|
|
کدخبر: ۱۸۴۱۲۸

 گسترش اهمیت وکاربرد اینترنت در دنیای امروز

بدافزارها و باج‌افزارها در فضای سایبری دائما درحال توسعه و تکامل هستند و مجرمان سایبری روش‌های خود را براساس پیشرفت تکنولوژی تغییر و ارتقا میدهند، در نتیجه بهترین راه برای جلوگیری و یا پیشگیری از این جرائم ارتقای اطلاعات و آشنایی با روش‌های مختلف کلاهبرداری در فضای سایبری میباشد

اهمیت و کاربرد اینترنت و تکنولوژی در دنیای امروز بسیار گسترده و غیرقابل انکار است، بطوریکه اینترنت به بخش جدایی ناپذیر زندگی تبدیل شده است. توسعه تکنولوژی به همان اندازه که در رشد ابعاد مختلف زندگی موثر میباشد میتواند به همان میزان خطرات زیادی را بر افراد تحمیل کند. 

در پی این موضوع خانم حانیه شوقعلی نیری کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی یادداشتی ارائه کرده است.

در حال حاضر جرائم سایبری زیادی به شیوه‌های مختلف در حال انجام است و روزانه روش‌های جدیدتری نیز به آنها افزوده میشود. 

در این نوشته به معرفی و بررسی یکی از روش‌های جدید تحت عنوان Bazacall میپردازیم. 

این روش که با اعلام واحد اطلاعاتی مایکروسافت، منتشر شد، خبر از باج افزار غیرمعمولی میداد که در آن از شیوه ویشینگ برای فریب افراد استفاده میشد. باج افزار مورد بحث با نام Bazacall علاوه بر فایل‌های آلوده از اپراتورهای انسانی نیز در جهت ترغیب و فریب افراد استفاده میکند.  

در این روش ابتدا ایمیل‌ها و یا پیامک‌هایی که ظاهری موجه و قانونی دارند برای قربانیان ارسال میشود و از آنها خواسته میشود تا در مورد لغو اشتراک و یا تمدید آنها با شماره قرار داده شده تماس بگیرند. وجود اپراتورهای انسانی که در مرکز تماس قرار دارند باعث کاهش ترس و تردید قربانی و انجام اعمال خواسته شده میشود. 

به گفته بخش اطلاعات مایکروسافت این شیوه به ارتباط مستقیم از طریق تلفن و تکنیک های مهندسی اجتماعی متکی است.  

در این تماس تلفنی، اپراتور از فرد میخواهد تا از وبسایتی بازدید کرده و فایلی را بارگیری کند و اطلاعات خود را داخل آن ثبت نماید تا از پرداخت هزینه مجدد معاف شود، فایل بارگیری شده بدافزاری با عنوان Bazaloaderرا بر روی سیستم نصب میکند که میتواند ظرف ۴۸ ساعت باعث ورود باج افزارها و بدافزارهای سرقت اطلاعات و غیره بر روی دستگاه شود. علاوه بر این امکان کنترل صفحه کلید دستگاه را برای مهاجم از راه دور فراهم میکند. 

بعد از نصب بدافزار، هکر، اطلاعات قربانی را سرقت و شروع به باج گیری میکند و از افراد میخواهد تا اعمالی را انجام دهند، در غیر اینصورت اقدام به پخش اطلاعات شخصی مانند فیلم‌ها و عکس‌های خصوصی افراد میکند.  

بدافزارها و باج‌افزارها در فضای سایبری دائما درحال توسعه و تکامل هستند و مجرمان سایبری روش‌های خود را براساس پیشرفت تکنولوژی تغییر و ارتقا میدهند، در نتیجه بهترین راه برای جلوگیری و یا پیشگیری از این جرائم ارتقای اطلاعات و آشنایی با روش‌های مختلف کلاهبرداری در فضای سایبری میباشد، همچنین ایمن کردن و مدیریت داده‌ها در دستگاه میتواند تا حدودی ازسرقت اطلاعات شخصی جلوگیری کند.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار