|
|
کدخبر: ۱۸۴۶۲۳

جعبه سیاه برخورد ۲ قطار مترو تهران-کرج باز شد

راهبر قطارمقصر پیش از ورود به ایستگاه سرعت غیرمجاز داشته، راهبر قطار مقصر ۴ خطا را به صورت همزمان انجام داده است.

 سید مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با حضور در صحن شورای اسلامی شهر تهران درباره حادثه برخورد ۲ قطار مترو در خط ۵ گفت:

حدود ساعت ۷:۱۰ صبح چهارشنبه هفته گذشته برخورد ۲ قطار صورت گرفت و من دقایقی بعد در محل حضور یافتم که دوستان در حال تخلیه مسافران از واگن بودند و به دلیل پریدن برخی از مسافران از واگن تعدادی از آنها دچار مصدومیت‌هایی مانند پیچ‌خوردگی پا شدند.

۳ قطار در ایستگاه متوقف شده بود و مسافران در پایانه بودند که بیش از ۱۵۵ دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی آنها در نظر گرفته شد.

شفیعی با اشاره به اینکه چیتگر ۲ خط اصلی و ۲ خط جانبی برای قطارهای عادی و اکسپرس دارد گفت:

راهبر قطاری که تقصیر داشته پیش از ورود به ایستگاه سرعت غیرمجاز داشته و در جلسه‌ دوم کمیسیون سوانح که شب گذشته برگزار شد، بسیاری از ما به این نتیجه رسیدیم که راهبر قطار مقصر ۴ خطا را به صورت همزمان انجام داده است.

البته به صورت ۱۰۰درصد این تحلیل‌ها کامل نشده و برای قضاوت قطعی نیاز به زمان بیشتری است.

همچنین افزود:‌ در دومین جلسه‌ای که دیشب برگزار شد صداها، ویدئوها و صحبت‌های راهبران به صورت کامل بررسی شد ولی اکنون مشخص است که راهبر یکی از قطارها ۴ خطا را همزمان انجام داده است یکی سرعت غیرمجاز،‌ دومی قطع سیستم ATP سوم عبور از چراغ قرمز و چهارم توقف بی‌جاست.

‌به نظر می‌رسد که راهبر قطار از لحاظ روحی و جسمی هوشیاری و تمرکز کافی نداشته علی‌رغم اینکه این راهبر ۱۸ سال سابقه کار داشته است و به هر حال غیرحرفه‌ای نبوده البته ۲ مورد خطا هم در گذشته داشته است.

وی گفت: در حال حاضر مشکل سیگنالینگ سبب می‌شود راهبر بتواند ATP را قطع کند و این ضعف سیستم است و به نوعی عرف شده راهبران این خطا را انجام دهند و طی سال‌های گذشته ۷ مورد قطع ATP داشته‌ایم. این مشکل از سیستم کشور مبدأ که از آن تجهیزات را خریده‌ایم برطرف شده و برای ما باید این مشکل برطرف و نواقص رفع شود.

 فرسودگی تجهیزات موضوع بسیار مهمی است سیستم سیگنالینگ مترو ۲۰ سال است که قدمت داشته و اکنون حداقل امکانات را هم نداریم و حتی راهبر قطار زمانی که احساس برخورد دو قطار را می‌کند باید به صورت بیسیم خبر دهد و به صورت سیگنالینگ این مسأله وجود ندارد.

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار