|
|
کدخبر: ۱۷۵۳۲۵

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم در گفت وگو با تسنیم مطرح کرد

خبرگزاری تسنیم: دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم با انتقاد از سازوکارهای حاکم بر بورس کالا گفت: این سازوکارها باعثشده مصرف کنندگان خُرد شمش آلومینیوم ترجیح می دهند خارج از بورس کالا اقدام به خرید محصول موردنیاز خود کنند.

کیانوش حشمتی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، افزود: یکی از شروط بورس کالا برای معامله کالا در بورس این است که خریداران ۱۰ درصد به صورت پیش پرداخت نزد بورس بگذارند و ظرف سه روز نیز معامله تسویه شود در حالی که انجام این شروط برای مصرف کنندگان خرد امکان پذیر نیست. همین باعثمی شود که مصرف کنندگان خرد به سمت خریداران عمده شمش آلومینیوم در بورس کالا رفته و محصول را با قیمت بیشتری از آنها خریداری کنند که این وضعیت در مجموع باعثافزایش قیمتها در بازار می شود.
وی با اشاره به اینکه واحدهای داخلی تولید شمش آلومینیوم دچار کمبود نقدینگی هستند و بانکها نیز کمکی برای حل این مشکل نمی کنند، توضیح داد: کمبود نقدینگی تولیدکنندگان شمش روی عرضه آنها در بورس کالا نیز تاثیر منفی گذاشته و بازار را متشنج کرده است. این وضعیت به ویژه ظرف دو سال گذشته وخیم تر شده است.
حشمتی گفت: البته تولیدکنندگان شمش نیز مجبور شده اند آلومینا و دیگر مواد افزودنی و مواد اولیه موردنیاز خود را که صد در صد وارداتی هستند با ارز آزاد از خارج وارد کنند که همین باعثتحت فشار قرار گرفتن نقدینگی مورد نیاز آنها شده است. برای واردات ارز مبادله ای به آنها داده نمی شود و از سوی دیگر گشایش اعتبار اسنادی آنها نیز هنوز ۱۲۰ درصدی است.
دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم در عین حال با اشاره به اینکه وضعیت نامناسب عرضه شمش در بورس کالا تنها تقصیر تولیدکنندگان شمش نیست و آنها نیز مشکلات خاص خود را دارند، گفت: البته من موافق حذف عرضه شمش آلومینیوم در بورس کالا نیستم چرا که بورس کالا هیچ فایده ای هم که نداشته باشد دستکم شاخصی برای قیمتها بوده و وضعیت عرضه و تقاضا را نشان می دهد که بازار نیز می تواند خود را با این اعداد و ارقام تنظیم کند.
حشمتی در ادامه با اشاره به پایین بودن سرانه مصرف آلومینیوم در ایران گفت: طبق آمارهای منتشر شده سرانه مصرف آلومینیوم ایران یک چهارم اروپا هم نیست و این در حالی است که ایران از نظر پتانسیلی بزرگترین بازار آلومینیوم منطقه محسوب می شود. امیدواریم در جریان برگزاری سومین کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران در روزهای چهارم و پنجم خرداد ماه بتوانیم زمینه های لازم را برای توسعه تولید و مصرف آلومینیوم در کشور به وجود آوریم.
وی با بیان اینکه نمی توان به راحتی از مزیت ارزان بودن انرژی در ایران گذشت، اظهار کرد: برق ایران نسبت به برق بسیاری از کشورهای جهان ارزان تر بوده و این ویژگی برای صنعت آلومینیوم یک مزیت مناسب محسوب می شود. اگر دولت یازدهم بتواند تحریم های اقتصادی را بردارد و روابط بانکی ما با دنیا مجددا برقرار شود، شرکتهای خارجی قطعا برای سرمایه گذاری در صنعت آلومینیوم ایران وارد عمل خواهند شد.
دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم تاکید کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات، قطر، عمان و بحرین سرمایه گذاریهای سنگینی در صنعت آلومینیوم کرده و ظرفیت تولید خود را به شدت بالا برده اند این در حالی است که کشور ما مزیتهای بیشتری نسبت به این کشورها در زمینه صنعت آلومینیوم دارد.
انتهای پیام /

ارسال نظر