|
|
کدخبر: ۱۷۵۳۸۱

اعتکاف فرصتی برای خودسازی و بازسازی معنوی است و عاشقان قرب الهی با حضور در مساجد نوای الهی و ربی من لی غیرک را سر خواهند داد.

به گزارش مشرق، ۱۳،۱۴و ۱۵ ماه رجب روزهای بزرگ و سرنوشت سازی برای انسان های مشتاق به قرب الهی است، انسان هایی که با کوله باری از گناه، تلاش دارند تا با بیتوته در مساجد، خدای خویش را صدا زده و به جرم خود اعتراف کنند.

اعتکاف فرصتی برای خودسازی و بازسازی معنوی است و عاشقان قرب الهی با حضور در مساجد نوای الهی و ربی من لی غیرک را سر خواهند داد.

اخبار رسیده از سراسر کشور نشان می دهد که حضور مردان و زنان در مراسم اعتکاف امسال، با رشد چشمگیری مواجه شده به طوری که برخی مراکز دینی از روزهای قبل از آغاز اعتکاف، ظرفیت ثبت نامشان تکمیل شده است.

حضور جوانان در مراسم اعتکاف نشان از گسترش ارزشهای دینی در جامعه است

در این میان حضور نوجوانان و جوانان در مراسم معنوی اعتکاف نشان از عشق و دلدادگی نسل چهارم انقلاب اسلامی نسبت به مسائل و ارزشهای دینی است به طوری که بیش از ۶۰ درصد جمعیت معتکفین را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند.

به هر ترتیب سحر روز ولادت باسعادت امیرمومنان حضرت علی(ع)، معتکفین با حضور در مساجد و مصلی شهرهای مختلف کشور به مدت سه روز با خدای خود نجوا کرده و بر گناهان خود اقرار می کنند.

حجت الاسلام رضا غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت مراسم معنوی اعتکاف اظهار داشت: اعتکاف همواره مورد تأکید ائمه معصومین(ع) بوده است به طوری که پیامبر اسلام می فرماید که هر کس از روی اخلاص معتکف شود، گناهانش آمرزیده خواهد شد.

اعتکاف همواره مورد تأکید ائمه معصومین(ع) بوده است

رییس ستاد اعتکاف شهرستان ورامین افزود: مساجد به عنوان پایگاه های مهم اسلامی با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی در مناسبت های مختلف می توانند در جذب جوانان نقش قابل توجهی داشته باشند و در این راستا نیز روحانیون با تبلیغ موثر دین به شیوه نوین نقش کلیدی دارند.

وی ادامه داد: بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و فرقه های مختلف ناشی از ضعف برنامه های فرهنگی در جامعه است که می توان با افزایش این برنامه ها از جمله رونق بخشی به اعتکاف در کنار تقویت اعتقادات و باورهای دینی جوانان روند آسیب های اجتماعی تهدید کننده جوانان را تا حد ممکن کاهش داد.

غلامی اضافه کرد: در سنت اعتکاف آن چیزی که مهم است آن است که انسان خلوتگاهی با خدای خود پیدا می کند و احساس کند که ارتباط عمیق تری با خدای متعال پیدا کرده است.

رییس اداره تبلیغات اسلامی ورامین عنوان کرد: اسلام، دین انزوا و گوشه گیری نیست و حتی با آن به مخالفت پرداخته است، ولی از آن جا که دست و پا زدن در مسائل مادی و مشاغل روزمره و معاشرت با غفلت زدگان جامعه، تمایل به دنیا و تجمل گرایی را در انسان افزایش می دهد و گاه انسان را از یاد حق و روی کردن به حقیقت و توجه به امور معنوی بازمی دارد و به خود مشغول می کند، در اسلام برنامه ای داوطلبانه برای برطرف ساختن این آفت روحی تدارک دیده شده که اعتکاف نام دارد.

وی با اشاره به نقش اعتکاف در سازندگی روح و کنترل ناهنجاری های اجتماعی افزود: از مهمترین اثرات اعتکاف تربیت و تهذیب نفس می باشد که نتیجه آن اخلاق فردی و اجتماعی انسان است و سه روز در مسجد ماندن و معتکف شدن در راستای مقابله با شیطان درون و برون است.

این مسئول حضور نوجوانان و جوانان در این سه روز را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: آنچه در این مراسم معنوی مشاهده می شود و موجبات خرسندی را فراهم می کند، حضور گسترده و چشمگیر نوجوانان و جوانان در مراسم اعتکاف است.

اعتکاف نقش موثری در تربیت انسان ایفا می کند

حجت الاسلام حسن منتظری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مراسم پرفیض اعتکاف در ایام البیض و همزمان با میلاد باسعادت امام علی(ع) در مساجد کشور برگزار و سیل مشتاقان و ارادتمندان اهل بیت بیت عصمت و طهارت به مدت سه روز در مساجد بیتوته کرده و با خداوند متعال راز و نیاز می کنند.

رییس ستاد اعتکاف شهرستان قرچک افزود: همه ساله شیعیان با معتکف شدن برای تزکیه نفس در ایام البیض در مساجد حضور یافته و طی سه روز در همنشینی با مومنان، سعی در بهره گیری از این نعمت ارزشمند و بی بدیل الهی در ماه رجب که یکی از بهترین ماههای خداوند است، دارند.

وی با بیان اینکه اعتکاف آثار تربیتی، اخلاقی، روحی و روانی، فردی و اجتماعی و البته سازندگی دارد عنوان کرد: اعتکاف از مهم ترین عوامل تربیت نسل جوان است و اگر بخواهیم نسل جوان را تربیت دینی کنیم یکی از عوامل کمک کننده در این راه فریضه اعتکاف است.

منتظری با تاکید بر اینکه بسترسازی حضور حداکثری مردم به ویژه جوانان در مراسم معنوی اعتکاف از وظایف مسئولین است، افزود: دشمن میلیاردها هزینه می کند تا جوانان ایران را به فساد بکشاند پس در مقابل هجمه دشمنان ما نیز می بایست برای اجرای برنامه های فرهنگی در کشور سرمایه گذاری کنیم.

این کارشناس مذهبی تأکید کرد: اعتکاف شرایطی را فراهم می کند تا انسانها با توشه معنوی و اعتقادی راسخ و ایمان و امیدی بیشتر به زندگی خود ادامه داده و خود را برای صحنه‏ های خطر و جهاد در راه خدا آماده کنند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی قرچک گفت: آن چیزی که در این مراسم معنوی می تواند انسان را بیشتر به خدای متعال نزدیک کند آن است که یک انسان مومن این سه روز را به دور از هیاهوی شهری فقط به یاد خدا باشد تا خداوند متعال گناهان او را ببخشد.

منتظری یادآور شد: در حقیقت مدت زمان اعتکاف، فرصتی است کوتاه برای محاسبه نفس و خودسازی که انسان را از حاکمیت غریزه ها، عادت ها و اشتغالات معمول زندگی آزاد می سازد و به جبران کاستی ها وادار می کند.

وی متذکر شد: با توجه به هجمه های بی پایان دشمن در تمامی حوزه ها لازم است که آموزه های دینی و اسلامی به شکل بهتری در جامعه نهادینه شوند که اعتکاف یکی از سنت های حسنه به شمار می رود و باید به آن توجه شود.

ارسال نظر