|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۷۷

با این روش ها میتوانید استحکام مینای دندان های خود را افزایش داده و از پوسیدگی آن ها جلوگیری کنید.

اولین قدم برای سلامت، پیشگیری از بروز بیماری و درمان آن در مراحل اولیه می‌باشد. هر فردی در طول زندگی خود دو سری دندان دارد: دندانهای شیری و دائمی دندانهای شیری از سن 6 ماهگی تا 3 سالگی در دهان رویش می‌یابند. از سن 6 تا 12 سالگی به مرور این دندانها می‌افتند و بجای آنها دندانهای دائمی رویش می‌یابند و تا پایان عمر در دهان باقی می‌مانند.

 

از وظایف مهم و اختصاصی دندانهای شیری موارد زیر را می‌توان نام برد: 

·      نقش اساسی در جویدن، تغذیه و سلامت عمومی 

·      حفظ زیبایی، تلفظ صحیح کلمات و کمک به سلامت روحی و روانی کودک 

·      حفظ فضای لازم جهت رویش دندانهای دائمی و در نهایت جلوگیری از به هم‌ریختگی دندانها و کاهش نیاز به درمانهای ارتدونسی (یکی از دلایل مهم کج بودن دندانهای دائمی، از دست رفتن زود هنگام دندانهای شیری است) 

·      نهایتاً‌ پوسیدگی دندانهای شیری موجب آسیب به جوانه دندانهای دائمی می‌گردد. 

 

 دندان 6 سالگی 

اولین دندان دائمی، نخستین آسیای بزرگ (دندان شماره 6) است که در سن 6 سالگی، روی قوس فکی، پشت دندانهای شیری رویش می‌یابد. (قبل از رویش این دندان هیچ دندان شیری نمی‌افتد و به همین دلیل والدین تصور می‌کنند که این دندان شیری است.) 

 

عوامل پوسیدگی زا 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان (عدم استفاده از مسواک و نخ دندان) در زمان مناسب منجر به تشکیل لایه میکروبی می‌شود. 2 الی 5 دقیقه بعد از استفاده از مواد قندی و غذا، اسیدهای مخرب ناشی از فعالیت میکروبهای موجود در لایه میکروبی تولید شده و به مدت 20 دقیقه الی 1 ساعت در دهان باقی می‌مانند اسید تولید شده مینای دندان را تخریب و منجر به شروع پوسیدگی می‌شود. 

  

مصرف نامناسب مواد قندی 

·         استفاده از مواد قندی چسبنده‌ (مانند شکلاتها، تافی‌ها، آدامس‌ها و … ) این مواد به علت خاصیت چسبندگی به دندانها مدت زیادی در دهان می‌مانند. 

 

·         بالا بودن میزان مصرف مواد قندی 

·         بالا بودن تعداد دفعات مصرف مواد قندی (بویژه در بین وعده‌های اصلی غذا) 

   این نکته بسیار حائز اهمیت است و باید بسیار بر آن تاکید کرد که مواد قندی در طول روز در یک وعده مصرف شوند و از تدریجی خوردن آن در طول روز خودداری گردد. 

  

 
تغذیه صحیح 

استفاده از مواد قندی موردنیاز بدن همراه وعده‌های اصلی غذایی 

 مصرف شیر لبنیات و مواد غذایی حاوی فلوراید مانند ماهی و چای 

·استفاده از میوه و سبزیجات تازه در بین وعده‌های غذایی مانند هویج و کاهو 

  

 
   برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در دندانهای کودکان، در کنار استفاده از مسواک، نخ دندان و تغذیه صحیح، به کارگیری روشهای زیر حائز اهمیت است: 

 
 
استفاده از فلوراید 

   فلوراید باعث استحکام دندانها شده و آنها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌کند. محصولات مختلف فلوراید عبارتند از: 

  

 

PicsArt_02-13-11.17.23

 

·         دهانشویه سدیم فلوراید: که در حال حاضر به عنوان یکی از برنامه‌های کشوری جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان دانش‌آموزان ابتدایی در دست اجرا می‌باشد. 
  

·         کاربرد ژل فلوراید: این ژل حاوی غلظت بیشتری از فلوراید است، به همین دلیل باید در مطب توسط دندانپزشک استفاده گردد. 

 
·استفاده از خمیردندانهای حاوی فلوراید 

 
 
فیشورسیلانت (مسدود کردن شیارهای دندان) 

   سطح جونده دندانهای آسیای بزرگ در ابتدای رویش دارای شیارهای خیلی عمیق هستند. جهت جلوگیری از تجمع مواد غذایی و شروع پوسیدگی در این نقاط، دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص این شیارها را پر و کم عمق می‌نماید تا موهای مسواک به راحتی بتوانند این شیارها را تمیز کنند. 

   مراجعه به دندانپزشک حداقل هر 6 ماه یکبار ضروری است،‌ هرچند هیچ نشانه‌ای از مشکلات دندانی و لثه‌ای وجود نداشته باشد. تشخیص زودهنگام پوسیدگی با استفاده از نور کافی و رادیوگرافی در مطب دندانپزشکی و درمان به موقع پوسیدگیها خود عامل پیشگیری مؤثری است و مانع از مشکلات شدید بعدی خواهد گردید. 

 
 
روش صحیح مسواک زدن 

       1-  مسواک خوب باید موهای صاف و یکنواخت داشته باشد. چنانچه موهای مسواک از حالت اولیه خارج شدند باید آن را عوض کرد. 

 

2-  برای هر مرتبه شستشو به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید را در موهای مسواک فرو ببرید. 

 

3-   برای اینکه تمام دندانها مسواک شوند بهتر است همیشه به یک ترتیب مسواک بزنید مثلاً‌ اول فک بالا از راست به چپ و بعد فک پایین از چپ به راست. 

 

4-   دندانهای فک بالا را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت پایین تمیز کنید. 

 

5-   با عمودی گرفتن مسواک و حرکت آن از بالا به پایین سطوح داخلی دندانهای جلو را مسواک کنید. 

 

6-   سطوح جونده دندانهای بالا را با عقب و جلو بردن مسواک تمیز کنید. 

 

7-   دندانهای فک پایین را با حرکت مسواک از مجاور لثه به سمت بالا بشوئید. 

 

8-   پشت دندانهای جلو را با عمودی گرفتن مسواک و حرکت آن از پایین به بالا تمیز کنید. 

 

9-   سطوح جونده دندانهای پایین مثل فک بالا  را با عقب جلو بردن مسواک، تمیز کنید. 

 

10- هر نوبت مسواک زدن باید حداقل 4 دقیقه به طول بیانجامد. 

 

11- هر شب قبل از خواب و هر روز صبح بعد از صبحانه، باید دندانها را مسواک زد. 

  

اثرات سودمند فلوراید برای سلامتی دندان‌ها 

   فلوراید عنصری است که به طور طبیعی در آب، خاک و هوا یافت می‌شود. 

   زمانی‌که فلوراید به صورت خوراکی به میزان مناسب مصرف شود دندان را مقاوم کرده و از پوسیدگی پیشگیری خواهد شد. 

 

   اگر فلوراید در آب آشامیدنی شهر به میزان مناسب موجود باشد، پوسیدگی‌های دندانی را تا حدود 60درصد کاهش می‌دهد. روش دیگر دریافت فلوراید، استفاده از خمیردندان، دهان‌شویه‌ها و ژلهای حاوی فلوراید است. هر دو روش کاربرد فلوراید یعنی سیستمیک (فلوراید موجود در مواد غذایی و آب آشامیدنی) و موضعی (فلورایدی که بر روی دندانها گذاشته می‌شود) در مقاوم کردن دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی موثر شناخته شده اند. 

 

 

اینجا بخوانید:

درمان ریزش مو،علت و راهکارهای آن

 

 

   در مواد غذایی مصرفی، مقادیری فلوراید وجود دارد که بر حسب انواع آنها، مقدار فلوراید مصرفی نیز متفاوت است. غذاهای دریایی به نسبت سایر غذاها فلوراید بیشتری دارند. چای نسبت به آب آشامیدنی فلوراید بیشتری دارد. در بعضی ترکیبات دارویی نیز فلوراید یافت می‌شود، بطور کلی مقدار فلورایدی که به بدن می‌رسد بستگی به این دارد که در چه منطقه‌ای زندگی می‌کنیم و چه نوع آب و غذایی مصرف می‌نمائیم. 

  

فلوراید اثرات ضدپوسیدگی خود را به 3 شکل مختلف اعمال می‌کند: 

 

الف) باعث استحکام ساختمان دندان می‌شود. 

 

ب) ضایعات پوسیدگی اولیه بدون تشکیل حفره را دوباره معدنی و محکم می‌کند. 

 

ج) فعالیت ضد میکروبی دارد. 

 

   یکی دیگر از فواید فلوراید اثر آن بر روی ریشه دندان بزرگسالان است. بسیاری از مردم در سنین بالا دچار تحلیل لثه می‌شوند و سطح ریشه دندان آنها در دهان نمایان شده و در معرض خطر پوسیدگی قرار می‌گیرند. 

 

   مطالعات نشان داده است مصرف موضعی فلوراید سطح عریان ریشه را در مقابل پوسیدگی محافظت می‌نماید. 

 

 فلوراید به طرق مختلف می‌تواند در اختیار دندان قرار گیرد: 

 

1-    آب آشامیدنی 

 

2-    مصرف مواد غذایی مانند چای و غذاهای دریایی 

 

3ـ قرص‌ها و شربت‌های حاوی فلوراید 

 

4ـ دهان شویه، خمیر، ژل (استفاده در خانه بصورت روزانه) 

 

5 ـ ژل‌های موضعی که توسط دندان پزشک بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. 

 

6 ـ دهان شویه‌هایی که در مدرسه به صورت هفتگی توصیه می‌شود. 

 

   استفاده از خمیردندان‌های فلوراید دار برای کودکان بالای 2 سال به میزان کم ( به اندازه نخود) توصیه می‌شود و کاربرد دهان شویه‌های حاوی فلوراید فقط در کودکان بالای 6 سال پیشنهاد می‌گردد. 

 

   مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که استفاده هفتگی و منظم از محلول دهان شویه سدیم فلوراید 2درصد که در مدارس ابتدایی کشور توزیع می‌گردد باعث کاهش شیوع پوسیدگی دندان در حد 30 تا 40درصد می‌شود. 

 

   لازم‌‌است بطری‌های دهان شویه در طی سال تحصیلی در مدرسه نگهداری شوند و محل نگهداری بطری‌ها باید جایی محفوظ و دور از نور مستقیم خورشید باشد. ضمناً لازم است برای هر بطری نام دانش‌آموز ثبت گردد و کلیه بطری‌های هر کلاس بصورت مجزا از کلاس‌های دیگر نگهداری شود.

 

   برنامه باید به نحوی تنظیم شود که دانش‌آموزان هر کلاس هر هفته در ساعت و روز خاصی بعد از مسواک زدن از دهان‌شویه استفاده کنند. بهترین زمان استفاده از دهان شویه قبل از شروع اولین ساعت درس است. توجه نمایید که کودکان خردسال از بلعیدن خمیردندان و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید جداً پرهیز کنند زیرا می‌توانند باعث عوارضی نظیر لکه‌دار شدن سطح دندان‌ها، مشکلات استخوانی و مسمومیت‌های حاد گردد. 

 

   بنابراین هنگام مصرف دهان شویه‌های حاوی فلوراید نظارت والدین و یا مربیان بهداشت مدارس و یا معلمین ضروری‌است. اگر فلوراید آب آشامیدنی در منطقه‌ای زیادتر از معمول باشد( بیشتر از 2ppm  یعنی دو قسمت در یک میلیون قسمت) برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها (فلوئوروزیس) تا حد مقدور مخزن و منشاء آب آشامیدنی منطقه را عوض می‌کنند و یا آبهایی را که فلوراید کمتری دارند با آن مخلوط می‌نمایند. 

 

 

PicsArt_02-13-11.19.17

 

 

   لذا استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید و دهان شویه‌های فلوراید در آن مناطق توصیه نمی‌شود. 

 
   مجموعه دهان و دندان به عنوان دروازه ورود غذا و آغازگر روند هضم و جذب غذا نقش مهمی در آماده‌سازی نیازمندی‌های غذائی انسان بعهده دارد. رشد و تکامل عملکرد مطلوب روزانه و ایجاد حس لذت و نشاط در جسم و جان انسان بدون عملکرد این بخش از بدن و همکاری و مشارکت آن امکان‌پذیر نیست. مطالعات و شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از مردم از داشتن اطلاعات کافی برای تامین و ارتقاء سلامتی این عضو مهم و همچنین پرهیز از عوارض آسیب زننده به آن بی‌بهره هستند. 

 
مراجعه به دندانپزشک 

   ما باید هر 6 ماه یکبار یعنی دوبار در سال به دیدن دندانپزشک خود برویم. دوبار معاینه دهان و دندان در سال توسط دندانپزشک این امکان را فراهم می‌آورد تا وی بتواند سلامت دهان و دندان شما را بررسی نماید و با پیشگیری به موقع از گسترش و پیشرفت بیماریهای دهان و دندان که موجب ایجاد ناراحتی و درمانهای پیچیده دندانپزشکی و هزینه سنگین می‌گردند شود. دندانپزشک ممکن است بر اساس تشخیص تاریخ ملاقات‌های متوالی بعدی را معین نماید. 

 
مدت زمان صرف شده برای مسواک زدن 

   دسترسی به همه سطوح دندانها به منظور پاک نمودن پلاک میکروبی مستلزم صرف وقت کافی است. شما باید روزی 2 بار و هر بار حداقل 3-2 دقیقه برای مسواک زدن و قت صرف نمایید ولی متاسفانه بسیاری از مردم بین 70-45 ثانیه صرف مسواک زدن خود می‌کنند. 

 
اگر  در شرایطی هستید که نمی‌توانید  مسواک بزنید   
   شستشوی دهان با آب بعد از خوردن غذا باعث خنثی شدن اسید و کاهش باکتریها به میزان 30% (از هر 100 عدد 30 عدد) می‌شود. همچنین شما می‌توانید از یک گاز یا یک تکه پارچه تمیز برای پاک کردن دندانها استفاده نمایید تا زمانی که بتوانید از مسواک استفاده کنید. 

 
غذاهای مضر برای دندانها 
   غذاهای چسبناک مانند شکلات که حاوی مقدار زیادی مواد قندی هستند به مدت زمان زیادی جهت خنثی شدن اثرات سوء آنها و پاک شدن توسط بزاق از روی سطح دندان نیاز دارند. 
عموماً غذاهایی که برای بدن مفید هستند برای دندانها نیز مفیدند بطور مثال غذاهایی که سفت و الیاف دار هستند مثل سبزی‌ها، میوه‌ها و دانه‌های گیاهی سبب ماساژ لثه می‌شوند و تا حدودی خاصیت تمیز کنندگی دندانها را نیز دارا می‌باشند. 

 
دندانهای حساس 
   حساسیت دندان با استفاده از خمیر دندانهای ضد حساسیت و استفاده از سیلانت (مواد پلاستیکی شیری رنگ رقیقی که با آن شیار دندانهای سالم را مسدود می‌کنند تا از پوسیدگی جلوگیری شود) و مواد پر کردن دندان که در ترکیبات آنها فلوراید به کار رفته است کاهش می‌پذیرد. همچنین کاهش استفاده از مواد اسیدی در رژیم غذایی به کاهش حساسیت دندان کمک می نماید. 

 
استفاده از خلال دندان 
   استفاده گاهگاهی از خلال دندان برای برداشتن باقیمانده غذایی از روی دندان مفید است. اما در درازمدت استفاده از خلال دندان باعث سایش و تحلیل لثه می‌شود. استفاده از خلال دندان به مدت طولانی و به صورت عادت ممکن است باعث جابجایی دندان و در نهایت ناراحتی مفصل گیج‌گاهی ـ فکی شود. به علاوه باید دقت نمود خلال دندان در لثه شکسته نشود. 

 
پرکردن دندان با آمالگام 
   آمالگام یا ماده پر کردن دندان (نقره‌ای رنگ) ترکیبی از جیوه، نقره و مقداری مس می‌باشد که برای پر کردن دندانهای عقب از آن استفاده می‌شود. نشست جیوه از این ماده پر کردنی، بسیار اندک است و حتی از مقداری که مقداری که ما همه روزه در معرض آن قرار داریم یعنی در هوا و غذا و آب نیز کمتر است. با این وجود مواد دیگری نظیر چینی، طلا و کامپوزیت (مواد پر کردن همرنگ دندان) نیز، برای پر کردن دندان وجود دارند. این مواد از آمالگام گران‌تر هستند و به استثنای پر کردگی طلا دوام طولانی مدت نیز ندارند. 

 
نقش فلوراید در سلامتی دندانها 

   فلوراید به صورت ترکیبی در طبیعت یافت می‌شود. فلوراید در آب، هوا و خاک وجود دارد. فلوراید به راحتی جذب مینای دندان می‌شود. به خصوص در موقع رشد دندانها هنگامیکه دندان در حال شکل گیری است مصرف فلوراید باعث می‌شود تا ساختمان دندان محکم‌تر شده و در مقابل پوسیدگی مقاوم شود و پوسیدگیهایی که ممکن است تازه تشکیل شده باشند به راحتی در معرض فلوراید، دوباره معدنی و محکم شوند. 
دهان‌شویه‌های سدیم فلوراید که در مدارس ابتدایی کشور ما توزیع می‌شوند نیز از همین خاصیت برخوردارند. 

 
نوع خمیردندان و دهان شویه 
   بیشتر خمیر دندانهای موجود در فروشگاهها اساساً به هم شباهت دارند. مطمئن شوید که از خمیر دندانی استفاده می‌کنید که حاوی فلوراید است. تمام خمیردندانهای حاوی فلوراید به خوبی علیه پلاک و پوسیدگی موثر هستند و مینای دندان را تمیز و براق می‌کنند. اگر دندانهای شما به سرما و گرما حساس هستند از خمیردندانهایی که برای این منظور ساخته شد‌ه‌اند استفاده کنید. خمیردندانها دارای ترکیباتی هستند که مسواک زدن را آسان و مطبوع می‌سازند. 

  
استفاده از نخ دندان 
   استفاده از نخ دندان یک مرحله مهم از مراقبت‌ دهان و دندان است که اکثر مردم آن را فراموش می‌کنند و وقتی برای آن صرف نمی‌کنند. با استفاده روزانه از نخ دندان شما شانس سال م ماندن دندانها را بالا می‌برید و شانس بیشتری لثه و نسوج اطراف دندان کاهش می‌یابد. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاک میکروبی از سطوح بین دندانی می‌شود و جریان خون لثه را افزایش می‌دهد. 

 

 

PicsArt_02-13-11.18.00

 

 

داروهای سفید کننده دندان 

   این مواد حاوی ترکیبات سفید کننده هستند. اما باید در نظر داشت که بسیاری از این داروها دارای مواد ساینده هستند که برای سلامت دندان مضر می باشد. مواد سفید کننده باید تحت نظر دندانپزشک استفاده گردند. 

 

بوی بد دهان 

   علل متعددی موجب ایجاد بوی نامطبوی دهان می شوند که بطور عمده بر دو دسته اند. 

 

الف) علل دهانی 

ب) علل خارج دهانی 

  

 علل دهانی بوی بد دهان  


 عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: 

   مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت اصلی ترین علت ایجاد بوی بد دهان است. خرده های غذا در بین دندانها فاسد و بد بو می گردند و ایجاد بوی نامطبوع می نماید. 

 

 جرم و ضایعات بافت نگهدارنده دندان: 

   هر چند ظاهرا جرم نباید بویی داشته باشد ولی این رسوبات محل مناسبی برای لانه گزینی و سبب پرورش میکروبها و تکثیر آنها می باشندو بدین سبب عامل عمدهای در جهت ایجاد بد بویی دهان محسوب می شوند. 

 

دندانهای پوسیده و عفونی: 
   به علت پوسیدگی حفره‌هایی در دندان ایجاد می‌شود که خرده‌های غذایی را در خود جای می‌دهند و محیط مناسبی جهت تکثیر میکروبها ایجاد می‌کنند که سبب متعفن شدن خرده‌های غذایی در این پوسیدگیها می‌شوند. 

 
ناهنجاریهای دندانی: 
   ناهنجاری و بدقرار گرفتن دندانها باعث می‌شود که دندانها از دسترس مسواک دور باشند و فشار غذا خوردن هم نتواند به طور طبیعی آن نواحی را تمیز کند که این امر باعث بدبویی دهان می‌گردد. 

 
 درمانهای نادرست دندانپزشکی: 
   اگر ترمیم و پر کردن دندانها به گونه‌ای مناسب انجام نشده باشد باعث ایجاد گیر غذایی و باقی ماندن خرده‌های غذا و بدبویی دهان می‌گردد. 

 
  علل خارج دهانی عبارتند از: 

   بیماریهای گوارشی اختلالات و تغییرات هورمونی عفونت در راههای هوایی استعمال دخانیات تنفس از طریق دهان و گرسنگی از عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان میتواند باشد که برحسب مورد باید به متخصص مربوطه مراجعه نمود. 

 
آیا مسواک برقی بهتر از مسواک‌های معمولی دندانها را تمیز می‌کند؟ 
   در سال 1993 میلادی مسواک برقی اختراع گردید این مسواکها در انواع مختلف به بازار عرضه شده‌اند که برحسب نوع حرکتشان تقسیم بندی می‌شوند این مسواکها ممکن است دارای حرکات عقب جلو یا چرخشی باشند. استفاده از مسواک برقی در افراد زیر توصیه می‌شود: 


1ـ افرادی که فاقد انگشتان کافی باشند. 


2ـ افرادی که تحت درمانهای ارتدونسی (ردیف کردن دندانها) قرار دارند. 


3ـ بیمارانی که به علل عقلی و یا جسمی قادر به رعایت بهداشت خود نمی‌باشند. 
نظرات متفاوتی در مورد برتری مسواکهای برقی یا دستی بر یکدیگر وجود دارد ولی بطور کلی تفاوت چشمگیری بین این دو مشاهده نمی‌شود. 

 
تغذیه نوزاد با شیشه شیر چه زیانهایی دارد؟ 


1ـ کاهش رابطه عاطفی: 
   هنگام تغذیه طفل با پستان بین مادر و طفل رابطه عاطفی به وجود می‌آید ولی در تغذیه با شیشه شیر این رابطه وجود ندارد. این رابطه عاطفی که در نتیجه نگاههای مستقیم مادر به چشمان طفل تماس و گرمی بدن و لبخند و تبسم وی به وجود می‌آید، اثرات مهمی در سلامت روحی و روانی و رشد احساسات و عواطف کودک دارد. 


2ـ نامناسب بودن اغلب سر شیشه‌ها باعث ایجاد تغییراتی در قوسهای دندانی و عمل بلع کودک می‌شود. 
   اگر به کودکی که از سینه مادر شیر می ‌خورد توجه نمایید می‌بینید که چگونه فک وی دائماً بطرف بالا و پایین و عقب و جلو حرکت می‌کند. هنگام تغذیه کودک با بطری مخصوصاً در مواردی که مادر برای سهولت خروج شیر اقدام به گشاد کردن سوراخ سرشیشه می نماید این حرکات صورت نگرفته یا بسیار کمتر صورت می‌گیرد و این مسئله می‌تواند در آینده مشکلاتی برای کودک ایجاد نماید. 


3ـ هنگام تغذیه با شیشه شیر کودک مقداری هوا بلع خواهد کرد. 


4ـ طبق تحقیقاتی که به عمل آمده کودکانی که با شیشه شیر تغذیه می‌شوند بیشتر از کودکانی که با پستان مادر تغذیه می‌شوند دچار انگشت مکیدن می‌شوند. 
  

  

آیا مسواک زدن به تنهایی می‌تواند کاملاً دهان را تمیز کند؟ 

   کاملاً نه مسواک فقط سه سطح خارجی از پنج سطح دندانها را تمیز می‌کند. برای تمیز کردن سطوح بین دندانی که قابل دسترس مسواک نیست باید از نخ دندان استفاده نمود نخ دندان بقدر کافی باریک است و به آسانی می‌تواند از بین دندانها عبور کرده و پلاک میکروبی را از سطوح بین دندان برطرف نماید. شما باید از نخ دندان جهت تمیز کردن سطوح بین دندانی که قابل دسترس با مسواک نیست استفاده نمائید. دندانپزشک یا بهداشتکار شما نوعی نخ دندانی را که باید استفاده نمائید توصیه خواهد نمود و طرز صحیح استفاده از آنرا توضیح خواهد داد. برای فاصله‌های زیاد بین دندانها بهتر است از نخ دندان سوپرفلاس استفاده نمائید. 

 

نوع مسواک برای تمیز کردن دندانها 

   سر مسواک باید متناسب باشد به نحوی که به آسانی دسترسی به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه پیدا کند. دسته آن باید بلند و پهن باشد که بتوان آن را به آسانی در دست گرفت. 
   موهای مسواک باید از نایلون نرم و دارای انتهای گرد باشد تا به لثه آسیبی نرساند. 
   مسواک هر 4-3 ماه یکبار باید تعویض شود. اگر موهای مسواک به هر دلیلی خراب شود (نشاسته‌های آن گسستگی و فاصله گرفتن بیش از حد موهای مسواک از یکدیگر است) یا شما سرماخوردگی یا آنفولانزا گرفته باشید باید این تعویض زودتر صورت پذیرد. 

 

   دندانپزشکان و بهداشتکاران دهان و دندان، عقیده دارند که یک مسواک خوب باید دارای موهای نرم نایلونی با نوک کوچک کاملاً متراکم و دسته مناسب باشد. همچنین معتقدند که نوک موهای مسواک باید گرد باشد. لثه‌ها بسیار حساسند و به آسانی در تماس با بعضی از مسواک‌ها که دارای موهای تیز باشند. صدمه می‌بینند. موهای نوک گرد مسواک چنان سائیده و پالیش شده‌اند که نوک آنها به صورت گنبدی شکل و کوچک درآمده که به نرمی روی لثه کشیده می‌شود و آسیبی به آن وارد نمی‌سازد. تفاوت این دو دسته موها را می توان در شکلهای ذیل مشاهده نمود. 

 

 
روش صحیح مسواک زدن: 

1ـ ابتدا تمام سطوح خارجی دندانهای فک فوقانی را با حرکت آرام لرزشی به صورت جلو ـ عقب تمیز نمائید. در موقع انجام این عمل باید به محل اتصال لثه با دندان توجه نمود. 

 

2ـ سطوح داخلی دندانهای فک فوقانی را با همان حرکت آرام جلو ـ عقب مسواک بزنید. 

 

3ـ مسواک زدن کلیه سطوح خارجی و داخلی را تکرار کنید. 

 

 

PicsArt_02-13-11.18.18

 

 

4ـ در صورتیکه مسواک را زاویه‌دار بگیرید، مسواک زدن سطوح داخلی دندانهای فک فوقانی و تحتانی راحت‌تر می‌شود. 

 

5ـ سطح جونده دندانهای هر دو فک فوقانی و تحتانی را با حرکت کوتاه و ملایم لرزشی جلو و عقب تمیز نمائید. 

  

چه عواملی باعث ایجاد پوسیدگی در دندان می‌شود؟ 

   لایه چسبنده‌ای به نام پلاک میکروبی بر سطح دندان ایجاد می‌گردد. قند موجود در غذاهائی که می‌خورید به پلاک میکروبی در بوجود آوردن اسیدها کمک می‌کند که این اسیدها موجب خوردگی‌ مینا شده و تدریجاً در مینا ایجاد حفره می‌نمایند. 

  

پلاک میکروبی + قند = اسید= پوسیدگی دندان 

 

   آیا این بدان معنی است که باید مواد قندی را از برنامه غذایی حذف نمود؟ 

   بطور ایده‌آل بله، اما مسئله مهم این است که تعداد دفعات مصرف مواد قندی را در طول روز محدود نمائیم باید اغذیه قندی را حتی‌الامکان به همراه وعده‌های غذا مصرف نمود. زیرا سایر غذاهای صرف شده موجب کاهش تولید اسید می‌شود. برای مثال صرف یک تکه پنیر در پایان غذا می‌تواند به خنثی کردن اسید در اطراف دندانها کمک کند. 

 

   بخاطر داشته باشید هربار که مواد قندی در تماس با پلاک میکروبی قرار گیرند، اسید به مدت حداقل 30 دقیقه بر سطح مبنا تاثیر می‌گذارد. بنابراین نباید مواد قندی در فواصل بین وعده‌‌های غذایی صرف شود. 

 

اما اگر بخواهیم بین وعده‌های اصلی غذا،‌خوراکی بخوریم چه می‌شود؟ 

   اگر مجبور هستید بین وعده‌های غذائی، خوراکی بخورید، حتماً‌ باید نوع مناسب آن را انتخاب نمائید مثل نان، پنیر، سبزیجات و میوه تازه، فندق، نوشابه‌های کم کالری و شیر. 

   همواره برچسب روی غذاها را از لحاظ میزان مواد قندی موجود در آنها بررسی نمائید. هرچه میزان مواد قندی غذاها بیشتر باشد مصرف آنها برای دندانها مضرتر است. 

 

چه عاملی باعث بیماری لثه می‌شود؟ 

   وجود پلاک میکروبی د رمحل اتصال لثه با دندان باعث ایجاد بیماری لثه می‌شود. اتصال بافت لثه به دندان باید آنقدر محکم باشد که دندانها را محکم نگاه داشته و از رسیدن باکتریها به ریشه دندان جلوگیری نماید. وجود پلاک میکروبی به استخوان نگاه دارنده دندانها حمله کرده و موجب از بین رفتن آن می‌شود. دندانها تدریجاً لق شده و نهایتاً از دست می‌روند. 

   بخاطر داشته باشید که بیماری لثه شایع‌ترین عامل از دست دادن دندان در بزرگسالان است. 

 

چگونه می‌توانیم بفهمیم که دچار بیماری لثه شده‌ایم؟ 

   اغلب لثه هنگام مسواک زدن یا نخ کشیدن به سهولت خونریزی می‌کند و ممکن است قرمز و متورم بنظر برسد. اگر خونریزی ادامه یابد و لثه‌ها قرمز و متورم بنظر برسد. 

 

   اگر خونریزی ادامه یابد و لثه‌ها قرمز و متورم باقی بماند فوراً به دندانپزشک مراجعه نمائید. وجود لثه قرمز متورم و خونریزی لثه از اولین علائم بیماری لثه می‌باشد 

 

چگونه می‌توان پلاک میکروبی را برطرف نمود؟ 

پلاک یکی از علل اصلی پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌باشد.  بنابراین از بین بردن پلاک میکروبی برای ادامه سلامت دهان و حیاتی است. شما می‌توانید با مسواک زدن منظم و از آن مهمتر با مسواک زدن صحیح دارای دندانها و لثه سالم باشید. باید دندانها و لثه‌های خود را حداقل روزی دوبار، صبح و شب مسواک بزنید تا کاملاً پلاک میکروبی را از دهان خود بزدائید. زمان لازم برای مسواک زدن در افراد مختلف متفاوت است ولی به طور متوسط باید 2 تا 3 دقیقه برای هر وعده مسواک زدن تخصیص داده شود. 

 

بهترین روش مسواک زدن کدام است؟ 

نوک موهای مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی دندانها قرار دهید بطوریکه برخی از الیاف نرم نایلونی آن روی لثه قرار گیرند. مسواک را با حرکات کوتاه به جلو ـ عقب ببرید و با دقت ولی محکم فشار دهید. شما باید تمام دندانها و تمام لبه لثه را چه در داخل و چه در خارج مسواک بزنید. ضمناً فراموش نکنید که سطح جونده دندان را شستشو نمائید. 

 

از دندانهای خود مراقبت کنید تا آنها در تمام عمر سالم باقی بمانند. 

 

 به منظور تمیز کردن سطوح  بین دندانها که قابل دسترس مسواک نیستند اید تقریباً 45 سانتیمتر از نخ دندان را جدا کرده و دو انتهای آنرا به دور انگشت وسط بپیچید. سپس با انگشت شست و اشاره با فاصله پنج سانتیمتر محکم نگهدارید.  

 

برای سهولت ورود نخ در بین دندانها، آنرا با حرکات ملایم جلو و عقب و پائین ببرید. برای تمیز کردن سطح دندان نخ را به دور دندان انحناء دهید و با حرکت بالا و پائین نخ را به سطح دندان بکشید. 

 

دستورالعمل مرحله دوم را در مورد دندانهای مجاور نیز تکرار نمائید و یاد داشته باشید که برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه آسیب احتمالی به لثه باید نخ را محکم به سطح دندان بچسبانید. 

 

این عمل را در مورد تمام دندانهای فک فوقانی و تحتانی تکرار نمائید و نخ را از دور یک انگشت وسط به دور انگشت وسط دیگر بپیچید تا به طور منظم از یک قسمت تمیز و محکم نخ استفاده شود بیاد داشته باشید که از یک قسمت جدید نخ برای هر دندان باید استفاده گردد. 

 

باید توجه کافی به نخ کشیدن دندانهای خلقی مبذول کنید هنگامی که عمل نخ کشیدن به پایان رسید دهان خود را کاملاً با آب بشوئید و در حین این عمل، آب را با فشار از لای دندانهای خود رد نمائید. 

 

تغذیه مناسب و راه طبیعی داشتن لثه و دندان های سالم 

سلامت دهان و دندان مهم است! جای تعجب نیست که بسیاری از ما مراقبت های بسیار خوبی از دندانهایمان انجام می دهیم. مسواک زدن، نخ دندان، شستشو دادن زبان، استفاده از دهان شویه، و انجام بسیاری از این کارها را در روتین خود داریم. دهان ما دقیقا بخشی از بدن ما است، از آن باید بیشتر مراقبت کنیم و در عین حال پوسیدگی دندان و بیماری لثه هنوز هم یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است. چطور؟ پاسخ ممکن است در یخچال پنهان باشد! 

 

تعجب کنید یا نه، دلیل تفاوت بین یک لبخند سالم و ملاقات مکرر دندانپزشک ممکن است رژیم غذایی شما باشد حتی اگر شما یک روتین بهداشت دهان و دندان مناسب داشته باشید، اگر ندانید که چه تغذیه ای داشته باشید، ممکن است سخت به سالم نگه داشتن دندان موفق شوید. اغلب غذاهایی را که به عنوان خائن به سلامت دهان مربوط می شود می شناسیم پس از آن، قندها و اسیدها از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که بیشترین آسیب را به دندان های ما می زنند. با این وجود، انواع مختلفی از مواد غذایی وجود دارد، که نه تنها به دندان هایتان آسیب نمی رسانند، بلکه حتی می تواند به سلامت دهان و دندان شما کمک بزرگی کنند. 

 

از جلوگیری از حفره دندانی گرفته تا بیماری های پریودنتال تا حتی احساس تنفس بدبو و سفید کردن دندان هایتان، غذاهایی که در این لیست قرار دارند، می توانند ادعا های ظریف خمیر دندان و دهانشویه ها را در بازار تحقق ببخشند. اکثر آنها واقعا بسیار خوشمزه هستند، بنابراین لیست خرید خود را انتخاب کنید و خود را برای اضافه کردن برخی از مواد غذایی دوست دندانهایتان آماده کنید. 

 

مواد غذایی که باید برای سلامت دهان، لثه و دندان باید بخوریم 

چگونه برخی غذاها به دندان کمک می کنند و لثه سالم می ماند:دندان ها و لثه ها بخشی از بدن هستند، و به خاطر ارتباطشان با بخش های دیگر، برای عملکرد مناسب نیاز به تغذیه مناسب دارند مواد مغذی خاص برای بخش های مختلف بدن مفید هستند، بنابراین اجازه دهید در این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک ببینیم که مهم ترین عناصر برای دندان ها و لثه های سالم کدام است. 

 

غذاهای غنی از کلسیم و فسفر 

مینای دندان خوب، نتیجه رساندن مواد معدنی به دندان است. غذاهای مختلف اسیدی و نوشیدنی ها ممکن است موجب فرسایش مینای دندان شوند، پس برای اینکه دوباره دندان هایتان را قوی کنید، باید مواد معدنی استفاده کنید و سعی کنید آنچه را که از دست داده اید بازگردانید. قهرمان اصلی اینجا کلسیم و فسفر است. این عناصر سازه های مینای دندان هستند و مصرف غذاهای غنی از آنها ضروری است، اگر می خواهید دندان هایتان را قوی و سالم نگه دارید. 

 

 بهترین منابع (کلسیم) - ماست، پنیر (کهنه و سفت)، غذاهای دریایی، شیر (کم چرب)، توفو، بادام 

 

بهترین منابع (فسفر) - دانه کدو تنبل، ماهی، برنج، آجیل، گوشت قرمز، تخم مرغ، توفو، آب قلم 

 

غذاهای ترد، با آب زیاد برای سلامت دندان 

غذاهای ترد، حاوی مقدار زیادی آب، برای دندان های شما یک راه عالی هستند. اول، جویدن باعث تولید بیشتر بزاق می شود، که بهترین باکتری کش طبیعی است که باعث جلوگیری از حفره دندانی می شود. دوم، به علت بافتشان این غذاها به طور طبیعی ساینده هستند، به طوری که آنها به آرامی سطوح دندان را پاک می کنند، و ذرات مانده از مواد غذایی را از بین می برند. هر چند میوه و سبزی خام هم همین عمل را انجام می دهد، اما این بهانه ای برای عدم مسواک زدن نیست. 

 

 بهترین گزینه ها:کرفس، سیب، خیار، هویج 

 

غذاهای غنی از ویتامین D مفید برای دندان ها 

ویتامین D برای سلامت عمومی شما بسیار ضروری، اما اگر دندان های سالم نیز می خواهید مهم است. دلیل اصلی آن کمک به بدن شما برای جذب بهتر کلسیم است. 

 

بهترین منابع:نور خورشید (شما نمی توانید نور خورشید را بخورید، اما هنوز هم بهترین منبع طبیعی ویتامین D است)، ماهی، زرده تخم مرغ، روغن ماهی 

 

غذاهای غنی از ویتامین C برای سلامت دندان 

ویتامین C قدرتمند است و می تواند رگ های خونی را تقویت کند و التهاب را کاهش دهد، که ممکن است به لثه های شما کمک کند. ویتامین C همچنین برای تولید کلاژن، که یک پروتئین کلیدی است به شما در مبارزه با بیماری های پریودنتال کمک می کند. در فقدان ویتامین C، لثه های شما حساس تر و باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال هستند، قوی تر می شوند. 

 

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها 

هنگامی که بحث به خواص می رسد، آنتی اکسیدان ها تقریبا مشهور هستند. چگونه آنها به دهان شما کمک می کنند سالم بمانند؟ آنتی اکسیدان ها با باکتری هایی که باعث التهاب و بیماری های پریودنتال می شوند، مبارزه می کنند. آنها به محافظت از لثه ها و دیگر بافت ها از شر آسیب سلولی و عفونت باکتریایی کمک می کنند. 

 

بهترین منابع:فلفل دلمه، پرتقال، کیوی، توت فرنگی، کلم بروکلی، کلم 

 

بهترین منابع:سیب، انواع توت ها، انگور، کشمش، آجیل، لوبیا 

 

غذاهای حاوی پروبیوتیک مفید برای دهان و دندان 

هنگامی که صحبت از باکتری در بدن به میان می آید، هر دو نوع باکتری خوب و بد وجود دارد. پروبیوتیک ها بعضی از بهترین ها هستند. تحقیقات بیشتری لازم است، اما در حال حاضر شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه پروبیوتیک ها ممکن است باعث کاهش پلاک و افزایش لک های سالم شوند. 

 بهترین منابع:ماست، کامبوچا، ماکارونی، میسو و دیگر مواد غذایی تخمیر شده 

 

غذاهای غنی از آنتوسیانین ها، آرژینین و پلی فنل ها 

عناصر دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای سلامتی دهان مفید باشد. تحقیقات بیشتری لازم است، اما برخی از نمونه های امیدوار کننده آنتوسیانین ها هستند (که ممکن است از ایجاد پلاک روی دندانها جلوگیری کنند و با سرطان دهان مبارزه کنند)، آرژینین (یک اسید آمینه مهم که ممکن است تشکیل پلاک را مختل کرده و شانس حفره سازی را مختل کند) و پلی فنل (که ممکن است رشد باکتری های منجر به پلاک را متوقف، از بیماری لثه، حفره سازی و بوی بد جلوگیری کند). 

 

بهترین منابع (آنتوسیانین ها) - انواع توت ها، انگور، گیلاس، آلو، بادمجان 

 

بهترین منابع (آرژنین) - گوشت، سویا، آجیل 

 

 بهترین منابع (پلی فنل ها) - چای (سیاه و سبز)، انواع توت ها، کتان، کاکائو. 

 

چند مورد از بهترین خوراکی ها برای دندان و لثه سالم 

تا آنجایی که چرا رژیم غذایی شما برای دندان هایتان مهم است، پیش رفته ایم و برخی از معلومات پایه در ارتباط با سلامت دهان و تغذیه، که مهم بود با شما در میان گذاشتیم. آنچه می ماند این است که فهرست کامل برخی از بهترین غذاها را برای سلامت دهان و دندان به شما ارائه دهیم ، بهترین هایی که از این قرار است: 

 

پنیر برای از بین بردن باکتری دهان 

آیا پنیر چدار دوست دارید؟ این نوع پنیر غنی از کلسیم است. علاوه بر این، پنیر چدار سطح اسید را در دهان کاهش می دهد، که پلاک از آن متنفر است. جویدن پنیرهای سخت باعث افزایش تولید بزاق می شود که برخی از باکتری ها را در دهان پاک می کند. می خواهم بر روی برخی از تنقلات غریب دندان ها مانند کراکر تمرکز کنید کمی چدار اضافه کنید و آسیب را کاهش دهید. فقط به یاد داشته باشید، پنیر های سفت و سالم بهترین گزینه هستند. 

 

شیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان 

به اندازه و همانند آب، شیر بهترین نوشیدنی است؛ این نوشیدنی غنی از کلسیم و سایر عناصر مهم است. شیر نیز سطوح اسید در دهان را کاهش می دهد که به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می کند. 

 

 

PicsArt_02-13-11.18.56

 

 آب برای تمیز کردن دهان و دندان 

ابرقهرمان دندان های شما! آب کمک می کند تا مواد غذایی از میان دندانها شسته شوند و دهان سطح بزاق خود را بالا نگه دارد. بزاق در واقع بهترین وسیله ی دفاعی دهان شما در برابر فساد دندانی است، زیرا حاوی پروتئین ها و مواد معدنی است که به طور طبیعی با پلاک مبارزه می کنند و اگر شما آبرسانی به بدنتان نداشته باشید، میزان محدودی از دهانتان بزاق ترشح می کنید. 

 

برگ سبز (اسفناج، کلم بروکلی، کلم) 

این سبزیجات سالم و تازه حاوی کلسیم، اسید فولیک و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند که با دندان ها و لثه های شما مهربانند. 

 

ماهی (ماهی های چرب، ماهی قزل آلا، ماهی تن) 

غنی از مواد معدنی و ویتامین های مهم مانند ویتامین D هستند، ماهی بخش مهمی از رژیم غذایی مناسب دندان ها است. 

 

دهان و دندان سالم با مصرف گوشت سالم 

بیشتر گوشتها برای سلامتی دهانتان عالی هستند. آنها با برخی از مواد مغذی مهم ذکر شده در بالا، در یک پکیج گوشت قرمز به خصوص مفید هستند. 

 

چای سیاه و سبز  

پلی فنل ها برای کاهش باکتری ها و محصولات سمی باکتری ها در دهان شناخته شده اند. چای همچنین غنی از فلوراید است که برای دندان های سالم ضروری شناخته شده است. بهتر است بی شکر و با عسل نوشید، چرا که باعث خرابی دندان می شود. 

 

آجیل برای مبارزه با پوسیدگی دندان 

آجیل پر از خواص برای دندان هاست و تمام آنها عناصر مهم مانند کلسیم و فسفر در یک جا دارند. بادام و بادام زمینی، که بخصوص در کمک به مبارزه با باکتری های منجر به پوسیدگی دندان مفید هستند در این لیست جایگاه ویژه ای بخود اختصاص میدهند. 

 

اینجا بخوانید:

5راه درمان شبانه دندان درد

 

 

 

آدامس برای از بین بردن باکتری دهان 

آدامس جویدن باعث افزایش تولید بزاق می شود و باکتری ها و ذرات غذا را از بین می برد و بدین وسیله باکتری های موجود در فضای دهان را از بین می برد ف فراموش نکنید که آدامس مورد نظر، آدامس های بدون قند هستند. 

 

خربزه (تازه) برای سلامت دهان و دندان 

میوه ی خربزه غنی از پلی فنل ها (همانند چای)، که پلاک را از بین میبرد، بنابراین خطر حفره سازی را کاهش می دهد. خربزه های تازه به خصوص در متوقف سازی روند تشکیل پلاک های مضر دندانی موثر هستند.

 

پرتقال برای سلامت دندان 

اکثر میوه های جزء مرکبات اسیدی هستند که برای دندان ها مناسب نیستند، اما میزان اسیدی بودن پرتقال ها از باقی مرکبات کمتر است و در سلامت دندان ها نقش دارند.

 

توت فرنگی برای سفیدی دندان 

اگر میخواهید دندانهای سالم داشته باشید، بهتر است توت فرنگی را دوست داشته باشید! این میوه ی خوشمزه با ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و همچنین اسید مالیک که حتی می تواند به طور طبیعی دندان های شما را سفید کند، همراه است. 

 

ماست برای بهداشت دهان و دندان 

ماست قطعا بیش از یک هدیه خوب برای بهداشت دهان و دندان عمل می کند. ماست با با کلسیم و پروبیوتیک های محافظت شده ، دندان ها را از نفوذ حفره، بیماری لثه و حتی نفس بدبو محافظت می کند. 

 

هویج برای تقویت دندان 

هویج بسیار خوشمزه و سرشار از مهم ترین مواد معدنی و ویتامین ها برای دهان است که آنها را مستحق اشاره ویژه ای در این لیست کرده. جای تعجب نیست که Bugs Bunny دندان های خوبی دارد. 

 

سیب، دوست دندان  

آیا میدانستید روزی یک سیب یک دندانپزشکی را از شما دور نگه می دارد؟ احتمالا نه، اما قطعا کمک خواهد کرد چرا که سیب سرشار از مواد مغذی و ویتامین های کلیدی است. 

 

سیر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان 

آلیسین موجود در سیر دارای خواص ضد میکروبی قوی است بنابراین، به شما کمک می کند تا با پوسیدگی دندان و به خصوص بیماری پریودنتال مبارزه کنید. 

 

زنجبیل برای سلامت دهان 

زنجبیل از بسیاری جهات حتی هنگامی که صحبت از سلامت دهان به میان می آید، شگفت انگیز است. این پرخاصیت مشهور ممکن است زبان شما را بسوزاند ولی رشد باکتری را مهار میکند. 

 

دانه های کامل مفید برای سلامت لثه ها 

مصرف غلات کامل (بلغور جو دوسر، برنج قهوه ای) باعث کاهش خطر بیماری لثه می شود و برای حفظ سلامت دهان و دندان توصیه شده است. 

 

سلامت دهان و دندان با گلابی 

بر خلاف بسیاری از میوه های اسیدی، گلابی های خام در خنثی سازی اسیدها خوب هستند، و این باعث می شود آنها را با کمال میل در این لیست داشته باشیم. 

 

کیوی  

کیوی یکی از میوه ها با بالاترین غلظت ویتامین C است و برای سلامت لثه فوق العاده عمل می کند. 

 

پیاز برای سلامت لثه 

پیاز هنگامی که خام خورده شود، خواص ضد باکتری قوی دارد، به خصوص در برابر بعضی از باکتری ها که موجب حفره سازی و بیماری لثه می شوند. 

 

سلامت دهان و دندان با مصرف کرفس 

همه می دانیم که مصرف صحیح کرفس برای دندان ها خوب است، بهتر است به ارزش ویژه آن اشاره کنیم که به هرنحوی از میان وعده های مناسب برای سلامتی دهان و دندان و نزدیک ترین مدل طبیعی به نخ دندان است. 

 

نگهداری از لثه های سالم با سویا 

رژیم غذایی حاوی سویا ممکن است به نگهداری لثه های سالم کمک کند پس در حد متعادل از آن در برنامه غذایی خود بهره مند شوید. 

 

تمیز کردن پلاک دندان با دانه های کنجد 

همانطور که در مطلب خواص کنجد خواندید، دانه های کنجد دارای مقادیر زیادی کلسیم و بسیار کارآمد در تمیز کردن پلاک دندان هستند که وقتی آنها را می جوید دندان هایتان از اثرات مثبت این دانه ها بهره مند می شوند. 

 

سیب زمینی شیرین برای دندان و لثه 

دوز سالم ویتامین A برای مینای دندان و لثه ها بسیار مفید خواهد بود، علاوه بر آنچه تا بحال درباره منابع ویتامین آ در بهداشت و سلامت نمناک خوانده اید ، سیب زمینی شیرین را نیز به اندازه مصرف کنید.

 

کشمش ضد باکتری های دهان و دندان 

شگفت انگیز است، زیرا کشمش حتی به دشمن دندان بیشتر شباهت دارد؛ با این حال، کشمش ها حاوی مواد فیتوشمیکال هستند، که ممکن است باکتری های حفره ساز را تضعیف کنند. کشمش ها همچنین دارای آنتی اکسیدان نیز هستند که در نوع خود برای بدن بسیار ضروری و مهم است. 

 

محافظت از پوسیدگی دندان با قهوه سیاه 

یک سری از مطالعات اخیر نشان داده است که قهوه سیاه می تواند دندان های شما را از پوسیدگی دندان محافظت کند و در واقع به مبارزه با پلاک کمک می کند. البته به شرط مصرف اندازه، قهوه باید بدون شیر و شکر باشد. 

 

راه هایی برای تقویت مینای دندان: 

داشتن دندان‌های سالم خواست هر فردی است لذا باید در سلامت و رعایت بهداشت دندان‌ها کوشید و از آنجا که پروسه درمان دندانپزشکی نسبتا گران و هزینه‌بر است بهترین راه، مراقبت و تقویت مینای دندان است تا به دندان درد دچار نشوید و مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد ترمیم و پر کردن دندان و… نشوید. در این مقاله ۱۲ راهکار تقویت مینای دندان را بررسی خواهیم کرد. 

 

مطالعات نشان‌ می‌دهد که مینای دندان پس از سایش‌ می‌تواند خود را ترمیم کند. با این حال، برخی از غذاها، عادات بهداشت دهان و دندان و شرایط پزشکی‌ می‌توانند مینای دندان شما را به سرعت فرسوده کنند تا دیگر فرصتی برای ترمیم آن باقی نماند. خوشبختانه‌ می‌توانید با چند تغییر ساده مینای دندان خود را ترمیم کنید. تحقیقات نشان‌ می‌دهد که شما ممکن است بتوانید مینای دندان خود را با استفاده از روش‌های درمانی حاوی فلوراید، مراقبت از دندان‌ها و پرهیز از غذاهای مضر ترمیم کنید. 

 

۱. دلایل فرسایش مینای دندان را یاد بگیرید. 

دلایل مختلفی برای فرسایش مینای دندان وجود دارد، از جمله انتخاب رژیم غذایی نامناسب و برخی شرایط پزشکی. یادگیری دلایل‌ می‌تواند به شما در جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک کند. 

 •       نوشیدنی‌های اسیدی، از جمله آب مرکبات و نوشابه‌ می‌توانند در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند. 

 •       رژیم‌های غذایی حاوی نشاسته و قندها همچنین‌ می‌توانند منجر به فرسایش مینای دندان شوند. 

 •       شرایط پزشکی مانند بیماری ریفلاکس اسید (GERD)، خشکی دهان، شرایط ژنتیکی ارثی، جریان بزاقی کم و مشکلات دستگاه گوارش ممکن است باعث فرسایش دندان‌های شما شود. 

 •       داروها، از جمله آسپرین و آنتی هیستامین‌ها‌ می‌توانند در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند. 

 •       عوامل مکانیکی مانند ساییدگی، پارگی، اصطکاک، مسواک زدن بیش از حد سخت، مسواک زدن هنگامی که مینای دندان نرم است‌ می‌توانند تأثیرگذار باشند. 

 •       بهداشت ضعیف دهان و دندان‌ می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شود. 

 

۲. علائم فرسایش مینای دندان را بشناسید. 


      دندان‌های شما زرد‌ می‌شوند که ناشی از نمایان شدن عاج از پشت مینای دندانِ فرسوده است. 

 •       حساسیت بیش از حد به دما و غذاهای شیرین و نوشیدنی‌ها. 

 •       تراشه‌ها و ترک دندان‌های شما. 

 •       چاله‌ها یا فرورفتگی‌های سطح دندان‌های شما. 

 •       لک شدن قابل مشاهده روی سطح دندان‌های شما. 

 

۳. با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنید. 

فلوراید‌ می‌تواند دندان‌ها را در برابر اسید مقاوم کند و حتی ممکن است پوسیدگی زودرس را از بین ببرد. مسواک زدن دندان‌های خود دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید ممکن است به ترمیم مینای دندان و سفید کردن دندان کمک کند و  یا مانع از بین رفتن بیشتر آن شود. 

 •      ‌ می‌توانید خمیر دندان‌های حاوی فلوراید را در بیشتر داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کنید. 

 •       در مورد استفاده از فلوراید از دندانپزشک خود سؤال کنید. مقدار زیاد فلوراید گاهی اوقات منجر به مشکلات بیشتری مانند فلوروز مینای دندان به ویژه برای کودکان‌ می‌شود. 

 •       دندانپزشک شما نیز‌ می‌تواند خمیردندان‌های حاوی فلوراید را قوی‌تر از آنچه که از فروشگاه دریافت‌ می‌کنید تجویز کند. 

 

PicsArt_02-13-11.18.39

 

 

۴. با دهان‌شویه حاوی فلوراید دهانتان را غرغره کنید. 

اگر خمیردندان‌های حاوی فلوراید برایتان خیلی تند هستند،‌ می‌توانید با دهانشویه‌ی فلوراید غرغره کنید. این‌ می‌تواند به ترمیم مینای دندان کمک کند یا از فرسایش بیشتر مینای دندان جلوگیری کند. 

 •      ‌ می‌توانید دهانشویه‌های حاوی فلوراید را در اکثر داروخانه‌ها و برخی از فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کنید. 

 •       اگر نسخه‌ی فروشگاهیِ خمیر دندان به اندازه‌ی کافی کار نکند، ممکن است دندانپزشک شما بتواند دهانشویه‌ی حاوی فلوراید قوی‌تری را تجویز کند. 

 

۵. از دندانپزشک خود بخواهید درمان حاوی فلوراید را معرفی کند. 

موثرترین کاربرد فلوراید توسط دندانپزشک انجام‌ می‌شود، چه به صورت لاکی که روی دندان‌های شما نقاشی شده، چه بصورت یک سینی (تِری) فلوراید. با مراجعه به کلیلنیک و مشاوره دندانپزشکی، دندانپزشک ممکن است یک ژل فلوراید برای شما تجویز کند که‌ می‌توانید در خانه استفاده کنید. این ژل‌ می‌تواند به محافظت از دندان‌های شما در برابر فرسایش بیشتر مینای دندان و جلوگیری از ایجاد حفره کمک کند و همچنین‌ می‌تواند باعث سلامت عمومی دهان شود. 

 •       درمان با فلوراید‌ می‌تواند به استحکام مینای دندان شما کمک کند و باعث افزایش عمر فیلینگ ها و ترمیم‌ها شود. 

 

۶. مواد معدنی دندان‌های خود را به طور طبیعی تجدید کنید. 

درمان‌های معدنی سازی مجدد منظم را به برنامه‌ی بهداشت دهان و دندان خود اضافه کنید. این ممکن است به ترمیم مینای دندان کمک کند و مانع از پوسیدگی شود. 

 •  خوردن چربی‌های سالم، از جمله کره‌ی کشت شده و روغن نارگیل ممکن است به تجدید ساختار دندان‌ها و ترمیم مینای دندان کمک کند. آبگوشت استخوان‌ می‌تواند گزینه‌ی خوب دیگری باشد. 

 • مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم ممکن است به بازیابی مینای دندان کمک کند. 

 • افزودن یک فنجان روغن نارگیل به رژیم روزانه ممکن است به بازیابی مینای دندان کمک کند. 

 

۷. در مورد گزینه‌های ترمیم با دندانپزشک مشورت کنید. 

اگر درمان‌های خانگی به بازیابی مینای دندان کمک نمی‌کنند، در مورد گزینه‌های دیگر با دندانپزشک خود مشورت کنید. پیشنهادات درمانی وی به سطح فرسایش و وجود حفره‌ها بستگی دارد و‌ می‌تواند شامل تاج‌های دندان، فیلینگ‌ها یا ونیرها (روکش ها) باشد. 

 

۸.تاج‌ها را روی پوسیدگی گسترده‌ی دندان و فرسودگی مینای دندان قرار دهید. 

تاج‌های دندانی‌ می‌توانند روی دندان‌ها را پوشش دهند و آنها را به شکل اولیه برگردانند. تاج‌ها به طور سفارشی برای پوشاندن دندان اصلی شما نصب‌ می‌شوند و ممکن است از پوسیدگی بیشتر و از بین رفتن مینای دندان جلوگیری کنند. 

 • دندانپزشک شما دندان پوسیده و مینای دندان را سوراخ کرده و تاج را روی ناحیه قرار‌ می‌دهد. 

 • تاج‌ها از طلا، پرسلن یا رزین تهیه‌ می‌شوند. 

 

۹. ونیرها را روی دندان‌های خود بچسبانید. 

ونیرهای دندانی که به آنها آنله و اینله نیز گفته‌ می‌شود به جلوی دندان شما چسبانده‌ می‌شوند. ونیرهای دندانی در واقع دندان‌های فرسوده، ترک خورده، شکسته یا بریده شده را‌ می‌پوشانند و به جلوگیری از فرسایشِ بیشتر کمک‌ می‌کنند. 

 

۱۰. نواحی فرسوده را با فیلینگ‌ها بازیابی کنید. 
فیلینگ‌های دندانی‌ می‌توانند حفره هایی را که باعث فرسایش مینای دندان‌ می‌شوند ترمیم کنند. این کار‌ می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر مینای دندان کمک کرده و باعث بهبود سلامت عمومی دندان‌های شما شود. 

 • فیلینگ‌ها از آمالگام به رنگ دندان، طلا یا نقره یا مواد کامپوزیتی برای صاف کردن سطوح و کاهش حساسیت دندان ساخته شده‌اند. 

 

۱۱. سیلانت‌های دندانی را در نظر بگیرید. 

یک سیلانت دندانی شیارهای عمیق روی دندان‌های مولار و پرمولار را‌ می‌پوشاند و‌ می‌تواند از آنها در برابر پوسیدگی محافظت کند. از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود بخواهید سیلانت را تا 10 سال برای جلوگیری از اسید و سایر ساییدگی دندان‌ها اعمال کند. 

 

۱۲. مراحل ترمیم را به اتمام برسانید. 

برای انجام ترمیم مینای دندان ممکن است مجبور شوید چندین بار به دندانپزشک مراجعه کنید. از دستورالعمل‌های دندانپزشک در زمینه‌ی درمان، نگهداری و پیشنهادات بهداشت دندان خود پیروی کنید. 

 

میوه هایی که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند: 

جدیدترین مطالعات نشان داده است، مصرف انگور بیش از هر ماده دیگری از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند. 

 

دانشمندان باوردارند، از دانه‌های میوه‌های آبدار می توان به عنوان یک راهکار جدید برای مقابله با پوسیدگی دندان استفاده کرد و در بین آنها مفید بودن هسته دانه‌های انگور آزمایش و ثابت شده است. برای تهیه روغن هسته انگور از نوع با هسته آن استفاده می شود.از آن جا که برای تهیه مقدار کمی از این روغن به هسته زیادی نیاز است، قیمت تمام شده این محصول زیاد است ودر بازار مشتری زیادی ندارد اما اگر خواص آن را بدانیم حتما با مدیریت صحیح این روغن را در سبد خرید قرار می دهیم . به گفته دکتر عزیزی، متخصص تغذیه وعضو هیئت علمی دانشگاه، می توان از این روغن برای تهیه غذای سرخ کردنی و سالاد استفاده کرد البته هر چه این روغن حرارت کمتری ببیند بیشتر خواص خود را حفظ می کند. 

  

هسته انگور سرشارازآنتی اکسیدان ازجمله اسید فنول‌ها، توکوفرول و پروآنتوسیانیدین است. 

 

این آنتی اکسیدان‌ها از بدن در برابررادیکال‌های آزاد محافظت می کند و باعث تقویت بافت‌ها وارگان‌ها می‌شود. خواص آنتی اکسیدانی، ویتامین‌های C و E و بتاکاروتن موجود درهسته انگوربه مدت 33 روز در بدن فعال می‌شود و با عناصر مضر و آسیب رسان مقابله می‌کند. 

 

اسید لینولئیک موجود در آن، برای بازسازی پوست لازم است و تاثیر نرم کننده ای روی پوست و مو دارد. 

 

از این روغن می توان به عنوان منقبض کننده و تقویت کننده پوست استفاده کرد.مصرف این روغن برای رفع سیاهی دور چشم نیز مفید است. 

 

از طرفی هسته انگور سرشار از آنتی اکسیدان‌هاست؛ بنابراین این قابلیت را دارد که از سرطان‌های پوست، پروستات و سینه پیشگیری کند. دانشمندان همین خاصیت هسته انگور را دلیلی برای تقویت دندان و مقابله با پوسیدگی می‌دانند. 

  

هسته انگور برای درمان بیماری های مختلف کاربرد دارد؛ از جمله این بیماری ها می توان به گردش خون ضعیف و کلسترول بالا ، بیماری های چشمی مربوط به دیابت، ضعف بینایی در شب و دژنراسیون ماکولا و حتی آلزایمر اشاره کرد. شواهد نشان می دهد عصاره دانه انگور ممکن است رشد سرطان سینه ، معده،روده بزرگ، پروستات وریه را کاهش دهد و از سلول های کبدی در برابر شیمی درمانی محافظت کند. 

 

هسته انگور به طور موثری با التهاب ها و عفونت های بدن مقابله می کند. به همین دلیل برای افرادی که دچار مشکلاتی مانند آرتریت، درماتیت، مشکلات پوستی، سینوزیت، گاستریت، (ورم معده) و عفونت ادراری هستند، مفید است. ترکیبات موجود در هسته انگور باعث تمیزی روده ها می شود. 

 

توصیه می کنیم اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، قبل از تهیه و مصرف هر نوع مکملی با پزشک مشورت کنید. 

 

میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر ضد پوسیدگی دندان: 

غذاهایی که فیبر دارند، جریان بزاق را تحریک می کنند، که یک دفاع طبیعی در برابر پوسیدگی است. نه تنها بزاق دهان را پاک می کند و دهان شما را تمیز می کند، بلکه حدود 20 دقیقه بعد از خوردن بزاق دهان را خنثی می کند و اسیدهایی که به دندان های شما حمله می کنند را خنثی می کند. سبزیجات و میوه های ترد مثل سیب، هویج و کرفس بخورید. 

 

میوه ها و سبزیجات گاز زدنی ضد پوسیدگی دندان: 

سبزیجات و میوه هایی همچون سیب , کلم, هویج و از این قبیل محافظان قوی دندان ها شناخته شده اند که به دلیل دارا بودن ویتامین C و ارزش های تغذیه ای دیگر دندانها را به نوعی جرم گیری می کنند . یاداوری می شود که ویتامین C و آنتی اکسیدان موجود در میوه ها به حفظ و افزایش قدرت لثه ها بیشتر ثاتیر می گذارد. 

 

توت های خوشمزه ضد پوسیدگی دندان: 

نتایج مطالعات اخیرا خاصیت جرم گیری و پاک کنندگی سطح دندان و فضای دهان از هر نوع میکروبی توسط مصرف انواع توت ها به خصوص توت فرنگی را ثابت کرده است.

 

مواد غذایی حاوی فولیک اسید ضد پوسیدگی دندان: 

فولیک اسید تا حد قابل توجهی مقاوت و قدرت محافظتی و ضد میکروبی دهان را افزایش می دهد و سلول های آسیب دیده و ضعیف شده را جانی دوباره می بخشد.  

 

پنیر، شیر، ماست ساده و دیگر محصولات لبنی ضد پوسیدگی دندان: 

کلسیم، فسفات و ویتامین D موجود در پنیر، شیر و دیگر محصولات لبنی، مواد معدنی مهم را برای سلامتی دندان شما فراهم می کنند. دندان های شما اغلب از کلسیم ساخته شده اند، بدون این که در رژیم غذاییتان به اندازه کافی داشته باشید، خطر فساد دندان و مشکلات دیگر را به همراه می آورید. 

 

یک مزیت دیگر آن این است که کلسیم موجود در این غذاها با پلاک و غذاهای چسبیده به دندان متصل می شوند و حلشان می کنند و دندان ها را از اسید ها محفاظت می کند که موجب پوسیدگی می شود و به بازسازی مینای دندان کمک می کند. 

 

آیا نگران این هستید که به دلیل آلرژی به شیر، اندازه کافی کلسیم به دست نمی آورید؟ آب غنی از کلسیم، شیر سویا و دیگر غذاهایی وجود دارد که می تواند به اندازه شیر به شما مقدار مناسبی از کلسیم را بدهد. 

 

جویدن آدامس بدون قند ضد پوسیدگی دندان: 

جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا و تنقلات می تواند به شستشوی مجدد اسیدهای مضر برای کمک به حفظ مینای دندان کمک کند اما مطمئن باشید که بدون قند است! جویدن آدامس حاوی قند می تواند باعث افزایش پوسیدگی شود. 

 

آدامس بدون قند حاوی زیلیتول است و نشان داده شده است که ویژگی های پیشگیرانه برای پوسیدگی دارد. تحقیقات نشان می دهند که زیلیتول احتمالا مانع رشد استروپتوکوکوس موتانس می شود، و باکتری های دهانی باعث پوسیدگی دندان می شود. 

 

چای سبز و سیاه ضد پوسیدگی دندان: 

چای حاوی ترکیباتی است که باکتری ها را سرکوب می کند، فرآیندهای مسئول پوسیدگی دندان و بیماری های لثه ای را کاهش می دهند. بسته به نوع آبی که شما برای دم کردن چای از آن استفاده می کنید، یک فنجان چای نیز می تواند منبع فلوراید باشد. اگر به چای خود قند اضافه کنید، حتما بعد از آن مسواک بزنید.  

 

آب حاوی فلورید ضد پوسیدگی دندان: 

آب آشامیدنی فلوراید دار، یا هر محصولی که با آب فلوریدی تهیه می کنید، به دندان های شما کمک می کند. این شامل آبمیوه های پودری و سوپ است. اگر محل زندگی شما فلورید ندارد، از دندان پزشک خود درباره مکمل فلورید سوال کنید. 

 

برای استحکام دندانها چه بخوریم ؟ 

سبزی و میوه بخورید. 

خوردن سبزیجات و برخی از میوه ها می توانند در جلوگیری از پوسیدگی دندانها موثر باشند. درصد بالایی از سبزیجات و میوه ها ( گلابی ، هندوانه ، کرفس ، خیار ) از آب تشکیل شده است . 

 

سعی کنید برای محافظت از دندانهایتان موز و کشمش کمتری بخورید. این میوه ها قند بیشتری دارند و می توانند سبب اسیدی شدن دهان شوند. توصیه می شود اگر این میوه ها را خوردید سریعا مسواک بزنید. 

 

پنیر بخورید. 

بجای تنقلات پنیر بخورید. پنیر سطح بزاق دهان را بیشتر می کند. بزاق هم دهان را شستشو می دهد و هم سطح ph دهان را طبیعی می کند. به نوعی با اسیدها مقابله می کند. 

 

خوراکی هایی که به دندان ها می چسبند را نخورید. 

کشمش ، انجیر خشک ، بلغور جو ، بادام زمینی ، ژله ، کارامل ، عسل ، شیره ، حلوا ، به دندانها می چسبند. این مواد غذایی از طرفی منبع خوبی برای رشد باکتری های مخرب هستند و از طرفی مانع بزاق برای پاک کردن دندانها می شوند. 

 

اگر می خواهید شیرینی بخورید بعد از غذا بخورید. 

اگر به هردلیلی تصمیم گرفتید که شیرینی بخورید توصیه می شود بعد از غذا بخورید. پس از وعده های اصلی بزاق زیادی در دهان ترشح می کند و این افزایش سطح بزاق به مقابله با شیرینی ها کمک می کند و سبب استحکام و تقویت دندانها در دراز مدت می شود. همچنین ما معمولا بعد از صرف وعده های اصلی مسواک می زنیم که این نیز خود شیرینی های چسبیده شده به دندان را جدا می کند. 

 

تعداد وعده های خوردن شیرینی را کم کنید. 

علاوه مقدار شیرینی که می خورید تعداد وعده ها نیز مهم هستند. اگر عادت دارید که همیشه نقل و یا آدامس در دهان داشته باشید این باعث می شود میزان زمانی که دهان در در معرض اسید است بیشتر شود. 

 

زمان بین وعده ها هر چقدر بیشتر باشد بزاق موفقیت بیشتری در مقابله با باکتری ها دارد. بنابراین هر چه قدر فاصله این وعده ها کمتر باشد آسیب کمتری به دندانهای شما وارد می شود. 

 

همه چیز درباره دندان درد کودکان: 

دندان درد در کودکان می تواند به علل مختلفی از جمله ساییدگی دندانها ، شکستگی و یا عفونت و حمله باکتری ها به دندانها باشد. 

 

درمانهیا خانگی معرفی شده در بالا هر کدام می تواند به کاهش درد کمک کنند اما بخاطر داشته باشد جدی نگرفتن و یا اکتا صرف به این راهکارها می تواند سبب شدیدتر شدن مشکلات دهانی کودک شود. بنابراین توصیه می شود حتما در این موارد به پزشکان خود مراجعه کنید. 

 

بیماری های شایع دهانی در کودکان: 

 • رویش دندان ها : نوزادان معمولا از 6 ماهگی سروع به دندان در آوردن می کنند. آبریزش از دهان یکی از نشانه های دندان درآوردن است. در مجموع 20 دندان شیری کودکان تا سه سالگی شروع به رویش می کند. 

 

 • بیماریهای لثه : در این حالت لثه حساسیت زیادی دارد و با مسواک زدن ممکن است لثه خونریزی کند. 

 

PicsArt_02-13-11.17.42

 

 

 • گیر کردن غذا در لای دندانها: به دندانهای کودک نگاه کنید گاهی علت درد شدید دندان در کودکان می تواند گیر کردان غذا و فشار به دندانهای کودک باشد که در این صورت می تواند از طریق نخ دندان تا حدودی این مشکل را حل کنید. 

 

 • آبسه : عفونت ریشه دندان ( محل اتصال دندان با لثه ) را آبسه می گویند. آبسه بوسیله نوع خاصی از باکتری که سبب پوسیدگی دندان و نفوذ به رشیه دندان است اتفاق می افتد. آبسه کیسه حاوی مایع چرکی است و به خودب خود درمان نمی شود و حتما می بایست توسط دندانپزشک درمان شود. 

 

روش درمان خانگی دندان درد کودکان: 

درمانهای خانگی برای درد دندان کودکان که در اینجا معرفی شده اند قرار نیست که بعنوان یک راهکار جایگزین در مراجعه به دندانپرشکی قرار بگیرند. اگر شما در مسافرت هستید و یا درد کودک در ساعاتی است که امکان حضور به دندانپزشک نیست می توانید از این راهها برای تسکین درد استفاده کنید. 

 

 • شستن و آبکشی دهان با آب نمک گرم : نمک را در آب گرم حل کنید و از فرزندتان بخواهید که چند بار دهانش با آبنمک بشورد. نمک باکتری ها را می کشد و آب گرم کمک می کند تا درد دندان و ورم لثه کمتر شود. اینکار می تواند در طول روز چندین بار تکرار شود. 

 

 • استفاده از روغن میخک : با استفاده از پارچه و یا پنبه روغن میخک را بر روی دندان کودک بمالید. در اینکار زیاده روی نکنید. 

 

 • از کمپرس سرد استفاده کنید: یخ را در درون یک پاکت نایلون بریزد و بر روی لپ کودک قرار بدهید. این کار می تواند التهاب و درد کودک را کاهش دهد. 

 

 • ایبوپروفن یا استامینوفن به کودک بدهید: مطابق دستور پرشک و براساس دوزی که تعیین می کند می توانید به کودک ایبوپروفن یا استامینوفن بدهید. 

 

 • از چای کیسه ای استفاده کنید: می توانید چای کیسه را پس از قرار دادن در آب گرم ، در فریزر قرار بدهید تا سرد شود و سپس بر روی دندان کودک قرار بدهید از او بخواهید با دندانهایش چند دقیقه چای کیسه ای را نگه دارد. 

 

چه کارهایی را انجام ندهیم ! 

تاخیر در مراجعه به دندانپزشک به هر شکلی ممکن است متجر به تبعات سنگینی برای کودک شود. در زیر لیست برخی از کارهایی که شدت دندان درد را در کودکان بیشتر می کند را برای شما اورده ایم. مراقبت در انجام ندادن این کارهای می تواند مانع از وخیم تر شدن درد دندان شود. 

 

 • فشار دادن و هل دادن دندان با زبان ، انگشت و یا هر ابزار دیگری می تواند درد را به مرور شدیدتر کند. 

 

 • جویدن غذاهای سخت می تواند درد را بیشتر کند. بهتر است به کودکان غذاهای نرم همانند سوپ بدهید. 

 

 • خوردن غذاهای خیلی سرد و یا خیلی گرم می توانند سبب تحریک و افزایش حساسیت دندانهای کودکتان شود. بهتر است تا مراجعه به دندانپزشک به فرزندتان بستنی ، یخ ، چایی یا سوپ داغ ندهید. 

 

 • خوردن غذاهای شیرین همانند شیرینی ها ، شکلات می تواند سبب بدتر شدن دندانها شود. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار