|
|
کدخبر: ۱۷۶۶۰۹

یک مقام مسئول ترکیه ای:

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه ایران در میان کشورهای صادرکننده کالا به ترکیه، مقام هفتم را دارد، گفت: قرار است با فعالیت های گسترده، ارتباطات تجاری دو کشور، بیش از پیش افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراد آکیوس در ملاقات دو جانبه هیات ترکیه ای با فعالان اقتصادی ایران گفت: برخی از تجار حاضر در هیات، از گذشته با ایران مراودات تجاری داشته اند و برخی نیز نخستین بار است که به ایران سفر می کنند؛ اما هدف از اعزام این هیات به ایران این است که با فعالیت های گسترده، ارتباطات تجاری دو کشور، بیش از پیش افزایش یابد؛ اگرچه توسعه روابط تجاری دو کشور تنها با فعالیت تاجران و فعالان اقتصادی میسر نمی شود و نقش رایزنان تجاری درسفارتخانه های ایران و ترکیه نیز بسیار پراهمیت است.

عضو هیات مدیره مجمع صادرکنندگان ترکیه افزود: صادرات ترکیه در ۱۰ سال پیش، حدود ۷۰ میلیارد دلار بوده است که این رقم در سال جاری به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار رسیده است که البته ایران در میان شرکای تجاری ترکیه، جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: ارزش دلاری صادرات ترکیه به ایران در ۱۰ سال پیش، ۸۰۰ میلیون دلار بود که این رقم اکنون به حدود چهار میلیارد دلار افزایش یافته است. این در حالی است که ایران، مقام دهم را در میان مقاصد صادراتی ترکیه کسب کرده است.

آکیوس افزود: تجارت ایران و ترکیه در سال های آینده به صورت متقابل، افزایش چشمگیری خواهد داشت. ضمن اینکه هم اکنون، صادرات ترکیه به ایران، معادل ۲.۸ درصد کل صادرات این کشور است.

وی اظهار داشت: در میان کالاهای صادراتی به ایران، جواهرات، سنگ های قیمتی و محصولاتی از این دست، ارزشی معادل ۱.۶ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است. در ردیف بعدی کالاهای صادراتی به ایران، ماشین آلات مکانیکی قرار دارد که ارزش صادرات آن به ایران ۳۵۰ میلیون دلار برآورد شده است. محصولات پلاستیکی و چوب نیز در رتبه های بعدی صادرات به ایران قرار دارد.

عضو هیات مدیره مجمع صادرکنندگان ترکیه ادامه داد: هدف این نیست که تنها در مورد صادرات ترکیه به ایران صحبت کنیم؛ میزان واردات ترکیه از ایران در۱۰ سال گذشته به حدود ۱.۹ میلیارد دلار می رسید که در سال گذشته میلادی، این رقم به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته است. به گفته او ایران در میان کشورهای صادرکننده به ترکیه مقام هفتم را داراست.

وی ابراز امیدواری کرد: موضوعات مختلفی از جمله مسایل گمرکی مورد بحثقرار گیرد و البته با اشاره به رابطه تاریخی ایران و ترکیه، توسعه هرچه بیشتر روابط تجاری دو کشور را آرزو کرد.

در ادامه، ابراهیم بهادرانی، دبیرکل اتاق تهران روی تلاش بخش خصوصی برای رسیدن به هدف ۳۰ میلیاردی مراودات تجاری دو کشور ایران و ترکیه و حتی گذر از این هدف تاکید کرد و گفت: درست است که برای سال ۲۰۲۰ هدف رسیدن به ۳۰ میلیارد دلار مراودات تجاری گذاشته شده است اما فعالان بخش خصوصی معتقدند که می توان از این هدف هم گذر کرد. البته برای توسعه مراودات و گسترش روابط تجاری باید دو گروه اقدامات انجام گیرد که گروه اول زیربنایی و گروه دوم توسعه ای است.

دبیرکل اتاق تهران توضیح داد که در گروه کارهای زیربنایی باید نسبت به رفع موانع موجود در سر راه گسترش مراودات تجاری اقدام شود و اموری چون نقل و انتقال پول و روابط بین بانکی دو کشور تسهیل شود.

وی افزود: هم چنین موانع گمرکی باید برداشته شود و امیدواریم وضع تعرفه های ترجیحی که در مجالس دو کشور در دست بررسی است به سرانجام برسد تا امور مربوط به گمرک سرعت بیشتری یابد.

بهادرانی هم چنین در مورد اقدامات توسعه ای به گسترش بازارچه های مرزی، برگزاری همایش ها و نمایشگاه های عمومی در دو کشور اشاره داشت و گفت: با این قبیل اقدامات می توان سریعتر به سمت هدف تعیین شده حرکت کرد و از آن سبقت گرفت. بخش خصوصی برای رسیدن به این هدف اهمیت زیادی قائل است و تمام تلاش خود را در این باره انجام خواهد داد.

دبیرکل اتاق تهران اعلام کرد که در سه سال گذشته دو هیات تجاری از اتاق تهران به ترکیه سفر کرده اند و سومین سفر نیز در هفته جاری خواهد بود که طی آن یک هیات بزرگ تجاری به سرپرستی یحیی آل اسحاق رئیس اتاق تهران به شهرهای ازمیر و آنکارا سفر خواهند کرد.

به گفته وی، هیات های تجاری زیادی نیز از ترکیه به ایران و اتاق تهران آمده اند که آخرین آن یک هیات تجاری از اتاق بازرگانی ازمیر به سرپرستی اکرم دمیرتاش بود که چندی قبل میهمان اتاق تهران بود. بهادرانی در پایان اشاره کرد که مجمع صادرکنندگان ترکیه می تواند نقش بزرگی در نزدیک تر شدن بخش خصوصی ایران و ترکیه و توسعه مراودات تجاری دو کشور داشته باشد.

در ادامه علی احسان، مدیرکل مجمع صادرکنندگان ترکیه در سخنانی کوتاه به سابقه تشکیل این مجمع در سال ۱۹۹۶ و جذب ۴۰۰ عضو تاکنون اشاره داشت و از تدوین یک نقشه راه در این نهاد برای توسعه روابط با ایران خبر داد.

وی، با اذعان به این که برای نخست بار است که به ایران سفر می کند گفت: ما همیشه پیش از سفر به یک کشور حوزه هایی که می توانیم در آن فعالیت داشته باشیم و با بازرگانان و صنعتگران آن حوزه ها همکاری کنیم را تعیین و مشخص می کنیم اما در سفر به ایران چنین کاری نکردیم چون تمام حوزه های اقتصادی در ایران می تواند محل همکاری فعالان اقتصادی ایران و ترکیه باشد.

وی با اشاره به تاریخ روابط دو کشور اعلام کرد زمانی که کشور ایران و ترکیه مرز مشخص و مشترک داشته اند بسیاری از کشورهای جهان هنوز ایجاد نشده بودندو سابقه همکاری های ما از تاریخ تشکیل بسیاری از کشورها در دنیا بیشتر است.

همچنین، محمدرضا بختیاری، معاون امور بین الملل اتاق تهران، با اشاره به اینکه اتاق تهران بزرگترین اتاق بازرگانی کشور است، آن را به عنوان " اتاق عملیات " معرفی کرد و افزود: اتاق تهران دارای ۲۵ هزار عضو از شرکت های بزرگ تجاری، صنعتی، فنی و خدماتی است که فعالیت این اعضا در صحنه اقتصاد ایران به تنهایی ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص می دهد.

وی خطاب به حاضران این نشست گفت: با وجود چنین ظرفیتی در اتاق تهران، تقاضا دارم که حداکثر بهره برداری را از این مذاکرات حاصل کنید تا روابط تجاری دو کشور از آنچه که اکنون در جریان است، افزون شود.

بختیاری ادامه داد: توسعه این روابط به ویژه در شرایط کنونی که تحریم ها وجود دارد، می تواند فرصت های بهینه ای ایجاد کند.» معاون بین الملل اتاق تهران گفت: «برای توسعه فعالیت های تجاری از سوی هر کشور، بهره گیری از ظرفیت بازار کشورهای همسایه فرصت مغتنمی را ایجاد می کند و کشوری که بتواند از این فرصت بهره کافی کسب کند، این فرصت را در بازارهای دورتر نیز می تواند به دست آورد.

وی مزیت عمده ایران را وجود ۱۵ کشور همسایه در اطراف ایران برشمرد و گفت: در میان همسایگان ایران، تجارت با ترکیه به دلیل پیشرفت هایی در این کشور حاصل شده برای ایران مفید خواهد بود.

بختیاری همچنین از اعزام هیاتی تجاری به سرپرستی " یحیی آل اسحاق " رییس اتاق تهران به ترکیه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه نیز خبر داد.

در ادامه این نشست، همت گریش، رایزن تجاری ترکیه در ایران، نوبت سخن را به دست گرفت و گفت: در سفارت ترکیه در ایران، همواره آماده هستیم که اطلاعات تجاری ترکیه را در اختیار تجار ایرانی قرار دهیم.

وی در ادامه با اشاره به جمعیت ۱۵۰ میلیون نفری ایران و ترکیه اعلام کرد مراودات ۱۵ میلیارد دلاری دو کشور مناسب این جمعیت نیست. او از طرحی با عنوان طرح " تجارت متقابل " سخن گفت و افزود: با اجرای این طرح، دو کشور می توانند در مورد برخی کالاهای مورد توافق، تعرفه های تجاری را کاهش دهند و کاهش تعرفه ها نیز منجر به افزایش تجارت میان دو کشور می شود.

گریش در ادامه گفت: متاسفانه تحریم ها به ناحق مشکلاتی را در زمینه نقل و انتقال پول ایجاد کرده است؛ اما با اینکه فشارهایی از جانب کشور ثالثبرای کاهش مراودات با ایران اعمال می شد، ارتباطات تجاری خود با ایران را کاهش ندادیم.

در ادامه این جلسه، علی عطایی زاده، یکی از فعالان اقتصادی ایران که تنظیم برنامه هیات تجاری ترکیه در ایران را برعهده دارد، با ابراز امیدواری نسبت به تعمیق روابط تجاری ایران و ترکیه به گرانی کالاهای ترک برای مصرف کنندگان ایرانی اشاره کرد و خطاب به تجار ترکیه گفت: فعالان ترک باید در نظر داشته باشند که تنش های ایران و غرب در حال کمرنگ شدن است و آنها برای حفظ موقعیت خود در بازار ایران باید تدابیری برای کاهش قیمت محصولات خود بیندیشند.» او افزود: «ما علاقمندیم که مبادلات تجاری ایران و ترکیه افزایش یابد و خواستار سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ترکیه در ایران هستیم.

ارسال نظر