روحانی» شدیم منتهی این کتاب از تاریخ تولد حسن روحانی تا سال ۱۳۵۸ بود و بعد از آن هیچ منبع دیگری در دست نداشتیم. به همین دلیل تنها منبع نزدیک به آقای روحانی کتاب خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی بود. بنابراین در طول تحقیقات حجم زیادی از اطلاعات را به دست آوردیم و سپس آن چه را از این اطلاعات می خواستیم جدا کردیم.

پژوهشگر فیلم مستند «من روحانی هستم» یادآور شد: تمام تلاشمان این بود که در ارایه اطلاعات در فیلم مستند «من روحانی هستم» به حیطه شخصی رئیس جمهور نزدیک نشویم بنابراین عدم نقض حریم شخصی اولین نکته ای بود که به آن توجه ویژه داشتیم. ضمن اینکه باید شأن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور را حفظ می کردیم از همین رو آنچه را که به عنوان حاشیه و جنجال سازی برای دولت به شمار می آید از اساس کنار گذاشتیم و جزو خط قرمزهای ما بود.

نماینده مرکز چند رسانه ای «شفق» با اشاره به مراحل ساخت این فیلم مستند گفت: کار ساخت مستند آبان ماه ۹۲ تمام شد و با توجه به حساسیت هایی که داشتیم فیلم توسط تیم کارگردانی ویرایش شد و در دی ماه همین سال در تاریخ ۹ دی ماه که مصادف با روز تولد حسن روحانی رئیس جمهور است، این فیلم را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اکران کردیم که خوشبختانه در فضای بسیار صمیمی و منطقی فیلم اکران شد. ۴ ماه اکران این فیلم در دانشگاه های مختلف ادامه داشت تا این که به یکباره بدون هیچ مقدمه ای با لغو ۲ اکران در سایر دانشگاه ها به تیتر اول رسانه ها تبدیل شدیم.

وی افزود: این جنجال درست یک روز بعد از فاز دوم هدفمندی یارانه ها اتفاق افتاد و این همزمانی در جنجال رسانه های برای ما بسیار تعجب برانگیز بود و این سوال را ایجاد کرد که در شرایط حساس اقتصادی که دولت در آن به سر می برد و باید مساله یارانه ها را به سرانجام برساند، چه اتفاقی افتاده که یک فیلم مستند چنان جنجال آفرین شود.

حقی با بیان اینکه از محتوای این مستند ایراد گرفته شده، گفت: ما برای روشن شدن قضیه منابع را به طور کامل و دقیق ارایه کردیم اما بعد گفتند که منابع مغرضانه کنار هم چیده شده اما مردم دیدند و منصفانه قضاوت کردند. پس از آن به این اتهام روی آوردند که عوامل این فیلم مستند وجود خارجی ندارند و در ادامه فشار به قوه قضائیه برای برخورد با این فیلم مستند وارد کردند و در نهایت تا مرز تکذیب وجود ما پیش رفتند.

این محقق در ادامه متذکر شد: من اینجا هستم که بگویم اطلاعات در دسترس بود و از هیچ منبع محرمانه ای استفاده نکرده ایم. من اینجا هستم تا با قدرت دفاع کنم و بگویم تخریب کننده ها حتی شهامت حضور نداشتند و از پشت پرده های خود بیرون نیامدند. ایراد گرفتند که چرا از خاطرات هاشمی استفاده کردیم اما این جسارت را نداشتند که بگویند شاید خاطرات هاشمی رفسنجانی ایراد دارد.

وی در ادامه در حالی که شناسنامه و گذرنامه خود را رو به دوربین های فیلمبرداری و عکاسی گرفت، تصریح کرد: من زهرا حقی پژوهشگر فیلم مستند «من روحانی هستم» امروز اینجا آمدم تا از فیلم دفاع کنم، امروز با شناسنامه و گذرنامه آمدم تا بگویم ما شناسنامه داریم و برای نقد کردن شما اتفاقاً با شناسنامه و گذرنامه حاضر شده ایم. به نظر من جنجال ایجاد شده خط فکری است که به آن تروریست رسانه ای می گویند این در حالی است که بچه های انقلاب از میدان به در نمی شوند. مگر رئیس جمهور نگفته بهترین ممیزی وجدان است، اگر چنین است چرا اجازه نمی دهید جامعه فیلم را ببیند و بعد به قضاوت وجدان عمومی برسد.

حقی به عنوان پژوهشگر فیلم مستند «من روحانی هستم» به نمایندگی از تیم سازنده این مستند خطاب به حسن روحانی گفت: به عنوان یک فرد که هم شناسنامه و هم گذرنامه دارم اعلام می کنم که شناسنامه فیلم در تیتراژ موجود است که اگر جعلی بودیم اینجا حضور پیدا نمی کردیم. آقای روحانی، برخی جریان های رسانه ای ایجاد شده در مقابل فیلم «من روحانی هستم» قصد دارند تا شما را از منتقدین جدا کنند. اتفاقی که در حال حاضر رخ داده است شباهت عجیبی به حوادثسال ۱۳۷۸ دارد، اینها همان کسانی هستند که در آینده شعار عبور از روحانی را سر خواهند داد.

حقی افزود: اتفاق های رسانه ای پیرامون این فیلم مستند بسیار شبیه به روزنامه های زنجیره ای سالهای ۱۳۷۸ است.

وی در پایان این بخش از صحبت های خود افزود: این غوغا زیست ها بدانند برای محکمه احکام عمومی محکمه الهی وجود دارد و یقین بدانید که این روز محکمه نزدیک است.

ارسال نظر