|
|
کدخبر: ۱۷۶۰۴۵

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه تهران هنوز به مرحله بحران آب نرسیده است گفت: در زمان پیک، مصرف آب تهران ۱ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، خسرو ارتقایی با اعلام اینکه دشت های استان تهران وضعیت مناسبی ندارند گفت: بخشی از فرونشت زمین به دلیل پایین آمدن سفره ها و بخشی به خاطر کسری آب های زیرزمینی است که به دلیل برداشت های بی رویه آب صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اظهارداشت: اگر بارندگی ها در یکماه آینده به همین روال باشد و میزان مصرف آب تغییر نکند، مجبوریم با شرایط آن زمان تصمیم گیری کرده و آب را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه گذشته نشست های متعددی با شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد گفت: برای اینکه برداشت آب از مخزن سدها به حداقل برسد، در طول زمستان بیشتر از آب های زیرزمینی استفاده شده تا آب سد به نوعی ذخیره شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو بیان داشت: راهکارهای زیادی برای مدیریت آب در تهران با همکاری شرکت آب منطقه ای تهران و آب و فاضلاب تهران پیش بینی شده است که حفر ۷۰ تا ۸۰ حلقه چاه توسط شرکت آب و فاضلاب، کاهش ۷۰ میلیون مترمکعبی مصرف به وسیله برنامه های فرهنگی و مشارکت مردم در بحثصرفه جویی و مدیریت فشار شبکه از این دست است.

ارتقایی گفت: بهره برداری از تصفیه خانه هفت تهران در نیمه نخست امسال که ۱۰ تا ۱۵ مترمکعب آب را تامین می کند، بخشی از کمبود آب تهران را جبران می کند.
وی با بیان اینکه تهران هنوز وارد بحران آب نشده است گفت: مصرف آب تهران افزایش یافته و اگر افزایش میزان مصرف آب ادامه یابد، باید روش های کاهش مصرف اجرایی شود.

وی درباره قیمت خام آب افزود: در زمان کنونی هر مترمکعب آب خام ۳۰ تا ۳۵ تومان به شرکت آب و فاضلاب فروخته می شود که تنها هزینه بهره برداری سد را تامین می کند.

ارتقایی خاطرنشان کرد: قیمت واقعی آب ثقلی برای هر مترمکعب بین ۸۰۰ تا یکهزار و ۲۰۰ تومان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران حجم فعلی آب موجود در مخزن سد لار را ۵۳ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان در زمان مشابه سال گذشته ۹۳ میلیون مترمکعب بوده است.

وی ورودی آب به سد لار را ۲۶ مترمکعب بر ثانیه و خروجی آن را ۱۵ مترمکعب بر ثانیه عنوان کرد و ادامه داد: اکنون پمپاژ در حال انجام است و از آن جایی که آب از حجم معمول خود(۶۵ میلیون مترمکعب) پایین تر است، به صورت پمپاژ منتقل می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران تاکید کرد: اگر حجم آب موجود در مخزن سد لار به ۴۳ میلیون مترمکعب برسد اصلا خروجی نخواهیم داشت زیرا باید مباحثزیست محیطی آن رعایت شود.

ارتقایی با بیان اینکه مصرف آب در کمترین حالت در شبانه روز در تهران ۲.۴ میلیون مترمکعب و در پیک مصرف ۳.۴ میلیون مترمکعب است گفت: برنامه ریزی شده که امسال یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب آب برای تهران تامین شود که از این میزان ۷۵۰ میلیون مترمکعب از منابع سطحی و ۳۰۰ میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی تامین می شود.

وی تصریح کرد: اگر رینگ انتقال آب تهران تکمیل شود، بخشی از آب غرب تهران به شرق منتقل می شود و بخشی از مشکلات آب تهران کاهش می یابد. برنامه ریزی شده که ۲۰۰ تا ۲۲۰ میلیون مترمکعب از سامانه شرق و ۳۵۰ میلیون مترمکعب از سامانه غرب تامین شود که در مجموع ۵۵۰ تا ۵۷۰ میلیون مترمکعب تامین آب انجام می شود و این میزان ۲۰۰ میلیون مترمکعب کمتر از وضعیت عادی است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: در دو سال اخیر وضعیت بارش های استان تهران افت کرده و امسال بارندگی ها در مقایسه با دوره درازمدت ۳۰ درصد و در قیاس با زمان مشابه سال گذشته ۳۴ درصد کاهش یافته است.

ارتقایی ادامه داد: رواناب های تهران نیز درمقایسه با دوره درازمدت ۲۰ درصد کاهش یافته است. وی با بیان اینکه امسال برای کشاورزی از سدماملو و امیرکبیر تا حدی که با مشکل جدی مواجه نشوند، انتقال آب صورت گرفته است گفت: با این وجود، همچنان با مشکل کمبود آب کشاورزی مواجهیم.

ارسال نظر