|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۶۰

مهم ترین نکاتی که در جلسه اول خاستگاری باید رعایت کنیم

اولین برخورد و نحوه برخورد در جلسه اول خاستگاری از مهم ترین مسائل برای شروع یک زندگی مشترک است. با ما همراه باشید و با باید ها نباید جلسه اول خاستگاری و شیوه صحیح برخورد با خاستگار آشنا شوید.

 

اولین نکته:خودتان باشید.

در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر در اولین جلسه بنا را بر صداقت و یکرنگی بگذارید و متعهد شوید که آنچه می گوئید کاملاً از سر صدق و صفا باشد و به این تعهد خود نیز پای بند شوید. سعی کنید مجسمه نباشید و تا حدی راحت بنشینید.

صداقت در رفتار و گفتار، اضطراب شما را به شدت کاهش خواهد داد. خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب مهم آماده شوید.

 

1.گفت و گو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهى از بعضى شرایط که در مرحله تفحص به دست مى آید، انجام گیرد نه در ابتداى آشنایى. به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفت و گو تحقق یابد.

2.گفت و گو باید خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضایى آرام و بدون خوف و فشار از طرف دیگران صورت گیرد.

3.شیک، تمیز و معطر باشید. زمانی که به خواستگاری می روید، زیباترین لباسهایتان را به تن کنید و پوششی شیک و مناسب داشته باشید. اولین دیدارها همیشه در اذهان باقی می مانند. عده ای با لباس های نامناسب و نه چندان تمیز به خواستگاری می روند و تصورشان این است که این شخص باید وضعیت زندگی مرا بداند در صورتی که این وضعیت خاطره خوشی به جا نمی گذارد.

4.اگر در تحقیقات خود قبل از مراسم خواستگاری به علایق دخترخانم در مورد رنگ، عطر یا گل پی برده اید، او را با آنها مجذوب کنید. البته افراط نکنید تا شخصیتی وابسته از خود نشان ندهید.

5.خودتان باشید. در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر در اولین جلسه بنا را بر صداقت و یکرنگی بگذارید و متعهد شوید که آنچه می گوئید کاملاً از سر صدق و صفا باشد و به این تعهد خود نیز پای بند شوید. سعی کنید مجسمه نباشید و تا حدی راحت بنشینید. صداقت در رفتار و گفتار، اضطراب شما را به شدت کاهش خواهد داد.

 

 

اینجا بخوانید:

در اولین دیدار با خانواده همسر چگونه ظاهر شوم

 

 

6.متین باشید. در تمام طول مراسم خواستگاری متانت و وقار باید از ناحیه هر دو خانواده مراعات شود و رفتارهای نامناسب و جلف، ذهنیت های بدی را رقم می زنند. جلف بازی، شما را بانشاط، سرزنده و اجتماعی نشان نمی دهد!

7.چشم چرانی ممنوع. اجازه ندهید احساس کند چشمانتان مانند یک شکارچی، او را خیره وار وارسی می کند. گاهی (فقط گاهی) که احساس می کنید به شما نگاه می کند به او نگاه کنید تا احساس کند برای زیبائی او ارزش قائلید.

8.حد و مرز خود را حفظ کنید. چه از لحاظ شرعی و چه از لـحاظ اجـتـماعی نباید تا زمانی که با همسر آینده خود محرم نشده اید او را لمس نمایید. سعی نکنید دست او را بگیرید و یا چسبیده به او بنشینید.

9.فاصله مجاز را رعایت کنید. نه آنقدر از یکدیگر دور بنشینید که مجبور باشید بلند صحبت کنید و نه آنقدر نزدیک که جسور به نظر برسید. فاصله مناسب، ارتباط عاطفی را قوی تر خواهد نمود.

10.جهت نشستن مهم است. کاملا روبروی هم نباشید. کمی متمایل باشید طوری که وقتی خواستید یکدیگر را ببینید مجبور باشید کمی سرتان را برگردانید. البته نه آنقدر که از دایره دید بیرون باشید و چهره یکدیگر را کامل نبینید. خوب است اگر صندلی ها فاصله یا جهت مناسبی ندارد، آنها را تنظیم کنید.

ساده آغاز کنید. بهتر است به عنوان اولین سۆال از فرد مقابل بخواهید خودش را کامل معرفی کند. به عبارت دیگر از او بخواهید خلاصه ای از گذشته زندگیش برای شما بگوید. خوب است بدانید او بر نکاتی تکیه خواهد کرد که برایش مهم است .

11.خوب بشنوید و زیبا بگویید. هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید، دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و گاهی با بیان عباراتی چون «بله»، «عجب»، «چه جالب» و ... متناسب با صحبت های او، نشان دهید که به حرف هایش دقت دارید. هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید سنجیده حرف بزنید. از این شاخه به آن شاخه نپرید و روده درازی را کنار بگذارید.

 

 

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

12.ساده آغاز کنید. بهتر است به عنوان اولین سۆال از فرد مقابل بخواهید خودش را کامل معرفی کند. به عبارت دیگر از او بخواهید خلاصه ای از گذشته زندگیش برای شما بگوید. خوب است بدانید او بر نکاتی تکیه خواهد کرد که برایش مهم است. خودتان نیز متقابلاً خلاصه ای از سرگذشت خود را مطرح نمایید.

 

سرگذشت و بیوگرافی شامل این موارد می شود:

معرفی کامل نام و نام خانوادگی، شغل، سن، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات هر یک از آنها، وضعیت شغلی و تحصیلی و سنی دیگر افراد خانواده، و این که شما در چه خانواده ای و با چه شرایطی بزرگ شدید و مسائل خاص زندگی شما در گذشته چگونه بوده است. دروغ نگویید اما لازم نیست هرچیزی را هم بگویید.

فقط روی مفاهیم کلی بحث نشود و به نمودها، مصادیق و مثال های عینی آن توجه شود. سعی کنید با مثال هایی، طرف مقابل را در موقعیت های عینی و واقعی قرار دهید.

از آنجا که هر کس مطابق با ذهنیت و تصورات به سۆالات جواب می دهد و چه بسا ممکن است برداشت دیگران از یک مفهوم، با برداشت شما مغایرت داشته باشد و عدم توجه به این نکته، در آینده مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید و حمل بر نداشتن صداقت شود لذا بهتر است در چنین مواردی قبل از طرح سوال مورد نظر، ابتدا از طرف مقابلتان، در مورد این گونه مفاهیم توضیح خواسته و سپس سۆال اصلی را مطرح کنید.

دقت داشته باشید که اصل جواب ها و کیفیت آنها، نشان دهنده نوع شخصیت و دیدگاه های طرف مقابل شما و نیز نشان دهنده میزان رشد فکری و عقلی اوست. لذا جواب ها را کنار یکدیگر قرار دهید تا به یک جمع بندی مناسبی برسید.

اگر در موردی شک دارید که طرف مقابل صداقت داشته است یا خیر، موضوع را در قالب دیگری بپرسید و جواب ها را کنار یکدیگر قرار دهید.

جوگیر نشوید. وعده ها و قول هایی که با امکانات شما نمی خواند و امکان برآورده شدنش نیست ندهید. بگویید همیشه برای بهتر شدن زندگی مادی و معنویتان، تلاش خواهید کرد ولی قول های نابه جا ندهید.

 

درباره زنان دیگر صحبت نکنید:

چه لزومی دارد دائم از خواهر، مادر یا زن دیگری نقل قول کنید؟!

از آسمان نیفتاده اید، پس فخر فروشی نکنید. چه به آنچه دارید و چه به آنچه لاف آن را می زنید. حواستان باشد که خواستگاری در درجه اول، احترام و اکرام به جنس مۆنث است.

گفتگو را ملایم و مثبت نگاهدارید. برخی اوقات مردان بدون فکر کردن و حتی بدون اینکه بدانند چه کار می کنند، صحـبت را به موضوعاتی سـنگین و منفی می کشانند.

هیچ دلیل مفید و سازنده ای بـرای اینـکار وجود نداشته و تنها باعث از بین بردن لطف گفتگو و کاهش اشتیاق طرف مقابل خواهد شد. باور کنید این کاری رومانتیک نیست! صحبت از تحقیقات ناسا و حوادث پس از انتخابات، شما را فردی آگاه و روشنفکر نشان نمی دهد.

در مورد مسائل جنسی صحبت نکنید. زنان از شنیدن صـحبـت های جنسی متنفرند. برخی از مردان این کار را انجام می دهند ولی شما قرار نـیـست بـه ایـن عـمـل مـبـادرت ورزیـد. چون می خواهید متفاوت باشید.

 

 

اینجا بخوانید:

سبک رفتاری دوران نامزدی 

 

 

زن ها به دنبال قهرمان جنسی نیستند. اگر در ملاقات آغازین با شریک آینده زندگی خود مسائل جنسی را پیش بکشید در حقیقت به احساس راحتی و آرامش او حمله خواهید کرد.

هر حرفی را نزنید. هرچند دروغ گفتن جایز نیست اما هر راستی را نیز لازم نیست بگویید. اشتباهی که بعضی از دختران و پسران در جلسه خواستگاری مرتکب می شوند این است که همه گذشته خود را (که بعضا همراه با رفتارها، صفات یا ارتباطات غلطی بوده است که اکنون از آنها پشیمانند) به بهانه صداقت یا جلب اعتماد طرف مقابل، مطرح می کنند حال آنکه این عمل در بسیاری موارد اثر عکس دارد که نتیجه منفی آن در همان زمان (با از بین بردن تمایل فرد به این ازدواج) یا در زندگی مشترک (به شکل سوءظن، مشاجره های فراوان و طلاق)، دامنگیر طرفین خواهد شد.

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

 

صبور باشید. از او نخواهید همانجا به شما پاسخ گوید یا اصرار نکنید در همان جلسه تاریخ عقد و عروسی مشخص شود. او این گونه احساس خواهد کرد به نظر او اهمیت نمی دهید.

به زمان جلسه دقت کنید. اجازه ندهید آنقدر طولانی و خسته کننده باشد که تاثیرش را از دست بدهید یا ملا ل آور گردد. 25.شاید همه آنچه باید، در یک جلسه خواستگاری نتوان مطرح کرد، هیچ اشکالی ندارد تعداد جلسات خواستگاری را اضافه نمایید، مشروط به این که حسن نیت داشته باشید. این مطلب را با او درمیان بگذارید و تصمیم را به عهده بزرگترها بگذارید.

 

مسلماً در جلسه اول خواستگارى، چشم‌هاى خواستگار جستجوگر است و خوش لباسى بدون جوگیر شدن معقول ترین حالت است. اما اگر دخترى متوجه شایستگى هاى خواستگار شد، بهتراست در جلسات بعدى تدبیر به خرج دهد و علاوه بر خوش لباسى و متانت، رفتارهاى نرم‌ترى از خود نشان دهد

 

 

یک توصیه زنانه

خیلی از مواردی که در بالا ذکر شد هم به کار دخترها می آید و هم به کار پسرها. اما در این مورد، می خواهیم یک موضوع درگوشی را با دختر خانم ها در میان بگذارید. یک عبارت ساده اما بسیار مهم که باید در جلسات خواستگاری رعایت کنید این است که سعی کنید دلنشین باشید.

مسلماً در جلسه اول خواستگارى، چشم‌هاى خواستگار جستجوگر است و خوش لباسى بدون جوگیر شدن معقول ترین حالت است. اما اگر دخترى متوجه شایستگى هاى خواستگار شد، بهتراست در جلسات بعدى تدبیر به خرج دهد و علاوه بر خوش لباسى و متانت، رفتارهاى نرم‌ترى از خود نشان دهد. مسلماً در تیپ شخصیتى شما، او نباید به این نتیجه برسد که شما هیچ بلد نیستید و جذاب بودن را نمى فهمید.

خوش سخن گفتن، عاقل بودن، لبخند به موقع داشتن، تیپ مناسب داشتن، گهگاهى تأیید کردن مرد و.... خداوند ظرفیت دلبرى حلال را در وجود شما گذاشته و باید در وقت خودش از آن بهره ببرید. اما مراقب باشید تا وقتى خواستگار جدى نیست و تا وقتى به دل شما و خانواده شما ننشسته است گوهر طنازى و دلبرى خود را در معرض حراج قرار ندهید. ممکن است طرف سوء تفاهم کند و اشتباه برداشت نماید و یا برعکس، سوء استفاده نموده و ضربه بزند.

 

نکات مهم در خواستگاری چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که ما می‌توانیم دراختیار شما عزیزان بگذاریم این است که در این جلسات و جمله های خواستگاری، نوع لحن خود را کنترل کنید. از تحقیر، پرخاش و یا لحن طلبکارانه پرهیز کنید. فراموش نکنید که شخصیت شما، در همین جلسات بررسی می‌شود. شما به آسانی با یک اشتباه، می‌توانید دید طرف مقابل‌تان را دچار اشتباه کنید و خودتان را شخصیتی نه چندان قابل اعتماد و قابل اطمینان نشان دهید. همین اشتباه ساده می‌تواند آینده ازدواج‌ شما را به‌خطر بیاندازد.

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

 

نکته بعدی که باید در همه ی جلسات خواستگاری به آن دقت داشته باشید، صداقت است. سعی کنید از شاخ و برگ دادن به مسائل غیرضروری دوری کنید. هیچ چیزی را بزرگ‌ نشان ندهید. همه اولویت‌ها و خط قرمز‌های‌تان را صادقانه بگویید. از دروغگویی دوری کنید و به خاطر داشته باشید که جنگ اول، به از صلح آخر است. بنابراین برای آرامش در زندگی آینده‌تان، حتما مسائلی که برای‌تان بسیار مهم هستند ، در همین جلسات خواستگاری مطرح کنید و نظر طرف مقابل را بخواهید. مطمئنا رسیدن به ازدواج موفق، نتیجه همین آگاهی و اطلاعات شما است.

 

مجلس را به دست بگیرید

یکی از کارهای مهمی که باید به وسیله خانواده داماد انجام شود، باز کردن صحبت ازدواج است. جملات خواستگاری، باید با دقت گفته شوند. تلاش کنید، پس از خوش آمد گویی که از طرف خانواده عروس با آن روبه‌رو شدید، صحبت را به وسیله یکی از بزرگ‌ترهایی که به همراه دارید شروع کنید.

 

 

 

اینجا بخوانید:

چالش های دوران عقد 

 

 

معمولا، خانواده عروس ، هیچ حرفی در این‌ باره نخواهند زد. این شما هستید که باید درباره ازدواج صحبت کنید و در ابتدا، خانواده خودتان را معرفی کنید و آقا پسرتان را بدون بزرگ‌ کردن به خانواده عروس معرفی کنید. اغلب پس از این صحبت‌ها، باید از خانواده عروس درخواست کنید که بحث را ادامه دهند و درباره خانواده توضیحاتی بدهند.

 

آداب گل و شیرینی خواستگاری

خانواده پسر در همان اولین جلسه خواستگاری باید گل و شیرینی تهیه کنند چون اگر خانواده عروس انتظار آوردن گل را داشته باشند این کار را علامت بی احترامی به خود می دانند و اینکه اگر در جلسه اول خواستگاری گل آورده شود تاثیر روانی خوبی بر روی خانواده دختر خواهد داشت.

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

 

همینطور تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری نشان دهنده حسن سلیقه، مهر و محبت داماد و نیز دقت ویژه خانواده داماد به عروس و خانواده است. پس باید به زیبایی آن بیشتر مهم باشد تا قیمت آن .

 

تهیه دسته گل خواستگاری و شیرینی قدری سخت است زیرا سلیقه اشخاص فرق دارد و بعضی گل گلایل، داوودی یا شب بو را برای مراسم خواستگاری نمی پسندند و رنگ زرد گل را علامت نفرت می دانند در حالی که رنگ زرد شادی آور و نشان زندگی است و بعضی دیگر تهیه شیرینی های بزرگ را نشانۀ بی سلیقه گی می دانند بنابراین باید در انتخاب گل و شیرینی از افراد با تجربه کمک گرفت.

 

بایدها و نبایدهای اولین جلسه خواستگاری

باید بدانید که، داشتن اطلاعات درباره نوع مراسم‌ خواستگاری، شیوه پذیرایی آن و سوالات و مسائلی که در خواستگاری عنوان می‌شود، آمادگی بهتری برای شرکت در آن به وجود می آورد. باید ها و نباید های خواستگاری معلوم می کند که رعایت ادب، احترام، صمیمیت و حفظ شان اشخاص در همه جلسات خواستگاری، مسئله مهمی است که به وسیله همه افراد حاضر در جلسه خواستگاری باید رعایت شود. اغلب در اولین جلسه خواستگاری، سوال مستقیمی درباره ازدواج دختر و پسر پرسیده نمی‌شود.

 

بلکه بیشتر شناخت اولیه‌ای به‌صورت غیرمستقیم به وجود می آید. در نظر داشته باشد که خانواده‌ها در این جلسه، تصمیم می‌گیرند که برای جلسه دوم خواستگاری برنامه‌ریزی کنند، یا نه. یکی از نکاتی که درباره شب خواستگاری باید بدانید، روانشناسی خواستگاری است. نوع برخورد، مقدار صمیمیت و زبان بدن افراد، اطلاعات خوبی درباره آن‌ها به شما می‌دهد. نوع بیان در خواستگاری هم نکته‌ای کلیدی است که تعیین کننده نتیجه آن است.

 

پوشش مناسب خواستگاری

لباس هر کس نشان دهنده شخصیت اوست پس خانواده ها و دختر و پسر در مراسم خواستگاری باید لباسی را انتخاب کنند که از لحاظ رنگ و مدل، ارزشهای دینی و جامعه مناسب باشند و چشم و هم چشمی را در لباس خود نداشته باشید .

 

بعضی به اشتباه فکر میکنند لباس روز خواستگاری باید لباس روزانه باشد ولی بعضی دیگر استفاده از لباسهای مجلسی شیک با آرایش های تند را مناسب می دانند . ولی باید بدانید هیچ یک از این لباس ها مناسب مراسم خواستگاری نیست و بهتر است در این جلسه خانواده ها و دو جوان پوشش متناسب داشته باشند چون نادیده گرفتن این اصل از سوی دختر و پسر آسیب های جبران ناپذیری را برای آنان به دنبال دارد.

 

اهمیت دقت در جلسه اول خواستگاری

امکان دارد اطرافیان به شما فشار بیاورند که زیادی ازحد سخت گیر شده اید اما خودتان این طور تصور نکنید. از کجا می شود اطمینان کسب کنید که زیادی ازحد ایراد گیر نشده اید؟ تصور کنید خواستگار شما در نگاه اول خیلی از چیزهایی که شما برایتان معیار است را دارید درواقع او همان مرد آرزوهای شما است اما ناگهان به صرف این که او فوتبال دوست دارد و شما از تنیس خوشتان می آید او را رد می کنید! ایرادگیری یعنی مته به خشخاش گذاشتن یعنی شما فردی را رد می کنید به دلایلی که تاثیر مستقیم و نقش مهمی در زندگی زناشوییتان نخواهد داشت.

 

 

اینجا بخوانید:

همسران موفق چه خلقیاتی دارند

 

 

 

جلسه اول خواستگاری اگرچه اولین برخورد رسمی دو خانواده است، اما در همین برخورد ابتدایی نیز بسیاری از مسائل مهم را می توان بررسی نمود. یکی از مهم ترین موارد بررسی ویژگی های شخصیتی خواستگار و خانواده او است. در ادامه 10 ویژگی مهم آورده شده است که شما را در انتخاب خواستگار مناسب یاری می کند.

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

 

 

 

1-سلامت جسمی و آداب معاشرت

مهم ترین نکته در جلسه اول خواستگاری، سلامت جسمی است پس از آن شکل ظاهری او، تناسب اندام و ... مهم است که قطعا اولین چیزی که مشاهده می شود وضعیت ظاهری است. پس از آن آداب معاشرت را باید بررسی نمود. چگونگی غذا خوردنش، نحوه دست گرفتن قاشق و چنگال و جویدن غذا و یا طرز سریع و آهسته میل کردنش. نحوه صحبت و بر خورد آداب معاشرت، گفتگو با دیگران و رعایت آداب خواستگاری از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه داشت.

 

2-جلسه اول خواستگاری | وضعیت عاطفی

تلقی و برداشت از رابطه زناشویی، مهربانی، قدرت بیان، قدرت ابراز وجود و احساسات. این یکی از مهمترین ویژگی هایی است که شما باید به آن دقت کنید منتظر این نمانید که بحثی در جلسات خواستگاری پیش بیاید و شما متوجه شوید. سعی کنید مثال هایی بزنید تا او احساساتش را عیان کند و اگر هوشمندانه عمل کنید می توانید تاحدودی متوجه شوید. از طرفی افراد برون گرا هوشمندی زیادی هم جهت تشخیصشان نیاز نیست بلکه کافی است شما به نشانه ها دقت کنید و حتی می توانید سوالات آشنایی قبل از ازدواج را بپرسید.

 

3-جلسه اول خواستگاری | وضعیت اجتماعی

نحوه ی رفتار کیث مورد نظر با خودش چطور است؟ نسبت به خودش چه احساسی دارد؟ با شما چطور؟ با افراد خانواده تان؟ تا کسی خودش را دوست نداشته باشد نمی تواند دیگران را دوست بدارد بهتر است دقت کنید به این نکته و این که آداب  و معاشرت او چگونه است؟ چه نکاتی را برای جلسه اول دقت می کند و چه دسته گل هایی که در همین جلسه به باد نمی دهد؟

 

4-وضعیت فرهنگی و علمی

میزان تحصیلات، نگرش او نسبت به آموزش و تجارب فرهنگی و میزان خلاقیت. سوال قدیمی علم مهم تر است یا ثروت؟ یادتان هست؟ دقت کنید دیدگاه او فقط بعد مالی را درک می کند یا ابعاد علمی را هم بااهمیت می داند؟ او را به چالش بکشید همین سوال را بپرسید ببینید چه می گوید اگرپاسخ او ثروت بود از او بپرسید کسی که هیچ علمی نه سواد دقت کنید؛ کسی که هیچ علمی ندارد ولی ثروت هنگفتی به او ارث رسیده است. چطور می تواند ثروتش را دوچندان کند یا اینکه احتمالا ممکن است همین ثروت را هم از دست بدهد؟

 

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

5-جلسه اول خواستگاری | وضعیت جنسی

احتمالا می دانید که وضعیت جنسی اصلا از چیزهایی است که در وهله ی اول اصلا هیجان عشق را برمی انگیزد. دکتر اسکات پک در کتاب جاده ی کم گذر عشق می گوید چیزی که باعث اولین تجربه ی عشق در شما می شود شروع نوجوانی وهورمون ها است. در منابع علمی روانشناسی بارها و بارها به این مطلب برخورده اید که رابطه ی جنسی خوب پایه های ازدواج را مستحکم و رابطه جنسی بد ازدواج شما را محکوم به شکست می کند.

اما اجازه دهید چیز دیگری را نیز به این مطالب اضافه کنیم. شما می توانید با افراد زیادی رابطه ی جنسی معمولی داشته باشید چیزی کاملا مکانیکی! اما فقط با کسی از رابطه به وجد می آیید و به او گره می خورید که عاشق او باشید! پس لازمه ی این که شما بتوانید از نظر جنسی تامین شوید این است که گزینه ها و ویژگی های دیگر همسریابی را با دقت انتخاب کرده باشید و از بودن در کنار همسرتان لذت ببرید.

رعایت نکاتی نظیر اندازه اندام تناسلی مردان، شکل ظاهری و ...اگرچه در باروری ممکن است بی تاثیر باشد، اما ممکن است شما به دنبال مردی باشید که اندازه آلت تناسلی اش شما را به وجد آورد این یک ویژگی شخصی است که ممکن است برای شما مهم باشد پس هیچ یک از احساسات خود را سانسور نکنید اگرمی دانید به حدی مهم هستند که ممکن است پس از ازدواج روز به روز پررنگ تر شده و تبدیل به یک معضل و سپس خیانت، طلاق و ... شود.

 

6-وضعیت ارتباط با دیگران

چگونه ارتباط برقرار می کند؟ چه نگرشی به ارتباط دارد؟ هدفش از ازدواج اصلا چیست؟ تشکیل خانواده و افزایش خانواده اش از شمایل خانواده ی اولیه به خانواده های مختلف و مکمل؟ یا این که فقط به دنبال ازدواج وتشکیل یک خانواده ساده و بی دردسر است؟ شما نیازتان چیست؟ به دنبال ارتباط شدید با خانواده ها هستید و می دانید که علی رغم تمایل همسرتان، اما خانواده اش شما را دوست ندارند؟ به تمام این موارد دقت کنید. هدف از زندگی خود را مد نظر قرار دهید و درباره آن تصمیم بگیرید.

بدانید که ازدواج فقط وصلت یک زن و مرد نیست بلکه وصلت دوخانواده و دو فرهنگ متفاوت است.  در بهترین حالت اگر هر دوی شما ارتباط را دوست داشته باشید باید روی بهبود روابط، مناقشات بین فردیتان کارکنید. رفت و آمد زیاد داشتن مدیریت می خواهد وگرنه ممکن است رابطه ی شخصی را نیز از دست بدهید.

 

7-وضعیت شغلی ومالی

خواهشمندیم فریب این که عشق که باشد همه چیز میسر است نخورید! این داستان نخ نما شده است. وضعیت اقتصادی در تمام کشورها و جوامع خصوصا در ایران با ارزش پایین پول این کشور به شدت مهم است و شما باید به این نگاه کنید که حتی اگر در بهترین شرایط بی پولی برای شما هم جواب دهد آیا فرزندتان در آینده قصد دارد تمام این مشکلات مالی را تحمل کند؟ تلقی خواستگار شما از موفقیت چیست؟ در این رابطه توصیه می کنیم 

باید دقت داشته باشید که به یک بخور و نمیر راضی است یا به دنبال این است که روز به روز بیش از پیش قله های موفقیت را یکی پس از دیگری بالا رود؟ اینجا صحبت از این نیست که قناعت خوب نیست یا فقر بد است صحبت از میزان تحمل شما نسبت به هریک از موارد گفته شده است. دراین مورد خوب است به فرزندان آینده خود نیز دقت کنید.

 

 

Picsart_22-04-07_23-48-31-185

 

 

8-جلسه اول خواستگاری |  تکامل شخصیتی

تلقی مردی که به عنوان خواستگار در اتاق مقابل شما نشسته است از ارتقای شخصیت، بررسی و بهبود زندگی و پذیرش دگرگونی های مثبت چیست؟ اصلا به این فکر می کند که چرا به این دنیا آمده است؟ نوع نگاهش به زندگی به شخصیت خودش به این که هر روز از چیزی که بوده است بهتر شود چگونه است؟ 

 

9-وضعیت معنوی

برای بسیاری از خانواده ها معنویت در دین خلاصه شده است. البته این یک نگاه منتقدانه نیست اما بهتر است کمی دقت کنید. معنویت در دین موجود است اما تنها شرط انسانیت پوشش دینی نیست!

 

 

اینجا بخوانید:

چگونه از زندگی مجردی لذت ببریم؟

 

 

ممکن است خواستگار شما اتفاقا فردی باشد که درمورد دین داری و نمازخوانی اش آن هم در اول وقت و مساجد تعریف زیادی شنیده باشید اما به دنبال پوششی برای کارهایی که دلش می خواهد آن را انجام دهد اما نگران از حرف مردم هم می باشد؟

یا این که آیا این دین داری در ظواهر زندگی فردی خواستگار شما پیداست یا خیر؟ مثلا دروغ گویی که یکی از آفت های اصلی زندگی مشترک است که از بدترین بدی های دین هم هست در او وجود دارد یا خیر؟برداشت او از خدا، تمرین های روحی، فلسفه حیات، باورهای معنوی او دریک کلام چیست؟ در این رابطه مطالعه مقاله اختلاف مذهبی در ازدواج پیشنهاد می شود.

 

10-سرگرمی ها و علایق

به این فکرکنید چه چیزهایی برای شما مهم است که با آن ها حس خوبی پیدا می کنید؟ خانم ها معروف هستند به این که از خرید کردن لذت می برند. این یک تعمیم دهی نیست ممکن است شما از آن زن هایی باشید که تمایل داشته باشید وقتی حالتان بد است پیاده روی کنید. شاید دوست داشته باشید یک گلدان جدید تهیه کنید. یا یک فنجان چای دم کنید و درحیاط خانه تان چندخط شعر بخوانید. خواستگار شما چه علایقی دارد؟

اصلا دوست دارد تفریحی در زندگی داشته باشد یا مثل یک ربات فقط درحال کارکردن است؟آیا اهل خرج کردن برای اوقات تفریح یا یک برنامه ریزی برای سفر در سال می باشد؟ به تمامی این موارد دقت کنید. به این دقت کنید که آیا تفاهم در زندگی مشترک خواهید داشت.  

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

 

آیا تمام این معیارها دریک نفر وجود دارد؟

پاسخ این سوال در خود یک سوال دیگر نهفته دارد: اصلا مگر امکان دارد که همه ی این 10 ویژگی در یک نفر خلاصه شود؟ شما باید انتخاب کنید کدام یک از این ده مورد از دیگر موارد مهم تر است برای شخص شما؟ شاید برای یک نفر ارتباط با خانواده چندان اهمیتی نداشته باشد که هیچ تمایل داشته باشد پس از ازدواج اصلا مهاجرت کند و از این کشور برود.

اما برای شما این مسئله به حدی مهم باشد که در قسمت علایق و تفریح ها با خودبگویید تفریحی از این شیرین تر نیست که هفته ای یک شب در کنار خانواده ی خودم یا خانواده همسرم جمع شویم و تفریح کنیم. پس اولویت بندی این ده مورد به ترتیب اهمیت آن ها برای هر فردی متفاوت است. سعی کنید در اولویت بندی ها اشتباه نکنید.

 

تلنگرها و سوال های مهم برای دقت در انتخاب

برای این که بهتر عمق مطلب را درک کنید به چند سوال دراین قسمت پاسخ داده شده است.

1-اختلافات فرهنگی

اگر در جلسه اول خواستگاری شما به جای این که مثل سنت و عرف تکراری عمل کنید؛ پوشش و رفتاری که خود می پسندید را داشتید و خانواده خواستگار با رفتار و پوشش شما یا با سنت شکنی ها مشکل داشتند، پس لازم است با دقت بیشتری به این خواستگاری نگاه کنید. شاید این نشانه ای از تفاوت های فرهنگی بین شما و آنها باشد.

اگر هریک از این افکار از سر شما در آن لحظه گذشت بدانید این خانواده برای شما انتخاب مناسبی نیست در خیلی از موارد ممکن است تفاوت فرهنگی به چشم بخورد. امکان این که شما خانواده ای را بیابید که کاملا شبیه شما باشد شاید حتی در مواقعی خسته کننده باشد البته اگر واقعا پیدا شود اما این نیز بستگی به شما دارد. اگر شما را آزار می دهد صدای آلرم وهشدار مغز خود را خفه نکنید.

احساسات به دلیلی در وجود انسان ها نهادینه شده است به صدای قلب خود گوش دهید. اما اگر هیچ حسی به شما یا به خانواده تان دست نداد جو سنگین نشد، که احتمالا این مورد برای شما تفاوت فرهنگی نیست یا آن قدرها مهم نیست.

 

 

 

جلسه-اول-خاستگاری

 

 

2-وابستگی همسر به والدینش

اگر در همان جلسات اول احساس کردید خواستگار شما برخوردی دارد که بیشتر برازنده ی پسربچه های سه ساله است تعلل نکنید. شما به یک حامی و پشتوانه نیاز دارید که این جا منظور از پشتوانه حمایت مالی نیست. ممکن است خواستگار شما مردی باشد که به پشتوانه ی وضعیت مالی پدرش بهترین امکانات را هم برای شما تهیه کند. اما شما را ملزم به زندگی در عمارت پدری ودر جوار هفت خواهر و برادر درکنار هم کند! آیا شما می توانید با این موضوع کنار آئید؟ وابستگی به خانواده بعد از ازدواج می تواند مشکلات زیادی به وجود آورد.

3-اختلاف سنی زیاد

امروزه موضوع اختلاف سنی تاحد زیادی رو به سمت فراموشی و بی اهمیتی گذاشته است اما این نیز تاحدی معقول است. مثلا نهایتا زن از مرد دو سه سال بزرگتر باشد. اما اگر مردی به خواستگاری شما آمده است که فریب بی بی فیس بودن شما را خورده است و اصلا فکرش را هم نمی کرده که شما به جای 25 سال 36 سال سن دارید و از سر حرارت جوانی می گوید نه اصلا این چیزها برای من مهم نیست سن فقط یک عدد است؛به اختلاف سنی در ازدواج با حساسیت زیادی نگاه کنید.

اینجا باید ترمز دستی احساسات خودتان و او را باهم بکشید! این اختلاف سن ممکن است در سنین متفاوتی باشد اگرچه در هر دوحالت کار درستی نیست و تبعات روانی به بار خواهد نشاند اما بازهم به نسبت یک اختلاف سنی بین دو زن ومرد 45 و 65 ساله قابل مدیریت تر وتحمل تر است تا اختلاف سنی میان یک زن و مرد 35 و 20 ساله فرقی نمی کند مرد سنش بیشتر باشد یا زن.

 

4-آیا رابطه با یک معتاد امکان دارد؟

بخش انتهایی مقاله را با این سوال سمی به اتمام می رسانیم. واقعا تصور می کنید کسی که خودش را دوست ندارد و به هر دلیلی که پشتش پنهان شده است که به دلیل شرایط گرفتار اعتیاد شده است، ایا می تواند شما را دوست بدارد؟ او نسبت به خودش بدنش و گرفتاری هایی که تا به آن روز کذایی گرفتاری به اعتیاد، کشیده بوده است مسئولیت نشان نداده است و خود را گرفتار مشکل بزرگتری هم چون اعتیاد کرده است، آیا چنین فردی می تواند در مقابل شما مسئولیت پذیر باشد؟ آیا می تواند پدر خوبی باشد؟

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار