|
|
کدخبر: ۱۷۶۵۹۲

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مذاکرات خوبی با وزارت نفت برای نوسازی نوگان ریلی و جاده ای انجام شده است، گفت: امیدوارم ظرف یک ماه آینده تفاهمنامه مشترک نهایی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس آخوندی با اشاره به اینکه از چند منبع برای نوسازی ناوگان می توان استفاده کرد، اظهارداشت: یکی ازمنابع مورد نظر استفاده از صندوق توسعه برای حمل و نقل در بخش ارزی است. که براساس مذاکرات صورت گرفته می توان برای تجهیز پیمانکاران از این بخش استفاده کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه از هر گونه پیشنهاد سرمایه گذاری در هر مدلی استقبال می کنیم، گفت: کمیته جذب سرمایه گذاری در وزارتخانه تشکیل شده است که سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را پیگیری می کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نقش موثر حوزه مسکن و حمل و نقل در خروج اقتصاد از رکود، افزود: لازمه خروج از رکود در حوزه راه و شهرسازی این است که بانکها قدرت وام دهی داشته باشند که به دلایل مختلف از جمله مطالبات معوق ۸۰ هزار میلیارد تومانی قدرت وام دهی آنها کاهش یافته است.

آخوندی تاکید کرد: بانکها باید حمایت و بازسازی ساختاری شوند. به طوری که قادر باشند در حوزه مسکن از خرید و ساخت که شامل حمایت از عرضه و تقاضا می شود، حمایت کنند.

وی افزود: براساس ماده ۲۱۴ پیمانکار می تواند از بانک تسهیلات بگیرد و بدهی خود را به دولت منتقل کند. اما این بانکها هستند که نمی توانند تسهیلات دهند.

وی ابراز داشت: برای افزایش قدرت وام دهی بانکها دو راه حل وجود دارد، نخست افزایش سرمایه بانک است که در پی آن بانکها می توانند تا ۱۵ برابر سرمایه خود تسهیلات بدهند و بخش دیگر استفاده از وجوه اداره شده دولت در نزد بانکها است که باید بررسی شود آیا می توان این وجوه را در اختیار بانکها برای پرداخت تسهیلات قرار داد؟

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: براساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی، حوزه حمل و نقل و مسکن می تواند درون زا و برون نگر باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت ایمنی راه ها گفت: هر ماه در جلسه کمیسیون ایمنی راهها شرکت می کنم و باید توجه داشت که ایمنی حمل و نقل جاده ای دارای جنبه های اجتماعی، کنترلی و فنی است که باید برای ایمنی به تمام جنبه ها توجه داشت.

آخوندی افزود: در بهمن سال ۹۲ دستور دادم تمام راه های کشور از لحاظ ایمنی ارزیابی و تصمیمات لازم در مورد آن گرفته شود. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توسعه آزادراه ها برای افزایش ایمنی، تاکیدکرد: در زمینه ساخت آزاد راه ها از سرمایه گذاران به هر نحوه اعم از صندوق سرمایه گذاری، اشخاص داخلی و خارجی ویا هر شکل دیگر استقبال می کنیم. حتی حاضریم حاشیه آزاد راه را در مشارکت واگذار کنیم زیرا اتکا به اعتبارات دولتی موجب زمان بر شدن اجرای پروژه ها خواهد شد.

وی تصریح کرد: دفاتر مهندسی اعم از مشاور و پیمانکار، ثروت های ملی هستند و هموار در مسئولیت هایی که داشتم به این بخش حساس بودم. در حال حاضر نیز تا حد امکان نسبت به پرداخت مطالبات پیمانکاران گام موثر برداشته شده است و پرداخت باقی مطالبات را نیز پیگیری می کنم چرا که دفاتر مهندسی به خاطر مشکلات مالی نباید فرو بپاشد.

وی افزود: کشور نیاز به نظام فنی و مهندسی دارد و بازنگری بنیادی در نظام مهندسی کشور اعم از فنی و اجرایی لازم است و پیوند نظام مهندسی و نظام اجرایی نیاز به ظرافت دارد. که به زودی راهکارهای اساسی در این زمینه ارائه می شود.

آخوندی یاد آور شد: در بحثانبوه سازان باید به دو نکته مهم توجه داشت. نخست اینکه انبوه سازی شغل و حرفه است که باید صنف داشته باشد و نکته دوم اینکه انبوه سازان باید از نظام مهندسی کشور تبعیت کنند.

وی توضیح داد: در صنف انبوه ساز هر کسی، اعم از مهندس و غیر مهندس می تواند وارد شود اما باید در انجام کار، یا خودش تخصص داشته باشد، یا از مهندسان دارای صلاحیت استفاده کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در کار ساخت مسکن مهر انبوه سازان پیمانکار مسکن مهر شدند. درحالی که انبوه ساز کسی است که ریسک سرمایه گذاری را می پذیرد و انبوه سازی باید از پیمانکاری جدا شود.

ارسال نظر