|
|
کدخبر: ۱۷۷۳۵۴

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از آغاز صادرات نفت خام ایران به آفریقای جنوبی و سریلانکا به عنوان دو مشتری سنتی نفت ایران خبر داد و اعلام کرد: صادرات نفت به این دو کشور فعلا به صورت تک محموله انجام می شود.

سید محسن قمصری در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت صادرات نفت خام ایران به سریلانکا و آفریقای جنوبی به عنوان دو مشتری سنتی طلای سیاه ایران پس از توافق ژنو، گفت: صادرات نفت خام به این دو کشور آغاز شده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه فعلا فروش نفت خام به این دو کشور به صورت قراردادهای تک محموله انجام می شود، تصریح کرد: ایران مشکلی به منظور امضای قراردادهای بلندمدت صادرات نفت خام با سریلانکا و آفریقای جنوبی ندارد.

این مقام مسئول با اشاره به تمدید قرارداد اکثر پالایشگاه های آسیایی خریدار نفت ایران در هند، چین، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه، در خصوص صادرات میعانات گازی ایران هم توضیح داد: در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی به کشورهای مختلف صادر شود.

قمصری درباره طرح جدید توقف صادرات میعانات گازی ایران در آینده ای نزدیک با ساخت پالایشگاه های جدید در عسلویه، توضیح داد: مشکلی برای توقف صادرات میعانات گازی در صورت ساخت پالایشگاه و ایجاد محصولات با ارزش افزوده وجود ندارد.

به گزارش مهر، تا پیش از تحریم های بین المللی آفریقای جنوبی با واردات به طور متوسط ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران، بزرگترین مشتری نفتی شرکت ملی نفت ایران در آفریقا و نهمین خریدار بزرگ نفت صادراتی ایران در جهان بود.

آمارهای رسمی حاکی از آن است که تا پیش از افزایش تحریم ها، آفریقای جنوبی حدود ۲۵ درصد از نفت وارداتی خود را از طریق ایران تامین می کند و این کشور قاره سیاه، جزء یکی از مشتریان قدیمی نفت خام صادراتی ایران است.

با افزایش فشارهای بین المللی توسط آمریکا و اتحادیه اروپا و مشکلات متعدد در نقل و انتقال منابع ارزی حاصل از فروش نفت خام ایران توسط بانک های خارجی، صادرات نفت خام ایران هم به آفریقای جنوبی با مشکلاتی روبرو شده است.

گزارش های نیمه رسمی حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۱ میلادی، آفریقای جنوبی با واردات روزانه حدود ۹۸ هزار بشکه نفت خام از ایران پس از کشورهایی همچون چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا و یونان، نهمین مشتری بزرگ خریدار نفت ایران بوده است.

ارسال نظر