|
|
کدخبر: ۱۸۰۹۹۷

بندرعباس- ایرنا- معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: امسال 110 کیلومتر از شبکه توزیع آب استان بازسازی می شود.

سعید صادقی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اکنون عملیات اجرایی این طرح با اعتبار 177 میلیارد ریال آغاز شده است.
وی ادامه داد: پارسال 158 کیلومتر از شبکه توزیع آب شهرهای هرمزگان اصلاح و بازسازی شد.
وی تصریح کرد: هم اکنون طول شبکه توزیع آب استان 2 هزار و 400 کیلومتر است که 45 درصد آن به منظور کاهش هدررفت آب نیاز به بازسازی دارد.
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب هرمزگان بیان داشت: اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب با هدف مدیریت مصرف آب، کاهش هدر رفت و متعادل کردن فشار آب شرب مشترکان اجرا می شود.
صادقی اضافه کرد: تعداد 14 مخزن ذخیره آب در شهرهای بندرعباس، بندرلنگه، بشاگرد، سیریک، فین، تخت، فرامرزان، هرمز و میناب در مجموع به حجم 63 هزار مترمکعب در حال ساخت است.
وی با اشاره به بحران کم آبی در هرمزگان و با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب، تصریح کرد: هم اکنون وضعیت ذخایر سدهای استان به حالت هشدار رسیده و مردم باید توصیه های صرفه جویی را برای گذر از این بحران جدی بگیرند.
وی گفت: یکی از مهمترین طرح های این شرکت، احداث آب شیرین کن 100هزار مترمکعبی بندرعباس است که مرحله اول آن پایان تیرماه به صورت رسمی وارد مدار تولید می شود.
به گفته وی، سهم منابع آبی استان از چاه ها و سدها، 71 درصد و آبشیرین کن ها 29 درصد است که پیش بینی می شود تا پایان سال 99، سهم منابع آبی از آبشیرین کن ها به 66 درصد افزایش و در بخش چاه و سد به 34 درصد کاهش یابد.
صادقی اظهار کرد: میزان ذخیره آب در هرمزگان مناسب نیست و در این شرایط همه باید خود را مالک آب بدانیم و در صرفه جویی و مصرف بهینه این سرمایه حیاتی تلاش کنیم.
شرکت آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان خدمات رسانی به جمعیتی افزون بر یک میلیون و 100 هزار نفر را در قالب 36 شهر و جزیره برعهده دارد.
بیش از 18 سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365 حلقه چاه آب آشامیدنی، 18دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین30 تا 70 درصد شده است .
از 74 دشت موجود در هرمزگان تمامی آن ها دارای بیلان منفی هستند و 38 دشت ممنوعه بوده و باقی دشت ها نیز شور است.
تداوم خشکسالی و کاهش نزولات جوی موجب شده این استان در طول شبانه روز با 900 لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه شود.
در حال حاضر میزان تولید آب در استان هرمزگان برابر با 3 هزار و 600 لیتر بر ثانیه در شبانه روز است اما نیاز آبی این استان برابر با 4 هزار و 500 لیتر بر ثانیه در این بازه زمانی است.
برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس مرکز استان هرمزگان طرح های مختلفی تعیین شده که از جمله مهمترین آنها پروژه آب شیرینکن 100هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال 91 کلنگ احداث آن به زمین زده شد.
آب شیرین کن 100 هزار مترمکعبی شهر بندرعباس در نزدیکی صنایع بزرگ در غرب بندرعباس در دست ساخت است.

ارسال نظر