|
|
کدخبر: ۱۸۲۶۶۹

همزمان با رای مجلس شورای اسلامی به خروج محمدعلی افشانی از بهشت، فضای رسانه ای کشور ضمن پرداختن به این مهم، نسبت به گزینه های مطرح پس از افشانی نیز مطالبی را منتشر کرده اند.

به گزارش امید نیوز ؛ استفساریه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره استثنا شدن شهردار تهران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان رأی نیاورد و روند انتخاب شهردار از سر گرفته خواهد شد.
رسانه های کشور در واکنش به مخالفت مجلس با استثنا شدن شهردار از قانون منع به کارگیری بازنشستگان نوشتند: تلاش اعضای شورای شهر تهران و شهردار برای حفظ شهردار بازنشسته تهران جواب نداد و افشانی راهی جزء رفتن ندارد.
بررسی روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی امروز (14 آبان) نشان می دهد این رسانه ها با عناوینی چون « رانده از بهشت»، «مجلس افشانی را از بهشت اخراج کرد» و« استفساریه برای افشانی هم به جایی نرسید» این مهم را پوشش داده اند.
در این میان محمود صادقی، عضو فراکسیون امید طی توییتی از لشگرکشی خویشاوندی و قومیتی برای لابی با نمایندگان جهت استثنا شدن شهردار تهران خبر داد که اظهار نظر وی به دستاویزی برای برخی از رسانه ها به ویژه جریان متسب به اصولگرا ها شد تا عملکرد شورای اصلاح‌طلب پایتخت برای انتخاب سومین شهردار تهران را زیر سوال ببرند.
در مقابل اما محسن هاشمی در حاشیه نود و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران درباره اینکه انتخاب شهردار حزبی و سیاسی شده است، گفت: انتخاب شهردار حزبی و سیاسی نیست و اعضای شورا با طمأنینه در حال انتخاب شهردار هستند.

**سیاسی کاری و تلاش ها برای ابقای افشانی
سایت الف با اشاره به توئیت محمود صادقی نوشت: تلاش های سنگین و عجیب و غریبی از طرف اصلاح طلبان و برخی اعضای شورای شهر تهران جهت حفظ افشانی در منصب شهرداری با وجود تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان صورت گرفت. اقداماتی که اگر قرار بر گفتن باشد حدیث مفصلی خواهد شد.

نامه نیوز درباره شهردار آینده تهران نوشت: افشانی به لابی قوی با اعضای شورای شهر و بعضی چهره های پرنفوذ فراکسیون امید مجلس دلخوش بود تا آنها با قشون کشی به راهروهای پارلمان نظر نمایندگان را 180 درجه تغییر دهند اما این دلخوشی دوامی نداشت و خیلی زودتر از آنچه تصور می شد این مسیر به بن بست رسید.
روزنامه سازندگی ضمن آنکه به رای نیاوردن استفساریه مجلس درباره استثنا شدن شهردار تهران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان اشاره کرده مدعی شد که هوارداران وی به دنبال راه های دیگری برای ابقای او هستند.

روزنامه کیهان نوشت: دومین تلاش اصلاح‌طلبان در مجلس برای مستثنی کردن یک نفر از قانون شکست خورد و این در حالی است که یکی از اعضای هیئت‌رئیسه مجلس معتقد است براساس قانون پیشین نیز نباید افشانی انتخاب می‌شد و در تایید او تخلف صورت گرفته است.

روزنامه جوان در مطلبی نوشت: انتخاب شهردار برای کلانشهر تهران به چالش بزرگ اصلاح‌طلبان تبدیل شده است به گونه‌ای که در انتخاب سکانداران شهر تاکنون اعضای شورای پنجم نتوانسته‌اند، موفق شوند. رفتار سیاسی این شورا و منتخبان مدیریت شهری به دستگاه شهرداری نیز لطمه زیادی زده است که همگان و به‌خصوص کارشناسان بر برآیند کم‌کاری در دوره جدید اتفاق نظر دارند.
روزنامه سیاست روز مدعی شد: براساس اخبار برادر شهردار فعلی تهران به ‌همراه تنی چند از مدیران شهرداری پشت در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و به‌هنگام ورود و خروج نماینده‌ها، آنان را دوره کرده و با اصرار از آنان می‌خواستند که به استفساریه برای بقای افشانی رأی دهند!

روزنامه قانون خطاب به اعضای شورای شهر تهران می نویسد: تحت تاثیر ادبیات‌های فانتزی اصلاح طلبی و ...نباشید و هوشمندی به این است که به دنبال فردی برای به دست گرفتن سکان شهرداری باشید که در راستای تقلیل دهی به ادبیات‌های سیاسی باشد!اعضای شورای شهر تهران! زیبنده آگاهی جامعه امروز نیست که حضور چمران ها در شورای شهر را مغایر با ادبیات سیاسی تان بدانید! ادبیات سیاسی آن گاه قابلیت باور پذیری دارد که مردم از ادبیات اقتصادی رنجیده خاطر نباشند!

خبرگزاری تسنیم ذیل عنوان «انتقاد محمود صادقی از لشگرکشی قومی در مجلس برای ابقای افشانی » توئیت محمود صادقی را بازنشر کرده است.

فارس طی یادداشتی نوشت: بسیاری ازمدیران کاربلد و باتجربه قبول مسئولیت دراین شرایط را نوعی ریسک می‌دانند ومسئولیت نمی‌پذیرند و احتمال دارد که نهایتاً شورا فردی نه‌چندان قوی که توسط لابی‌های جریان‌ سیاسی معرفی شده را انتخاب نماید.

روزنامه شرق در واکنش به مخالفت مجلس با استثنا شدن شهردار از قانون منع به کارگیری بازنشستگان نوشت: تیر آخر هم به مانع خورد و تلاش ها و رایزنی ها برای ماندن افشانی بالاخره بی نتیجه ماند.

روزنامه آرمان در پاسخ به توئیت و فضاسازی رسانه های اصولگرا می نویسد: دلواپسان از تلاش برای تطمیع نمایندگان و رأی‌آوری طرح استفساریه بقای شهردار بازنشسته سخن می گویند، این ادعای کذب در شرایطی بود که امینی در شورای شهر حضور داشت، اما روز گذشته برخی از سیاسیون برای عقب نماندن از قافله شهردار بعدی که مشخص نیست چه فردی خواهد بود به انتقاد از افشانی پرداختند و طرح استفساریه ارائه شده را اقدامی نادرست خواندند و توجه نکردند ارائه استفساریه هم حرکتی در راستای قانون و استفاده از ظرفیت‌هاست.

**فرصت شهردار شدن محسن هاشمی
نامه نیوز گزارشی تحلیلی درباره شهرداری تهران کار کرده و عزم جدی محسن هاشمی برای تصدی شهرداری خبر داده و می نویسد: خروج محسن هاشمی از شورای شهر و رفتنش به سمت ساختمان بهشت دیگر موضوعی نیست که به سادگی قابل چشم پوشی باشد. دست اصلاح طلبان خالی است و شهردار بعدی حتما باید کسی باشد که بتواند با تمام نهادهای حاکمیتی اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه و حتی نهادهای نظامی ارتباط مثبت و تعامل راهگشا برقرار کند تا 2.5 سال باقی مانده جبران 1.5 سال بی فروغی مدیریت شهری را بکند.البته محسن هاشمی جدی تر و صریح تر از گذشته جلو آمده و نمی خواهد فرصت شهردار شدن را برای بار سوم از دست بدهد.

به گزارش سایت انتخاب حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر در گفتگو با پانا با بیان ادله های خویش برای شهردار شدن هاشمی اظهار داشت: ایشان هم انگیزه بالایی دارند، هم اینکه علاوه بر پایگاه اجتماعی و مقبولیتی که بین شهروندان دارند، تجربه کار در شهرداری را دارد. وقتی قالیباف به اجبار او را کنار گذاشت، کارمندان مترو برایش گریه می‌کردند. آقای هاشمی همچنین یک برند خانوادگی دارد که می‌توانند خارج از شهرداری ارتباط برقرار کند.

** کاندیداتوری عباس آخوندی برای شهرداری تهران
روزنامه جوان در مطلبی با اشاره به گزینه آخوندی برای شهرداری تهران می نویسد: آخوندی از افشانی که به دلیل بازنشستگی باید برود، سه سال پیرتر است و از مرز بازنشستگی که 60 سال است، عبور کرده است. از همه این موارد گذشته، او چگونه می‌خواهد شهر تهران را اداره کند؟ از پروژه‌های ناتمام و یا هرگز شروع نشده مسکن و راه جواب این سؤال روشن است.

به گزارش مشرق، یک فعال رسانه ای طی توییتی درباره کاندیداتوری عباس آخوندی برای شهرداری تهران، نوشت: دوست دارم شهردار تهران آخوندی شود تا مردم پایتخت با خیانتی که محمد خاتمی با 'تکرارهاش' با شهر تهران انجام داد بیشتر آشنا شوند.
 

ارسال نظر