|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۳۶

بهترین جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی (Overhead Crane) دستگاهی است که برای جابه‌جایی بارهای سنگین‌تر از یک تن در محیط‌های صنعتی سرپوشیده و مسقف مانند کارخانه‌ها و سوله‌ها کاربرد بسیار زیادی دارد. جرثقیل‌های سقفی قادرند با استفاده از نیروی الکتریکی اجسام سنگین را در تمام جهت‌های جغرافیایی به سمت بالا، پایین، چپ و راست بلند کرده و به راحتی جا‌به‌جا کنند. در سال‌های اخیر در بسیاری از صنایع مانند صنعت خودروسازی، کشتی‌سازی، تولید هواپیما، تولید فلزات و بتن، قالب‌گیری تزریق پلاستیک و ... از انواع مختلف جرثقیل‌های سقفی شامل جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل، همچنین نوع دیگری از جرثقیل به نام جرثقیل کارگاهی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره ویژگی‌های جرثقیل سقفی، مزایای استفاده از جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل و انواع جرثقیل کارگاهی در اختیار شما قرار دهیم.

images_1679094365_6414f25d494ac.jpg

جرثقیل سقفی چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم جرثقیل سقفی دستگاهی است که در سقف سوله، انبارها، سالن‌های صنعتی، کارخانه‌ها و به طور کلی محیط‌های مسقف و سرپوشیده نصب می‌شود و کاربران با استفاده از آن می‌توانند اجسام سنگین را به صورت طولی، افقی و عمودی جابه‌جا کنند. هزینه‌های نگهداری جرثقیل‌های سقفی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. با استفاده از این دستگاه به صورت مستقل می‌توان به تمام قسمت‌های محیط دسترسی داشت. هزینه‌های تعمیر این دستگاه نیز زیاد نیست. کاربران برای استفاده از این دستگاه به مهارت‌های خاصی نیاز ندارند؛ زیرا نحوه استفاده از انواع مختلف جرثقیل‌های سقفی بسیار راحت است. به طور کلی با نگاه دقیق به هر صنعتی می‌توان ردپایی از جرثقیل‌های سقفی را مشاهده کرد. این دستگاه در افزایش سرعت کارها در صنایع مختلف تاثیر بسیار زیادی دارد. اجزای تشکیل‌دهنده جرثقیل سقفی عبارت‌اند از: تیرک طولی، ریل طولی، شین برق رسان اصلی، کلگی، چرخ‌ها، موتور پل، ضربه‌گیر، ریل عرضی، استاپر، شین برق رسان کالسکه، کالسکه، قرقره یا درام، کابل، مجموعه قلاب، کلید فرمان و ریموت کنترل.

معرفی انواع جرثقیل سقفی به همراه ویژگی‌ها

جرثقیل‌ سقفی انواع مختلفی دارد که دو نوع تک پل و دو پل این دستگاه معمولا به عنوان بهترین جرثقیل‌های سقفی کاربرد بیشتری دارند. در ادامه با ویژگی‌های جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل آشنا خواهید شد.

جرثقیل تک پل

جرثقیل تک پل یا مونوریل یک نوع جرثقیل سقفی است که برای جا‌به‌جایی بارهایی با وزن یک تن تا حداکثر بیست تن در سالن‌هایی با دهانه کمتر از بیست و پنج متر کاربرد دارد. این نوع جرثقیل به استفاده مفید از فضای مکان‌های سرپوشیده‌ که دارای ساختار پیچیده‌ای هستند، کمک زیادی می‌کند و با رعایت استانداردها و کم کردن وزن مرده باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. هزینه‌های تعمیر و نگهداری جرثقیل تک پل همواره کمتر است. وزن جرثقیل‌های تک پل پایین است و برای ایستا بودن به ستون نیازی ندارند. ارتفاع کاری کمتر و کلاس کاری پایین‌تر نسبت به جرثقیل‌های سقفی دو پل از ویژگی‌های دیگر این دستگاه به شمار می‌آیند. قیمت جرثقیل تک پل نسبت به دوپل ارزان‌تر بوده و قادر به تحمل وزن کمتری است. برای استفاده از مجموعه قلاب در این دستگاه محدودیتی وجود ندارد و به راحتی می‌توان بارهای مختلف را با استفاده از اتاقک، چنگک، مگنت و ... جا‌به‌جا کرد.

جرثقیل دو پل

جرثقیل دو پل نیز نوع دیگری ازجرثقیل‌های سقفی است که در آن به جای یک پل از دو پل استفاده شده است و در مکان‌هایی با دهانه بیشتر از بیست و پنج متر کاربرد دارد. در این دستگاه ریل‌های عرضی با قرار گرفتن روی پل‌ها قادرند وزن بالاتری را نسبت به انواع تک پل تحمل کنند. در صنایع مختلف با کمک این دستگاه می‌توان بارهایی با حداکثر وزن 320 تن را هم در کارخانه‌های بسیار بزرگ به راحتی جا‌به‌جا کرد. جرثقیل‌ دو پل با توجه به نیاز کاربران تطبیق داده می‌شوند. در زمان نصب این دستگاه‌ها باید از ستون‌هایی خاص که دارای تحمل وزن بالایی هستند، استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های جرثقیل سقفی دو پل می‌توان به قابلیت نصب در ارتفاع بالا و جابه‌جایی اجسام در سه محور طولی، عرضی و عمودی اشاره کرد.

images_1679094304_6414f220a76ac.jpg

استفاده از جرثقیل‌های سقفی تک پل و دو پل در صنایع مختلف چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از جرثقیل‌ دو پل و تک پل شامل موارد زیر است.

 • کمک به کاهش چشمگیر هزینه انجام کارها

 • کاهش هزینه مصرف سوخت و کاهش نیاز به نیروهای انسانی

 • سرعت بخشیدن به جابه‌جایی اجسام سنگین

 • جلوگیری از تلف شدن وقت

 • امکان تنظیم جرثقیل‌های سقفی برای نصب در هر ارتفاعی

 • عدم وارد شدن آسیب به کارگران و کارفرماها در هنگام جا‌به‌جایی بارهای سنگین

 • کمک به کاهش میزان خطای انسانی

 • پایین بودن هزینه‌های تعمیر و نگهداری

 • دسترسی کامل در امتداد محورهای سه بعد

 • عدم نیاز به نیروی ویژه یا تکنسین

 • قابلیت کنترل دستگاه با یک ریموت کنترل ساده

 • امکان نصب سیستم‌های پیشرفته موقعیت‌یابی روی جرثقیل‌های سقفی

جرثقیل کارگاهی چیست و انواع آن کدام است؟

جرثقیل کارگاهی (Rough Terrain Cranes) دستگاهی قابل حمل و سبک است که از یک شاسی مقاوم از جنس اپوکسی ضد رنگ و یک جک هیدرولیک به همراه چهار چرخ بزرگ یا کوچک تشکیل شده است و برای استفاده در اماکن صنعتی و کارگاه‌هایی با مساحت پایین، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و برای بارگیری تجهیزات صنعتی و ... کاربرد زیادی دارد. جرثقیل کارگاهی برای جابه‌جایی بارهایی با وزن بین دو هزار تا پنج‌ هزار کیلوگرم تا ارتفاع 2.5 الی 3 متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های جرثقیل کارگاهی می‌توان به مواردی مانند قیمت مقرون‌به‌صرفه و مناسب، وزن پایین، طول عمر و ماندگاری بالا و پایین بودن هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن اشاره کرد. انواع جرثقیل کارگاهی عبارت‌اند از: جرثقیل کارگاهی دستی و جرثقیل کارگاهی برقی.‌ جرثقیل‌های کارگاهی دستی به اندازه جابه‌جایی بارهایی با وزن دو تا سه تن ظرفیت دارند و جرثقیل‌های کارگاهی برقی بارهایی با وزن دو تا پنج تن را جابه‌جا می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی کاربردی‌ترین جرثقیل‌های سقفی شامل جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل پرداختیم و سپس مزایای استفاده از این نوع جرثقیل‌ها را در صنایع مختلف ذکر کردیم. در پایان نیز به معرفی ویژگی‌ها و انواع جرثقیل کارگاهی پرداختیم. شرکت‌های زیادی در زمینه فروش آنلاین این محصولات مشغول فعالیت هستند. برای خرید باکیفیت‌ترین جرثقیل‌های سقفی و کارگاهی از برندهای مطرح با قیمت مناسب به سایت شرکت‌های معتبر فروشنده این محصولات مراجعه کنید. امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.‌

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار