|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۲۹

همیشه اشاره بر این بوده است که یکی از مهمترین راه‌هایی که می توان به درون و ذات واقعی افراد پی‌برد، سخنانی است که بر زبان می آورند.

از زمان های گذشته تا به امروز یکی از مهمترین موضوعاتی که همیشه مطرح بوده و هست مبحث سخن گفتن می باشد. در اصل همیشه اشاره بر این بوده است که یکی از مهمترین راه‌هایی که می توان به درون و ذات واقعی افراد پی‌برد، سخنانی است که بر زبان می آورند. این مبحث امروزه با عنوان فن بیان مطرح می‌شود و یکی از مهم‌ترین مسائلی است که افراد در جایگاه های اجتماعی مختلف با آن سر و کار دارند”. دیل‌کارنگی” نویسنده کتاب معروف و پرفروش آیین دوست یابی می گوید: ” ۸۵ درصد موفقیت شما وابسته به نحوه ارتباط گیری شما با دیگران است” .
بن جانسون نویسنده‌ی معروف انگلیسی معتقد است که سخنرانی و فن بیان به هیچ عنوان یک مفهوم نیستند، در حقیقت صحبت کردن با خوب صحبت کردن کاملا فرق می‌کند. همه‌ی ما در کودکی و در سنین پایین صحبت کردن را یاد می‌گیریم؛ با این وجود یادگیری مهارت فن بیان ممکن است سال‌ها از ما وقت بگیرد، چرا که این مهارت هیچ وقت در مدرسه یا دانشگاه به ما آموزش داده نشده است. 
خلاصه‌ای از راهکار‌های تقویت فن بیان را در این مطلب برای شما توضیح داده‌ایم تا برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر آن را فراگیرید.
 

فن بیان چیست؟

فن به معنی راه و روش و تکنیک است و فن بیان را میتوان مجموعه ای از تکنیکها و روشهایی برشمرد که با فراگیری و بکارگیری آنها می توان به بیانی مناسب و موثر دست یافت. از آنجا که ما انسانها موجوداتی اجتماعی و ارتباطی هستم، بیان خوب لازمه ارتباط انسانی به شمار می رود. بیان خوب و موثر ابزاری برای پیشبرد اهداف در زندگی خانوادگی و حرفه ای می باشد. مهارتی که مجهز شدن به آن لازمه ارتباطات موثر به شمار می آید و این امر بستگی به این دارد که تا چه اندازه از هنر سخن گفتن برخوردار باشیم و فن بیان خود را پرورش دهیم.
فن بیان یعنی استفاده درست و بجا از تمامی ارکان ارتباط برای اینکه منظورمان را درست به مخاطب برسانیم. که هم شامل محتوای کلام و سخن است و هم به طرز ادای آن مرتبط می شود. یعنی هم حرف خوب بزنیم، حرفی که متناسب هر شخص و هر مکان و به اقتضای شرایط باشد و هم آن حرف سنجیده و مناسب را با رعایت اصول و قواعد سخن گفتن موثر بیان کنیم . وقتی مجهز به این دو تکنیک شدیم می توانیم هر کجا و هر زمان و در هر شراطی خوب حرف بزنیم و ارتباط مناسبی با اطرافیان برقرار کنیم. تکنیک هایی که کمک می کند بیان خوبی داشته باشیم شامل: تلفظ درست و صحیح لغات، استفاده بجا از دستور زبان مانند رعایت مکث ها و تاکید ها، حذف تکه کلام های که از تاثیر گذاری کلام کم می کند مانند من من کردن و یا گفتن اِ زیاد در خلال صحبت، رسا و با صلابت حرف زدن، کنترل نفس و بدون تنش نبودن بیان، بدون حس و احساس نبودن بیان، بیش از اندازه سریع یا کند صحبت نکردن، لرزش یا خشدار نبودن صدا ، رعایت زبان بدن مناسب مانند نوع نگاه و حالت چهره و دیگر اجزای ارتباط غیر کلامی و می‌توان گفت فن بیان خوب یعنی استفاده از همه اجزایی که کمک می کند پیام ما به درستی به مخاطب انتقال یابد.
 

چرا فن بیان اهمیت دارد؟

فرقی نمی کند که دانشجو باشیم یا فارغ التحصیل، شاغل یا خانه دار، معلم و استاد یا شاگرد، کارمند یا رئیس در هر جایگاهی که باشید و هر شغل و موقعیتی که داشته باشیم بی نیاز از خوب و پسندیده صحبت کردن نیستیم.
افرادی که فن بیان خوبی دارند، از این موضوع به نحو احسن استفاده کرده و قادرند به راحتی روی دیگران تاثیر مثبت گذاشته و در خانواده و جامعه به عنوان افراد جذاب، قابل احترام و موثر شناخته شوند.
در زندگی روزانه و در برقراری ارتباط با دیگران اولین نگرش و برداشت از انسان مربوط به سخن گفتن و نحوه گفتار است و محتوای صحبت و حرف ها شخصیت و نگرش انسان را مشخص می کند. یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت و موفقیت افراد اجتماعی موفق و آن هایی که به نحو تحسین برانگیزی ارتباط برقرار می کنند، شیوه صحبت کردن و فن بیانشان است.
مجهز بودن به فن بیان خوب و به کارگیری درست این مهارت مهم، ما را قادر می سازد نظرات خود را به راحتی بیان کرده و از حق خود دفاع نماییم، نه این که شخصی باشیم که بدون چون و چرا به سادگی هر سخن و عقیده ای را بپذیریم و تحت تاثیر دیگران باشیم. در واقع با داشتن فن بیان قدرتمند، مهارت نه گفتن را هم به خوبی دارا هستیم.
فن بیان موثر بر نحوه استدلال کردن و تفکر انتقادی ما تاثیر به سزایی گذاشته و از این طریق راحت تر می توانیم نظرات مخالف خود را بیان کرده و دیگران را متقاعد کنیم که به حرف و عقیده ما احترام بگذارند. با مجهز شدن به فن بیان خوب می توانیم افکار و عقاید خود را با بیانی واضح و روشن با دیگران به اشتراک گذاشته و از آن ها دفاع کنیم و در صورت لزوم افراد را با خود همراه کنیم. و همچنین در صورت لزوم به درمان کم حرفی خود و اطرافیانمان کمک کنیم. در حقیقت فن بیان خوب مانند جرقه ای است که ما را به حرکت وادار کرده و می تواند سکوی پرتاب ما باشد.
فن بیان خوب مهارتی لازم و ضروری بوده که کاربرد آن نه فقط محدود به تعاملات اجتماعی و کسب موفقیت های حرفه ای و کاری بوده بلکه مهم ترین و اصلی ترین کارکرد آن در خانواده است. این که ما یاد بگیریم در ابتدا با خود و پدر و مادر و یا فرزندان و خانواده خود درست حرف بزنیم و منظورمان را به درستی بیان کنیم، از اصول شکل گیری هر گونه ارتباطی به شمار می رود. مهارتی که متاسفانه از دوران تحصیل و مدرسه کمتر به آن بها داده شده.
مردی در حال سخنرانی_اهمیت فن بیان در زندگی+تکنیک های تقویت فن بیان

فن بیان؛ نقطه قوت سخنرانان برتر دنیا

ما هیچگاه نمی‌توانیم قدرت فن بیان را دست کم بگیریم. سخنرانی‌های معروفی مثل “سخنرانی گیتسبورگ” توسط آبراهام لینکلن، اولین سخنرانی وینستون چرچیل به عنوان نخست وزیر بریتانیا و سخنرانی معروف “من رویایی دارم” توسط مارتین لوتر کینگ جزو سخنرانی‌هایی هستند که دنیا را تغییر دادند. این تغییر و شهرت تا حد زیادی به خاطر فن بیان قوی این سخنرانان بوده است؛ چرا که اگر این سخنرانان به محتوای متن سخنرانی خود تسلط نداشتند و نمی‌دانستند چگونه صحبت کرده و چه احساساتی را بروز دهند، دیگر آوازه‌ی این سخنرانی‌ها به گوش هیچ‌کس نمی‌رسید. در واقع این افراد با توانایی ارتباط برقرار کردن با شفافیت، شجاعت، باور و تعهد باعث ایجاد انقلاب و جنبش‌های بزرگی در جهان شدند.
بنابراین علاوه بر پیام و خود کلمات، احساسات مؤثر بر صدای ما، لحن، بالا و پایین بودن صدا و اعتماد به نفسی که در پیام ما وجود دارد، می‌تواند تا حد زیادی بر تأثیرگذاری، انگیزه‌بخشی و حتی درست فهمیده شدن سخنرانی ما اثر بگذارد و ما باید همه‌ی این موارد را برای تقویت فن بیان خود در نظر بگیریم.
 

باورهای عجیب درباره فن بیان

اغلب افراد دارای این تفکر هستند که بیان بسیار خوبی دارند و هیچ مشکلی در حین گفتگو و صحبت با دیگران ندارند.
 سوالی که در دوره‌های سخنرانی از شرکت‌کننده‌ها می‌پرسیم این است که زمانی‌که قصد داشته‌اید در دوره شرکت کنید چه بازخوردی از اطرافیان‌تان گرفته‌اید و آن‌ها چه نظری داشته‌اند؟
این پاسخ، در اغلب آن‌ها تکراری است:
بیان هم دیگه یاد گرفتن داره، بیا تا خودم بهت یاد بدم.
بیشتر حرف بزن و با دیگران مراوده داشته باش، خودت یاد می‌گیری.
اگر کمی توجه کنید متوجه می‌شوید که این پاسخ را از کسانی می‌شنویم که خودشان دارای بیان و گفتار خوبی نیستند و برای صحبت کردن در مورد مسائل روزمره هم با مشکل مواجه می‌شوند. باید همواره این نکته را در نظر داشته باشیم که خودمان نمی‌توانیم بگوییم که بیان خوبی داریم یا نه. بلکه باید دیگران درباره ما نظر بدهند. یعنی باید از افرادی که در این کار مهارت کافی دارند در مورد بیان خود، بازخورد بگیریم.
 

هدف از یادگیری فن بیان 

بیان ؛ عنصری است که باید پرسید چه نغعی ندارد یا کجا بدرد نمی خورد .چرا که از زمان بیدار شدن تا زمانی که به خواب می رویم ، مدام از فن بیان استفاده می کنیم ونیاز های خود را برطرف می کنیم ودر جهت رشد وپیشرفت آن را به کار می گیریم.چند مورد از مواردی که هدف از یادگیری فن بیان است را در ادامه برایتان آورده ایم:
 1. فن بیان قوی عامل جذابیت شماست
 2. ذهنیت افراد از روی کلام شما شکل می‌گیرد
 3. فن بیان قوی از ویژگی رهبران است
 4. فن بیان ، اعتماد به نفس شما را بالا می برد

 • فن بیان قوی عامل جذابیت شماست
اگر دقت کرده باشید افرادی که می توانند به خوبی صحبت کنند معمولاً نسبت به دیگران بیشتر مورد توجه و احترام قرار می‌گیرند و به عبارت دیگر فن بیان قوی موجب می شود که شما در نظر دیگران فردی قابل احترام و جذاب به نظر برسید از تأثیر کلام غافل نشوید کلام شما می تواند کسی را از زندگی ناامید کند یا این که یک فرد افسرده را به زندگی بازگرداند. کلام یکی از اثرگذارترین مولفه های زندگی انسان محسوب می شود بنابر این طبیعی است که افراد نسبت به کسانی که بهتر صحبت می کنند و کلام جذاب تر و گیرا تری دارند تمایل بیشتری نشان می دهند و دوست دارند بیشتر با آنها در ارتباط باشند.
 
 • ذهنیت افراد از روی کلام شما شکل می‌گیرد
معمولاً زمانی که برای اولین بار با شخصی مواجه می‌شویم نسبت به صحبت‌های او حساسیت بیشتری داریم. زیرا حرف های افراد معمولاً نشان دهنده نوع ذهنیت آنهاست؛به همین دلیل است که وقتی می‌خواهیم نسبت به کسی شناخت بیشتری پیدا کنیم سعی می کنیم بیشتر با او همکلام شویم. 
شاید برایتان جالب باشد که بدانید وقتی با شخصی روبرو می شوید بطور مثال دختر یا پسری که برای اولین بار در جلسه خواستگاری همدیگر را می بینند،در چند ثانیه اول بر اساس حرف‌ها و حرکاتی که از هم می بینند، ذهنیت ساخته می شود .پس بدون شک برای اینکه بتوانید در برخورد اول دیگران را تا حد زیادی تحت تاثیر شخصیت خود قرار دهید و ثابت کنید که فرد شایسته و لایقی هستید باید به مهارت های فن بیان تسلط خوبی داشته باشید. نگران نباشید این مهارت‌ها ذاتی نیستند بلکه اکتسابی می باشند و شما با انجام تمرین‌ها و فراگیری آموزش‌ها می توانید آن‌ها را به طور کامل یاد بگیرید و به رضایتی که مد نظرتان است دست پیدا کنید. همین جا پیشنهاد میکنم برای تسلط بر جلسه خواستگاری مقاله فن بیان در خواستگاری را مطالعه کنید.
 • فن بیان قوی از ویژگی رهبران است
افرادی که معمولاً رهبری دیگران را به عهده دارند اغلب کسانی هستند که می توانند به خوبی صحبت کنند خوب صحبت کردن یکی از ویژگی های کسانی است که می تواند دیگران را با خود همراه کنند زیرا آنها می دانند که اگر از مهارتهای کلامی به درستی استفاده کنند می توانند اثرگذاری صحبت های خود را چندین برابر افزایش دهند و موجب شوند که دیگران با آنها هم عقیده گردند. آنها در موقعیت های مختلف می توانند به خوبی از حق خود دفاع کنند، کار و عقاید خود را به درستی مطرح سازند و این نوع نگرش خود را به خوبی به دیگران منتقل کنند به همین دلیل است که توانایی رهبری کردن و مدیریت در گروه های کوچک یا بزرگ را دارا هستند.
 
 • فن بیان ، اعتماد به نفس شما را بالا می برد.
آقای برایان تریسی در مورد اعتماد بنفس جمله زیبایی دارد که می گویند:
اعتماد به نفس جذاب ترین ویژگی یک فرد است.چطور می شود که یک فرد عظمت را در وجود شما ببیند اگر قبلا خودتان آن را ندیده باشید؟
تا شما خودتان را قبول نداشته باشید ، عمرا دیگران شما را بپذیرند.فن بیان مهارتی است که با تسلط بر آن می توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.لابد می پرسید فن بیان چگونه بر اعتماد به نفس شما اثر می گذارد؟وقتی شما شروع به صحبت می کنید بخصوص در جمع ها،به نوعی مرتب در حال تمرین عملی فن بیان و افزایش مهارت کلامی خود هستیدکه بر اثر این افزایش مهارت وتسلطی که بر بیان خود پیدا می کنید اعتماد به نفس شما در صحبت کردن بالا می رود.مث یک چرخه عمل می کند که هر چقدر شما در جمع ها صحبت کنید، مهارت کلامی شما افزایش می یابد و در نتیجه اعتماد بنفس شما بالاتر می رود.
فن بیان_اهمیت فن بیان در زندگی+تکنیک های تقویت فن بیان

نقش فن بیان در موفقیت

آیا می دانید که فن بیان به چه اندازه در کسب جایگاه شغلی تاثیر دارد؟ حتما در محل کار با افرادی که فن بیان و سخنوری بالایی دارند، مواجه شده اید. به طور حتم این افراد جایگاه شغلی بالاتر و بهتری دارند. این جایگاه شغلی یکی از مزایای یادگیری فن بیان است.
اگر کسب و کاری برای خود دارید، نباید اهمیت فن بیان در کسب و کار را دست کم بگیرید. درست است که کیفیت محصولات یکی از مهمترین اصول برای موفقیت است، اما تنها لازمه موفقیت نخواهد بود.
در صورتی که قادر نباشید در بازار رقابتی محصول خود را به بهترین نحو معرفی کرده و از آن دفاع کنید، قطعا درهای موفقیت به روی شما بسته خواهد ماند.
به همین دلیل است که مدیران کسب و کار باید با اعتماد به نفس کامل و با آگاهی از اصول فن بیان با کارکنان، مشتریان، شرکای تجاری و سرمایه گذاران صحبت کنند.

 

فن بیان چه چیزهایی نیست؟

 • فن بیان پر حرفی نیست
خیلی اوقات افراد فن بیان را با پرحرفی اشتباه می‌گیرند. در این مورد ضروری است که بگوییم فن بیان پر حرفی نیست و اتفاقاً پر حرفی خیلی اوقات می‌تواند به فن بیان ما آسیب بزند. در واقع باید مراقب باشیم که حین گفت‌وگو حد را نگه داریم و فکر نکنیم که هر کس که بیشتر حرف بزند واقعاً حرف بیشتری برای گفتن دارد!
 • فن بیان چرب‌زبانی نیست
خیلی اوقات افراد گمان می‌کنند که فن بیان به معنی چرب‌زبانی و دروغ و فریب‌‌دادن دیگران است. اما در این مهارت اصلاً قصد استفاده از کلمات و جملات برای تظاهر و فریب دیگران نیست بلکه هدف اصلی استفاده از بیان برای داشتن یک رابطه سالم‌تر و کارآمدتر است. پس باید بدانیم که  فن بیان به معنی چرب‌زبان‌ بودن نیز نیست.
 • فن بیان حاضر جوابی نیست
فن بیان حاضر جوابی نیز نیست. اینکه ما به‌صورت پینگ پنگی به یکدیگر پاسخ دهیم نه تنها نوعی فن در بیان نیست بلکه می‌تواند به مکالمات ما نیز آسیب بزند. در واقع فرد حاضر جواب صرفاً و فوراً به دنبال پاسخ به دیگران است و این می‌تواند مکالمه‌هایش را با مشکل مواجه کند.
 • فن بیان داشتنِ یک صدای خوب نیست 
داشتن صدای خوب نیز هم‌معنی با ماهر بودن در بیان نیست. البته که یک صدای خوب موهبتی جذاب و دوست‌داشتنی‌ است ولی بااین‌حال یک صدای خوب فقط می‌تواند در بخش کوچکی از بیان ما مؤثر باشد و کلمات و لحن ما و همچنین زمان و مکانی که ما برای گفت‌وگو انتخاب می‌کنیم بسیار اهمیت بیشتری دارند.
 

رابطه زبان بدن و فن بیان

زبان بدن یک مهارت غیر کلامی است، حال آنکه فن بیان مربوط به کلام شفاهی می باشد. با این وجود این دو چگونه با هم ارتباط پیدا می کنند؟ این ارتباط را می توانیم اینگونه توضیح دهیم که فن بیان یک هدف است و یکی از وسایل رسیدن به این هدف تقویت مهارت زبان بدن می باشد. در واقع زبان بدن تنها یکی از راههای رسیدن به برخورداری از فن بیان خوب می باشد. زبان بدن در فن بیان مانند نقطه و ویرگول در کلام نوشتاری است؛ که متن را زیباتر و شکیل تر می کند و همچنین فهم آن را برای خواننده آسان تر می کند.
زبان بدن_اهمیت فن بیان در زندگی+تکنیک های تقویت فن بیان

رعایت اصول طلایی زبان بدن در فن بیان

 1. اصل اول: اهمیت ثانیه های ابتدایی ارتباط را جدی بگیرید

  این یک افسانه یا اغرق نیست. بلکه واقعیتی ثابت شده است. چند ثانیه اول در برقراری ارتباط با مخاطب نقش اساسی بازی می کند. شما در همان ثانیه های ابتدایی یا طرف مقابل را جذب خودتان می کنید یا او را از خودتان فراری می دهید. شما باید فرد با اعتماد به نفسی به نظر برسید که قدرت تأثیرگذاری بالایی دارد. اگر دریافت شما از حضار و مخاطبانتان جذب و تاثیرگذاری باشد در ادامه به راحتی بر سخن گفتن تان سلط پیدا می کنید و کلامتان را با سهولت بیشتری مدیریت می کنید. نحوه ی ایستادن، راه رفتن و نشستن شما و حتی نحوه ی ورود شما به جمع از اصول اساسی اموزش فن بیان و زبان بدن می باشد.

   
 2. اصل دوم: استفاده صحیح از چشم ها

  ارتباط چشمی یکی از اصول آموزش حرفه ایی فن بیان و زبان بدن است. با چشمهایتان به راحتی می توانید منظورتان را واضح و شفاف تر به طرف مقابلتان منتقل کنید. می توانید به او بفهمانید روی کدام بخش از صحبتهایتان تاکید بیشتری دارید و در بین مخاطبهایتان با نگاهتان به راحتی می توانید فرد مورد نظرتان بیشتر مورد خطاب قرار دهید.
 3. اصل دوم: دست هایتان را جدی بگیرید

  دستها نیز باعث می شوند منظور شما بهتر فهمیده شود. با دستها می توانید اهمیت سخن هایتان را به خوبی به مخاطبتان القا کنید. دست های شما تاکید را به خوبی به مخاطب منتقل می کنند. یکی از ویژگی های برجسته ی استفاده از دست ها در اصول اموزش فن بیان و زبان بدن انرژی آزاد شده توسط دست ها است. دست های شما به راحتی انرژی منفی جمع شده در بدن و ذهنتان را رها و استرس را از شما دور می کند. این یک نکته ی طلایی است. دست ها مانند موتور محرک عمل می کنند و باعث می شوند مغز شما در یافتن کلمات درست توانمندتر عمل کند.

   
 4. اصل سوم: نبایدها را فراموش نکنید

  در آموزش فن بیان و زبان بدن نبایدهای خاصی وجود دارند که شما باید از انجام دادن آنها در ارتباطاتان خودداری کنید. نباید با دستها، انگشتر یا دکمه ی لباس بازی کرد، نباید پا روی پا گذاشت یا به یک پا تکیه کرد. نباید در نشستن به یک طرف خم شوید. در واقع با انجام دادن این کارها ناخودآگاه حواستان پرت می شود و به علاوه به مخاطب القا می کنید که برای جمع و جلسه ی مورد نظر به اندازه ی کافی اهمیت قائل نیستید.
 5. اصل چهارم: شیوه ی نفس کشیدن

  اگرچه در تکنیک های زبان بدن کمتر به این مسآله پرداخته شده است اما نحوه ی نفس کشیدن هنگام سخن گفتن بسیار مهم است و می تواند تاثیر زیادی در نحوه ی ارتباط شما داشته باشد. اگر بتوانید نفس کشیدنتان را تنظیم کنید به راحتی و بدون تپق زدن نیز کلامتان بر زبانتان جاری خواهد شد و در تنظیم لحن و تن صدایتان توانمندتر عمل خواهید کرد.
 6. اصل پنجم: حرکات سر

  حرکات سر در آموزش فن بیان و زبان بدن جایگاه مهمی دارد؛ زیرا با حرکات سر و گردن می توانیم منظورمان را بهتر به مخاطب منتقل کنیم. تاکید یا مخالفتمان را بهتر بیان کنیم و به طور کلی تاثیر بیشتری بر روی مخاطب داشته باشیم.

 

ضرورت تسلط به مهارت فن بیان در مشاغل و جایگاه های مختلف

 • اهمیت فن بیان برای والدین
یکی از اساسی ترین مشکلاتی که معمولاً بین والدین و فرزندان آنها وجود دارد این است که معتقدند نمی توانند به خوبی با هم صحبت کنند و منظور یکدیگر را درک نمی کنند غافل از اینکه نکته اینجاست که آنها مهارت های ارتباط کلامی را به درستی فرا نگرفته‌اند و همین عامل باعث می‌شود که نتوانند به خوبی با هم صحبت کنند و خواسته های یکدیگر را درک کنند. اگر بتوانند این مشکل را حل کنند و فن بیان خود را تقویت کنند بدون شک مشکلات آنها تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و به آرامش بیشتری دست پیدا می کنند.
 • اهمیت فن بیان در بازاریابی تلفنی
تبلیغات جزو عناصر جدایی ناپذیر دنیای مدرن به حساب میاید. طبق آمار، هر شخص روزانه در معرض 6 تا 10 هزار نوع تبلیغ مختلف قرار می‌گیرد.
ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که با توجه به حجم عظیم تبلیغات، مشتریان به کدام شرکت‌ها و محصولات اعتماد می‌کنند و یا چه تبلیغاتی در جذب مشتریان موفق‌تر عمل می‌کنند؟ پاسخ این پرسش‌ها در یک عبارت خلاصه می‌شود : فن بیان و توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتری!.
مهارت فن بیان در بازاریابی تلفنی، بازاریابی دهان به دهان و سایر روش‌های بازاریابی جزو مهم‌ترین عوامل فروش محصولات به شمار می‌رود. در صورتی که بازاریاب فن بیان و توانایی سخن‌وری مناسبی نداشته باشد، به احتمال زیاد در همان ابتدای مکالمه با مشتری با شکست مواجه خواهد شد.
امروزه مشتریان تنها محصولات یا خدماتی که از لحاظ روحی با آن‌ ارتباط برقرار کرده‌اند را تهیه می‌کنند. احتمالا برای شما  نیز این مورد پیش آمده است که در ابتدا علاقه‌ و نیاز چندانی به یک محصول نداشته باشید اما ارتباط گرم و قوی بازاریاب آن محصول، در نهایت شما را متقاعد به خرید کرده باشد. بازاریاب به عنوان نماینده یک برند یا محصول، نقش بسیار پررنگی در میزان فروش محصولات شرکت ایفا می‌کند.
هنگامی که صحبت از روش‌های افزایش فروش محصولات در میان باشد، در ذهن اکثر افراد عواملی همچون کیفیت محصولات، هزینه صرف شده جهت تبلیغات، بسته بندی، ارسال و …. شکل می‌گیرد. تمامی این موارد عوامل مهمی در فروش هستند؛ اما برخی عوامل دیگر نظیر برقرار کردن ارتباط قوی با مشتریان و استفاده از دیالوگ بازاریابی تلفنی نیز به تنهایی قادر به زیر و رو کردن آمار فروش محصولات یک شرکت خواهند بود.
 • اهمیت فن بیان برای معلمان
با توجه به شناختی که خودتان از نسل امروز دارید، بدون شک خواننده‌ها و هنرپیشه‌ها نزد دانش آموزان محبوب‌تر هستند و در هر کاری مانند لباس پوشیدن هم از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند حتی اگر آن‌ها را از نزدیک ندیده باشند. تا کنون فکر کردید چرا شاگردان، معلمان امروزی خود را چندان الگو قرار نمی‌دهند؟
یکی از ریشه‌های این مشکل، فن بیان معلمان است! خدایی نکرده منظور من این نیست که هنرپیشه‌ها الگو نباشند یا معلم‌ها خوب نیستند، نه منظور من این است که جایگاه و شأن معلم مانند گذشته باابهت نیست!
تدریس با فن بیان گره خورده است و اصلاً نمی‌توان آن‌ها را جدا از هم در نظر گرفت. یک معلم حرفه‌ای با استفاده از تکنیک‌های فن بیانِ معلمان می‌تواند سخت‌ترین و خشک‌ترین مفاهیم را به جذاب‌ترین روش ممکن آموزش دهد طوری که ضعیف‌ترین دانش آموز هم درس را یاد بگیرد. فقط باید معلم باشید تا بدانید دیدن پیشرفت دانش آموز چه لذتی دارد و تمام خستگی را از تن رفع می‌کند.
محبوب شدن بین شاگردان
فهم بهتر مطالب توسط دانش آموز
بهتر شدن حال روحی خودتان
افزایش درآمد
رضایت شغلی
جایگاه اجتماعی بالا
و…
با تقویت فن بیان، هر چه بخواهید از شغل معلمی به دست خواهید آورد. برعکس سایر معلم‌ها که از حقوقِ کم، غُر می‌زنند شما با تدریس‌های فوق العاده خود روز به روز می‌درخشید و محبوب‌تر می‌شوید و درآمد‌های بالایی را تجربه می‌کنید.
معلمی در حال تدریس_اهمیت فن بیان در زندگی+تکنیک های تقویت فن بیان
 • اهمیت فن بیان در احوال پرسی
کیفیت صدا، لحن و دایره واژگان، سه عامل مهم فن بیان در احوالپرسی است.
کیفیت صدا
میزان انرژی و قوت و قدرتی که در صدای فرد وجود دارد می تواند حس بسیار دلپذیر و از طرف دیگر ضعف و نارسایی صدا می تواند حس بسیار آزاردهنده ای را به مخاطب منتقل کند. برخورد با یک صدای پرقدرت و پرانرژی حال دل آدم را خوب می کند و انگیزه دوچندان برای برقراری ارتباط موثر ایجاد می کند.
تمرین های صداسازی برای سخنرانی می تواند تمامی نیازهای شما برای ایجاد استانداردهای لازم در کیفیت صدا را برطرف کند.
لحن
لحن، احساسی است که شما هنگام احوالپرسی کردن با صدای خود به مخاطب منتقل می کنید. کسانی که از لحن حرفه ای برخوردارند احساسی را منتقل می کنند که خودشان می خواهند و مبتدیان، احساسی را منتقل می کنند که خودشان نمی خواهند. آموزش لحن مناسب یکی از ضروری ترین و پایه ای ترین آموزش هایی است که هر انسان مدرن امروزی که مدعی ارتباط موثر است باید ببیند.
دایره واژگان
وسعت و کلاس دایره واژگان نشان دهنده کلاس مهارت های کلامی و گفتاری هر شخصی است. تفاوت طبقات مختلف اجتماعی عموما در کلاس و وسعت دایره واژگان است که خود را نشان می دهد. استفاده از واژگان و عبارات زیر می تواند کلاس کلامی و مهارت گفتاری شما را به رخ مخاطب بکشد.
 • تاثیر فن بیان با همسر در رابطه زناشویی 
رابطه ی زن و شوهر این امکان را برای آنها فراهم میکند تا با گفت و گو و صحبت کردن باهم مشکلات خود را حل کنند. یا آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
حال اگر زوجی این مهارت های کلامی و ارتباطی را آموزش ندیده باشند. و بلد نباشند. در یک وضعیت ناراحت کننده قرار می‌گیرند. و حتی ممکن است که رابطه ی آنها به کل خراب شود. و زندگی که می‌توانست سالها با خوشحالی ادامه پیدا کند، از بین میرود.همین جا نیاز شد اگر کم حرف هستید ویا از کم حرفی همسر خود ناراحت هستید ، شما را به مطالعه مقاله کم حرفی دعوت کنم.
ارتباط و فن بیان خبلی خوب و اصولی با همسر، باعث میشود تا او بتواند نیازها، خواسته‌ها و حتی علایق خود را با ما در میان بگذارند.و البته عشق و محبت خود را به آسانی نسبت به شما ابراز کند. در نتیجه به صورت شگفت انگیز و عالی از عهده ی تمام مشکلات و مسائلی که در خانواده پیش می آید، ا کمک هم برمی آیید.
اما از جهت و سمت دیگر نبود این مهارت‌، عملکرد درست و عاشقانه را از طرفین و حتی خانواده آنها میگیرد. به همین خاط است که ما بسیاری از  افراد را میبینیم که با هم زندگی میکنند اما درگیر طلاق عاطفی شده اند. چون زمانی که  رابطه صمیمانه و عاشقانه متوقف می‌شود. به تدریج یا حتی به صورت کاملا ناگهانی عشق به ناراحتی و حتی خشم تبدیل می‌شود. و انواع کشمکش ها، انتقادها،  سکوت‌های مخرب، و مشکلات فراوان حل نشده بوجود می آید.
 • فن بیان قوی لازمه شغل یک مشاور
زمانی که به دفتر یک مشاور مراجعه می کنید، تمام کاری که برای شما انجام می دهد این است که به صحبت های شما گوش می دهد و بعد راهکارهایی را به شما ارائه می دهد در واقع تمام کار شما در مطب یک مشاور با مهارت های کلامی جلو می‌رود. فرض کنید اگر مشاور شما نتواند به خوبی با شما صحبت کند و ارتباط بگیرد آیا می تواند به شما کمک کند؟ قطعاً خیر.
یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد در کنار مشاورین خود احساس آرامش می کنند و می توانند راحت تر با آن‌ها صحبت کنند این است که مشاوران به مهارت های فن بیان و ارتباط کلامی تسلط کاملی دارند آن‌ها می دانند که در چه موقعیتی چه کلماتی را و با چه لحنی بر زبان بیاورند تا بیشترین تاثیر را بر شما بگذارد و بتواند بهترین حس را برای شما به همراه داشته باشد این یکی از بارزترین نمونه‌هایی است که به ضرورت یادگیری فن بیان دلالت می‌کند.
 
 • مهارت فن بیان در شغل وکالت
همانطور که می دانید یک وکیل باید بتواند در شرایط مختلف از حقوق موکل خود به طور کامل دفاع کند و در واقع حق را به حق دار برساند حال تصور کنید اگر این شخص می تواند در موقعیت های مختلف خوب صحبت کند و حق مطلب را به درستی ادا کند آیا می تواند چنین مسئولیت مهمی را به خوبی انجام دهد بدون شک خیر یکی از از اصلی‌ترین نکاتی که یک وکیل برای موفقیت در حیطه کاری خود باید به آن توجه داشته باشد این است که فن بیان قوی و مهارت های کلامی بالایی داشته باشد تا بتواند در شرایط بحرانی از حقوق موکل خود به طور کامل دفاع کند و آن گونه که لازم است مسائل را مطرح نماید.
مثال های بالا نمونه‌هایی از اهمیت مهارت فن بیان در جایگاه های شغلی مختلف بود که مشخص می‌شود اینکه بدانیم فن بیان چیست و چگونه باید آن را به کار ببندیم یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید برای بهبود روابط خود به آن توجه کنیم با مطالعه و تحقیق در این زمینه می توانید تا حد زیادی اطلاعات خود را بالا ببرید و به نکات بیشتری دست پیدا کنید.
 • اهمیت فن بیان در فروش
موضوع سخنرانی و فن بیان در فروش بسیار موضوع گسترده و با اهمیتی است و به نوعی می شود گفت فروشنده موفق فروشنده ای است که بتواند خیلی خوب محصولاتش را به دیگران معرفی کند. از آن جایی که فروشندگان با افراد مختلفی برخورد دارند، باید تکنیک های خوب صحبت کردن و مشتری مداری را به خوبی بلد باشند و بتوانند با همه ارتباط مناسبی برقرار کنند.
فن بیان_اهمیت فن بیان در زندگی+تکنیک های تقویت فن بیان

موثرترین تکنیک ها برای تقویت فن بیان

برخی افراد به صورت ذاتی و بعلت اینکه افراد زیادی در اطراف آن‌ها فن بیان خوبی داشته‌‌اند این مهارت را ازکودکی آموخته‌‌اند. گاهی اوقات می‌بینیم که فن بیان کودکان بسیار خوب است.
برخی افراد به دلایل متعددی مانند کمبود اعتماد به نفس، احساس حقارت، ندانستن تکنیک‌های فن بیان و... نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند؛ اما نگران نباشید تکنیک‌های زیادی وجود دارد که برای تقویت فن بیان می‌توان از آنها استفاده کرد و در طی زمان کوتاهی با تمرین‌های معمولی و ساده به یک گوینده عالی در تمام جمع‌های دوستانه و رسمی‌تبدیل شوید. در ادامه موثرترین تکنیک‌هایی را که در این زمینه وجود دارند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 
 • شمرده صحبت کنید
با هر صدا و سرعتی که صحبت می کنید، «وضوح» کلید موفقیت‌تان است. شنونده باید قادر باشد تمام کلمات را بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی می تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید. کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان برای کسب‌وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، به نکته‌ی مهمی اشاره کرده است: «یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا وضوح کلام تان را بیشتر کنید، کم کردن سرعت است.» افراد وقتی نگران هستند یا درباره ی آنچه می‌گویند تردید دارند، تمایل دارند سریع صحبت کنند. همچنین او می گوید: «شمرده صحبت کردن نه‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید.» معیاری خوب وجود دارد تا کیفیتِ سرعت صحبت‌تان را ارزیابی کنید، فرض کنید که شماره تلفنی را می‌خوانید، فردی که گوشش با شماست، باید بتواند آن را یادداشت کند. برای تمرین سرعتِ گفتار، رشته ی بلندی از اعداد را بخوانید و حین انجام این کار آنها را در هوا یادداشت کنید. این تکنیک برای رسیدن به ضرب آهنگی عالی است و اینگونه می‌توانید نفوذ کلام داشته باشید.
 •  شنونده خوبی باشید؛
برای این که گوینده خوبی باشیم، ابتدا باید شنوندگی خود را تقویت کنیم. در هر کاری استفاده از تجربه دیگران می‌تواند موثر باشد. هنگامی‌که شنونده خوبی باشیم، می‌توانیم نکات خوبی را از نحوه بیان دیگران متوجه شویم و در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کنیم.
با شنیدن صحبت‌های دیگران می‌توان لغات جدید را یاد گرفت و از سوی دیگر زبان بدن جذاب و تاثیر گذار را در صحبت‌های آن‌ها پیدا کرد. بهترین استاد فن بیان که باشیم باز هم می‌توانیم از دیگران چیزهای بیشتری یاد بگیریم.
 • زبان بدن را فراموش نکنید
یک عامل فوق العاده موثر در سخنرانی و برقراری هر گونه ارتباطی با دیگران زبان بدن است. داشتن زبان بدن قوی تاثیر کلام شما را چند برابر میکند و ضعف در آن شانس شما در ارتباط موثر را بسیار کاهش میدهد.
استفاده مناسب از حرکات دست و بدن و همچنین برقراری یک ارتباط چشمش قوی اشتیاق و علاقه شما را به مخاطبتان نشان میدهد و این احساسات را به او منتقل میکند.
پس ارتباط چشمی را حفظ کرده و تا جای ممکن نگاهتان را از محدوده مخاطبانتان خارج نکنید. به آنها لبخند بزنید و آرامش وجودتان را در صورتتان نشان دهید.
در حد لازم قدم بزنید نه کم و نه زیاد. بسته به نوع سخنرانی شما میزان قدم زدنتان میتواند متفاوت باشد اما به هیچ وجه سریع راه نروید و یا یک جا نایستید . سریع قدم زدن مخاطب را گیج میکند و ایستادن یا نشستن در یک نقطه سخنرانی شما را خسته کننده و نامطلوب میکند.
قدم‌هایتان را شمرده شمرده بردارید و سعی کنید از این طریق اشتیاق و هیجان مخاطب را بیشتر کنید. زبان بدن یک تکنیک حرف زدن فوق العاده مهم در تقویت فن بیان است که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد.
 • بلند بلند مطالعه کنید
یک تکنیک حرف زدن و تقویت فن بیان این است که در زمان مطالعه کتاب‌ها یا مقالات گوناگون صدایتان را بلند کنید. احساس کنید دارید برای دیگران سخنرانی میکنید و سعی کنید لحن مناسب هر جمله را برگزینید.
این کار به شما کمک میکند اعتماد به نفستان را افزایش دهید ، صدایتان را دوست داشته باشید و لحن مناسب با هر کلمه یا جمله را دریابید.
مطالعه روزمره به این روش یک تمرین فوق العاده برای افزایش مهارت سخنوری در شما خواهد بود.
 • زیاد مطالعه کنید
شاید برایتان جالب باشد که بدانید مطالعه کردن زیاد کتاب‌ها و مجلات گوناگون میتواند چقدر در افزایش قدرت فن بیان شما موثر باشد.
این کار سبب میشود دایره لغات شما بیشتر شود و در زمان سخنرانی با بازی با کلمات بتوانید تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارید.
همچنین کتاب خواندن به جمله سازی و بیان مطالب مرتبط با یکدیگر هم به شما کمک میکند. به علاوه علم و سواد شما را هم بالا برده و سبب افزایش اعتماد به نفس و ایجاد حس باور در شما نیز خواهد شد.
پس لازم است بگوییم کتاب خواندن یک تکنیک حرف زدن است حتی اگر باورش کمی دشوار باشد!
 •  دایره لغات خود را افزایش دهید
برای اینکه دایره لغات خود را افزایش دهید، تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید. همین که شنونده خوبی باشید خود به خود باعث می‌شود تا دایره لغات خود را گسترش دهید.
می‌توانید لغات مهم و جدیدی را که برای تان جذاب است در دفترچه ای یادداشت کنید و گهگاهی آنها را در صحبت‌های خود به کار ببرید.
مترادف و متضاد‌ها را در کلمات پیدا کنید بدانید که ارتباط بین کلمات چگونه است. در این صورت واژه‌ها را اشتباهی به کار نمی‌گیرید. کلماتی را که یاد می‌گیرید سعی کنید در گفتگوی روزانه خود به صورت آگاهانه به کار ببرید تا به کلام شما اضافه شوند.
 • خود را به طور مرتب در معرض صحبت قرار دهید
حتماً دقت کردید کسانی که به رشته بدن سازی می‌روند را توصیه به کار کردن روی بدنشان می کنند. به این شکل که مثلاً اگر می خواهید بازوی بزرگ و قدرتمندی داشه باشید، باید مدام از این عضو بدن کار بکشید و به طور مستمر وزنه بزنید تا به شکل دلخواه شما برسد.
مهارت خوب صحبت کردن هم از این قاعده مستثنی نیست. شما باید از این عضو بدنتان بیشتر کار بکشید، مدام خودتان را در معرض صحبت کردن قرار دهید و شک نکنید تمرین مهم در کنار یادگیری مهارت های دیگر سخنرانی و فن بیان همین صحبت کردن مداوم است.
ولی متأسفانه ما به علت ترسی که داریم که شاید نتوانیم خوب صحبت کنیم و مورد تمسخر واقع شویم، همیشه کمتر از دیگران صحبت کرده و به همین علت هم روز به روز کیفیت صحبت کردن ما ضعیف تر شده، بدون آنکه خودمان متوجه قضیه شویم. پس تنها راه مقابله با این ترس ، خود را در معرض سخنرانی قرار دادن است؛ به این شکل ترس شما بر اثر مرور زمان از بین می رود.
 • محکم و با اطمینان صحبت کنید
زمانی که خودتان به صحبت های خود به خوبی اطمینان داشته باشید و باور داشته باشید که حرف هایتان کاملاً درست هستند، قطعاً میزان تاثیرگذاری کلام شما هم بیشتر خواهد بود.
یکی از  کاربردهای بسیار عالی محکم و با اطمینان صحبت کردن تاثیر گزاری بیشتر و جذب بهتر مشتری می باشد و در نهایت اطمینان بیشتر به کلام ما می باشد. در زندگی روزمره نیز همین طور است؛ اگر می‌خواهید فردی را متقاعد کنید، یا اصلاً در حال صحبت کردن با فرد دیگری هستید و می‌خواهید تاثیر صحبت های شما بیشتر باشد، باید با اطمینان و محکم صحبت کنید.
 • از تیکه کلام ها استفاده نکنید
تیکه کلام یعنی استفاده مکرر از صدا یا کلماتی در گفتار که باعث زیبا نبودن و تاثیرگذاری کمتر می‌شود. کلماتی مانند “اِ…..، مثلاً، درواقع، اوووووم و…” از رایج ترین تیکه کلام ها هستند که احتمالاً خود شما هم از آن ها زیاد استفاده می‌کنید.
به این تیکه کلام ها در اصطلاح “جا پر کن” هم می‌گویند. چرا که معمولاً زمانی به کار می‌روند که ذهن ما کلمه ای پیدا نمی‌کند و در حال جستجو برای پیدا کردن کلمه بعدی است که باید بر زبان بیاورد. پس برای پر کردن این زمان خالی، باید کلمه ای را جایگزین آن کند تا سکوت به وجود نیاید. شاید در نگاه اول این اتفاق، اتفاق خوبی به نظر بیاید، اما اگر کمی بیشتر به آن دقت کنیم، متوجه می‌شویم که نه تنها تیکه کلام ها برای ما مفید نیستند، بلکه تکرار زیاد از آن ها حوصله شنونده را هم سر می‌برد و ممکن است باعث ناراحتی و عصبانیت او شود. پس حتماً برای جذاب تر شدن صحبت ها و سخنرانی های خود، باید این تیکه کلام ها را حذف کنید.
برای از بین بردن تیکه کلام، می‌توانید از راه های زیر استفاده کنید:
 1. ضبط کردن صدای خود و آنالیز اینکه چه زمانی از تیکه کلام ها استفاده می کنید
 2. مکث کردن به جای استفاده از کلمات جا پر کن ها
 3. عجله نکردن در صحبت و از قبل آماده بود
 • یکنواخت صحبت نکنید
در مورد تن صدا صحبت کردیم؛ اما نکته ظریف‌تری نیز وجود دارد که آن یکنواخت صحبت کردن است. گاهی اوقات اون صدای خوبی داریم ولی با یک ریتم یکنواخت از ابتدا تا انتهای سخنرانی خود صحبت می‌کنیم و نمی‌توانیم به درستی از صدای خود استفاده کنیم.
برای اینکه صحبت‌هایتان حالت یکنواخت نداشته باشد بهتر است تغییر تن صدا را فراگیرید. لازم است گاهی اوقات آرام صحبت کنید، گاهی اوقات صدایتان را بالا ببرید و یا اینکه نحوه صحبت کردن خود را عوض کنید.
این کار باعث می‌شود تا مخاطبین توجهشان به شما جلب شود و در این صورت تمرکز آنها بیشتر روی شنیدن خواهد بود و فن بیان شما نیز خوب جلوه می‌کند.
 • در حین صحبت کردن گاهی اوقات لبخند بزنید
لبخند زدن همیشه باعث می‌شود تا مخاطبان شما احساس بهتری داشته باشند. زمانی که جلسه خیلی رسمی‌نیست، بهتر است هنگامی‌که صحبت می‌کنید، لبخند به لب داشته باشید.
البته این کار نباید تصنعی صورت گیرد. بهتر است لبخندتان ازته دل باشد این را شنونده به خوبی متوجه می‌شود. همچنین لبخند زدن گاه و بی گاه احساس بهتری به شما می‌دهد و سبب تخلیه هیجانات منفی‌تان خواهد شد.
سخنرانی با لبخند_اهمیت فن بیان در زندگی+تکنیک های تقویت فن بیان
تمرین های تقویت فن بیان
 •  تمرین آینه
از قبل سخنرانی 3 دقیقه ای آماده کنید که به متن و موضوع آن تسلط داشته باشید. در این تمرین شما باید مقابل آینه ای قرار بگیرید و شروع کنید برای فردی که آینه به شما نشان می دهد سخنرانی کنید. همین طور که صحبت می کنید به کلماتی که به کار می برید، سرعت بیان، لحن به کار برده شده، زبان بدن و… دقت کنید. هر بار که صحبت شما تمام می شود شروع کنید به آنالیز کردن سخنرانی خود و نقاط ضعف و قوت خود را روی کاغذی بنویسید؛ برای بررسی کردن سخنرانی خود می توانید خیلی ساده با گوشی تلفن همراهتان سخنرانی خود را فیلمبرداری کنید. مجدد این سخنرانی را با همان محتوا انجام دهید؛ آن قدر این کار را تکرار کنید که به حالت ایده آل خود برسید.
 • تمرین ضبط کردن صدای خود
این تمرین شباهت زیادی به تمرین آینه دارد، با این تفاوت که شما در اینجا باید سخنرانی سه دقیقه ای خود را ضبط کنید و طبق معمول بعد از پایان سخنرانی خود، شروع به بررسی کردن آن بکنید. نکته ای که در این تمرین حائز اهمیت است دقت به لحن ادای کلمات و جملات می باشد. شما باید جملات را با لحن مناسب آن بخش بخوانید؛ به سوالی بودن، خبر دادن، تعجب کردن، حیرت زده شدن و… جملات به شدّت دقت کنید و آن ها را با همان لحن ادا کنید.
این مطلب را فراموش نکنید که طبق تحقیقات انجام شده 38 درصد از کلام ما را لحن تشکیل می دهد که این خود نشان دهنده میزان اهمیت آن در کلام می باشد.
 
 • تمرین خودکار
در این تمرین شما باید خودکار، مداد یا هر چیز شبیه به این دو را بین دندان های خود قرار دهید و صحبت کردن خود را آغاز کنید. در ابتدا این کار برای شما کمی سخت به نظر می رسد اما با مرور زمان به آن عادت می کنید و این تمرین را هم به خوبی انجام خواهید داد. از فواید این تمرین می توان به جلوگیری از انحراف و کج شدن لب ها حین صحبت کردن، درگیر شدن اکثر اندام های کلامی و محکم و به درستی ادا کردن کلمات اشاره کرد. خوب است بدانید این تمرین در بسیاری از کشورهای دنیا هم برای تقویت فن بیان توصیه می شود.
نکته مهم در این تمرین که باید رعایت کنید این است که هنگام صحبت کردن لب ها به طور کامل باز و بسته شوند و کلمات به صورت کامل بیان شوند.
 
 • تمرین مشدد خوانی
در این تمرین شما به مطالعه می پردازید اما با یک تفاوت عمده و آن هم مشدّد خواندن همه کلمات و پر قدرت ادا کردن آن هاست. کلمات زیر را پر قدرت بخوانید:
فّنّ بّیّاّنّ یّعّنّیّ خّوّبّ صّحّبّتّ کّرّدّنّ
مّنّ فّنّ بّیّاّنّ خّوّبّیّ دّاّرّمّ
فّنّ بّیّاّنّ کّاّرّبّرّدّهّاّیّ زّیّاّدّیّ دّاّرّدّ
این تمرین تن صدای شما را به خوبی تقویت می کند، حجم ریه را بیشتر می کند و همچنین به شما کمک می کند که کلمات را بهتر و کامل تر ادا کنید و بر اثر مرور زمان لحن مناسب کلام خود را پیدا کنید.
 
 • تمرین بلند خوانی
در این تمرین شما باید بلند بلند کتاب یا هر متن دیگری را بخوانید. نکته مهم و تأثیر گذار در این تمرین رعاین لحن مناسب هر جمله می باشد. دقت داشته باشید سرعت ادای کلمات در این تمرین باید رعایت شود و هر بخش را با سرعت مناسبی بخوانید و به پایان برسانید.
طبیعی است منظور ما از بلند خوانی فریاد زدن و فشار آوردن به حنجره نمی باشد، طوری بخوانید که گویی برای جمعی در حال سخنرانی کردن می باشید.
 
 • تمرین تند گویی
برای انجام این تمرین نیاز نیست جای خاصی باشید؛ در هر مکانی که حضور دارید شروع کنید به انتخاب یکی از اشیای اطرافتان و بدون اینکه فکر کنید 3 دقیقه در مورد آن صحبت کنید. صحبت شما باید بدون مکث و در تند ترین حالت ممکن باشد.
نکته مهم این است که در این تمرین اصلاً با معنی بودن جملات اهمیتی ندارد و چیزی که حائز اهمیت است تند تند صحبت کردن شما بدون وقفه پیرامون آن چیز است. اگر در ابتدا حرفی به یادتان نیامد به ذهن خود فشار بیاورید تا جمله را بر سر زبان شما بیاورد. بدون شک انجام مستمر این تمرین فن بیان بهتری را برای شما به همراه خواهد آورد. کلیپ زیر که بخشی از دوره غیرحضوری فن بیان می باشد، این تکنیک را خیلی دقیق تر و کامل تر به شما توضیح می دهد که می توانید آن را هم مشاهده کنید.
 
 • تمرین ربط دادن کلمات بی ربط
در این تمرین شما 3 کلمه بی ربط را انتخاب می کنید مانند: دمپایی، آسمان، قرمه سبزی! کار شما این است که در مورد این کلمات صحبت کنید و آن ها را به شکلی خلاقانه به هم وصل کنید و بین آنها ارتباط برقرار کنید. هر چه قدر این کار را بهتر انجام دهید خروجی این تمرین که همان تقویت فن شما می باشد بیشتر برای شما ملموس خواهد بود.
شما می توانید این تمرین را به شکل یک بازی هم با اطرافیانتان انجام دهید و به علت مفرح بود آن لحظات خوشی را با عزیزانتان بگذرانید.
 
 • تمرین تغییر لحن
شما در این تمرین باید یک جمله را انتخاب کنید و آن را با لحن های مختلف بخوانید. مثلا جمله من هوای بارانی را دوست دارم را به صورت خبری، پرسشی، تعجبی، شگفت زدگی و… بخوانید.
اگر این تمرین را به خوبی انجام دهید و بتوانید لحن کلام خود را تقویت کنید به شدت می توانید در تاثیر گذاری روی دیگران و قانع کردن آنها موفق باشید.
 
 • جملات تمرینی فن بیان
یکی دیگر از راه های تقویت فن بیان تکرار جملاتی است که کمی سخت تر تلفظ و خوانده می شوند. شما با تکرار و بالا بردن سرعت خواندن این جملات، علاوه بر تقویت ماهیچه های دهان خود مغز خود را نیز ورزش می دهید تا به تلفظ صحیح کلمات سخت و هم مخرج عادت کند و در جای خود به خوبی از آنها استفاده کند. دقت داشته باشید که خطای ادراکی شما باعث کم اهمیت جلوده دادن این جملات نشود و تا می توانید در وقت های آزاد خود در کوچه و خیابان این جملات را با خود تکرار کنید.
افسر ارشد ارتش اتریش
لای رولت رنده لیمو رفته
سه سیر سر شیر سه شیبشه شیر
چه ژست زشتی
به نام وجودی که وجودم از وجود پر وجودش به وجود آمده است
کانال کولر تالار تونل
سپر عقب ماشین جلویی زد به سپر جلو ماشین عقبی
فقط دقت داشته باشید اگر شما در دفعات ابتدایی نتوانستید به خوبی این تمرین را انجام دهید هیچ اشکالی ندارد. بر اثر تکرار مداوم ، بدون شک شما در خواندن این جملات مسلط خواهید شد. هرچه این کلمات کنار هم چیده شده را سریع تر و صحیح تر بخوانید شما این تمرین بهتر انجام داده و روی تقویت فن بیان شما تأثیر مثبت خواهد گذاشت.
 

تقویت فن بیان یک روزه ممکن نیست!

اگرچه راهکار‌های بالا برای تقویت فن بیان به کمک شما می‌آیند؛ ولی فن بیان چیزی نیست که یک شبه آن را یاد بگیرید و استاد آن شوید. در واقع انتهایی برای یادگیری این مهارت وجود ندارد و شما هرچه بیشتر تمرین کنید، در آن بهتر و بهتر می‌شوید. بسیاری از افراد سخت تلاش می‌کنند تا کنترل ارتباطات و فن بیان خود را در دست بگیرند و اینگونه از خطا‌ها و اشتباهات خود غافل می‌شوند. بهتر است به جای اینکه حواسمان به اشتباه نکردن باشد، ارتباطات خود و فن بیان خود را آگاهانه زیر نظر بگیریم و خطاهای خود را پذیرفته و درصدد اصلاح آن‌ها بربیاییم؛ چرا که آغاز هر کاری من جمله تقویت فن بیان ممکن است همراه با اشتباه باشد. .

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار