|
|
کدخبر: ۱۷۵۲۳۲

تکرار /

خبرگزاری تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی به بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش در سال جاری نیاز دارند، گفت: سهم بخش صنعت در فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها افزایش یابد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از " شاتا " محمد رضا نعمت زاده در جلسه مشترک حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال گذشته بانکها، تنها نیمی از منابع مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین کردند.
نعمت زاده در گزارش ارائه شده، سهم بخش صنعت در تولید ناخالص داخلی را ۲۰ درصد، بخش معدن را یک درصد و بخش بازرگانی را نیز ۱۷.۲ درصد عنوان کرد که مجموعا ۳۸.۴ درصد تولید ناخالص داخلی در وزارت صنعت، معدن وتجارت رهبری و سیاستگذاری می شود.
نعمت زاده در ادامه با اشاره به افتتاح ۱۷ طرح صنعتی مهم در سال جاری گفت: با راه اندازی این طرح ها، برای ۱۰ هزار نفر اشتغال و ۷۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام می شود.
وی با بیان اینکه ۱۰۰ طرح مهم صنعتی در این وزارتخانه پایش می شود افزود: این تعداد طرح در سال آینده به ۳۰ واحد و ۷۴ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری افزایش می یابند.
نعمت زاده میزان اعتبار گشایش یافته از سوی صندوق توسعه ملی برای طرح ها را ۳ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: ۱۲۲۰ طرح به ارزش ۱۸ میلییارد دلار به صندوق توسعه ملی معرفی شد که از این میزان ۶ میلیارد دلار تصویب و نهایتا ۳ میلیارد دلار گشایش اعتبار شد.
بر این اساس میزان گشایش اعتبار از طریق بانک صنعت و معدن طی ۷ ماهه گذشته حدود ۲ میلیارد دلارو از طریق صندوق ضمانت صادرات ۱.۱ میلیارد دلار بوده است.
وی همچنین با اعلام رشد ۷۵ درصدی تولید خودرو در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: برنامه امسال تولید خودرو بیش از یک میلیون دستگاه در سال است.
وی با تاکید بر ارتقای کیفی محصول در کنار ارتقای کمی تولید گفت: مصرف سوخت یکی از مواردی است که برای بالابردن کیفیت بر روی آن توجه ویژه داریم و برنامه ریزیلازم در این رابطه صورت گرفته است.
تأکید افزایش سهم بخش صنعت در فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود افزود: طبق قانون هدفمندی یارانه ها باید در فاز اول ۳۰ درصد از منابع حاصل به بخش صنعت اختصاص می یافت اما این میزان محقق نشد.
وی خواستار عنایت وی‍ژه به این بخش در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها برای بخش صنعت و معدن شد.
تامین سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی طرحهای نیمه تمام به میزان سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان، تهیه برنامه منسجم برای خروج از رکود اقتصادی و رفع تحریمها پیشنهاداتی بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت برای رونق تولید و صنعت کشور به رییس جمهور ارائه داد.
در پیشنهادات ارائه شده، افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن به ۱.۵ میلیارد دلار، افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات به ۵۰۰ میلیون دلار و بانک توسعه صادرات به ۱.۵ میلیارد دلار، تعیین و اعلام سهمیه ارز مبادله ای تولید برای بخش صنعت و معدن مورد تاکید نعمت زاده قرار گرفت.
وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین در حضور رییس جمهور از کمبود سرمایه درگردش واحدهای تولیدی، عدم توانایی نظام بانکی کشور در ارائه تسهیلات، مشکلات سرمایه گذاری خارجی و عدم تخصیص حقوق دولتی معادن و تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی و صنعتی از قبل از شروع به کار دولت یازدهم به عنوان مشکلات بر سر راه و چالشهای پیش رو نام برد.
انتهای پیام /

ارسال نظر