|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۱۹

اگرچه نمی‌توان روندهای طبیعی پیری مغز را متوقف کرد، اما می‌توان سبک زندگی مناسبی را برای کاهش سرعت این روندها انتخاب کرد. خواب شبانه باکیفیت، فعالیت بدنی منظم و تغذیه سالم همگی جزو مهم‌ترین اصول در یک سبک زندگی سالم هستند.

 

 خیلی کم میوه می‌خورید  

وقتی که درباره سلامت مغز صحبت می‌کنیم، در درجه اول باید به استفاده مطلوب از میوه‌های طبیعی در طول روز توجه داشته باشیم و این کار را هر روز با جدیت ادامه بدهیم. میوه‌هایی مانند بلوبری حاوی ترکیباتی هستند که به ارتقای سلامت مغز کمک می‌کنند. یافته‌های علمی نشان داده‌اند که اگر مصرف میوه‌های طبیعی را در درازمدت ادامه بدهید، در تست‌های ارزیابی حافظه کلامی نتیجه بهتری می‌گیرید.  

 

 

اینجا بخوانید:

7دمنوش برای تقویت اعصاب

 

 

 منظم و مرتب ماهی نمی‌خورید  

ماهی یکی دیگر از مهم‌ترین مواد غذایی برای محافظت از سلامت مغز است که باید جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی داشته باشد. پیشنهاد متخصصان این است که بزرگسالان سالم حتما در هر هفته 240 گرم ماهی بخورند. یک تحلیل جامع در همین زمینه نشان می‌دهد که خوردن ماهی به‌طور منظم و مرتب با کاهش 20 درصدی خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است. مطالعه دیگری که در Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شده هم نشان می‌دهد که اسیدهای چرب غیراشباع و چندزنجیره‌ای امگا-3 که در ماهی یافت می‌شوند، ترکیبات مهمی برای محافظت از عصب‌ها دارند و می‌توانند به درمان بعضی از اختلالات عصبی کمک کنند.  

 

PicsArt_01-30-11.46.44

 

 

 همیشه زرده تخم‌مرغ را دور می‌ریزید  

قبل از این‌که خودسرانه زرده تخم‌مرغ را نادیده بگیرید و برای همیشه آن را دور بریزید، باید از جنبه‌های مختلفی به این موضوع فکر کنید. زرده تخم‌مرغ به‌عنوان غنی‌ترین منبع برای دریافت کولین شناخته می‌شود که ماده مغذی مهمی است و نقش مثبتی در سلامت مغز دارد. پس اگر تخم‌مرغ را کامل مصرف کنید، هم از فواید کولین بهره‌مند می‌شوید و هم از فواید مواد مغذی دیگر مانند لوتئین و ویتامین D.  

 

 

هر روز از گردو استفاده نمی‌کنید  

یکی از بهترین خوراکی‌هایی که باید هر روز از آن برای محافظت از مغز استفاده کنید، گردو است. یافته‌های علمی نشان داده‌اند که مصرف گردو می‌تواند ابتلا به زوال شناختی را در گروه‌های پرخطر به تاخیر بیندازد. شما می‌توانید مقداری گردو را به صبحانه یا میان‌وعده‌های روزانه اضافه کنید تا از این طریق به ارتقای سلامت مغز خودتان کمک کرده باشید. 

 

PicsArt_01-30-11.47.13

 

 

نوشیدنی های الکلی باعث پیری مغز می شود

مصرف زیاد الکل یعنی سطح الکل خون 0.08 درصد می شود ، در این صورت، تولید سلول های عصبی در منطقه هیپوکامپ مغز - محلی که با یادگیری درگیر است - تقریبا 40 درصد کاهش می یابد این نوع رفتار در بلند مدت می تواند تاثیری منفی بر یادگیری و حافظه داشته باشد.

 

پیری مغز با مراقبت نکردن از قلب خود

حسی مشترک می گوید که سلامت قلب به طور مستقیم به سلامت مغز مرتبط است. می دانیم که آنچه برای قلب مفید است برای مغز نیز مفید است. اگر قلب شما تحت استرس و فشار قرار گیرد و مغز شما جریان مناسب خونی دریافت نکند، سرعت پیر شدنش سریعتر خواهد شد. افراد میانسال با عوامل بیماری های عروقی، مانند فشار خون بالا یا دیابت بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

 

در مقابل تلویزیون خوابیدن از دلایل پیری مغز

وقتی بحث سر نگهداری از مغز است، عضله های ذهنی شما می تواند از تمرینات و ورزش های منظم نیز بهره مند شوند. بزرگسالان سالمندانی که تحت یک برنامه کامپیوتری آموزش شناختی قرار گرفتند، 29 درصد کمتر به زوال عقل مبتلا می شوند. آموزش شناختی در حوزه های خاص - به عنوان مثال، پردازش اطلاعات یا حفظ کردن - می تواند تا چند سال بعد از آموزش کاهش معناشناختی را کاهش دهد با این حال، روشن نیست که این به بازی مغزی چگونه انتقال می یابد، اما شواهد کافی برای اینکه بازی های مغزی می توانند از کاهش شناختی یا شرایطی مثل بیماری آلزایمر جلوگیری کنند، وجود ندارد. برای حل این مشکل ذهنتان را به چالش بکشید - با کارهایی مانند مطالعه، انجام جدول کلمات یا پازل سودوکو - که می توانند به شما کمک کند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین