|
|
کدخبر: ۱۷۶۹۹۰

وزیر بهداشت:

خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی کشور باید از تولیدات مونتاژ به سمت تولیدات واقعی روی آورند از ارائه بسته های سلامت در مدت زمانی ۱۵ تا ۳۰ روز خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در مراسم اختتامیه هفدهمین نمایشگاه ایران هلثاظهار داشت: امیدوارم نمایشگاه بعدی یعنی نمایشگاه هجدهم ایران هلثدر سال آینده با شکلی متفاوت و محتوای بیشتر برگزار شود تا بتوانیم از کشورهای همسایه نیز میهمانان خارجی داشته باشیم. زیرا کشور ما شایستگی برگزاری نمایشگاه های بهتری را دارد.

وی افزود: از شروع به کار دولت دکتر روحانی و در طول این ۹ ماه شرایط به صورتی پیش رفته است که کسی از کمبود دارو و تجهیزات پزشکی دچار مشکل نمی شود البته در پرداخت هزینه های این اقلام هنوز زحمت و رنج وجود دارد.

هاشمی تصریح کرد: به هر حال تحریم های ظالمانه پیش روی ماست و جرم ما این است که می خواهیم به خودمان متکی باشیم. ولی تحریم ها با وجود زحمت هایی که به وجود آورده است برای تولیدکنندگان داخلی یک فرصت است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه سلامت در ماه های اخیر با توجه به منویات امام خامنه ای و تاکیدات روسای قوا از جمله رئیس جمهور، هیئت وزیران، روزهای خوبی را پشت سر می گذاریم زیرا سلامت که همیشه در اولویت دهم و یازدهم دولت ها بود امروز به اولویت نخست دولت ارتقاء یافته است.

هاشمی اظهار داشت: دولت با وجود تورم و رکود نسبی اقتصادی به حوزه سلامت توجه ویژه ای کرده است. بنابراین کارهایی شروع شده است ولی با این حال کارهای زیادی را پیش رو داریم.

وی بیان داشت: مردم نباید برای بیماری دچار زحمت و ناراحتی شوند. بنابراین دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان به موضوع سلامت اختصاص داد که در گام نخست باید برای حوزه بهداشت هزینه شود زیرا پیشگیری اولویت دارد و هزینه های دیگر نیز در حوزه درمان صورت خواهد پذیرفت تا خدمات بیمارستانها و حمایت بیمه ها نیز از بیماران و مردم ارتقاء یابد.

وزیر بهداشت با اشاره به ارائه بسته های تحول سلامت گفت: هر ۱۵ تا یک ماه بسته جدیدی براساس سیستم نظام سلامت ارائه خواهد شد تا رضایتمندی نسبی مردم، نمایندگان مجلس، دولت و مسئولان نظام فراهم شود. براین اساس بنده نه تنها به عنوان یک وزیر بلکه یک شهروند از رئیس جمهور در این راستا تشکر ویژه می کنم.

هاشمی با بیان اینکه ارائه بسته های جدید سلامت به سمتی پیش خواهد رفت تا بتوانیم به یک بیمه پایه مناسب برسیم، اظهار داشت: در هیچ دولتی امکان نداشته در مدت یک ماه ۳ میلیون نفر بیمه شوند بنابر این برکات این کار بیش از آنکه نصیب مردم شود متوجه سالم سازی محیط های ما(وزارت بهداشت) است، زیرا رفتارهایی در گذشته نهادینه شد که با اجرای این بسته ها اصلاح خواهد شد.

وزیر بهداشت که در اختتامیه هفدهمین نمایشگاه ایران هلثحضور یافته بود عنوان کرد: شما تولید کنندگان می دانید که بنده برای صادرکنندگان اهمیت ویژه ای قائل هستم زیرا غیرت و سربلندی ملت ما و غرور آفرینی آنان با توجه به تاریخ کهنی که داریم در بستر تولید داخلی نهادینه شده است.

هاشمی با بیان اینکه ای کاش می توانستیم با وجود جوانان ارزنده ای که داریم تعامل و ارتباطات بهتری با دنیا پیدا می کردیم، گفت: شما تولیدکنندگان باید بدانید فرصت مغتنمی برای شما فراهم شده است، زیرا امروز دولت خود یک خریدار واحد است و برای کاهش واردات از تولید داخلی حمایت می کند. البته تولید کنندگان نیز باید کیفیت کالای خود را ارتقاء دهند تا رضایت مردم و جامعه پزشکی را فراهم کنند تا آنها اغنا شوند.

وی با ابراز تاسف از وجود محصولات بی کیفیت خارجی در بازار ایران عنوان کرد: دولت از روز اول فعالیتش آرزوی موفقیت تولیدکنندگان را داشته و از آنها حمایت می کند. زیرا این حمایت ها در راستای تحقق و پایداری از خون شهدا و نظام است. همانطور که شهدایی مانند شهید شهریاری برای تحقق تولید داخلی و خودباوری کشور شهید شد.

وزیر بهداشت با اشاره به تاسیس شورای فناوری سلامت که از بدو تشکیل دولت راه اندازی شد، عنوان کرد: باید برای تولید تجهیزات پزشکی و دارو افق نگاه ها وسیع تر شود. مثلا مادر رشته خودمان(چشم پزشکی) با عرصه های بین المللی رقابت می کنیم و به رقبای داخل و منطقه نگاه نمی کنیم. بنابراین همه چیز فراهم است تا بازار بین المللی را در حوزه تجهیزات پزشکی از آن خود کنیم. براین اساس شما تولید کنندگان نباید به کم قانع شوید.

هاشمی بر ضرورت حمایت از تولیدکنندگان توسط صنعت، هلدینگ های اقتصادی و بانکها تاکید کرد و گفت: برای مبارزه با قاچاق نیز نهادهای امنیتی و نظارتی باید اقدام کنند. براین اساس احقاق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید کننده داخلی باید با مبارزه قاطع با قاچاق صورت پذیرد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در حد فهم و توان خودش از تولیدکنندگان حمایت می کند شاید قبلا حرف های روی کاغذ عنوان شده بود ولی سعی بر عمل آن داریم. براین اساس قول می دهم بخش تجهیزات پزشکی تقویت شود پرداخت ها نیز به هنگام شودزیرا یکی از بخش های موفقیت طرح تحول سلامت مربوط به همین قضیه است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: شما تولیدکنندگان کمک کنید تا در تولید داخلی قدم های بزرگی برداریم. واقعا آمارهای ۱۵،۲۰ و حتی ۵۰ میلیون صادرات تجهیزات پزشکی در برابر یک میلیارد دلار واردات آن چیز خوبی نیست. امروز در بازار مشاهده می کنیم یک جنس زنگ زده هندی که برای تولید آن دانش فنی بالایی را نیز نمی خواهد بازار کشورمان را در اختیار گرفته است.

هاشمی با اشاره به کارهای بسیار بزرگ در حوزه دارو که به دلیل همکاری سازمانهایی مانند تامین اجتماعی، هلال احمر و بانکها صورت پذیرفته است، خواستار ورود این سازمان ها به عرصه تولید تجهیزات پزشکی شد و گفت: تراز واردات و صادرات تجهیزات پزشکی کشور باید مثبت شود. براین اساس صندوق نوآوری و شکوفایی، توسعه ملی و دفتر حمایت از طرح های کلان آمادگی هرگونه حمایت از تولیدکنندگان را دارد. بنابراین ما نیز در خدمت شما تولیدکنندگان هستیم و شما نیز به کارهای کوچک فکر نکنید. زیرا کارهایی مانند مونتاژ معنی تولید واقعی نیست. براین اساس به سمت تولیدات باارزش رو آورید تا تولیدات شما بازارهای خوبی در دنیا پیدا کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین