|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۹۵

کوهنوردی یکی از ورزش‌ها یا از جمله تفریحاتی است که برای پرداختن به آن باید لوازم و تجهیزات کوهنوردی انفرادی و گروهی را داشته باشید.

کوهنوردی یکی از ورزش‌ها یا از جمله تفریحاتی است که برای پرداختن به آن باید لوازم و تجهیزات کوهنوردی انفرادی و گروهی را داشته باشید. برای برخی نیز کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی است. پیمایش مسیرهای فنی در کوهستان، با استفاده از ابزارهای فنی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوهنوردی می‌نامند.
برای یک صعود خوب و اصولی نیاز به ابزارهای متفاوتی است. در هر صعود بسته به نوع، منطقه مورد نظر، زمان و فصل، ممکن است ابزار و تجهیزات کوهنوردی متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد.
 

وسایل کوهنوردی برای افراد مبتدی

 • کفش کوهنوردی
  بهترین نوع کفش کوهنوردی برای کوه، پوتین است، به این دلیل که مقاوم است، تخت مناسبی دارد و به خوبی می‌تواند مراقب مچ پا و خود پا باشد. کفش کوه نه آن‌قدر باید تنگ باشد که ایجاد ناراحتی کند و نه گشاد باشد که باعث تاول شود.
  رویه آن از جنس طبیعی چرم و یا از جنس مواد مصنوعی میباشد. چرم طبیعی بسیار مناسب است، به این دلیل که قابل انعطاف است و به خوبی عمل تهویه را انجام می‌دهد.
  امروزه کمتر از این نوع کفش استفاده می‌کنند. پس از هر بار استفاده باید کفش را شست، قالب زد (به ویژه در کفش‌های چرمی) و سپس در هوای آزاد و دمای متعادل خشک و واکس زد تا انعطاف خود را از دست ندهد.
  کفش کوهنوردی_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای
  ویژگی‌های کفش کوهنوردی مناسب :
  -ایمن بودن:
  مهم‌ترین و اولین ویژگی که یک کفش کوهنوردی مناسب باید از آن برخوردار باشد، ایمن بودن است. ایمن بودن، نقش مهمی در فعالیت‌های کوهنوردی ایفا می‌کند. این استاندارهای ایمنی شامل مقاوم بودن، ضربه‌گیر بودن، ضد مایعات و مقاومت در برابر لیز خوردگی می‌باشد. در ابتدا شما باید از ایمنی کفش اطمینان کامل حاصل فرمایید و سپس اقدام به خرید آن کنید.
   
  -زیره مناسب:
  یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهای یک کفش کوهنوردی، زیره آن می‌باشد. زیره کفش باید در عین مقاوم بودن، راحتی را برای افراد فراهم کند و نباید در کوهنوردی‌های طولانی باعث خستگی زودهنگام فرد شود.
   
  -وزن:
  از دیگر فاکتورهای تأثیرگذار دیگر در کفش کوهنوردی اصل، وزن آن می‌باشد. کفش کوهنوردی مناسب، باید دارای وزنی استاندارد نیز باشد. به طور معمول، وزن هر لنگه از کفش‌های کوهنوردی باید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم باشد تا بعد از فعالیت‌های طولانی‌مدت، در پای افراد سنگینی ایجاد نکند.
   
  -ضد آب بودن:
  ضدآب بودن نیز یکی دیگر از عواملی می‌باشد که در کیفیت کفش نقش بسزایی دارد. کفش کوهنوردی اصل باید دارای خاصیت ضد آب باشد و هیچ آبی درون آن نفوذ نکند. کوهنوردی ممکن است در شرایطی آب‌وهوایی برفی و بارانی و یا در کنار چشمه‌های کوهستانی انجام شود. به این منظور باید به این ویژگی توجه بسیاری داشت تا در حین کوهنوردی، آبی به درون کفش نفوذ نکند که در نهایت باعث سرما و آسیب رساندن به ‌پای افراد شود.
   
  -تهویه هوا:
  از دیگر عوامل می‌توان به ویژگی تهویه هوا نیز اشاره کرد. کفش باید با کمک این ویژگی، هوا را به درون و بیرون خود هدایت کند. این عامل باعث می‌شود تا در استفاده‌های طولانی، پا عرق نکند و حرارت اضافی در کفش ایجاد نشود.
  • کوله پشتی کوهنوردی
  کوله پشتی هم یکی از مهم ترین تجهیزات لیست وسایل کوهنوردی میباشد. و انتخاب یک کوله پشتی با کیفت و مناسب میتواند تاثیر زیادی بر کیفیت برنامه شما بگزارد ، از این رو اگر میخواهید یک برنامه بدون دردسر را رقم بزنید هنگام خرید کوله پشتی از ضد آب بودن ، سبک بودن ، با کیفیت بودن دوخت ها ، با کیفت بودن زیپ ها و دارا بودن حجم کافی برای جای گیری کامل لوازم اطمینان حاصل فرمایید.کوله پشتی باکیفیت یکی از فاکتور های اصلی کوهنوردی حرفه ای میباشد. همچنین کوله پشتی های غیر استاندارد برای این ورزش میتوانند به کمر و ستون فقرات نیز آسیب وارد کنند.کوله پشتی نیز یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی و کمپینگ میباشد، همانطور که میدانید کوله پشتی تمام وسایل شمارا جا به جا میکند و استاندارد نبودن کوله پشتی میتواند به بدن شما آسیب وارد کند پس حتما قبل از خرید وسایل کوهنوردی و کوله پشتی به استاندارد بودن کوله پشتی دقت کنید. وسایل طبیعت گردی دیجی کالا، وسایل برای کوهنوردی، ابزار کوهنوردی، برای کوهنوردی چه وسایلی لازم است، وسایل مورد نیاز کوهست کوهنوردیهمچنین لازم به ذکر است قیمت عینک های کوهنوردی با توجه به نوع برند، کیفیت محصول، سایز و ابعاد و جنس محصول از 100 هزارتومان شروع شده و تا 22 میلیون ادامه دارد.​​
  کوله پشتی کوهنوردی_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای
  ویژگی‌های کوله پشتی کوهنوردی مناسب :
   
  – کوله های اسکلت دار + فاقد اسکلت :
  بعضی از کوله پشتی ها معمولا با یک اسکلت داخلی و یا یک چارچوب ورقه ای سبک وزن طراحی میشوند تا در بارگیری ها زیاد تجهیزات، محکم و مستحکم تر باشند . این باعث سنگین تر شدن کوله پشتی می شود اما بهترین کوله پشتی های کوهنوردی برای صعود های سنگین، همین کوله پشتی های اسکلت دار هستند . اما اگر به دنبال یک کوله پشتی فشرده و سبک وزرن هستند که بتوانید آن را در سفرهای بزرگ تر در چمدان خود جا دهید ، کوله پشتی فاقد اسکلت بهترین انتخاب برای شما هستند.
   
  – کمربند و بندهای روی قفسه سینه :
  ما این دو ویژگی را از اصلی ترین نیاز های کوله پشتی بر می شماریم و این دقیقا امکاناتی هست که یک کوله پشتی روزانه و مدرسه ای را از یک کوله پشتی کوه نوردی جدا می کند . یک کمربند به شما کمک می کند تا وزن کوله خود را از شانه های خود به باسن منتقل کنید و همین باعث می شود در کوهنوردی های طولانی کمتر احساس خستگی کنید . بند های رو قفسه سینه نیزکمک میکنند تا تمام تجهیزات شما سر جای خود باقی بمانند . برای کوله پشتی هایی با ظرفیت بیشتر ما کوله پشتی هایی با بند های بلند کننده را به شما پیشنهاد می دهیم . این بند ها که در بالای شانه شما قرار دارد بالای کوله پشتی را به اسکلت متصل می کنند و به شما اجازه می دهند تا بار خود را محکم تر بکشید تا وزن کوله پشتی شما سرعت شما را نکاهد .
   
  – جیب های مخصوص آبرسانی + جیب های کناری قمقمه های آب :
  بیشتر کوله پشتی های امروزی، فضایی بین محفظه های داخلی و اسکلت خارجی دارند که محل قرار گیری مخزن های آبرسانی (کمل بک) است . با این اصطلاح آشنا نیستید ؟ مخزن آبرسانی یک کیسه پلاستکی است که می توان آن را با آب پر کرد . این مخزن دارای لوله ای بلند می باشد که بجای این که مخزن را از جای خود خارج کنید می توانید از این لوله ها بنوشید .این یک قابلیت عالی برای کوه هنوردان است و وزن زیادی هم به شما اضافه نمی کند . برای کسانی که ترجیج می دهند برای استفاده راحت تر، قمقمه ی آب خود را در قسمت بیرونی کوله پشتی قرار بدهند. یک جیب کناری مخصوص قمقمه های آب نیز در همه ی کوله پشتی ها تعبیه شده است .
   
  – بافــــــت های تهویـــــــه دار :
  زمانی که در هوای بیرونی در حال عرق کردن هستید، کوله پشتی متصل به کمر شما، گرما را جذب خود می کند و به بدن شما انتقال می دهد . بسیاری از برند ها، بافت های شبکه ای را به منظور تهویه هوا به قمست های داخلی خود اضافه کرده اند . مطمئن باشید که در کوه نوردای های تابستانه برای انتخاب این ویژگی بسیار خرسند خواهید بود.
   
  – جیـــــب ها :
  جیب های کوله پشتی بسیار ساده و سر راست هستند . یک کوله پشتی کوهنوردی، از یک جیب اصلی و یک جیب زیپ دار در بالا و یا یک جیب بیرونی برای ذخیره کردن وسیله های کوچک و متفرقه برخورادار است.
  • کیسه خواب

   کیسه خواب یک جزء مهم و اساسی از تجهیزات کوهنوردی به حساب می‌آید، به دلیل اینکه هم مانع نفوذ رطوبت می‌شود و هم در مقابل سرما از ما مراقبت می‌کند.
   از همه مهم‌تر اینکه هیچ‌کس از یک خواب راحت در یک کیسه خواب گرم و نرم بدش نمی‌آید. در یک کوه‌پیمایی یکروزه یا کمتر که زمان رفت و برگشت مشخص است، نیازی به کیسه خواب نیست.
   در تابستان زیر سایه یک درخت و در زمستان کنار آتش می‌توانیم خواب لذت‌بخش کوتاهی داشته باشیم اما در سفر‌های چند روزه، حتما به یک کیسه خواب نیاز خواهیم داشت. کیسه خواب با ظرفیت‌های یک و دو نفره طراحی می‌شود و در ۲جنس متفاوت پر(قو یا مرغ) و الیاف مصنوعی (پشم شیشه) موجود است.
   کیسه خواب کوهنوردی_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای
   ویژگی‌های کیسه خواب کوهنوردی مناسب :

   - اندازه و وزن کیسه خواب
   مهمترین نکته در سفر این است که شما بار اضافه با خود حمل نکنید. به خصوص اگر سفرهای شما طولانی هم باشد. پس شما باید در انتخاب تک تک وسایلی که با خود حمل می کنید دقت کافی را داشته باشید. حجم و وزن کیسه خواب برای هم یکی از همان نکات مهم است چرا بار سنگین باعث به وجود آمدن مشکلات جسمانی و همینطور دیر رسیدن به مقصد می شود. به طور کلی کیسه خواب‌ها از نظر طولی به دو دسته معمولی و بلند تقسیم می‌شوند. اگر قد شما کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر باشد، کیسه خواب‌های معمولی مناسب‌تر خواهند بود ولی اگر قدتان بیش از ۱۸۰ سانتی‌متر است، برای آسودگی بیشتر بهتر است از کیسه خواب‌های بلند استفاده کنید.

   - تنظیم دمای کیسه خواب
   بعد وزن دمای کیسه خواب هم نکته مهمی است که باید در هنگام انتخاب یک کیسه خواب به آن توجه کنید، به طور مثال باید بدانید که به منظور چه سفری می خواهید کیسه خواب بخرید. به همین منظور در سال ۲۰۰۴ استاندارهای اروپایی En13537 به طور رسمی بیان شد. طبق این استاندارد مقهومی برای اعداد بروی کیسه خواب تعریف کردند که بر اساس ویژگی های فردی می توانید کیسه خواب خود را تهیه کنید. شرکت های تولید کننده بر اساس بازه دمایی کیسه خواب ها را بفروش می رسانند.
  • کلاه کوهنوردی و کلاه ایمنی

   در فصل تابستان و با وجود اشعه فرابنفش خوردشید که در عین حال برای بدن مفید میباشد میتواند آسیب های زیادی به پوست صورت و چشم ها برساند. از این رو برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در کوهنوردی از کلاه های چند تکه استفاده کنید ، اگر قصد صعود از مناطق مرتفع و شیبدار را دارید برای اطمینان و رعایت اصول کوهنوردی از کلاه های ایمنی استفاده کنید.
   ارزش کلاه را زمانی میفهمید که بعد از برنامه کوهنوردی پوست گردن و صورتتان سوخته و سرخ شده است. ما به شما پیشنهاد میکنیم اگر به کوه نوردی علاقه دارید حتما یک کلاه تهیه کنید.
   کلاه کوهنوردی_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای 
   کلاه چند تکه کوهنوردی، کلاه کوهنوردی نیز جزو مهم ترین تجهیزات کوهنوردی میباشد که از برخورد اشعه خورشید به پوست شما جلوگیری میکند، خوشبختانه امروزه کلاه های کوهنوردی در انواع مدل های گوناگون در بازار یافت میشوند، 
   همچنین لازم به ذکر است قیمت عینک های کوهنوردی با توجه به نوع برند، کیفیت محصول و جنس محصول از 20 هزارتومان شروع شده و تا 2 میلیون ادامه دارد.
   • جوراب پشمی و دستکش
    جوراب پشمی و دستکش جزو تجهیزات بسیار مهم و ضروری لیست وسایل کوهنوردی در صعود های زمستانه میباشند ، جوراب و دستکش میتوانند باعث جلوگیری از بروز سرمازدگی انگشتان دست و پا شوند که این امر یکی از دغدغه های کوهنوردان در صعود های زمستانه میباشد. توجه کنید هنگام انتخاب این محصولات از جوراب های پشمی و نانو و از دستکش های ضد آب و ضد سرما خرید کنید.
    به اعتنایی به تهیه دستکش و جوراب مناسب در صعود های زمستانه میتواند خسارات جبران ناپذیری از جمله یخ زدگی و در نهایت قطع عضو به شما وارد کند.
    • باتوم و عصای کوهنوردی
     باتوم یکی از حیاتی و مهم ترین تجهیزات کوهنوردی چه در زمستان و چه در زمستان میباشد ، باتوم کوهنوردی باعث حفظ تعادل در صعود و فرود و کاهش میزان فشار به کمر میشود. همچنین باعث جلوگیری از ضربات به کمر و زانوها میشوند. باتوم ها بصورت تکی و جفت به فروش میرسند که شما میتوانید بنا به سبک برنامه هایتان باتوم و عصای کوهنوردی تهیه کنید. از خصوصیات یک باتوم با کیفت میتوان به جنس باتوم، جنس دسته، وزن باتوم، و قابلیت تنظیم ارتفاع اشاره کرد.

     باتوم_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای
     فواید استفاده درست از باتوم:
     باتوم‌ها در ازای هر ساعت فعالیت کوهنوردی چندین تن وزن را از روی اندام تحتانی به دستها منتقل می‌کنند و در ازای یک روز فعالیت سنگین کوهنوردی حدود ۳۰ تن وزن و فشار را از روی زانوهای شما منتقل می‌کند. باتوم‌های مورد استفاده در کوهنوردی به صورت تلسکوپی دوتکه یا سه تکه بوده و دارای گل باتوم قابل تعویض هستند. گل باتوم نوع بزرگ، برای استفاده در برف و گل باتوم کوچک برای استفاده در سنگ و خاک به کار می‌رود. حال با دانستن فواید این وسیله متوجه می‌شوید که چرا نباید بردن آن را فراموش کنید.
     - کاهش فشار ناشی از وزن بدن بر روی پاها و زانوها و کاهش خستگی، انتقال قسمتی از وزن بدن روی دست‌ها که عموما در کوهپیمایی در استراحت به سر می‌برند.
     - درسربالایی‌ها تا هشت کیلوگرم و در سرپایینی‌ها تا سیزده کیلوگرم از نیروی وارد شده به مفاصل را کاهش می‌دهد. بنابراین با یک محاسبه ساده در می‌یابید که استفاده از این وسیله در یک صعود چهارساعته و فرود سه ساعته، موجب کاهش فشار وارد شده به اندام تحتانی در حدود دویست تن می‌شود.
     - افزایش حس تعادل، جلوگیری از سرخوردن یا زمین خوردن بویژه در خستگی‌های مفرط در برنامه‌های کوهنوردی طولانی مدت
     - در هنگام حمل کوله پشتی‌های سنگین در برنامه‌های طولانی مدت یا زمستانی
     - کمک به کمتر خسته شدن افراد دارای وزن بالای (کوهنورد سنگین وزن)
     - بهبود ناراحتی قبلی مفاصل و ستون فقرات
     - با کمک مکانیسم تنفس، باعث انجام بهتر تنفس می‌شوند. با تصور کردن شیوه حرکت با باتوم، در می‌یابید که این نوع حرکت چه شباهتی با حالت دویدن دارد. و همان طور که در دویدن حرکت دست‌ها کمک زیادی به تنفس می‌کند.
     - در هنگام کوهنوردی بر روی برف و مکان‌های خیس، سبزه زار، نرم، هنگام عبور از رودخانه، کوهنوردی در شرایط مه یا دید کم (در شرایط فوق حفظ تعادل نقش حیاتی برای سلامتی فرد دارد)
     باتوم_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای- کاربردهای ابتکاری از باتوم کوهنوردی مانند: ساخت برانکارد در مواقع ضروری، دفع خطر حیوانات، ثابت نگهداشتن عضو مجروح یا شکسته شده (آتل)، برپا کردن چادر و …
     - استفاده از باتوم کوهنوردی از افزایش بی رویه ضربان قلب در ابتدای فعالیت و شروع کوهنوردی کمک کننده است (ولی بعد از مدتی این کاهش ضربان بدلیل فعالیت ماهیچه های دست و پا ادامه پیدا نمی‌کند)
     - به دلیل جلوگیری از وارد آمدن فشار زیاد به مفاصل، تا حد زیادی از بروز آسیب‌های مفصلی مانند دیسک کمر و آرتروز و… پیشگیری می‌کنند. البته گفتنی است که استفاده از باتوم، اثر درمانی برای آنها ندارند.
     - بعضی از انواع باتوم‌ها با داشتن فنر، به صورت آنتی شوک عمل می‌کنند. در انواع پیشرفته‌تر، می‌توان باتوم را در حالت قفل یا در حالت آنتی شوک فنری قرار داد. از حالت آنتی شوک برای پیمودن سرپایینی‌ها استفاده می‌شود. زیرا در سرپایینی فشار و شوک زیادی به بدن و به مفاصل وارد می‌شود که حالت آنتی شوک باتوم، مقدار زیادی از این نیروها را تعدیل می‌کند. از حالت قفل هم برای پیمودن سربالایی ها استفاده می‌شود.

    • عینک کوهنوردی
    عینک کوهنوردی نیز جزو اصلی ترین تجهیزات کوهنوردی، همانطور که در برنامه ها و تصاویر برنامه های کوهنوردی برگزار شده میبینید تمام کوهنوردان حرفه ای دارای عینک های کوهنوردی میباشند. همانطور که میدانید چشم از اصلی ترین نقاط بدن میباشد و نیاز مند مراقب های زیادی است. عینک های کوهنوردی میتوانند از چشم در برابر سرما، گرد و غبار، اشعه های مضر خورشید و آفتاب سوختگی محافظت کنند. پس اگر یک کوهنورد حرفه ای هستید حتما میبایست یک عینک کوهنوردی تهیه کنید.
    عینک کوهنوردی_کامل ترین لیست خرید وسایل کوهنوردی مبتدی و حرفه ای
    • چادر / زیرانداز / تشک های عایق
      
    • بوت های کوهپیمایی / سندل و دمپایی‌های راحتی
      
    • شلوار‌های کوهنوردی / شلوار‌های سبک
      
    • زیرپیراهنی‌های گرم / کتان / پشمی

    • پیراهن و لباس‌های آستین بلند
      
    • ژاکت
      
    • کت‌های بادشکن
      
    • پانچو / کت‌های بارانی
      
    • پوشش‌های یدکی
      
    • دستکش / کلاه / جوراب‌های ضخیم
      
    • کلاه های آفتاب گیر / لبه دار
     

     

ارسال نظر

آخرین اخبار