|
|
کدخبر: ۱۷۷۳۹۰

آژانس بین المللی انرژی خبر داد

خبرگزاری تسنیم: آژانس بین المللی انرژی از شکسته شدن رکورد خرید نفت چین در آوریل امسال خبر داد و اعلام کرد چین در این ماه همچنین ۶۱۵ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از پایگاه اینترنتی تلگراف، چین به شکلی بی سابقه میزان واردات نفت خود را افزایش داده و در حال افزایش دادن حجم ذخایر نفتی استراتژیک خود می باشد.
این اقدام در شرایطی صورت می گیرد که تنش ها در دریای چین جنوبی افزایش یافته است و غرب برای وضع تحریم های نفتی احتمالی علیه روسیه آماده می شود. تحلیلگران معتقدند چین به صورتی بی سر و صدا در حال آماده شدن برای افزایش قابل توجه احتمالی قیمت نفت و یا بروز اختلال در عرضه نفت خام است.
آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهیانه خود اعلام کرد، چین در ماه آوریل روزانه ۶.۸۱ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده است که بالاترین رقم واردات نفت در تاریخ این کشور است. با توجه به کند شدن نرخ رشد اقتصادی چین، وضعیت نامناسب صنعت فولاد این کشور و افت شدید در ساخت و سازهای جدید در چین، این سوال مطرح شده است که چین با چه هدفی در حال واردات این حجم عظیم از نفت خام است.
آژانس بین المللی انرژی برآورد کرده است که ۱.۴ میلیون بشکه در روز از این میزان واردات روزانه وارد شبکه تاسیسات ذخیره نفت چین می شود. هرگونه افزایش جدی حجم ذخایر استراتژیک نفت این کشور، موجب محدود شدن تقریبا فوری عرضه و افزایش قیمت جهانی می شود.
میشائیل لوئیس، تحلیلگر بازار نفت در داچ بانک گفت، چینی ها به صورت تاکتیکی در بازار نفت عمل می کنند. آنها زمانی که قیمت نفت برنت کاهش می یابد، حجم ذخایر نفت خود را افزایش می دهند. قیمت نفت برنت در حال حاضر حدود ۱۰۵ دلار است.
وی افزود: «این کار خیلی شبیه کاری است که آنها در مورد مس انجام می دهند. هر موقع که قیمت مس به زیر ۷ هزار دلار(در هر تن) می رسد، آنها فرصت را برای خرید مغتنم می شمارند. آنها همین استراتژی را در کالاهای کشاورزی نیز دارند.»
چین با این اقدام پیش بینی های بانک های تجاری بزرگ فعال در زمینه نفت را در مورد اینکه قیمت ها امسال به دلیل صادرات بیشتر نفت از سوی کشورهای لیبی، عراق و ایران و افزایش عرضه نفت شیل آمریکا کاهش خواهد یافت، زیر سوال برده است.
بر اساس آمارهای آژانس بین المللی انرژی، واردات نفت چین در ماه آوریل، عمدتا از کشورهای چین، آنگولا و عراق صورت گرفت. چین در این ماه روزانه ۶۱۵ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است. این افزایش قابل توجه خرید نفت چین از ایران نشان می دهد که توافق هسته ای ژنو تا چه اندازه تحریم ها علیه ایران را تضعیف کرده است.
انتهای پیام / / ۷۶

ارسال نظر