|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۳۳

در هر خودرویی فارغ از ایرانی یا خارجی بودن آن، پس از مدتی استفاده بنا به دلایل مختلفی ممکن است چراغ چک آن روشن شود. روشن شدن چراغ چک خودرو همیشه نشان دهنده این نیست که خودرو با مشکل جدی رو به رو شده است و نیاز باشد خودرو را متوقف کنید. در این مطلب قصد داریم برخی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو را بیان کنیم. 

روشن شدن چراغ چک خودرو می تواند بسیار نگران کننده نیز باشد. زیرا روشن شدن آن به منظور یک هشدار برای تمامی بخش های خودرو می باشد و در ابتدا مشخص نیست که مشکل از کدام بخش می باشد. 

روشن شدن چراغ چک خودرو ممکن است به دلیل وجود یک مشکل جدی در خودرو، و یا به دلیل یک مشکل ساده مانند باز بودن درپوش باک بنزین خودرو باشد.

برخی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

1. خراب شدن سنسور اکسیژن خودرو

از دلایل رایجی که منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو می شود، خراب شدن سنسور اکسیژن خودرو می باشد. 

در صورتی که سنسور اکسیژن خراب شود و یا با مشکلی رو به رو شود، برخی قطعات دیگر مانند کاتالیزور نیز به همراه آن خراب می شوند. همچنین علاوه بر آن، خراب شدن سنسور اکسیژن در افزایش مصرف سوخت خودرو نیز تاثیر دارد و در عملکرد سیستم الکتریکی خودرو یا به عبارتی ECU، اختلال ایجاد می کند.

7 علت روشن شدن چراغ چک خودرو

2. اختلال در انژکتور بنزین خودرو 

انژکتور بنزین در خودرو قطعه ای است که وظیفه دارد سوخت را پخش کند. این قطعه دارای سوزن هایی می باشد. در صورتی که انژکتور کثیف شود یا اختلالی در آن ایجاد شود، چراع چک خودرو روشن می شود. انژکتور به دلایل مختلفی ممکن است کثیف شود که برخی از آن ها شامل طریقه رانندگی و نوع سوخت مصرفی می شود. 

در صورت کثیف شدن انژکتور باید سوزن های آن را تمیز کنید. البته گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که خود انژکتور را تعویض کنید.

3. خراب شدن سنسور جریان هوا (MAF)

سنسور جریان هوا در خودرو، وظیفه کنترل میزان هوای ورودی به موتور را بر عهده دارد.این سنسور همچنین در مدیریت موتور خودرو نیز نقش دارد.

سنسور جریان هوا در فضای میان فیلتر  هوا و دریچه گاز خودرو قرار دارد. همانطور که گفتیم این سنسور در مدیریت موتور نیز نقش دارد و در صورتی که خراب شود، خودرو در بالا رفتن از مسیر های شیب دار و سر بالایی دچار مشکل می شود. 

از علائم خرابی سنسور جریان هوا علاوه بر روشن شدن چراغ چک می توان به موارد دیگری مانند اختلال در عملکرد موتور، کاهش شتاب خودرو، خارج شدن دود سیاه از اگزوز در هنگام گاز دادن، ایجاد بوی بد از اگزوز نیز اشاره کرد.

4. به اتمام رسیدن شارژ باتری خودرو

از دیگر دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو، تمام شدن شارژ باتری خودرو می باشد. هنگامی که شارژ باتری به اتمام می رسد و تمام می شود، سیستم برقی خودرو از کار می افتد. همچنین در چنین شرایطی خودرو حتی قار به روشن شدن نخواهد بود. 

این مشکل را می توان به راحتی با تعویض کردن باتری خودرو حل کرد. البته بهتر است برای بررسی دقیق تر و همچنین تعویض آن به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

5. خراب شدن مبدل کاتالیزور خودرو

مبدل کاتالیزور در خودرو سیستم اگزوز و گاز هایی که از آن خارج می شوند را کنترل می کند. در حین فرآیند احتراق، مونوکسیدکربن تولید می شود که مبدل کاتالیزور وظیفه دارد آن را به دی اکسیدکربن تبدیل کند. 

این قطعه پس از مدتی استفاده باید تعویض شود زیرا نمی توان از خراب شدن آن جلوگیری کرد. اما با مراقبت و نگهداری از آن و انجام کار هایی مانند تعویض روغن به موقع می توانند در افزایش طول عمر آن نیز تاثیر داشته باشند. 

طبیعتا در هنگامی که این قطعه دچار خرابی شود چراغ چک خودرو نیز روشن می شود و به شما هشدار می دهد. در نتیجه بهتر است هر چند وقت یکبار در هنگام رانندگی سرعت خودرو را تا حد مجاز افزایش دهید تا از سالم بودن مبدل کاتالیزور اطمینان حاصل شود.

6. شل شدن و یا عدم وجود درپوش باک بنزین

از رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو، شل شدن درپوش باک بنزین است. شاید فکر کنید که درپوش یک بخش بسیار ساده می باشد؛ اما در واقع درپوش یکی از بخش های مهم سیستم سوخت خودرو به شمار می رود. قرار دادن درپوش به درستی از تبخیر شدن و هدر رفتن سوخت خودرو جلوگیری می کند و همچنین در حفظ فشار خودرو نیز موثر است. 

گاهی اوقات ممکن است پس از پر کردن باک بنزین خودرو خود، چراغ چک روشن شود. در این شرایط باید خودرو را متوقف کنید و اطمینان حاصل کنید که درپوش به درستی در جای خود قرار داده شده است و شل نشده باشد. 

همچنین ممکن است درپوش باک بنزین در اثر آسیب فیزیکی دچار مشکل شود؛ که در این صورت باید آن را تعویض کنید.

7. نصب نادرست دزدگیر

به اشتباه نصب کردن دزدگیر خودرو می تواند باعث شود چراغ چک خودرو روشن شود. این امر همچنین می تواند منجر به تمام شدن شارژ باتری خودرو شود و از روشن شدن آن جلوگیری کند. در صورتی که با چنین مشکلی رو به رو شدید کافی است دزدگیر را به درستی نصب کنید و یا آن را با یک مدل دیگر جایگزین کنید.

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم روشن شدن چراغ چک خودرو دلایل زیادی می تواند داشته باشد. ما در این طلب سعی کردیم شما را  برخی از این دلایل آشنا کنیم. اما در نهایت بهتر است همیشه برای مشخص شدن دلیل اصلی آن به تعمیرگاه مراجعه کنید.

برای تعمیر انواع خودروهای چینی در تهران ، خدمات تخصصی تعمیرگاه عباسی در دسترس است. تعمیرگاه جک S5 در تهران ، تعمیرگاه لیفان در تهران ، تعمیر گیربکس CVT  از خدمات تخصصی این مرکز است . 

۰۹۱۲۸۱۷۲۷۸۱

www.abbasikhodro.com

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار