|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۶۴

سازمان بهداشت جهانی می گوید موارد Omicron حداقل هر 3 روز دو برابر می شود

جهانی بهداشت می‌گوید «هنوز داده‌های محدودی» در مورد شدت بالینی نوع جدید کرونا وجود دارد که تاکنون در 89 کشور گزارش شده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که نوع Omicron ویروس کرونا در کشورهایی که انتقال جامعه مستند شده است، به طور قابل توجهی سریع‌تر از سویه دلتا گسترش می‌یابد و تعداد موارد ابتلا طی 1.5 تا 3 روز دو برابر می‌شود. در به روز رسانی روز شنبه، آژانس بهداشت سازمان ملل متحد گفت که Omicron در 89 کشور گزارش شده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، نوع بسیار جهش یافته به سرعت در کشورهایی با سطوح بالایی از مصونیت جمعیتی در حال گسترش است، اما مشخص نیست که آیا این به دلیل توانایی ویروس برای فرار از ایمنی، افزایش انتقال ذاتی آن یا ترکیبی از هر دو باشد.

این آژانس در 26 نوامبر Omicron را به عنوان یک نوع نگران کننده معرفی کرد، بلافاصله پس از اینکه برای اولین بار توسط دانشمندان در آفریقای جنوبی شناسایی شد، و هنوز اطلاعات زیادی در مورد آن در دست نیست. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چقدر خطرناک است، اما داده های اولیه نشان می دهد که می تواند در برابر واکسن ها مقاوم تر و قابل انتقال تر از نوع دلتا باشد. WHO در به روز رسانی خود گفت: «هنوز اطلاعات محدودی در مورد شدت بالینی Omicron وجود دارد. برای درک نمایه شدت و چگونگی تأثیر واکسیناسیون و مصونیت از قبل به داده های بیشتری نیاز است.»

وی افزود: "هنوز داده های محدودی در دسترس است و هیچ شواهد بررسی شده ای در مورد اثربخشی یا اثربخشی واکسن تا به امروز برای Omicron وجود ندارد." در روز جمعه، مطالعه‌ای که توسط امپریال کالج لندن بررسی نشده بود، گفت که خطر عفونت مجدد با Omicron بیش از پنج برابر بیشتر است و هیچ نشانه‌ای از خفیف‌تر بودن آن نسبت به دلتا نشان نداده است.

این تحقیق خوش‌بینی محتاطانه برخی از کارشناسان را که عمدتاً بر اساس گزارش‌های حکایتی از آفریقای جنوبی استوار است، مبنی بر اینکه نوع جدید ممکن است آنقدر خطرناک نباشد و سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی را تحت تأثیر قرار ندهد، شک کرد.

این مطالعه در حالی منتشر شد که مقامات انگلیسی برای سومین روز متوالی رکورد موارد ابتلا به کووید-19 را با افزایش 93045 عفونت جدید گزارش کردند، در حالی که ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه شیوع Omicron در اروپا را به "رعد و برق" تشبیه کرد .

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین