|
|
کدخبر: ۱۷۶۴۵۴

مدیرعامل شرکت بازرگانی گاز ایران در گفت وگو با تسنیم خبر داد

خبرگزاری تسنیم: مدیر عامل شرکت بازرگانی گاز ایران از تقاضای دو کشور اروپایی برای واردات گاز مایع - ال. پی. جی - از ایران خبر داد و اعلام کرد: امسال بازارهای ایران برای صادرات فرآورده های گازی توسعه می یابد.

محمدعلی براتی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به این که شرکت بازرگانی گاز ایران در دو زمینه صادرات فرآورده های تولیدی پالایشگاه های گازی و تامین کالاهای مورد نیاز شرکت های گاز استانی و پالایشگاه های گازی فعال است گفت: با توجه به سیاست های شرکت ملی گاز ایران علاوه بر افزیش حجم صادرات دو محصول عمده این شرکت(گوگرد و ال. پی. جی) در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۲، بازارهای جدید نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی با اظهار این که صادرات گوگرد و ال. پی. جی ایران بیشتر به کشورهای چین، هند، اندونزی و کره جنوبی است، در مورد صادرات این محصولات به اروپا گفت: هنوز سازوکار برای صادرات فرآورده ها به اروپا مشخص نشده است اما این موضوع جزء اهداف ماست که ال. پی. جی را به اروپا صادر کنیم. سعی می کنیم که شرایط را فراهم کنیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی گاز در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون کشورهای اروپایی برای واردات گاز مایع درخواست به ایران داده اند؟ اعلام کرد: بله، درخواست هایی در این زمینه داشته ایم و با توجه به این که وزارت خارجه در حال مذاکره است امیدواریم که در آینده نزدیک فضا برای صادرات به اتحادیه اروپا فراهم شود.

وی با اعلام این که تا کنون دو کشور اسپانیا و ایتالیا درخواست واردات ال. پی. جی از ایران را داشته اند، در مورد حجم صادرات گاز مایع به این دو کشور گفت: برخی شرکت های این دو کشور از ما درخواست ۱۰۰ هزار تن را داشته اند که البته این مقدار قابل افزایش است.

براتی در پاسخ به این سوال که آیا برای صادارت فرآورده های گازی مشکل در حمل و نقل و بیمه دارید؟ توضیح داد: این تخصص همکاران ماست که در شرایط فعلی مکانیسم را به گونه ای تعریف کنند که امکان صادارت ال. پی. جی فراهم شود. شرایط با توجه به تحریم سخت است اما صادرات ال. پی. جی ادامه دارد.

وی در مورد وضعیت دریافت ارز حاصل از صادرات هم گفت: تا این لحظه با توجه به تجارب و تخصص تیم بازرگانی شرکت گاز توانسته ایم صادارت را ادامه دهیم و مکانیسم هایی را هم برای دریافت پول پیدا کنیم البته این مکانیسم ها قابل تغییر است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی گاز با ابراز اطمینان از این که امسال، سال خوبی برای توسعه صادرات خواهد بود گفت: درحال حاضر ال. پی. جی فاز ۴ و ۵ پارس جنوبی و گوگرد تولیدی کل پالایشگاه های گاز کشور صادر می شود که در برنامه داریم که گوگرد پالایشگاه ایلام و گاز مایع بندرعباس را هم وارد فضای صادرات کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر