|
|
کدخبر: ۱۷۹۰۹۰

همه ی ما به هر دلیلی حداقل یک بار فضای کافه را تجربه کرده ایم. گاهی تنها، گاهی دو نفری و گاهی هم به همراه دوستان. گاهی در شادی، گاهی هم در لحظات غمگین تر. گاهی خاطرات بعضی کافه ها را خیلی به یاد می آوریم و گاهی هم سعی در فراموشی خاطرات بعضی کافه ها داریم.

همه ی ما به هر دلیلی حداقل یک بار فضای کافه را تجربه کرده ایم. گاهی تنها، گاهی دو نفری و گاهی هم به همراه دوستان. گاهی در شادی، گاهی هم در لحظات غمگین تر. گاهی خاطرات بعضی کافه ها را خیلی به یاد می آوریم و گاهی هم سعی در فراموشی خاطرات بعضی کافه ها داریم.

تا حالا چه میزان به ویژگی ها، ایده ها و روش های فروش کافه ها فکر کرده‌اید؟
واقعاً ویژگی های یک کافه چه میزان می تواند در ایجاد یک خاطره ی خوب موثر باشد؟
در این مطلب سعی داریم نکاتی از این دست را بررسی کنیم. نکته هایی از جنس واقعیت. شاید بعد از خواندن متن زیر، بینش بهتر و دقیق تری نسبت به کافه ها و آنچه در آنها روی می‌دهد پیدا کنیم.

علاقه، عشق، ارتباط با مردم، محیط گرم، علاقه، صمیمیت، دوستام، علاقه، آزادی، علاقه، علاقه، عشق و …
این ها کلماتی است که وقتی از صاحبان کافه ها درمورد چرایی انتخاب شغلشان سوال شود، آنها را به کار می‌برند. همه ی آن ها دلیل اصلی ورود به این کار را علاقه و عشق به مردم و محیط دلنشین کافه می دانند. با این حال بیشتر صاحبان کافه، در کنار چرخاندن کافه‌ی خود به کار دیگری نیز مشغول هستند ولی به دلیل عشق به این کار، بیشتر وقت خود را صرف آن می کنند. البته کافه هایی هم دیده شدند که صرفاً به دلیل منافع مادی و بدون فکر و ایده‌‌ی خاصی تاسیس شده‌ وخیلی زود با شکست روبرو شدند.
وقتی از کافه دار ها سوال می شود که از آغاز کار چه رویکردی برای افزایش مشتری و افزایش فروش داشتید، در جواب، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد رفتار مناسب است. رفتار مناسب و در عین حال گرم و صمیمی با مشتری یکی از مهم ترین مهارت ها در این حرفه محسوب می شود. با توجه به آنکه مردم در استفاده از کافه ها به آرام، مناسب و دلنشین بودن محیط، اهمیت زیادی می‌دهند، وجود کارگزاری خوش اخلاق و خوش برخورد در فضای کافه الزامی است؛ کارگزاری که همواره با مردم در ارتباط است.
بیشتر کافه های موفق برای انتخاب پرسنل خود ترجیح می‌دهند ازمیان افراد بی تجربه و کم تجربه، کارکنان خود را انتخاب کنند تا بتوانند با روش های خودشان به آن ها آموزش دهند. این کار در کافه های زنجیره ای نمود بیشتری پیدا می‌کند، زیرا مردم از شعب مختلف انتظار یکسانی دارند؛ هم از نظر کیفیت محصولات و هم از نظر رفتار کارکنان. مثلا قهوه ای که در یک شعبه سرو می شود، باید با همان رنگ، بو و طعم در شعبه ای دیگر سرو شود و این نیازمند تیمی است که آموزش آنان با رویکردی یکسان انجام شده است.
گفتیم قهوه، کلمه ای تلخ و دوست داشتنی و شاید شیک(البته برای بعضی ها!). به راستی مردم ایران چند سالی است که با قهوه و مزه اش کنار آمده اند و به خوبی آن را به عنوان یک نوشیدنی جایگزین چای قبول کرده اند. تا چند سال قبل مردم قهوه رو دوست داشتند ولی دوست نداشتند! شاید واقعا دوست داشتند قهوه را مزمزه کنند اما طعمی تلخ و نا آشنا، آن ها را از ادامه‌ی نوشیدن منصرف می‌کرد. ولی در حال حاضربسیاری از مردم از قهوه به عنوان یک نوشیدنی اصلی استفاده می کنند و شناخت آن ها در مورد انواع قهوه و نحوه آماده کردن آن ها بیشتر شده است. چندین سال پیش حتی بیشتر کافه دارها اطلاعات زیادی از قهوه و نحوه سرو آن نداشتند و اینگونه شد که به مرور زمان متخصصانی از سایر نقاط جهان به ویژه ایتالیا به ایران آمدند و راه و چاه این کار را به ما آموختند.
ولی آیا فقط آموزش خوب برای جلب مشتری کافیست؟ طبیعتا خیر. ایده، نوآوری، تبلیغات، به روز بودن و… عوامل دیگری هستند که بر این امر موثرند. در ادامه به بررسی نکاتی از این دست می‌پردازیم.
اولین چیزی که در طراحی کافه ها توجه همه را جلب میکند استفاده از رنگ های تیره و به خصوص قهوه ای است که طبق گفته صاحبان کافه دلیل آن گرمی و مرتبط بودن با قهوه است. شاید کمی تغییر در استفاده از رنگ های متنوع تر و کمی خلاقیت بیشتر بتواند به جلب مشتری کمک زیادی کند. همچنین تغییر طراحی و ثابت نبودن آن در بعضی از کافه ها باعثافزایش مشتری نیز شده‌است. بعد از دیده شدن تمایل بعضی از مشتری ها برای استفاده از سیگار در محیط کافه و از طرفی اذیت شدن بعضی دیگر از دود سیگار، صاحبان کافه ها به فکر حل این مشکل افتادند و مکان های جدایی را برای کسانی که می خواستند از سیگار استفاده کنند فراهم کردند و آن هایی هم که فضای کافی نداشتند، با فراهم کردن سیستم تهویه مناسب این مشکل را تا حدودی حل کردند. این کار باعثثابت ماندن مشتری ها نیز شد.
با افزایش شبکه های اجتماعی و فراگیر شدن آن، به طبع، فضای تبلیغات هم به آن سمت کشیده شده و کافه ها نیز بیشتر هدف گذاری تبلیغاتی خود را در این شبکه ها انجام می‌دهند و این عمل واقعاً هم ثمربخش بوده است. کافه هایی هستند که ادعا دارند رمز موفقیت آنها تبلیغ موثر دراین شبکه هااست و حتی نیروهای خود را از این راه پیدا کرده اند. نکته ی دیگری که در مورد تبلیغات این حرفه قابل توجه است، محیط تبلیغات است. یعنیبا افزایش شبکه های اجتماعی و فراگیر شدن آن، به طبع، فضای تبلیغات هم به آن سمت کشیده شده و کافه ها نیز بیشتر هدف گذاری تبلیغاتی خود را در این شبکه ها انجام می‌دهند و این عمل واقعاً هم ثمربخش بوده است. کافه هایی هستند که ادعا دارند رمز موفقیت آنها تبلیغ موثر دراین شبکه ها است و حتی نیروهای خود را از این راه پیدا کرده اند. نکته ی دیگری که در مورد تبلیغات این حرفه قابل توجه است، محیط تبلیغات است. یعنی باید برای تبلیغات در فضای واقعی، محیط اطراف خود کافه را هدف قرار داد، زیرا بیشتر مشتریان، کافه ای را ترجیح می‌دهند که در نزدیکی محل زندگی، تحصیل و یا کار آن ها باشد.
در زمینه‌ی جذب مشتری چیزی که همیشه جلب توجه می‌کند، تخفیفات و امتیازات و مسابقه هایی است که در کافه ها صورت می گیرد. عده ای موافق با تخفیفات و امتیازات هستند و عده ای دیگر موافق با این هستند که به جای تخفیفات، ما می توانیم همان تخفیف را به گونه ای دیگر در قیمت اصلی محصول و یا میزان حجم آن به کار ببریم. البته شنیدن اسم تخفیف و امتیاز برای مشتری‌ها جذاب تر بوده و شاید کمک بیشتری در این زمینه بکند.
از جذب مشتری صحبت کردیم و حالا کمی از دفع آن حرف بزنیم. اولین مشکلی که کافه دار ها راجع به آن می گویند، اماکن است. اماکن شاید جدی ترین دغدغه‌ی آن‌ها باشد و در صورت پلمپ شدن کافه پروسه‌ی بازگشایی آن زمان‌بر بوده و در نتیجه کافه تعداد کثیری از مشتری های خود را از دست می‌دهد.
وابستگی این شغل به فاکتورهای دیگر و عوامل محیطی ناشی از تورم می تواند یکی دیگر از عوامل مشکل زا در این حرفه باشد. تغییر در قیمت مواد اولیه و وابستگی به عمده فروشی ها از جمله‌ی این موارد است.

ارسال نظر