|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۵۲

ماه مبارک رمضان یکی از مناسبت‌های بسیار مهم مسلمانان است و در این ماه بر تمام مسلمانان واجب است که روزه‌بگیرند. روزه‌داری نوعی ناشتایی متناوب است که در آن فرد از اذان صبح تا غروب آفتاب نباید چیزی بخورد و بیاشامد. بسیاری از افراد در این مدت دچار بی حالی می شوند. ما در این مقاله با راهکارهایی به شما یاد میدهیم تا از بی حالی در ماه رمضان جلوگیری کنید.

روزه‌داری را می‌توان معادل ناشتایی متناوب ۸/۱۶ در نظر گرفت. بدین معنی که فرد تنها می‌تواند در ۸ ساعت از روز مواد غذایی را مصرف کند و ۱۶ ساعت باقی‌مانده را باید ناشتا باشد. این سبک غذا خوردن می‌تواند باعث کاهش وزن، بهبود قند خون، افزایش حافظه و طول عمر شود.

با توجه به ساعات طولانی گرسنگی در روز، باید غذاهایی را مصرف کنیم که به‌کندی و دیرهضم می‌شوند تا انرژی لازم برای شمارا حفظ کنند و کمتر احساس گرسنگی کنید. مثل غذاهای حاوی فیبر زیاد.

غذاهای دیرهضم به غذاهایی گفته می‌شود که معمولاً 8 ساعت در دستگاه گوارش می‌مانند و غذاهای زودهضم فقط 3 تا 4 ساعت در معده باقی می‌مانند و بعدازاین ساعات شما احساس گرسنگی خواهید داشت 

 

ممکن است فرد روزه دار در طول روز بی حال شود و علت آن را هم نداند و یا یا خوردن غذاهایی در وعده های سحری و افطار بی حالی خود را تشدید کند اما چکار کنیم تا در طول روزه داری بی حال نشویم:

در زمان خوردن میوه حتما پوست آن را بردارید، چون باعث جذب قند میوه در بدن می‌شود. سعی کنید برای سحری خود از مواد غذایی مقوی استفاده کنید. 

 
 

Picsart_22-04-03_22-45-02-865

 

 

در طول روز به اندازه کافی استراحت کنید در نتیجه فرصت کافی برای سوخت ساز بدن بوجود خواهد آمد. افطار خود را بر طبق سنت پیامبر با آب و خرما شروع کنید. خرما همانند آب میوه خاصیت احیا کنندگی دارد در حالی که آب و مایعات از دست رفته بدن را تامین می‌نماید و شانس پرخوری را برای فرد کاهش می‌دهد.

شام خود را با سوپ و سالاد شروع کنید در خلال آن نیز می‌توانید آب بیاشامید مدتی که گذشت اقدام به خوردن غذای اصلی نمایید کم کم لوزالمعده شروع به ترشح انسولین می‌نماید وقند خون به حد تعادل خود خواهد رسید. 

 
 

 سعی کنید برای وعده‌های غذایی خود قانون یک سوم را در نظر بگیرید: یک سوم برای نفس کشیدن، یک سوم برای نوشیدن مایعات و یک سوم برای خوردن غذا.  

 

 

اینجا بخوانید:

خوراکی های ضد سرطان را بشناسید

 


 

سعی کنید به فرایند جذب غذا بیشتر توجه کنید و این گروه از مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات، کربوهیدرات، گوشت، ماهی و لبنیات را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید. 

 
 

سبزی‌های آبدار مانند کرفس، خیار، کاهو، اسفناج مفید هستند و در میان میوه‌ها خانواده توت و سیب بهتر از همه می‌باشند. 

 
 

 از کربوهیدارات‌های مرکب استفاده کنید، زیرا در طول ساعتهای طولانی روزه داری تابستان به ر‌ها سازی آرام انرژی کمک زیادی می‌نماید. شما می‌توانید کربوهیدارتهای مرکب را در مواد غذایی مانند جو، گندم، جو دوسر، برنج، حبوبات وعدس جستجو کنید.  

 
 

 همچنین در طول ماه رمضان باید از غذاهای حاوی فیبر استفاده کنید، زیرا آن‌ها به آرامی هضم می‌شوند. برای مثال می‌توان به غلات سبوس دار، انجیر، سیب زمینی، سبزیجات و تقریبا تمامی میوه‌ها (بویژه زرد آلو و آلو بخارا) اشاره کرد.  

 
 

 در هنگام خوردن میوه هایی مانند سیب، خیار، هلو، خرما، زرد آلو و سایر میوه‌ها در ماه رمضان سعی کنید پوست آن‌ها را بردارید، زیرا مانع رسیدن قند کامل در میوه به بدن می‌شود. از خوردن بسکوئیت، کیک، شکلات پرهیز کنید. 

 
 

 متخصصان تغذیه خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند چای و قهوه را در طول ماه مبارک رمضان منع کرده اند، زیرا باعث تحریک و کاهش سریع آب بدن می‌شوند. برای حفظ مایعات بدن در طول شب از آب کافی استفاده کنید. 

 

Picsart_22-04-03_22-44-49-480

 

 

دکتر فرحبخش متخصص تغذیه: 

به علت اینکه در ماه رمضان روزانه 17 ساعت آب و غذا به بدن روزه داران نمی‌رسد احتمال بروز بی حالی بسیار شایع است. 

یک علت این بی حالی این است که یک نظم جدیدی در مصرف مواد غذایی ایجاد شده و این امر باعث مصرف نامناسب مواد غذایی می‌شود که رفته رفته با عادت کردن به این نظم جدید غذایی بی حالی کمتر می‌شود. 

عده‌ای عادت به خوردن سحری ندارند و این باعث می‌شود در آخر شب یک وعده غذا مصرف کنند و همچنین عدم مصرف مایعات کافی به تعداد8 تا 12 لیوان نیز از عواملی هستند که باعث بروز بی حالی در روزه داران می‌شود. 

در صورتیکه احساس ضعف و بی‌حالی شدیدی بر فرد روزه دار غلبه کرد می‌تواند از آمپولها یا قرص‌های ویتامین بعد از وعده افطار استفاده کند. 

توصیه می‌کنم برای رهایی از بی حالی در ماه رمضان مصرف قندهای پیچیده مثل قند و شکر را محدود کنند و به جای آن از نان و برنج و ماکارونی استفاده کنند. 

 

جلوگیری از گرسنگی در ماه رمضان 

حبوبات و غلات مثل جو، گندم، جو دوسر، لوبیا، عدس، آرد سبوس‌دار،‌ برنج باپوست در دسته غذاهای دیرهضم و غذاهایی که حاوی قند، آرد سفید هستند، زودهضم شمرده می‌شوند. از طرفی خوراکی‌هایی که برای رژیم لاغری در نظر گرفته می‌شوند می‌توانند به کمک شما بیایند چراکه این نوع خوراکی‌ها برای کسانی توصیه می‌شود که قصد دارند وزن خود را کم کنند و میزان کمتری خوراکی بخورند و هم‌زمان احساس گرسنگی کمتری داشته باشند. حال برای جلوگیری از گرسنگی در ماه رمضان باید چه کرد؟ 

 

 

اینجا بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد کیوی بدانید

 

 

 • غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید 

غذاهای غنی از فیبر عبارت‌اند از: میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات کامل. دریافت بالاتر فیبر علاوه بر کشیدگی معده، سرعت تخلیه معده را نیز کند می‌کند و آزادسازی هورمون‌های سیری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌علاوه، فیبرهای دریافتی در روده تخمیر شده و اسیدهای چرب کوتاه زنجیر را به وجود می‌آورد که به احساس سیری کمک می‌کند.

رژیم‌های غذایی غنی از میوه و سبزی‌ها و غلات کامل حاوی مواد مغذی مفیدی همچون ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشند که از تخلیه ذخایر بدن پیشگیری می‌کنند بنابراین در برنامه غذایی خود در ماه رمضان از غذاهای غنی از فیبر بیشتری استفاده کنید. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-46-49-551

 

 • بیشتر از غذاهای جامد در وعده سحری استفاده کنید 

غذاهای جامد باید بیشتر جویده شوند درنتیجه زمان بیشتری برای ارسال پیام‌های سیری به مغز وجود دارد. به‌علاوه بیشتر جویدن باعث می‌شود، غذا مدت بیشتری در تماس با گیرنده‌های چشایی باشد که همین امر منجر به تقویت احساس پری می‌شود. از طرفی غذاهای جامد نسبت به غذاهای مایع دیرتر از معده تخلیه می‌شوند؛ بنابراین برای کاهش احساس گرسنگی در طی روزه‌داری در وعده سحری بیشتر از غذاهای جامد استفاده کنید. 

 

 • از خوردن شکلات تلخ غافل نشوید 

تلخی شکلات تلخ منجر به کاهش اشتها و تمایل به شیرینی در طی ماه رمضان می‌شود. استئاریک اسید موجود در شکلات تلخ می تواند به کند کردن هضم کمک کند و احساس سیری را افزایش دهد درنتیجه شما در طول روزه‌داری کمتر احساس گرسنگی می‌کنید. جالب است بدانید حتی بو کردن شکلات تلخ، می‌تواند همین اثر را داشته باشد. می‌توانید در وعده سحر برای کاهش احساس گرسنگی در طول روزه‌داری از اندکی شکلات تلخ استفاده کنید. 

 

 • زنجبیل و اثرات آن برای کاهش گرسنگی 

زنجبیل فواید مختلفی ازجمله کاهش تهوع، دردهای عضلانی، التهاب و قند خون دارد. جالب است بدانید که مصرف ۲ گرم پودر زنجبیل حل‌شده در آب ولرم در صبحانه احساس گرسنگی را کاهش داد. شما می‌توانید برای کاهش گرسنگی در طول روزهای ماه رمضان اندکی زنجبیل در وعده سحری استفاده کنید. 

 

 • ماهی باعث احساس سیری در شما می‌شود 

در وعده سحری می‌توانید از ماهی برای افزایش احساس سیری در طی روز استفاده کنید، اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی یافت می‌شود می‌تواند سطح هورمون‌های سیری مانند لپتین را افزایش دهد و درنتیجه شما در طی روزهای ماه رمضان کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد. 

 

 • مصرف آب و مایعات 

مایعات و در رأس آن‌ها آب نقش بسیار مهمی در انجام فعالیت‌های متابولیسمی بدن دارند، در ایام ماه مبارک رمضان و بخصوص در روزهای گرم سال در فاصله افطار تا سحر از آب و سایر نوشیدنی‌ها به‌منظور تأمین آب موردنیاز بدن خود استفاده کنید. می‌توانید از سبزی‌هایی که آب فراوانی دارند مانند کاهو، خیار و... نیز در رژیم غذایی ماه رمضان استفاده کنید. 

 

 

نکات و توصیه‌هایی برای روزه‌داری در ماه رمضان 

 • وعده سحری را به‌هیچ‌عنوان حذف نکنید زیرا ادامه دادن به این روال در طول ماه رمضان سبب افت بدنی و تحلیل عضلانی خواهد شد. 

 • خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه هنگام سحر سبب افت سریع قند خون و احساس گرسنگی در طول روز می‌شود. 

 • سعی کنید در ماه رمضان میوه‌های آبدار و سبزی‌ها بیشتری مصرف کنید تا در طول روز دچار تشنگی نشوید. 

 •  وعده‌های غذایی مانند پلو و خورشت را دو ساعت بعد از افطار میل کنید تا هضم آن آسان باشد. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-45-26-920

 

 

 • ورزش سبک و پیاده‌روی بعد از افطار به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک زیادی می‌کند. 

 • به هنگام افطار سعی کنید از غذاها و مواد شیرین طبیعی مانند خرما و شیر استفاده کنید و پس از گذشت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت از افطار وعده شام صرف کنید. 

 • مصرف نان سبوس‌دار و حبوبات در وعده سحری تا حد زیادی گرسنگی افراد در طول مدت روزه‌داری را کاهش می‌دهد. 

 • به یاد داشته باشید در طول افطار تا سحر باید به ازای هر ۲۰ کیلوگرم از وزن بدن حدود ۷۰۰ سی‌سی تا یک لیتر مایعات مصرف کنید تا بدنتان با کم‌آبی مواجه نشود، زیرا سلول‌های بدن در محیط کم‌آبی اکسیده می‌شود. 

 • در زمان افطار نیز باید یک وعده مفید و کم‌حجم در نظر گرفته شود مثلاً مقداری حلیم که به آن کمی عسل اضافه‌شده باشد به همراه یک لیوان شیر یا چای کم‌رنگ گزینه مناسبی است. 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص شگفت انگیز عدس 

 

 

 • برای وعده غذایی شام نیز باید یکی از کربوهیدرات‌های مرکب مانند نان، برنج، ماکارونی یا سیب‌زمینی به همراه مواد پروتئینی مانند انواع گوشت‌ها یا سفیده تخم‌مرغ، سالاد و ماست کم‌چرب در برنامه غذایی لحاظ شود. 

 

راهکارهایی در طب سنتی برای جلوگیری از گرسنگی در ماه رمضان 

 

 • نخوردن سحری ممنوع 

خیلی‌ها بدون خوردن سحری روزه می‌گیرند و اصلاً به ضررهای این کار فکر نمی‌کنند. نخوردن غذای مناسب در ماه رمضان خصوصاً سحر، به بدن آسیب می‌رساند و باعث طولانی شدن گرسنگی و ضعف شدید طی روز می‌شود و سبب آسیب دستگاه گوارش‌ مخصوصاً معده و روده‌ها می‌شود. 

 

 • زیاده‌روی نکنید 

زیاد خوردن در روزهای معمولی سال خوب نیست چه برسد به ماه رمضان که سیستم گوارشی بدن ساعت‌هایی را بدون مواد غذایی می‌گذراند. اگر فکر می‌کنید هر چه بیشتر بخورید دیر‌تر گرسنه‌تان می‌شود اشتباه می‌کنید. در خوردن وعده سحری و افطاری باید حد اعتدال رعایت شود. غذا و آب را به‌اندازه‌ای بخورید که بدنتان نیاز دارد. 

 

 • متناسب با مزاج‌  بخورید 

غذای مناسب برای ماه رمضان و درست آشامیدن  در همه حال توصیه می‌شود. در ماه مبارک رمضان و به‌ویژه در روزهای بلند و گرم سال، اهمیت بیشتری دارد. دقت کنید از غذاهایی استفاده کنید که با مزاجتان متناسب است. هرگز قبل و بعد از غذا یا بین غذا آب ننوشید. غذایتان را خوب بجوید و پرخوری نکنید و همه‌چیز هم نخورید. 

 

 • گیاهی برای تقویت بنیه 

در روزهای گرم سال به‌ویژه روزهایی‌ که روزه‌ می‌گیرید، از خوردن میوه‌های گرمسیری مانند موز و انبه (و کمتر آناناس) پرهیز کنید چراکه زیاده‌روی در خوردن آن‌ها موجب افزایش غلظت خون می‌شود. گلاب، هم برای تقویت معده و دهانه آن و همچنین تقویت روح و قوا هنگام افطار بسیار مناسب است. 

 

 • خوردن غذای مناسب 

غذای مخصوص ماه رمضان شله‌زرد، فرنی یا شیر برنج است و برای شروع افطار خوب است. اگر معده مرطوبی دارید روی آن‌ها کمی دارچین و سیاه‌دانه بریزید. بد نیست که برای تقویت دهانه معده، همراه با فرنی، شله‌زرد یا شیر برنجتان کمی مربا بخورید. البته شاید برای کسانی که گرمی و خشکی زیادی در معده دارند، سوپ جو همراه با آلوبخارا مناسب‌تر باشد البته به شرطی که در آن قارچ نریزند. برای گرم‌مزاجانی که دچار ریزش صفرا به معده هستند (مثلاً احساس سوزش یا درد گزنده‌ای سر معده دارند، دهانشان خیلی بدبوست، تحریک‌پذیر و عصبی شده‌اند)، شربت سکنجبین ولرم در شروع کار بسیار مفید است تا معده را از صفرا بشوید.  

 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص شگفت انگیز انبه

 

 

 • باز کردن روزه 

از نیم ساعت پیش از افطار، کمی از چهارمغز بادام، گردو، فندق و پسته، به‌اندازه یک قاشق غذاخوری بکوبید (طوری که پودر نشود) و آن را در یک لیوان شیر داغ بخیسانید و مخلوط را باکمی شکر یا عسل شیرین کنید یا یکی، دو خرمای بدون هسته به آن اضافه کنید. در زمان افطار ابتدا خرما میل کنید و سپس مخلوط را هم بزنید و قاشق باکمی نان برشته‌شده، بخورید این‌یکی از غذاهای مناسب برای ماه رمضان است. 

 

 • تدابیر سنتی را آویزه گوش کنید 

غذا باید بر اساس فصل و ماه انتخاب شود. یادتان باشد که در فصل گرم سال دستگاه گوارش انسان ضعیف می‌شود. روزه‌های بلند تابستانه دستگاه گوارش را ضعیف‌تر می‌کند پس رعایت تدابیر خوردن و آشامیدن در روزه‌داری، بسیار مهم‌ و لازم است. ابتدا از شرایط بدنی و مزاجی خود مطلع شوید و پس‌ازآن غذاهای مناسب فصل را انتخاب کنید. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-45-40-485

 

 

 • پرخوری و شیرینی‌ ممنوع 

با توجه به طولانی بودن روزهای تابستان و فاصله کم وعده‌های افطاری و شام با سحری، از پرخوری در زمان افطار و پس‌ازآن پرهیز کنید، در صورت رعایت نکردن دچار ناراحتی‌های گوارشی می‌شوید. در روزهای ماه مبارک رمضان بهتر است کمتر از شیرینی‌ها، به‌ویژه شیرینی‌هایی مانند زولبیا و بامیه یا پشمک استفاده کنید. 

 

 • دور این غذاها خط بکشید 

تا می‌توانید از خوردن خوراکی‌های چرب، مخصوصاً در وعده سحری، پرهیز کنید چون باعث عطش و تشنگی زیاد طی روز می‌شود؛ اما اگر گاهی غذای چرب می‌خورید کافی ا‌ست پس‌ازآن (به‌ویژه در وعده افطار) کمی پودر رازیانه را با نبات در آب مخلوط‌کنید و بنوشید تا عوارض آن را کم کند و به گوارش بهتر خوراک کمک کند. 

 

چگونه بدون ضعف و سردرد روزه بگیریم؟ 
 

برخی افراد با این توجیه که روزه باعث ضعف، سردرد و سرگیجه شان می شود، از انجام این فریضه الهی شانه خالی می کنند در حالی که ماه مبارک رمضان، ماه امساک است و فلسفه آن گرسنه و تشنه شدن. 
 
به گزارش زندگی،‌ در این مطلب، تلاش کردیم شما را با ۷ مشکلی که روزه داران در ماه مبارک با آن بیشتر مواجه می شوند، آشنا و دلیل هریک و روش پیشگیری یا کاهش شدت آنها را بیان کنیم. فراموش نکنید که بخشی از این حالت ها طبیعی هستند و روزه دار باید هر یک را تجربه کند. 

  

● سردرد 

 یکی از شایع ترین علل سردرد در ماه رمضان، به خصوص در افرادی که عادت به نوشیدن چای دارند، دریافت نکردن کافئین برای مدت نسبتا طولانی به خصوص در اولین روزهای این ماه است. کاهش دریافت مایعات و به تبع آن کاهش حجم خون در گردش و تغییر در میزان خونرسانی به مغز از دلایل دیگر سردرد در طول روزه‌داری است. علت بعدی، گرسنگی درازمدت است که باعث ناقص سوختن چربی ها و ایجاد ترکیب های کتونی می شود و وقتی غلظت این ترکیب ها در خون بالا می رود، سردرد و بی حوصلگی را به دنبال خواهد داشت. 

 

 برای پیشگیری از سردرد چه کنیم؟ 

 معمولا پس از مدتی، سردرد ناشی از کاهش دریافت کافئین کمتر می شود. اگر عادت به نوشیدن چای به مقدار زیاد دارید (بیش از ۴ لیوان)، در روزهای نزدیک به ماه رمضان کم کم میزان و غلظت چای مصرفی تان را کاهش دهید.

 

 

Picsart_22-04-03_22-47-07-581

 

 

برای پیشگیری از ایجاد ترکیب های کتونی نیز توصیه می شود حتما سحری بخورید زیرا حذف وعده سحری باعث می شود فاصله افطار و شام تا افطار روز بعد طولانی و این حالت ها تشدید شود. خوردن سحری ای شامل حجم مناسبی از کربوهیدرات ، پروتئین کم و مقداری چربی تا حد زیادی از شما در برابر بروز این مشکل محافظت می کند. 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص شگفت انگیز هندوانه

 

 

 ● ضعف و سرگیجه 

 ضعف شدید زمانی به وجود می آید که میزان غذای مصرفی از مقدار انرژی موردنیاز بدن خیلی کمتر باشد. نخوردن سحری، به خصوص در روزهای بلند تابستان و به خصوص در افرادی که کار فیزیکی بیشتری دارند (کارگران یا افرادی که در محیط های باز و گرم کار می کنند)، به صورت ضعف تظاهر پیدا می کند. 

 

 برای پیشگیری از ضعف چه کنیم؟ 

 بهتر است هر طور شده، سحری بخورید. اگر سحری می خورید و باز هم ضعف می کنید، به دلیل منطبق نبودن بدن با تغییرات جدید است که بر وضع متابولیک و تغذیه ای تاثیر می گذارد. یادتان باشد این مشکل زودگذر است. 

 

 ● یبوست 

 برخی افراد زمینه یبوست دارند اما برخی در ماه رمضان به دلیل تغییر عادت های غذایی دچار این مشکل می شوند. مشکل گروه اول که باید اساسی حل شود اما علت یبوست گروه دوم کمبود فیبر و مایعات در برنامه غذایی و به هم خوردن نظم عادت دفع است. افرادی که وعده سحری را حذف می کنند، احساس دفع نخواهند داشت و چون مواد زائد در روده بزرگ می مانند و آبگیری می شوند، یبوست به وجود می آید. 

 

 برای پیشگیری از یبوست چه کنیم؟ 

 برای رفع یبوست حتما در برنامه غذایی خود میوه و سبزی را بگنجانید. در وعده افطار، سبزی را فراموش نکنید. در وعده سحر هم بهتر است سالاد و میوه بخورید. هرگاه احساس دفع داشتید فورا به دستشویی بروید. اهمیت ندادن به این احساس به دلیل مشغله کاری، باعث می شود نیاز به اجابت مزاج از بین برود و زمینه یبوست فراهم شود. البته فعالیت بدنی نیز در پیشگیری از یبوست دخالت دارد. 

 

 ● افت فشار و قندخون 

افت فشارخون برای روزه داران کمتر اتفاق می افتد و بیشتر دچار افت قندخون می شوند ولی نمی توانند این دو را از هم تشخیص دهند.

افت فشارخون مشکل ناشی از تغییر قطر رگ ها یا مشکلات قلبی یا آمیزه ای از هر دو است و باید بررسی شود اما افت قندخون، به علت مصرف قندهای آزاد و ساده مثل قند موجود در زولبیا و بامیه، حلوا و... بروز می کند.

وقتی این قندهای آزاد به مقدار زیاد، به خصوص در سحری، مصرف شوند و میزانشان از مقدار پروتئین بالاتر باشد، باعث ترشح هورمون انسولین و کاهش قندخون می شوند.

در افراد مستعد ابتلا به افت قندخون، انسولین به سرعت قندخون را پایین می آورد و فرد دچار افت قندخون می شود. به این ترتیب چشم هایش سیاهی می رود، عرق سرد می کند، دستانش می لرزد، احساس ولع خوردن دارد و ترجیح می دهد بنشیند. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-46-07-880

 

 برای پیشگیری از افت قند و فشار چه کنیم؟ 

 بهتر است تا حد ممکن مصرف منابع غذایی قندهای ساده را به صفر برسانید. حذف وعده سحری نیز به خصوص در چند روز اول ماه مبارک تا زمانی که بدن خودش را با روال جدید تطبیق بدهد، احتمال افت قندخون را بالا می برد. 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص شگفت انگیز انجیر

 

 

 ● دل درد 

 بروز این مشکل به حجم، دما و سرعت خوردن غذا بستگی دارد. از آنجا که مدت طولانی معده خالی بوده نباید ناگهان آن را با حجم بالایی از غذا پر کرد. یکی از دلایلی که توصیه می شود وعده شام و افطار با هم یکی نشوند، همین دریافت حجم بالا و ناگهانی غذاست که آثار زیانبار متعددی دارد. از سوی دیگر، برخی افراد به تشنگی بسیار حساس هستند و بعد از اذان، اولین کاری که می کنند نوشیدن چند لیوان آب خنک است که می تواند باعث دل درد را شود. 

 

 برای پیشگیری از دل درد چه کنیم؟ 

 برای پیشگیری از بروز این مشکل، حجم کمی غذا و مایعات با دمای مناسب در وعده افطار مصرف کنید و بعد از مدت کمی شام بخورید. 

 

 ● بی اشتهایی در افطار 

 اشتها به حجم معده افراد بستگی دارد. افراد لاغر معمولا هنگام افطار یک لیوان آب، چای و شیر می خورند و معده شان پر می شود و بعد از آنکه ۲ کف دست نان هم خوردند، دیگر میلی به خوردن ندارند. 

 

 برای پیشگیری از بی اشتهایی چه کنیم؟ 

 اگر شما هم در وعده افطار اشتهایی به خوردن ندارید، حجم معده تان را اول با مایعات پر نکنید بلکه آب را همراه غذا و جرعه جرعه بنوشید. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-46-22-686

 

 

 ● بوی بد دهان 

 بوی بد دهان ۲ علت دارد؛ ترکیب های کتونی مانند «استون» که در بدن تولید می شود و راه دفع آن تنفس است و رعایت نکردن بهداشت دهان. غذایی که می خوریم، به خصوص پروتئین های موجود در آن، تحت تاثیر باکتری های دهان تخمیر می شوند و موادی تولید می کنند که بوی ناخوشایندی دارند. 

 

 برای پیشگیری از بوی دهان چه کنیم؟ 

 برای پیشگیری و کاهش شدت تولید ترکیب های کتونی و رهایی از بوی نامطبوع آنها از راه تنفس، حتما سحری بخورید. بعد از صرف وعده سحری هم حتما دندان ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. البته مسواک زدن زبان نیز لازم است. 

 

توصیه های غذایی در زمان سحر : 

 • وعده غذایی سحر را فراموش نکنید ، مصرف غذا در سحر برای نوجوانان در حال رشد الزامی است . 

 • در وعده سحر حتماً از غذاهای گرم  و تازه ، کم چرب، کم نمک ، کم روغن مصرف نمائید . 

 • برای میل غذا در هنگام سحـر به اندازه کافـی وقت بگـذارید و از تند خوردن و پر خوری پرهیز نمایید . 

 • از نوشیدن دوغ (به جهت نمک و چربی موجود در آن) ، نوشابه های گازدار نوشیدنی های شرین خودداری نمائید . 

 • از غذاهایی که دارای قندهای مرکب هستند مثل میوه جات و غذاهای حاوی فیبر مثل سبزیجـات بیشتر استفـاده نمایید. 

 • از مواد غذایـی سرخ کـرده، پر چـرب و شور پرهیـز گـردد.زیرا باعث سوء هاضمه ، سوزش سر دل و تشنگی در طول روز می شود . 

 • از غلات و حبوبـات به میزان دلخـواه در ترکیبـات غذایـی سحری استفاده نمایید. 

 • بلافاصـله بعد از صرف غذا نخوابیـد و برای بهبـود عملکـرد دستگاه گوارش، چند دقیقه پیاده روی نمایید . 

 • برای کاهش تشنگی می توانید از لیمو ترش ، ماست ، سبزی خوردن استفاده نمائید . 

 

 

اینجا بخوانید:

8خاصیت میوه بهشتی

 

 

 • در هنگام سحر از خوردن غذاهای خشک مانند کوکو سیب زمینی ، کوکو سبزی ، کتلت ، انواع کباب و همچنین از مصرف زولبیا ، حلواهای شیرین و چرب ، غذاهای که با ادویه جات زیاد تهیه می شوند ، سس مایونز ، خامه ، سوسیس ، کالباس و دیگر غذاهای آماده بپرهیزید. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-47-29-323

 

 

 

 • از خوردن چای زیاد خصوصاً پر رنگ در هنگام سحر و نیز قهوه خودداریی نمائید زیرا باعث دفع ادرار زیاد و موجب تشنگی در طول روز می شوند  . 

  

 

 سوءهاضمه و نفخ : 

علل :‌ پرخوری ، مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده ، غذاهای تند و ادویه دار ،‌ غذاهایی که ایجاد نفخ می کننـد مثل تخـم مرغ ، کلـم ، ‌لوبیـا ،‌ عدس و نوشابـه های گاز دار 

درمان : پرخوری نکنید، آب میوه یا آب بنوشید، از غذاهای سرخ کردنی اجتناب کنید. 

 

 ضعف و افت فشار خون : 

علل : مصرف کم مایعات و تعریق زیاد 

درمان: به مکان های گرم نروید،‌ مصرف مایعات و میوه ها را افزایش دهید . 

 

سردرد : 

علل : عدم مصرف کافئین و تنباکو،‌ انجام کار زیاد در طول روز، کم خوابی، گرسنگی که معمولاَ در طول روز بیشتر شده و در انتهای روز بدتر می شود. سردرد وقتی با افت فشار خون همراه شود، می تواند منجر به سردرد شدید و حالت تهوع قبل از افطار شود   

درمان:در طول یک یا دو هفته قبل از ماه مبارک رمضان به تدریج مصرف کافئین و تنباکو را     قطع کنید . چای سبز بدون کافئین ممکن است جایگزین خوبی باشد.همچنین برنامه خود را در طول ماه رمضان طوری ترتیب دهید تا خواب کافی داشته باشید 

 

 کاهش قند خون : 

علل در افراد غیر دیابتی :‌ مصرف زیاد قند مثل کربوهیدرات های تصفیه شده مخصوصاَ در هنگام سحر باعث می شود که بدن مقدار زیادی انسولین تولید کرده و باعث افت قند خون شود 

درمان : خوردن غذای مناسب در هنگام سحـر و کاهش  مصرف نوشیدنی ها و غذاهـای حاوی قند سـاده 

 

 

Picsart_22-04-03_22-46-36-020

 

 

توجه :افراد دیابتی ممکن است به تنظیم مجدد داروهای خود در ماه رمضان احتیاج داشته باشند و باید با پزشک خود مشورت کنند 

 

 انقباضات عضلانی : 

علل : مصرف کم غذاهای حاوی کلسیم، پتاسیم، منیزیم  

درمان : خوردن غذاهای غنی از املاح بالا مثل سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و خرما 

توجه: افراد دارای فشار خون بالا که تحت درمان هستنـد و افراد دچار سنگ کلیه، باید با پزشک خود مشورت کنند 

 

 زخم معده ، سوزش سر دل ، التهاب معده : 

افزایش سطح اسید در معده خالی در ماه رمضان باعث تشدید زخم و التهاب معده می شود که به صورت احساس سوزش در ناحیه معده و زیر دنده ها ظاهر می شود. اسید معده ممکن است به مری برگشت نموده و باعث سوزش زیر جناغ و ترش کردن شود. غذاهای چرب ، قهوه و نوشابه های سیاه این حالت را بدتر می کنند . 

درمان های پزشکی برای کنترل سطح اسید معده وجود دارند و افراد مبتلا ، قبل از روزه گرفتن باید با پزشک خود مشورت کنند . 

 

 سنگ کلیه : 

سنگ کلیه ممکن است در افرادی که به مقدار کم آب می نوشند ایجاد شود. بنابراین مصرف زیاد مایعات برای جلوگیری از تشکیل سنگ ضروری می باشد . 

 

 توصیه های دارویی  در ماه رمضان 

 چنانچه بیمار از شرایط عمومی مناسبی برای روزه داری برخوردار باشد ،قاعدتاً استفاده از اشکال دارویی خاصی که داروها را به صورت غیر خوراکی به بدن می رساند ،مشکلی ایجاد نخواهد کرد. 

بعضی از این اشکال دارویی عبارتند از: قطره های گوشی، بینی و چشم، کرم ها، پمادها و داروهایی که به صورت پلاستر(چسب های پوستی)مصرف می شوند، شیاف های مقعدی و واژینال، دهان شویه ها و اسپری های دارویی(مانند داروهای ضد آسم؛ که در مورد این داروها نظرات شرعی مراجع تقلید متفاوت است)، قرص های زیرزبانی مانند نیتروگلیسیرین (که در مورد این داروها نیز نظرات شرعی مراجع تقلید متفاوت است)، داروهای تزریقی عضلانی و زیرجلدی به شرط آنکه حاوی ویتامین ها و یا مواد مغذی نباشند (که البته در مورد داروهای تزریق وریدی نیز مراجع تقلید نظرات متفاوتی دارند.) افرادی که باید داروهای خود را به طور روزانه (یکبار در روز) مصرف کنند، برای ادامه درمان خود در زمان روزه داری با مشکل خاصی روبه رو نیستند. 

 

 

Picsart_22-04-03_22-48-01-816

 

 

این بیماران می توانند زمان مصرف داروی خود را در فاصله بین افطار تا سحر قرار دهند. در صورتی که لازم است داروی خود را با معده خالی مصرف کنند،بهترین زمان مصرف دارو برای آنها یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار یاشد. 

 
آنهایی که باید چند بار در روز دارو مصرف کنند 

بیمارانی که مجبور به مصرف روزی دو بار داروها هستند، ممکن است پس از مشورت با پزشک معالج خود قادر باشند داروهای خود را در فاصله بین افطار تا سحر استفاده کنند.

این مورد برای بیمارانی که مجبور به مصرف داروها با دفعات بیشتر هستند تقریباً ناممکن است و این قبیل افراد بهتر است از روزه داری صرف نظر نمایند.

در مواردی خاص ممکن است پزشک معالج قادر باشد با جایگزینی داروهای این بیماران با انواع طولانی اثر آنها و یا تعویض دارو با یک داروی مشابه با نیمه عمر طولانی تر امکان روزه داری را برای این گروه از بیماران نیز فراهم نماید.در این موارد صرفاً نظر پزشک درمانگر تعیین کننده است. 


  

اگر چه تشخیص مجاز بودن روزه داری برای افرادمبتلا به بیماری صرفاً با نظر پزشک درمانگر و رعایت جوانب شرعی آن امکان پذیر است،در مورد بیمارانی که این اجازه را دارند ولی هم زمان به مصرف داروها نیز نیاز دارند،می توان پیشنهادات زیر را مطرح کرد: 

1- ازآنجا که مصرف اشکال غیرخوراکی داروها در اغلب موارد با روزه داری منافاتی ندارد، بیمارانی که اشکال غیر خوراکی داروها رامصرف می کنند نباید نگران روزه داری خود باشند. 

2- ممکن است در مواردی پزشک معالج قادر باشد با جایگزین کردن اشکال خوراکی داروها با غیرخوراکی آنها امکان روزه داری را برای بعضی از بیماران فراهم نماید. 

 

 

اینجا بخوانید:

10 نشانه ابتلا به قند خون

 

 

3- در مورد بیمارانی که مجبور به مصرف بیش از یکبار داروها در روز هستند، ممکن است پزشک معالج قادر باشد با تعویض دارو با یک داروی دیگر با نیمه عمر طولانی تر از همان گروه درمانی و یا تجویز اشکال دارویی طولانی الاثر داروها با کاهش دفعات مصرف داروها امکان روزه داری را برای این بیماران فراهم نماید. 

4- از آنجا که به هم خوردن عادات غذایی در ایام ماه مبارک رمضان باعث بروز تغییراتی در روند های فیزیولوژیک و متابولیک بدن و در نتیجه ایجاد تغییرات در میزان و سرعت متابولیسم و دفع داروها خواهد شد، لازم است علایم حیاتی مربوط به کنترل بیماری با دقت بیشتر و در فواصل کوتاه تری کنترل شود. 

 

Picsart_22-04-03_22-48-28-525

 

 

5- از آنجاکه مصرف کافی آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیت های ناشی از آنها دارد، لازم است دقت شود که در فاصله بین افطار تا سحر به میزان کافی آب و مایعات به بدن روزه داران و به خصوص بیمارانی که دارو مصرف می کنند، برسد.این اقدام ضمن تامین نیاز بدن روزه داران به مایعات، به خصوص در زمانی که ماه مبارک رمضان در فصل گرما قرار دارد، شرایط لازم را برای دفع مناسب داروها و متابولیت های آنها از بدن فراهم خواهد کرد. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار