|
|
کدخبر: ۱۷۵۳۴۳

گفتگوی چالشی تسنیم با معاون شرکت ملی پالایش و پخش درباره بنزین پتروشیمی ها

خبرگزاری تسنیم: معاون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه برآورد نیاز به واردات ۱۰میلیون لیتر بنزین غلط است، گفت: زمانی که وزیر نفت دستور بر قطع تولید بنزین پتروشیمی داد به این معنی نیست که بلافاصله متوقف شود، نیاز به هماهنگی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی به سال ۸۹ باز می گردد، اگرچه چندسال پیش از آن، طرح تولید بنزین در واحدهای آروماتیکی کلید خورده بود اما در سال ۸۹ و در روند برنامه خودکفایی ایران در تولید بنزین سوپر، اولین محصول بنزین پتروشیمی در ایران به تولید رسید.

با آغاز فاز اول هدفمندی یارانه ها در آذرماه ۸۹ تا حد قابل توجهی نمودار مصرف بنزین کشور جابه جا شد اما در ادامه با تأخیرهای پی در پی در بهره برداری از طرح های توسعه ای پالایشگاهی کشور از یک سو و افزایش مصرف روزانه بنزین کشور از سویی دیگر، دوباره میزان تولید و مصرف بنزین ایران به نقطه ای رسید که زمزمه های نیاز به واردات بنزین را در اواخر سال ۹۰ تقویت کرد.

با دستور ویژه دولت گذشته، واحدهای پتروشیمی به کمک صنعت پالایش و پخش فرآورده های نفتی آمده و تولید روزانه ۳ تا ۴ میلیون لیتری بنزین را کلید زدند. این تولید در نیمه دوم سال ۹۱ به روزانه ۱۰ میلیون لیتر رسید تا سهم پتروشیمی ها در تأمین سبد مصرف بنزین کشور به بیش از ۱۵ درصد برسد. تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی ادامه داشت تا اینکه با شروع دولت یازدهم، برخی مسئولان دولتی همچون رئیس سازمان محیط زیست و وزیر نفت نسبت به آلاینده بودن بنزین پتروشیمی ها موضع گرفتند. این اظهار نظرها که برخلاف اظهارات مسئولان دولت دهم مبنی بر مطلوب بودن تولید بنزین در پتروشیمی ها و حتی بر خلاف اظهارات اولیه وزیر نفت فعلی بود، موجی از اظهارنظرهای کارشناسی و غیرکارشناسی را به دنبال داشت.

از سوی دیگر، اعلام آلایندگی بنزین پتروشیمی ها دلیلی برای شروع دوباره واردات بنزین اعلام شد اما برخی اسناد و شواهد از تجزیه ترکیبات بنزین وارداتی نشان می دهد بنزین وارداتی نیز در موارد متعددی، آلایندگی بیشتری نسبت به بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی دارد.

از اینرو برای روشن شدن این مسئله خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمبا شاهرخ خسروانی معاون مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به گفت وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

* آیا واحدهای پتروشیمی بنزین تولید می کنند؟

پتروشیمی ها بنزین تولید نمی کنند.

* پس چه چیزی در پتروشیمی ها تولید می شود؟

محصولی به نام اکتان افزا تولید می کنند.

* منظور همان " ریفرمیت " است؟

بله، می تواند ریفرمیت را به آن اطلاق کرد.

* ریفرمیت است یا نه؟

بله، اسم آن ریفرمیت است.

* آیا در پالایشگاه های نفت ریفرمیت تولید می شود؟

در سه پالایشگاه ریفرمیت تولید می شود.

* ریفرمیت تولید پالایشگاه چه تفاوتی با ریفرمیت تولید واحدهای پتروشیمی دارد؟

اسم ها می تواند مشابه باشد اما مختصات می تواند متفاوت باشد. یعنی ریفرمیتی که در واحد بنزین سازی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند، پالایشگاه اصفهان – که در مهرماه به بهره برداری رسیده است - و یا پالایشگاه بندرعباس یا تبریز تولید می شود از نظر مشخصات و کیفیت ها متفاوت است چون ریفرمیت در واحد بنزین سازی پالایشگاه امام خمینی(ره) جزء یکی از مؤلفه های تولید بنزین است. بنزینی که در بازار توزیع می شود، ریفرمیت واحد تولیدی واحد سی. سی. آر یا بنزین سازی پالایشگاه نیست بلکه با سایر مؤلفه ها مخلوط و تبدیل به بنزین یورو۴ می شود.

* تفاوت ریفرمیت تولید پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در چیست؟

تفاوت در میزان بنزن و آروماتیک - دو شاخص خیلی مهم در آلودگی محیط زیست – است. استاندارد ریفرمیت تولید پالایشگاه امام خمینی(ره) بر اساس استاندارد یورو۴ کنترل می شود؛ یعنی بنزن آن کمتر از یک درصد و آروماتیک آن کمتر از ۳۵ درصد است.

* چقدر ریفرمیت در پالایشگاه امام تولید می شود؟

در هر فاز آن حدود ۲۰ هزار بشکه که در مجموع ۴۰ هزار بشکه معادل شش میلیون لیتر در روز ریفرمیت تولید می َشود.

* ریفرمیت سایر پالایشگاه ها از کجا تامین می شود؟

بنزینی که عرضه می َشود دارای مؤلفه های مختلفی است؛ یک بخش آن ریفرمیت است، بخش دیگر آن در واحد آر. اف. سی. سی برش های سنگین نفت خام را که ارزش افزوده خیلی کمی دارد تبدیل به بنزینی می کند که البته قابل عرضه به بازار نیست و بخشی هم نفتای سبک است که در واحدی دیگر به نام ایزومریزاسیون تولید می شود؛ این سه محصول با یکدیگر مخلوط می شود و در نهایت محصول نهایی بعد از کنترل به بازار عرضه می شود.

* این فرآیند مربوط به پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند است، سایر پالایشگاه ها چه؟

به دلیل آلودگی بالا در هشت کلان شهر برنامه ریزی شده که ۱۴ تا ۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید پالایشگاه امام در سه شهر تهران، کرج و اراک توزیع شود، این حجم از تولید مصرف این سه شهر را هم پوشش می دهد.

* سوال در مورد توزیع بنزین پالایشگاه امام نیست. سوال این است که سایر پالایشگاه با چه کیفیتی ریفرمیت تولید می کنند؟

سایر پالایشگاه ها ریفرمیت ندارند، البته پالایشگاه بندرعباس و تبریز ریفرمیت دارند که این ریفرمیت با امتزاجی که انجام می دهند سعی می کنند که بنزین مرغوب تولید کنند. برخلاف پالایشگاه امام که نوع طراحی واحدهای آن به گونه ایست که محصول یورو۴ تولید می کند هنوز در سایر پالایشگاه ها امتزاج محصول منجر به استاندار یورو۴ نمی شود به همین دلیل هم در این پالایشگاه ها طرح های توسعه ای برای آن ها تعریف شده است.

* پس کیفیت بنزین تولید شده با ریفرمیت پتروشیمی ها برابر با بنزین تولید شده در پالایشگاه هاست.

نه برابر نیست؛ بنزن ریفرمیت تولیدی در واحد پتروشیمی بندر امام ۶ تا ۱۰ درصد است اما بنزن ریفریت تولید شده در واحد سی. سی. آر پالایشگاه بندرعباس و تبریز دو تا سه درصد است که وقتی با سایر مؤلفه ها امتزاج پیدا می کند درصد بنزن کاهش می یابد اما ریفرمیت دریافتی از پتروشیمی ها که شش تا ۱۰ درصد بنزن دارد که اگر بخواهیم شرایط را به استاندارد پالایشگاه بندرعباس و تبریز برسانیم باید مواد دیگری با حجم زیاد به آن بزنیم که هزینه ها را بالا می برد و نشدنی است و هم به هدف های یورو۴ نمی رسیم. به همین دلیل است که طرح های توسعه ای تعریف شده است. خوشبختانه سال گذشته یکی از طرح های توسعه ای پالایشگاه تبریز(طرح بنزن زدایی) به بهره ِبرداری رسید. الان محصولات پالایشگاه تبریز مشکل بنزن ندارد.

* یعنی در حال حاضر دو پالایشگاه امام و تبریز بنزن زدایی دارند؟

پالایشگاه امام واحد بنزن زدایی ندارد بلکه فرآینده آن به گونه ایست که بنزن آن به زیر یک درصد می رسد. البته بنزن پالایشگاه تبریز هم زیر یک است.

** اظهارنظر درباره کیفیت بنزین ارتباطی به امور بین الملل نفت ندارد

*بنزن، بنزین تولیدی پالایشگاه های کشور چند درصد است؟ طبق گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران بر اساس استاندارد مصرفی بنزن پنج درصد است.

نه، نمی دانم آقای قمصری در مصاحبه چه گفته اند. قطعا این اظهارنظر به این فرمی که شما می گویید نیست، احتمال می دهم که ایشان در مورد مبنای قیمت گذاری بنزین وارداتی صحبت کرده اند؛ چراکه چنین فرمایشی در حیطه وظایف امور بین الملل نیست.

* ارزیابی کیفیت بنزین وارداتی در حیطه کاری مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت نیست؟

نه، کیفیت بنزین توسط شرکت ملی پالایش و پخش به عنوان بخشی که می خواهد در نهایت بنزین را به دست مصرف کننده برساند ارزیابی می شود. ما هستیم که تعیین تکلیف می کنیم که بنزین با چه استانداردی باید باشد. مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت بر اساس تقاضا نیاز شرکت ملی پالایش و پخش بنزین وارد می کند. مثلاً به آن ها می گوییم که روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین بر اساس این مشخصات وارد کنند.

با توجه به این که در خلیج فارس مبنایی برای قیمت بنزین وجود ندارد مبنای تعیین قیمت، نرخ بنزین سنگاپور است؛ براساس مشخصات بنزین سنگاپور، این فرآورده می تواند بین یک تا پنج درصد بنزن داشته باشد اما این بدین معنی نیست که بنزین با بنزن پنج درصد وارد کشور می شود. مگر می شود بنزین در داخل کشور با بنزن دو تا سه درصد تولید شود بعد بنزین با بنزن پنج درصد وارد کنیم. این بی معنی است.

*بنزین با بنزن ۸ درصد قطعاً وارد نشده مگر در یک مورد استثنایی

* اما بنزین با بنزن هشت درصد هم وارد شده است.

نه، چه زمانی؟

* سال ۱۳۹۲؟

قاطعانه اعلام می کنم که در سال ۹۲ هم این موضوع امکان ندارد. چه زمانی از سال ۹۲؟

* منظورتان قبل یا بعد از دولت یازدهم است؟

بله، بله. البته نمی خواهم عملکرد دوستان را در دولت قبل زیر سوال ببرم. همه ما کارمندان وزارت نفت هستیم. ما یک خانواده هستیم که باید کمک کنیم تا مسائل را حل کنیم. دوستان قبلی مسائل را تا سطحی حل کردند و ما هم تلاش می کنیم که مسائل را در سطوح بالا حل کنیم. امکان ندارد در این مملکت بنزین با بنزن هشت درصد وارد شده باشد چون در دنیا تولید نمی شود؛ مگر این که از بورکینافاسو وارد شده باشد که فکر نمی کنم که بورکینافاسو بنزین تولید کند.

* اما نتایج آنالیز نشان می دهد که این بنزین با بنزن هشت درصد هم وارد شده است.

خیلی بی منطق است اما ممکن است که در زمانی یک جایی یک محموله استثنایی وارد شده و کنترل نشده باشد. همه ما انسان هستیم. مگر می شود که بدون اشتباه باشیم. اگر هم چنین چیزی هم بوده قطعا کنترل شده و با آن برخورد شده است.

* در حال حاضر بنزین با استاندار یورو۴ و استاندارد ۴۹۰۴ وارد می شود؟

به امور بین الملل شرکت ملی نفت دستور داده شده است که بنزین با استاندارد یورو۴ وارد کند.

* اما نتایج آنالیز نشان می ده که بنزین یورو۴ وارد نمی کند، بنزین واردتی استانداردهای یورو۲ را دارد.

با قاطعیت می گویم که دستور داده ایم که بنزین یورو۴ وارد شود.

* بله، بر اساس استاندارد باید بنزین یورو۴ وارد شود اما این اتفاق نمی افتد، اسناد آنالیز موجود است.

سند مخدوش است. برخی اطلاعات کامل ارائه نشده است. به طور مثال در استاندارد ۴۹۰۴ بالای اکتان ۹۵، عدد دو نوشته شده است که این یعنی اکتان ۹۱ تا ۹۵ هر دو مورد قبول است با توجه به این که در کشور نوع خودروهای مورد استفاده متفاوت است. از سوی دیگر درصد خطاپذیری اکتان بنزین مثبت و منفی نیم(۰.۵ ±) است؛ یعنی این که اگر اکتان بنزین مورد آزمایش قرار گرفت و عدد آن ۹۴.۵ بود دیگر نیاز به افزایش عدد اکتان نیست.

* استاندارهای شما برای واردات بنزین کدام است؟

اکتان ۹۵، بنزن کمتر از یک درصد، آروماتیک ۳۵ درصد، گوگرد ۵۰ پی. پی. ام و الفین کمتر از ۱۸ درصد.

** بنزین وارداتی باید با استاندارد یورو ۴ باشد

* بنزین از ابتدای امسال با این استاندارد وارد شده است؟

باید با این استاندارد وارد شود.

* باید با این استاندارد وارد شودیا وارد می شود؟ پیش از این اعلام کرده بودید که شرکت ملی پالایش و پخش بر واردات بنزین نظارت می کند. بنزینی که از سال ۹۳ وارد شده مشخصاتی را که تعیین شده دارد؟

مسوولیت آن با اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی است و این اداره تا زمانی که بنزین واردات این مشخصات را نداشته باشد اجازه ورود به محموله را نمی دهد. مسوولش ما – شرکت ملی پالایش و پخش - نیستیم.

* هم اکنون چند لیتر بنزین وارد می شود؟

بستگی به شرایط دارد. الان به طور متوسط شش تا هفت میلیون لیتر در روز.

* اما طبق آمار از ابتدای امسال به طور متوسط بیش از هشت میلیون لیتر بنزین وارد شده است.

مصرف بنزین مبنای واردات است. در سال گذشته میانگین ۶۷ میلیون لیتر در روز مصرف شد. نرم این است که مصرف بنزین سال آینده را پنج تا هفت درصد بیشتر از مصرف سال گذشته برآورد شود؛ بر این اساس مصرف بنزین در سال جاری حدود ۷۰ میلیون لیتر برآورد شد اما در کنار افزایش قیمت بنزین پیش بینی می شود که مصرف بنزین به ۷۰ میلیون لیتر نمی رسد و حدود ۶۷ تا ۶۸ میلیون لیتر ثابت باشد. علی رغم این که تولید بنزین کشور از دی ماه ۱۳۹۲ به ۶۱ میلیون لیتر افزایش یافت اما هم اکنون در بازه زمانی یک ساله روزانه شش میلیون لیتر بنزین کمبود داریم.

ممکن است که امور بین الملل شرکت ملی نفت بین هشت تا ۱۵ میلیون لیتر در روز بنزین وارد کند؛ چرا که در ۱۳ روز نخست امسال حدود ۳۵۰ میلیون لیتر بنزین اضافه مصرف شد که علت آن رسیدن متوسط مصرف بنزین به ۸۵ میلیون لیتر بود. همین موضوع باعثشد که ظرفیت ذخیره سازی این فرآورده نفتی کاهش یابد.

از سوی دیگر این که در خردادماه دوباره سفرهای تابستانی آغاز می شود؛ یعنی این که متوسط مصرف از ۶۷ به ۷۵ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. امور بین الملل شرکت ملی نفت هم با هماهنگی شرکت ملی پالایش و پخش برای چهار ماه نخست سال حجم واردات را افزایش می دهد که اضافه مصرف ۳۵۰ میلیون لیتری بنزین در تعطیلات نوروزی و هم پیک مصرف تابستان جبران شود.

در مهر ماه قطعاً حجم واردات به دو تا سه میلیون لیتر کاهش خواهد یافت. برآورد برای واردات متوسط در روز شش میلیون لیتر است.

** برآورد درست از نیاز کشور به واردات بنزین ۶ میلیون لتیر است نه ۱۰ میلیون

* این حجم از واردات در حالیست که تولید ریفرمیت از واحدهای پتروشیمی متوقف نشده است.

به دلیل این که بنزن ریفرمیت تولید پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) بین شش تا ۱۰ درصد است، این ریفرمیت دیگر دریافت نمی شود. سال گذشته روزانه ۶.۵ میلیون ریفرمیت از پتروشیمی ها دریافت می شد که اکنون این رقم به پنج میلیون لیتر رسیده است. فرآینده شروع و توقف تولید ریفرمیت در پتروشیمی ها لحظه ای نیست. زمانی که وزیر نفت دستور بر قطع تولید بنزین پتروشیمی داد به این معنی نیست که بلافاصله متوقف شود؛ نیاز به هماهنگی با واحدهای پتروشیمی و آماده سازی پخش، تامین و توزیع است. توقف تولید ریفرمیت پتروشیمی دو ماه طول می کشد. ۳۸ درصد اکتان افزای دریافتی از پتروشیمی از واحد بندر امام بود که دیگر دریافت نمی َشود و ۶۲ درصد هم مربوط به پتروشیمی نوری است که آن هم به تدریج کاهش خواهد یافت. در مرحله بعد ۲۰ درصد از ریفرمیت دریافتی از واحد نوری کاهش می یابد. واردات بنزین هم تا پایان سال به چهار یا هفت میلیون لیتر می رسد. نیاز به واردات بنزین روزانه شش میلیون لیتر برآورد شده است.

* اما وزیر نفت و عباس کاظمی؛ مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش اعلام کردند که نیاز به واردات بنزین روزانه ۱۰ میلیون لیتر است.

نه، برآورد شش لیتر است.

* آقای کاظمی اعلام کرد که تولید بنزین پتروشیمی سرطان زاست و موجب افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری شده است، آیا کسانی که سلامتی مردم را در معرض خطر قرار داده اند نباید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند؟

نه. در برهه های مختلف تصمیماتی گرفته می شود، در چهار سال گذشته که از اکتان افزای پتروشیمی استفاده شد باید این اتفاق می افتاد، مسئله انتخاب بین بد و بدتر بود.

* آیا گفته های آقای کاظمی موجب تشویش اذهان عمومی نمی شود؟

ما می خواهیم واقعیت ها را به مردم بگوییم.

* بنزین از طریق واسطه وارد می شود یا با مذاکره مستقیم با پالایشگاه؟

در دنیا هر کسی که می خواهد فرآورده نفتی بخرد به بندرهای بین المللی صادرات فرآورده نفتی(مانند بندر سنگاپور و نتردام) می رود. این گونه نیست که مستقیم با پالایشگاه مذاکره شود. معمولاً از طریق ارتباطات بین المللی می خرند و روال کار این است در واقع پالایشگاه فرآورده را به یک ارتباط بین المللی می فروشد و این ارتباط هم فرآورده را در بندرها عرضه می َکند. شرکت هایی هستند که کارشان این است.

* به غیر از این ارتباطات بین المللی آیا واسطه دیگری وجود دارد؟

نه.

گفتگو از سمیرا محمدی

انتهای پیام /

ارسال نظر