|
|
کدخبر: ۱۸۰۶۲۶

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند شهرداری به گزارش ایلنا تحت عنوان، "کودکان زباله‌گرد قربانی مافیای میلیاردی پسماند" واکنش نشان داد.

 

به گزارش ایلنا، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پی انتشار گزارشی در خبرگزاری ایلنا تحت عنوان، " کودکان زباله‌گرد قربانی مافیای میلیاردی پسماند " جوابیه‌ای را منتشر کرده است. در این جوابیه بر غیرقانونی بودن بکارگیری کودکان برای جمع‌آوری زباله تاکید شده‌ است.

 

در متن این جوابیه آمده است: به منظور جلوگیری و ممانعت از فعالیت کودکان زباله‌گرد، آموزش‌های لازم در خصوص جداسازی و تفکیک پسماندهای تر و خشک و تحویل پسماندهای خشک تفکیک‌شده به وانت‌های مخصوص یا غرفه‌های بازیافت و تخلیه پسماندهای تر راس ساعت 21 در مخازن مکانیزه مستقر در سطح شهر، به شهروندان ارائه شده است، اما متاسفانه بی‌توجهی برخی از شهروندان محترم به آموزش‌های ارائه شده سبب شده تا افرادی به عنوان زباله‌گرد این مخازن را جست‌وجو نمایند.

درخصوص پذیرش مسوولیت به کارگیری کودکان کار لازم به ذکر است که استفاده از کودکان در کلیه بخش‌های خدمات مدیریت پسماند به هیچ عنوان از نظر این سازمان پذیرفته نیست و هرگونه به کارگیری یا همکاری با کودکان از جانب پیمانکاران، مشمول برخورد می‌گردد. شایان ذکر است فعالیت این گروه از کارگران در شبکه‌های غیررسمی صورت می‌پذیرد و اقدامات اجرایی ذیل به منظور پیشگیری از این امر به عمل می‌‌آید:

-اجرای اصولی طرح تفکیک از درب مبادی تولید پسماند با هدف کاهش و یا عدم وجود پسماند خشک در مخازن سطح شهر

-کاهش و حذف مخازن پسماند از معابر اصلی و جای‌گذاری آن در محوطه‌ مبادی تولید (مجتمع‌ها، شهرک‌ها، ساختمان‌ها) به منظور کاهش دسترسی زباله‌گردها به پسماند خشک ارزشمند (اعم از صغر سنی یا سایر افراد)

-تشدید برخورد با پیمانکاران متخلف توسط دستگاه‌های نظارتی

ضروری است کلیه دستگاه‌های ذی‌مدخل جهت اجرای قوانین موضوعه به کارگیری نیروی کار مجاز و عدم استفاده از اتباع بیگانه که کودکان کار را نیز شامل می‌شود، تعامل لازم را با پیمانکاران بخش خصوصی با ارگان‌هایی که نیاز به نیروی کار را دارند به عمل آورند.

در خصوص اسکان کودکان زباله گرد در گاراژهایی با شرایط مندرج در خبر لازم به ذکر است که این گاراژها به هیچ عنوان تحت نظارت و مدیریت شهرداری تهران نیستند و غیرمجاز کار می‌کنند و بارها دستور پلمپ آن از طرف شهرداری و ارگان‌های ذی‌ربط صادر شده است.

در ارتباط با مسوولیت رویداد این معضل (زباله‌گردی کودکان) نیز لازم به ذکر است که با توجه به تدوین و ابلاغ دفترچه‌های نظام فنی و اجرایی، رفت و روب و جمع‌آوری پسماند و مفاد مندرج در آن دفترچه شیوه و نحوه انجام عملیات در آن درج شده است.

با توجه به تصریح دفترچه‌های نظام فنی جمع‌آوری پسماندهای خشک بر لزوم عدم به کارگیری کودکان در عملیات مربوطه و اختصاص دفترچه شماره 4 نظام فنی و اجرایی به تعریف و شرح وظایف لایه‌های نظارتی مربوطه (از جمله شهرداران نواحی به عنوان ناظر مقیم و معاون امور شهری و محیط زیست منطقه به عنوان رئیس دستگاه نظارت و مدیر پسماند منطقه به عنوان نماینده دستگاه نظارت)، در صورت مشاهده موضوع از سوی هر کدام از لایه‌های موصوف، جرائمی برای پیمانکار مربوطه لحاظ خواهد گردید.

علی ایحال رفع کامل این موضوع نیازمند عزم جدی کلیه ارگان‌های ذی‌ربط به ویژه دستگاه‌های انتظامی و قضائی بوده و پیمانکاران نیز می‌بایست با اجرای مفاد نظام فنی و اجرایی که در تعهد ایشان می‌باشد و همکاری و هماهگی با کلیه بخش‌های اجرایی و ستادی شهرداری نسبت به رفع این معضل اقدام نماید.

ارسال نظر